Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Reactia oamenilor la ateism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
578 replies to this topic

#1
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Am cittit recent o discutie pe tema asta si eram curioasa sa vad si raspunsurile voastre  la o intrebare:
Au existat oameni in viata voastra care dupa ce au aflat ca sunteti atei/agnostici, s-au distantat de voi? Adica au avut o reactie urata si de cele mai multe ori crezand sa sunteti o influenta proasta asupra lor nu au mai vrut sa fie prin preaja.

Sunt interesata doar de raspunsurile ateilor si agnosticilor, nu si de cele ale teistilor. :)

Daca mai exista un astfel de topic, imi cer scuze si rog un moderator sa il stearga pe acesta. :)

Edited by madalina26, 08 September 2011 - 14:07.


#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Uite asa ai facut 2900 de post-uri in 9 luni.

#3
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

Quote

Au existat oameni in viata voastra care dupa ce au aflat ca sunteti atei/agnostici, s-au distantat de voi? Adica au avut o reactie urata si de cele mai multe ori crezand sa sunteti o influenta proasta asupra lor nu au mai vrut sa fie prin preaja.

Nu - asta ca nu le-am spus si bunicilor. :)
Eu am avut cu amicii mei (care cred) discutii in contradictoriu, dar nu si-au schimbat nicicum comportamentul fata de mine.

Aceasta distantare/schimbare cred ca tine si de vremurile/mediul in care a trait fiecare.

Edited by deeaa1989, 08 September 2011 - 14:20.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,779
  • Înscris: 07.02.2003

 danutz96, on 8th September 2011, 15:05, said:

Uite asa ai facut 2900 de post-uri in 9 luni.
Uite asa ai facut spam si offtopic :)

Edited by andreic, 08 September 2011 - 14:20.


#5
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 deeaa1989, on 8th September 2011, 15:18, said:

Aceasta distantare/schimbare cred ca tine si de vremurile/mediul in care a trait fiecare.

Da. Tine si de cat de deschis la minte e omul caruia ii spui de ateism.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,779
  • Înscris: 07.02.2003

 madalina26, on 8th September 2011, 14:56, said:

Au existat oameni in viata voastra care dupa ce au aflat ca sunteti atei/agnostici, s-au distantat de voi? Adica au avut o reactie urata si de cele mai multe ori crezand sa sunteti o influenta proasta asupra lor nu au mai vrut sa fie prin preaja.
Eu nu afisez apartenenta mea la grupul celor care aleg sa gandeacsa liber de prejudecati in mod public sau in afara apropiatilor, in familie nu sunt probleme, nici pe la tara, de regula sunt intampinat cu faze gen "nu e bine sa zici asa..." sau penalitati gen "te aude sa stii" cand scot cate o maxima buna dar cam atat, lumea uita usor iar eu ma amuz cand dau de habotnici pe acolo :) Daca ma intreaba cineva nu stau sa-i spun ce inseamna sa fii non religios ca mine sau ateu miltant daca-l citesc de la inceput ca bigot, pur si simplu spun ca eu nu cred in povesti si inchipuiri, de regula e suficient ca sa nu mai fiu batut la cap pe tema asta ceea ce pentru mine este o usurare. A educa o persoana ce nu doreste sa fie educata este contraproductiv.

Edited by andreic, 08 September 2011 - 14:30.


#7
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Cred ca e exact invers, eu ma distantez de cei religiosi pentru ca in general oamenii cu IQ mic sunt periculosi, iti pot face mai mult rau decat bine si n-ai ce invata de la ei.

#8
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 madalina26, on 8th September 2011, 14:56, said:

Am cittit recent o discutie pe tema asta si eram curioasa sa vad si raspunsurile voastre  la o intrebare:
Au existat oameni in viata voastra care dupa ce au aflat ca sunteti atei/agnostici, s-au distantat de voi? Adica au avut o reactie urata si de cele mai multe ori crezand sa sunteti o influenta proasta asupra lor nu au mai vrut sa fie prin preaja.

Sunt interesata doar de raspunsurile ateilor si agnosticilor, nu si de cele ale teistilor. :)

Daca mai exista un astfel de topic, imi cer scuze si rog un moderator sa il stearga pe acesta. :)


Da, dar nu am avut decat de castigat. Ce ai de pierdut daca te indepartezi de incuiati? Nu ma refer la toti teistii ci doar la cei pe care lucrul acesta (credinta) ii poate determina sa se indeparteze de oameni. Am foarte multi prieteni care apartin unor culte diferite si sunt OK. Discutiile sunt intotdeauna delicioase si reprezinta jocuri de gandire excelente. Din pacate asta se intampla doar intre prieteni, in viata reala, nu si pe forumuri.

#9
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

 JayBird, on 8th September 2011, 15:36, said:

Cred ca e exact invers, eu ma distantez de cei religiosi pentru ca in general oamenii cu IQ mic sunt periculosi, iti pot face mai mult rau decat bine si n-ai ce invata de la ei.

Pe mine ma enerveaza discutiile de genul:
- Vreau sa bag la spalat.
- Nu bagi azi ca e duminica.
- Dar imi trebuie hainele alea...
- Te imbraci cu altceva. E DUMINICA AZI!

#10
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

- Te imbraci cu altceva. E DUMINICA AZI!
Replica e : ma doare-n cur de duminica ta,nu pricepi ca tre spalate ?

#11
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005

 JayBird, on 8th September 2011, 15:36, said:

Cred ca e exact invers, eu ma distantez de cei religiosi pentru ca in general oamenii cu IQ mic sunt periculosi, iti pot face mai mult rau decat bine si n-ai ce invata de la ei.

+1  :OK:

De cele mai multe ori te alegi cu amenintari - argumente din viitor, ilogice -cum ca prietenul lor imaginar te va pedepsi.

#12
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Eu nu am primit feedback negativ. Lumea are acelasi respect si apreciere la adresa mea chiar si cand aud ca sunt ateu.

Una peste alta, nu. Nu mai suntem in evul mediu. Majoritatea oamenilor cu IQ normal nu au nicio problema. Cu babele alea bisericoase care se calca in picioare la pupat de moaste nu am tangente ca sa aflu si reactia lor. Dar probabil ar fi negativa.

O situatie extrem de ciudata la care am luat parte:

Eram la un inceput de ianuarie la dentist, intr-un apartament de bloc la parter. Si avusesem o discutie pe tema ateismului cu cateva minute in urma. Femeie educata, cu facultate, nu?

Ei bine, la un momentdat a venit asistenta ca cica a venit popa cu botezul. La care dentista se lumineaza la fata si zice: hai adu-l inauntru sa vedem cu reactioneaza Xulescu (adica eu) la apa sfintita.

Am crezut ca borasc. Vorba lui Einstein:

Quote

Doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia. Despre univers nu sunt insa asa sigur.

Edited by muteki, 08 September 2011 - 15:06.


#13
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
in cazul meu cand trec pe langa o biserica cu prietenii, in timp ce se inchina se uita si la mine sa vad cum reactionez :D

Le mai arat cateodata "cum ma inchin" : minte ici, putere ici, un crac ici si unu' ici....!!! la caterinca, sa-mi bat joc de ei....

ps: inca ceva: "sa mananci painea aia ca e de pomana, sa n-o arunci...." (chit ca e veche de 4 zile... :)))

cius !!!

Edited by mngx, 08 September 2011 - 15:41.


#14
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 madalina26, on 8th September 2011, 13:56, said:

Sunt interesata doar de raspunsurile ateilor si agnosticilor, nu si de cele ale teistilor. :)

Uite ca mie nu imi pasa de criteriile tale. :lol:

Pentru mine este important omul si mai putin daca este teist ori ateu. Daca incep sa fiu catalogat de amici pe criterii de religiozitate, atunci schimb foaia.
Ultimele luni petrecute pe aceasta arie au fost benefice, personal pentru a intelege ce gandesc persoanele atee precum si motivele pentru care acestea nu cred in Dumnezeu. Pana acum sunt putini care pot explica cu adevarat motivul alegerii ateismului.

 deeaa1989, on 8th September 2011, 14:48, said:

Pe mine ma enerveaza discutiile de genul:
- Vreau sa bag la spalat.
- Nu bagi azi ca e duminica.
- Dar imi trebuie hainele alea...
- Te imbraci cu altceva. E DUMINICA AZI!

Din cauza programului de la locul de munca mai trebuie sa spal si duminica. La o adica masina spala si nu eu.  :lol:

 qawHaq, on 8th September 2011, 14:45, said:

Da, dar nu am avut decat de castigat. Ce ai de pierdut daca te indepartezi de incuiati? Nu ma refer la toti teistii ci doar la cei pe care lucrul acesta (credinta) ii poate determina sa se indeparteze de oameni. Am foarte multi prieteni care apartin unor culte diferite si sunt OK.

Au fost si prieteni crestini ortodocsi care s-au indepartat ?

Edited by chaosss, 08 September 2011 - 17:11.


#15
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 muteki, on 8th September 2011, 16:05, said:

O situatie extrem de ciudata la care am luat parte:

Eram la un inceput de ianuarie la dentist, intr-un apartament de bloc la parter. Si avusesem o discutie pe tema ateismului cu cateva minute in urma. Femeie educata, cu facultate, nu?

Ei bine, la un momentdat a venit asistenta ca cica a venit popa cu botezul. La care dentista se lumineaza la fata si zice: hai adu-l inauntru sa vedem cu reactioneaza Xulescu (adica eu) la apa sfintita.

Am crezut ca borasc. Vorba lui Einstein:
Stomatoloaga a facut misto de tine si tu ai pus botul.  :console:

#16
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005

Quote

Ei bine, la un momentdat a venit asistenta ca cica a venit popa cu botezul. La care dentista se lumineaza la fata si zice: hai adu-l inauntru sa vedem cu reactioneaza Xulescu (adica eu) la apa sfintita.

Ignoranta ei crasa si placerea de a te pune pe tine intr-o situatie inconfortabila. Tipic pentru cei care au impresia ca a fi ateu este egal cu a fi satanist.


 chaosss, on 8th September 2011, 18:07, said:

Pana acum sunt putini care pot explica cu adevarat motivul alegerii ateismului.

Nu alegi ateismul. Alegi ratiunea. Ateismul e doar cireasa de pe tortul ratiunii.

#17
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Cand vad un ateu ma amuz de dorinta sa de a-mi dezintegra prejudecata. Eu`s panteist.
Einstein:"E mai usor sa dezintegrezi un atom decat o prejudecata"

Edited by dgamma, 08 September 2011 - 17:18.


#18
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Rose, on 8th September 2011, 15:52, said:

De cele mai multe ori te alegi cu ... argumente din viitor ...
Rose, tu crezi ca poate careva sa aduca vreun argument din prezent in discutia de-aici?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate