Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Hackintosh

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
747 replies to this topic

#91
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006
Daca eu cumpar un CD cu Madonna si il reingistrez cantand karaoke cu Madona in fundal, si ascult zilnic acasa cd-ul cu vocea mea in paralel cu Madonna, si deci atentie, nu public cd-ul, nu-l vand, nu-l distribui, il folosesc acasa pentru mine doar, deci cd cumparat, si modificat.

Am incalcat vreo lege???

O sa ma dea in judecata Madonna?

Chiar nu exista nimeni cu putina logica pe acest forum?

Edited by sew900i, 22 April 2012 - 21:54.


#92
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 21:53, said:

Daca eu cumpar un CD cu Madona si il reingistrez cantand karaoke cu Madona in fundal, si ascult zilnic acasa cd-ul cu vocea mea in paralel cu Madona, si deci atentie, nu public cd-ul, nu-l vand, nu-l distribui, il folosesc acasa pentru mine doar, deci cd cumparat, si modificat.
Da, poþi sã faci ce vrei la tine în budã.

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 21:53, said:

Am incalcat vreo lege???
Regulamentul acestui forum, prin care interzicem încãlcarea licenþelor sub care autorul a ales sã-ºi punã produsele.

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 21:53, said:

Chiar nu exista nimeni cu putina logica pe acest forum?
Ba da, toþi care þi-au explicat cã greºeºti.

#93
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View PostOriginalCopy, on 22nd April 2012, 22:55, said:

Da, poþi sã faci ce vrei la tine în budã.


Regulamentul acestui forum, prin care interzicem încãlcarea licenþelor sub care autorul a ales sã-ºi punã produsele.


Aiurea, cine a incalcat ce licienta frate?

Unde poti tu demonstra ca eu am incalcat vreo licienta?

#94
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 22:53, said:

Chiar nu exista nimeni cu putina logica pe acest forum?
Nu. E suficient cat sclipesti tu.

#95
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 21:56, said:

Aiurea, cine a incalcat ce licienta frate?

Unde poti tu demonstra ca eu am incalcat vreo licienta?
Þi s-au arãtat pasajele, revino când ºtii sã citeºti.

#96
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Incerc sa-mi dau seama cine e mai idiot.

Exista o zona dedicata hackintosh-ului pe aceasta arie, nu stiu daca ati observat-o (modding and emulation). Daca softpedia nu are vreo problema cu hackintosh-ul, ciocu mic si joc de glezne. Hackintosh-ul nu e legal, dar cui ii pasa? Mie nu-mi pasa si mi-as face hackintosh fara procese de constiinta daca as putea, dar e prea complicat (spun asta din perspectiva unui utilizator avansat de Linux).

V-as ruga sa nu incepeti cu lupul moralist, eu sunt pirat si sunt mandru de asta, banuiesc ca va muri apple si microsoft de ciuda, va da hollywood-ul faliment din cauza mea.

Attached Files



#97
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View Postmcmlxxxvi, on 22nd April 2012, 23:12, said:

Incerc sa-mi dau seama cine e mai idiot.

Exista o zona dedicata hackintosh-ului pe aceasta arie, nu stiu daca ati observat-o (modding and emulation). Daca softpedia nu are vreo problema cu hackintosh-ul, ciocu mic si joc de glezne. Hackintosh-ul nu e legal, dar cui ii pasa? Mie nu-mi pasa si mi-as face hackintosh fara procese de constiinta daca as putea, dar e prea complicat (spun asta din perspectiva unui utilizator avansat de Linux).

V-as ruga sa nu incepeti cu lupul moralist, eu sunt pirat si sunt mandru de asta, banuiesc ca va muri apple si microsoft de ciuda, va da hollywood-ul faliment din cauza mea.

+1

#98
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Ce relevanta juridica are textul la care faci referire ?

#99
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View Postmcmlxxxvi, on 22nd April 2012, 23:12, said:

Incerc sa-mi dau seama cine e mai idiot.

Exista o zona dedicata hackintosh-ului pe aceasta arie, nu stiu daca ati observat-o (modding and emulation). Daca softpedia nu are vreo problema cu hackintosh-ul, ciocu mic si joc de glezne. Hackintosh-ul nu e legal, dar cui ii pasa? Mie nu-mi pasa si mi-as face hackintosh fara procese de constiinta daca as putea, dar e prea complicat (spun asta din perspectiva unui utilizator avansat de Linux).

V-as ruga sa nu incepeti cu lupul moralist, eu sunt pirat si sunt mandru de asta, banuiesc ca va muri apple si microsoft de ciuda, va da hollywood-ul faliment din cauza mea.
Fi atent,

O firma precum Apple si Microsoft, si-au tras un sistem construit 99% pe un alt sistem, au adaugat doar graphica, si acum ei fac pe lupii moralisti, mai ales atunci cand cumperi softul de al ei, si faci cu softul ce vrea muschiul tau, nu ma refer la download ilegal, asta-i cu totul altceva.

View Postneagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 23:13, said:

Ce relevanta juridica are textul la care faci referire ?


Man, eu nu sunt avocat, imi folosesc logica rebela pentru a intelege ceea ce vrea muschiul meu sa inteleaga, tu zici ca-i ilegal, asta-i punctul tau de vedere, eu zic ca-i discutabila ilegalitatea, precum tot netu daca-l cauti tot asta spune. odata cumparat softul, ii discutabila ilegalitatea folosirii lui, legal nu din punctul de vedere al firmei APPLE CI statal, constitutional.

Poti din momentul in care ai cumparat un produs sa-l distrugi?

Daca da, atunci de ce nu poti sa-l folosesti asa cum vrea muschiul tau? Atata timp cat nu pui in pericol firma Apple, nu-l comercializezi, ia mai gandeste la asta.
Ia reflecteaza putin la ceea ce spun, iti dai seama sa-ti spuna firma adidas cum sa folosesti produsul? Sau sa-ti spuna cei de la mercedes ca n-ai voie sa pui ce cauciucuri vrei tu sau sa modifici motorul dupa cum vrea muschiul tau.

In concordanta, nu exista niciun trial a lu Apple contra vreunui cumparator de OS x care l-a instalat unde a vrut muschiul lui, si stii de ce? Pentru ca apple nu te poate condamna legal ce faci tu cu OS-ul lor dupa ce l-ai cumparat atata timp cat nu incerci sa-l revinzi ilegal sub forma de hackintosh.

Apple nu poate fi mai presus decat legea consumatorilor, asta nu vreti voi sa intelegeti.

Un produs cumparat, iti apartine, apple nu-ti inchiriaza produsul, doar daca-ti inchiriaza produsul atunci are dreptul sa stie cum este folosit.

Edited by sew900i, 22 April 2012 - 22:23.


#100
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 23:21, said:

Un produs cumparat, iti apartine, apple nu-ti inchiriaza produsul, doar daca-ti inchiriaza produsul atunci are dreptul sa stie cum este folosit.
Tocmai ce ti-am ingrosat in textul ala de mai sus ! Exact la asta facea referire.

Quote

1. General.
A. The Apple software (including Boot ROM code), any third party software, documentation, interfaces,
content, fonts and any data accompanying this License whether preinstalled on Apple-branded hardware, on
disk, in read only memory, on any other media or in any other form (collectively the “Apple Software”) are
licensed, not sold, to you by Apple Inc.
(“Apple”) for use only under the terms of this License. Apple and/or
Apple’s licensors retain ownership of the Apple Software itself and reserve all rights not expressly granted to
you.
Eu iti propun ceva: daca ai o firma pune pe calculatoarele non Apple sistemul. Stai linistit ?

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2012 - 22:34.


#101
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View Postneagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 23:30, said:

Tocmai ce ti-am ingrosat in textul ala de mai sus ! Exact la asta facea referire.

Eu iti propun ceva: daca ai o firma pune pe calculatoarele non Apple sistemul si da-i drumul la afacere. Stai linistit ?
Nu-mi pune vorbe, eu n-am zis niciodata asa ceva, n-o mai da la cotituri, am spus, uz personal si educativ, nu uz productiv.
Am o firma, avem liciente windows, acasa am mac-uri de ani de zile, and that's it.

In general nu esti statornic la discutii, las-o balta, daca nu vi cu o opinie personala si nu vezi causa extentia n-are niciun sens sa mai discutam.

#102
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i nici o diferenta intre cumparatorul de soft Apple persoana juridica sau fizica. E un cumparator cu aceleasi drepturi stipulate in licenta.
Daca nu-ti place exemplul cu firma, ai curaj si esti foarte linistit cu softul Apple pe sistemele tale PC acasa sa-i anunti pe ORDA ?

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2012 - 22:45.


#103
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006
Nu poti spune ca exista furt si ilegalitate sau incalcarea drepturilor de autor, acolo unde produsul a fost cumparat legal, sub niciun soare din galaxia asta nu poti acuza pe cineva ca este ilegal facand o modificare la un produs cumparat legal, atata timp cat produsul este folosit pentru uz personal.

Iti dai seama ce ar insemna sa te dea in judecata gucci pentru ca ti-ai micsorat pantalonii cumparati de la ei, sau ca o firma iti inchiriaza un produs pe viata.

#104
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai da exemple din alte firme. Fiecare cu politica sa. Vorbim doar de Apple.

#105
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View Postneagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 23:44, said:

Nu-i nici o diferenta intre cumparatorul de soft Apple persoana juridica sau fizica. E un cumparator cu aceleasi drepturi stipulate in licenta.
Daca nu-ti place exemplul cu firma, ai curaj si esti foarte linistit cu softul Apple pe sistemele tale PC acasa sa-i anunti pe ORDA ?

Cred ca citesti pe diagonala, toate produsele mele de acasa sunt apple, n-am niciun hackintosh, eu am ajutat pe altii sa-si faca hackintosh, o fi din cauza varstei pe care o ai, sau cititul in diagonala.

By the way, nu cred ca ne-am prea prezentat pana acum, profesia mea este programator,  SAP certified, Oracle certified, Microsoft Certified, Cisco Level IV certified

si lucrez la google din 2001,  dar  asta sunt mici detalii pentru batranei fiorosi ca tine, nu? :)

#106
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 23:46, said:

nu poti acuza pe cineva ca este ilegal facand o modificare la un produs cumparat legal, atata timp cat produsul este folosit pentru uz personal.
Scrie mai jos de personal non-personal ?

Quote

M. No Reverse Engineering. You may not and you agree not to, or to enable others to, copy (except as
expressly permitted by this License or by the Usage Rules if they are applicable to you), decompile, reverse
engineer, disassemble, attempt to derive the source code of, decrypt, modify, or create derivative works of
the Apple Software or any services provided by the Apple Software, or any part thereof (except as and only
to the extent any foregoing restriction is prohibited by applicable law or to the extent as may be permitted by
licensing terms governing use of Open-Sourced Components).


#107
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View Postneagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 23:51, said:

Scrie mai jos de personal non-personal ?
Da mai, dar este ilegal din privinta apple nu a constitutie statului, iarasi nu intelegi...

#108
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 23:50, said:

toate produsele mele de acasa sunt apple, n-am niciun hackintosh
Vorbeam de principii, nu ce ai tu acasa.

View Postsew900i, on 22nd April 2012, 23:52, said:

Da mai, dar este ilegal din privinta apple nu a constitutie statului, iarasi nu intelegi...
Eu stiu si constitutia, si legile dreptului de autor, si de ORDA/ANAF care va sari in sus prin vaduvirea TVA-ului ce trebuia sa-l incaseze daca se respecta licenta si tot asa.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2012 - 22:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate