Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Hackintosh

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
747 replies to this topic

#37
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006
Apple a furat de la Xerox Interfata de folosire grafica a OS-ului, GUI n-a fost inventat de Apple sau Microsoft,  au fost furate subtil de la Xerox. Cand Jobs a vazut ceea ce cei de la Xerox n-au inteles ce ar putea face pe viitor a copiat pur si simplu, iar microsoft a facut la fel. (vezi Biografia Steve Jobs)

Din 1990 si pana in 1997 Apple a licentiat cloane, SJ le-a intrerupt.

Un apple computer nu difera astazi mai deloc de un PC, aproape toate componentele sunt comerciabile, se pot gasi in comert.

Steve Jobs a spus candva:

"Good artists copies ideas, genius ones steals ideas!"

Va suna vreun clopotel fraza de mai sus?

Apple ii un aspirator de idei si oameni cu idei. Cine a citit biografia fondatorului Apple stie despre ce vorbesc. Oricine foloseste un hackintosh nu devine anti-apple iar Apple nu-l considera pirat. Cineva l-a intrebat pe Steve Jobs candva ce crede despre hackintosh, iar raspunsul a fost:

"DECAT SA FOLOSEASCA WINDOWS, MY BINE HACKINTOSH..."

Sound and clear?

Lumea calculatoarelor, nu este o lume artificiala, folosesc calculatorul din 1992, 20 de ani, imi permit sa spun cateva lucruri bazate pe experienta.

Utilizatorii de calculatoare se imparte in cateva categorii generale, care la randul lor au diferite ramuri, utilizatorii profesionisti, cei care folosesc calculatorul pentru a profesa, utilizatorii casnici, si entuziastii.

Utilizatorii entuziasti sunt cei care mananca pe paine ambele categorii, in primul rand sunt foarte bine informati referitor la hardware, si foarte bine informati si la capitolul software.

Cei care au macuri originale, ar trebui sa se bucure ca in sfarsit comunitatea lor creste, am vazut hackintoshuri mult mai performante decat macuri. And that's a little sad truth for mac owners, versus pret.
In fine sa nu lungesc povestea, nu inteleg sub nicio forma de ce un mac user ar avea ceva impotriva unui hackintosh user. Posibilitatea ca un hackintosh user sa devina real mac owner in cativa ani sau luni este aproape de 100%, deci apple are doar de castigat, plus ca acel utilizator va cumpara diferite produse apple, incepand cu un keyboard, mai un soricel, mai una mai alta. Deci apple castiga, castiga oricum.

Apple mac este un cult, are o originalitate efervescenta, once you go mac, you never go back, trebuie sa fie cineva foarte idiot si snob sa nu-si dea seama ca APPLE are nevoie de clienti si nu de clienti care concureaza nihilistic cu hackintoserii.

Airbook, este deja slang folosit foarte des in state...

Anyway,

-d

P.S. Eu am mac original.

Edited by sew900i, 22 April 2012 - 15:19.


#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

 sew900i, on 22nd April 2012, 16:00, said:

nu inteleg sub nicio forma de ce un mac user ar avea ceva impotriva unui hackintosh user
Nu e vorba de a avea sau nu ceva impotriva cuiva ori de povestea subiectiva enuntata mai sus.
E vorba strict de legalitate. Justitia nu umbla cu povesti. Apple nu traieste din soft ci din hardware-ul vandut. Daca vor sa-i fie folosit softul si pe alte dispozitive decat cele cu emblema lor atunci sa umble la licenta. Dar nu o fac !

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2012 - 16:16.


#39
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

 neagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 17:07, said:

Nu e vorba de a avea sau nu ceva impotriva cuiva ori de povestea subiectiva enuntata mai sus.
E vorba strict de legalitate. Justitia nu umbla cu povesti. Apple nu traieste din soft ci din hardware-ul vandut. Daca vor sa-i fie folosit softul si pe alte dispozitive decat cele cu emblema lor atunci sa umble la licenta. Dar nu o fac !
Legalitate?

Ok, ce inseamna legalitate in cazul de fata pentru tine?

Illegal use of apple software on hardware when the hardware does't bear an apple registered logo or trademark or retailed as fake.

Apple considera, si nu numai apple, considera illegalitate atunci cand:
1. Software-ul  nu a fost cumparat. (la pretul de 29 de euro cat este la app store, si-l permite mai oricine)
2. Cand este folosit pe un hardware care nu are apple logo. (simplu lipesti un apple logo trademark pe carcasa din spate, logo care se afla in cutia CD-ului Leopard)


Iar, oe cd-ul leopard, sau stick-ul usb lion, nu scrie nicaieri: DO NOT USE ON OTHER HARDWARE BESIDE APPLE.

Intr-un email primit recent de la apple, unde personal am intrebat daca pot incerca sa instalez apple OS pe un pc non apple, sti ce raspuns am primit de la un representat oficial apple?

"USE IT, AT YOUR OWN RISK, APPLE DOESN'T CONSIDER ILLEGAL USE OF IT'S OWN SOFTWARE, WHEN HAS BEEN PAID FOR IT"

Daca ar fi dupa tine, Graham Bell ar fi trebuit sa-l intrebe pe Tesla daca poate folosii cablul de cupru.
Fi serios omule, nu exista nicio ilegalitate la un soft cumparat despre cum il folosesti si unde-l instalezi. In primul rand nu scrie nicaieri a se instala doar pe hardware mac, in al doilea rand, atata timp cat NU COMERCIALIZEZI UN HACKINTOSH, totul ramane la grad educational. Pricepusi?
Intri in ilegalitate atunci cand incerci sa faci in mod ilicit bani de pe munca altora, ori a instala OS-ul lu mac pe un pc este illegal dar a instala windows pe un mac nu este illegal?? Ha ha ha ha

Iar Apple este una dintre cele mai sanatoase firme de pe glob, nu cred ca Apple are vreo MARE problema de piraterie, comprende? Este cred problema lu Apple daca apple nu vrea sa existe hackintosuri, n-are decat sa se intoarca la procesoarele PowerPc. Hi hi hi..

Adica apple avea dreptul sa fure idei in general de la vechi pionieri (SPARC, XEROX, IBM..etc.) iar noi muritorii de rand nu putem sa "cumparam" legal un soft de la apple si sa-l instalam unde vrea muschiul nostru pentru interes educational.

Da-l in judecata pe un entuziast, si sa vedem ce-o spune un judecator? Iti dai seama sa ne dea in judecata stra-stra-stra-stra-nepotii lu DaVinci pentru ca i-am furat ideiile.

Acum vorbind serios, nici apple, nici windows, nici linux nu sunt original, toti sunt nepotii lu UNICS (care pe urma a devenit UNIX), scopul educational scuza orice mijloace.
In lumea stiintei si a educatiei nu exista "who let the dog out?" deoarece stiinta si educatia nu pot intra niciodata in ilegalitate. Iti dai seama sa fi condamnat pentru ca vrei sa inveti alfabetul chinezesc, dar pe manual scrie " A se folosii doar in China"..

Teribilism atroce in lumea nihilismului urban. ;)

Edited by sew900i, 22 April 2012 - 16:50.


#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Ai citit licenta ?
Eu inteleg cu totul altceva decat ce povestesti tu din auzite.

#41
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

 neagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 17:55, said:

Ai citit licenta ?
Eu inteleg cu totul altceva decat ce povestesti tu din auzite.
Da am citit-o.

Nu scrie nicaieri ca este illegal sa o instalezi unde vrei tu, scrie doar ca nu poate fi folosita in scopuri comerciale instalarea pe un produs non-apple.

Steve Wozniak partenerul lui Steve Jobs, a preluat codul pe atunci UNICS si l-a modelat dupa nevoile lu apple I , ca sa inveti ceva astazi, asta a fost  primul hackintosh. ;)  

Apple II avea aceasi baza kernel ca si Microsoft DOS 2.1, exact aceasi baza, Bill Gates si Apple au colaborat impreuna pana 1985, cand Bill a anutat supriza aparitia primului Windows, vers. 1.0.

Atunci s-a creat schisma dintre Apple si Microsoft.

In rest, nu mai da cu legal/illegal, deoarece ambele firme s-au creat pe fundatia unui alt sistem operativ, nu l-au inventat. Daca ei atunci erau pioneri noi acuma suntem hoti?

Apple in curand va da deschide din nou licienta, o sa vezi, va fi windows sau apple os x la cumparare, cum este acum windows sau linux. Are nevoie mare de asta, unul a fost Steve Jobs, unul a fost Pavarotti, una a fost Maria Callas ...

N-o sa mai vezi tu in curand vizionari.

Anyway, tu consideri per se ca este ilegal sa instalezi un apple os x pe un hardware non-apple, dar consideri ca este ilegal sa experimentezi educational instalarea unui apple os pe un hardware non-apple pentru uz personal, fara sa-l comercializezi, os cumparat, nu piratat.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa-ma cu povestile despre istoria IT-ului. Le stiu si eu.
Reciteste licenta. Nu are rost sa fac eu copy&paste la text. E destul de clar la ei pe site.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2012 - 17:14.


#43
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

 neagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 17:55, said:

Ai citit licenta ?
Eu inteleg cu totul altceva decat ce povestesti tu din auzite.
As mai sta la discutie cu tine, daca mai tai din aerele alea de "legal/ilegal".

Pana acum n-am citit un argument concret de la tine, ai auzit si tu de liciente, si gata crezi ca-s litera de lege. ;)
Public use of

nu stiu daca-ti spune ceva termenul de mai sus, dar inseamna ca ce ajunge in public, publicul foloseste, iar public use of, nu este public illegal use of, absolut orice pe globul asta este legal pentru a fi folosit dar nu comercializat si nu asumat ca fiind descoperit/inventat de tine evident atata timp cat acel "ceva" nu a fost furat, copiat CI CUMPARAT. Orice nu pune in pericol viata sau sanatatea cuiva si este un produs cumparat, atunci pot sa-l folosesc cum vreau si cand vreau.

A face un pc sa mearga cu apple os x, este fantastic de intersant si fiecare componenta care o faci sa mearga este pentru entuziasti o mare placere. ;)

Tu probabil n-ai niciun hobby in viata personala, altfel ai fi inteles ca hackintosh inseamna hobby pentru un entuziast.

Fac eu copy paste pentru tine, probabil nu sti cum se face. ;)

Open Source. Certain components of the Apple Software, and third party open source programs included with the Apple Software, have been or may be made available by Apple on its Open Source web site (http://www.opensource.apple.com/) (collectively the "Open-Sourced Components"). You may modify or replace only these Open-Sourced Components; provided that: (i) the resultant modified Apple Software is used, in place of the unmodified Apple Software, on Apple-branded computers you own or control, as long as each such Apple computer has a properly licensed copy of the Apple Software on it; and (ii) you otherwise comply with the terms of this License and any applicable licensing terms governing use of the Open-Sourced Components. Apple is not obligated to provide any updates, maintenance, warranty, technical or other support, or services for the resultant modified Apple Software. You expressly acknowledge that if failure or damage to Apple hardware results from modification of the Open-Sourced Components of the Apple Software, such failure or damage is excluded from the terms of the Apple hardware warranty.

Un hackintosh ca sa functioneze este modificat bootloader-ul care este opensource EFI, iar evident apple n-are nicio vina in caz de failure or damage.


Ai inteles puisor?

Edited by sew900i, 22 April 2012 - 17:23.


#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

 sew900i, on 22nd April 2012, 18:22, said:

Pana acum n-am citit un argument concret de la tine
Textul din licenta e argumentul meu: http://images.apple....s/macosx107.pdf

Hai maine la ORDA, BSA sau cine vrei tu, te duc eu - nu te costa nimic, si ei vor delibera.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2012 - 17:26.


#45
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 sew900i, on 22nd April 2012, 16:00, said:

nu inteleg sub nicio forma de ce un mac user ar avea ceva impotriva unui hackintosh user.
Eu cred ca e doar invidie, adica se simte ca un cac..t ca el a dat sute sau chiar mii de euro pe un sistem mac original si poate sa vina altu' si cu o suma  chiar de 2-3 ori mai mica sa-si faca un calculator pe piese cu performante similare si sa ruleze mac.

#46
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

 neagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 18:26, said:

Textul din licenta e argumentul meu: http://images.apple....s/macosx107.pdf

Hai maine la ORDA, BSA sau cine vrei tu, te duc eu - nu te costa nimic, si ei vor delibera.
Pentru ce sa vin?

Pentru ca fac experimente? Daca erau toti ca tine, astazi inca s-ar fi comunicat cu porumbelul, am transmis mesaje prin focuri facute pe dealuri.

ORDA si BSA sunt in cazul in care folosesti un produs pirat (nu cumparat) in scopuri productive sau comerciale.

Aici discutam de hobby si entuziasti. Sunt total de acord ca toti trebuie sa-si cumpere windows, pentru ca asta spune politica lor.

Deci daca eu cumpar un windows maine si fac reverse engineering pentru scopuri educationale ce-mi face BSA-ul sau ORDA? Ha ha ha, absolut nimic.

Ti-am zis, sunt total impotriva pirateriei, dar hackintosh este piraterie doar atunci cand os-ul nu este cumparat, cand este cumparat se numeste experiment ;)

Stiu, o sa-mi aduci iarasi licienta, si eu o sa-ti spun ca-i bull shit, absolut tot ce s-a facut in tehnologie s-a inceput de la un reverse engineering. Iar duplicatul trebuia facut in asa fel incat sa nu intre peste inovatia celorlati. Inteleg ca esti mititel si cam necopt, dar ia gandeste putin logic, ce inseamna tehnologie si inovatie? Iti dai seama daca Pitagora facea copyright pe teoremele lui? Si repet,  OS-ul nu este un produs exclusiv apple, are foarte multe parti open source, si cred ca tot APPLE fiind in spate din punct de vedere hardware, mai ia in seama foarte mult si ce spun hackintoshii, de fapt apple intotdeauna a luat in seama ce spune pana si femeia de servici. Iti recomand cu placere cartea biografica a lui Steve Jobs, o sa inveti multe si o sa te mai dezgheti putin la minte, o sa vezi ca apple a incalcat zeci poate sute de liciente. :) Dinadins evident.

#47
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

Quote

you are granted a limited, non-transferable, non-exclusive license:
i) to download, install, use and run for personal, non-commercial use, one (1) copy of the Apple
Software
directly on each Apple-branded computer running Mac OS X Snow Leopard or Mac OS X
Snow Leopard Server (“Mac Computer”) that you own or control;


E. System Requirements; Apple ID. Please note that the Apple Software is supported only on Apple-branded
hardware that meets specified system requirements as indicated by Apple
. In addition, use of and access to
certain features of the Apple Software and certain Services (as defined in Section 5) may require you to
apply for a unique user name and password combination, known as an Apple ID.

Este clar, nu?

#48
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

 neagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 18:26, said:

Textul din licenta e argumentul meu: http://images.apple....s/macosx107.pdf

Hai maine la ORDA, BSA sau cine vrei tu, te duc eu - nu te costa nimic, si ei vor delibera.


Salut Viorel,

Eu am MacPro 2011 cu monitor apple 27, etc etc.. l-am modificat deja de 2 ori, i-am schimbat destule de la el, am pus memorii mai performante...etc., si am reusit sa fac un hackintosh la un prieten cu 800 de euro cu muuuuuult mai performant decat macpro-ul meu. Belea de belea, dar nu asta este intentia discutiei,

Fratilor se poate, si se poate face un hackintosh sa fie mai functionabil si mai stabil decat multe mac-uri. ;)

 JJackFLASH, on 22nd April 2012, 18:37, said:

Este clar, nu?

Unde scrie "este ilegal"?

Granted inseamna permisiune, nu inseamna legalitate.

Iar apple ID este o alta mancare de peste, apple id poti sa ai fara sa fi apple hardware owner.

Edited by sew900i, 22 April 2012 - 17:39.


#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mie trebuie sa-mi explici motivele tale ci in fata judecatorilor. Nu-ti doresc sa ajungi la ei. Eu doar am spus ce e legal si cum se masoara. Nu cu povesti (chiar daca adevarate uneori) ci cu documente seci.

 sew900i, on 22nd April 2012, 18:38, said:

Unde scrie "este ilegal"?
ENGLISH
APPLE INC.
SOFTWARE LICENSE AGREEMENT FOR MAC OS X

PLEASE READ THIS SOFTWARE LICENSE AGREEMENT ("LICENSE") CAREFULLY BEFORE USING THE
APPLE SOFTWARE. BY USING THE APPLE SOFTWARE, YOU ARE AGREEING TO BE BOUND BY THE
TERMS OF THIS LICENSE. IF YOU DO NOT AGREE TO THE TERMS OF THIS LICENSE, DO NOT
INSTALL AND/OR USE THE APPLE SOFTWARE


#50
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

 neagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 18:40, said:

Nu mie trebuie sa-mi explici motivele tale ci in fata judecatorilor. Nu-ti doresc sa ajungi la ei. Eu doar am spus ce e legal si cum se masoara. Nu cu povesti (chiar daca adevarate uneori) ci cu documente seci.
Bun, discutia cred ca este legata de cum faci un hackintosh si nu cat de ilegal sau legal este, in primul rand nu cred ca esti o persoana competenta pentru a lua aparea legala a firmei Apple, nu? Ori da?

In al doilea rand, nu vei putea niciodata sa le tai elanul entuziastilor, oricat le-ai ciripii si le-ai spune ca-i o prostie un hackintosh, in al treilea rand, sa-ti folosesti sanatos macul. ;)
hai noroc.

 neagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 18:45, said:

Nu mie trebuie sa-mi explici motivele tale ci in fata judecatorilor. Nu-ti doresc sa ajungi la ei. Eu doar am spus ce e legal si cum se masoara. Nu cu povesti (chiar daca adevarate uneori) ci cu documente seci.


ENGLISH
APPLE INC.
SOFTWARE LICENSE AGREEMENT FOR MAC OS X

PLEASE READ THIS SOFTWARE LICENSE AGREEMENT ("LICENSE") CAREFULLY BEFORE USING THE
APPLE SOFTWARE. BY USING THE APPLE SOFTWARE, YOU ARE AGREEING TO BE BOUND BY THE
TERMS OF THIS LICENSE. IF YOU DO NOT AGREE TO THE TERMS OF THIS LICENSE, DO NOT
INSTALL AND/OR USE THE APPLE SOFTWARE


Eu vreau sa-mi aduci paragraful in care scrie clar:

Este ilegal sa instalezi software-ul asta pe un produs non-apple.

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
@sew900i
Mai pustiulica (e de bine, esti tanar, ai viata inainte, eu sunt batran si imi sfarsesc zilele in curand) daca ai inteles ceva e bine.
Fii rebel dar in limite legale. Ai la dispozitie Linux, *BSD-uri si destul open-source pentru entuziasti.

 sew900i, on 22nd April 2012, 18:48, said:

Este ilegal sa instalezi software-ul asta pe un produs non-apple.
Reciteste licenta.

#52
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006
REPET:

(si nu-mi place)

1. Nu este ilegal sa cumperi un produs OS, automat devii propietarul acelui produs, nu?
2. Poti sa faci ce vrei cu acel produs, dar pierzi orice suport de la Apple, corect?
3. Daca eu imi cumpar o dacie si o modelez pana o aduc la toate functionalitatile unui mercedes sau audi, sunt pirat?
4. Atata timp cat folosesc pentru scopuri educationale si nu comerciale... it's ok.
5. Nu am niciun suport asupra produsului din partea firmei Apple, mi se pare fair si normal.


Ia mai taiati-o cu bla bla bla ilegalitati, si lasa-ti oamenii sa-si faca cate hackintosh-uri vor. ;)

#53
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Te-ai întrebat pentru CE vrei să ai Mac OS X?
CE are Mac OS X atât de seducător, încât te-ai hotărât să-l instalezi ilegal?

#54
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

 neagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 18:54, said:

@sew900i
Mai pustiulica (e de bine, esti tanar, ai viata inainte, eu sunt batran si imi sfarsesc zilele in curand) daca ai inteles ceva e bine.
Fii rebel dar in limite legale. Ai la dispozitie Linux, *BSD-uri si destul open-source pentru entuziasti.


Reciteste licenta.

Ar fi bine sa fiu pustiulica, chiar perfect, dar din pacate mi-am sters ultimii muci cu multi ani inaintea ta.

Iarasi te rog sa-mi aduci paragraful in care scrie ca este ilegal, n-o mai intoarce ca la Ploiesti, ca nu-ti sade bine la "varsta pe care o ai" si batran si mincinos... nu tine. ;)


Deci, unde-i paragrafu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate