Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hackintosh

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
747 replies to this topic

#19
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Daca ai sistem compatibil, merge la fel ca un mac real.

Eu am lion pe un dell, merge foarte bine (am drivere pentru toate componentele). Singurele probleme sunt updateurile la sistemul de operare (10.7.x), nu merge sleep-ul si nici appmarket. Nici nu am insistat, se pot rezolva si astea.

#20
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Intre timp prietenul meu, de care spuneam in postarea mea anterioara, si-a facut timp pentru a-mi baga Lion pe Acer Aspire-ul meu...
Probleme au fost, unele s-au rezolvat usor, unele mai greu, altele inca nu (dar care sper ca vor fi rezolvate in viitorul apropiat, atunci cand va mai avea timp sa se ocupe de ele).
Momentan, problemele cu care ma confrunt sunt:
-bateria tine mai putin de jumatatea timpului cat tinea cand aveam windows;
-calculatorul (procesorul) lucreaza mult mai intens (ventilatoarele merg non-stop);
-sleep-ul nu functioneaza si nici restartul;
-uneori (dar nu prea des) imi scoate "panica" (ii dau off/on si merge iarasi);
-chiar daca sunetul este setat la maxim, in difuzorul computerului se aude mult prea incet...ii pun casti si se aude perfect in ele;
-in orice fereastra, sagetile pentru sus/jos nu exista! doar cu rotitza mouse-ului sau cu sagetile tastaturii imi fac treaba;
........................
In rest, este super, la fel ca si un mac veritabil.
Chiar si cu aceste probleme, nu as mai instala inapoi Windows pentru nimic...! Este, asa cum mai toata lumea ce foloseste mac in ultimii ani stie, incomparabil.
Prietenul meu, tehnicianul IT, mi-a promis ca cel putin problema cu bateria si lucrul intens al procesorului se va rezolva cat de curand (imediat cum va avea timp sa se ocupe de computerul meu). Mai mult ca sigur si fazele cu "panica", sunetul, etc....dar trebuie sa il las o perioada de timp pentru a se lovi el personal de toate micile inconveniente si sa le rezolve una cate una, proband, proband si iar proband...

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Per total ai un sistem pirat si nefunctional  :D

#22
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postneagu_laurentiu, on 20th April 2012, 13:37, said:

Per total ai un sistem pirat si nefunctional  :D

Per total, am un sistem pirat, care inafara catorva disfunctionalitati (care cu siguranta vor fi rezolvate cat de repede) este foarte functional...si va fi, sper, in totalitate functional in viitorul foarte apropiat... :)  Si asa pirat cum este el, pentru mine este mult mai ok decat sa rulez cu windows pe el.

PS: Am uitat sa mentionez in postarea anterioara, update-urile merg, appmarket-ul merge. Inafara disfunctionalitatilor mentionate mai sus, totul este absolut la fel.

#23
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Important este sa iti mearga cat mai bine sistemul si sa fi multumit de el ca ansamblu, daca tot fugi de Wingoz poti incerca Linux sau BSD care sunt free ( nu ai nevoie de licente ) au si comunitati importante unde poti gasi raspunsuri la probleme.
Nu are rost sa iti pui un Os pentru ca da bine sau pentru ca aia din filme si reclame asa au etc...  
Uneori e mai bine sa iti cauti unu sistem compatibil cu OS-ul dorit decat sa chinui un hardware nesuportat. Unele sisteme sunt proiectate, au suport si merg mai bine pe Wingoz.
A da... iarna nu-i ca vara.

#24
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postopo, on 20th April 2012, 15:46, said:

Nu are rost sa iti pui un Os pentru ca da bine sau pentru ca aia din filme si reclame asa au etc...  
Uneori e mai bine sa iti cauti unu sistem compatibil cu OS-ul dorit decat sa chinui un hardware nesuportat. Unele sisteme sunt proiectate, au suport si merg mai bine pe Wingoz.

Chiar crezi ca pentru asta cineva isi face hackintosh PC-ul? Pentru mofturi sau ca "sa dea bine" ?!!!
Eu lucrez pe mac-uri de vreo 12-13 ani si daca tot am mai luat un notebook pentru acasa (de 750e, nu de 2000e!!! precum un echivalent de airbook), macar sa am tot mac os pe el...si pentru ca (prin comparatie) nu prea imi place windows-ul si il si consider mult mai aiurea decat mac os-ul... D-aia...nu ca sa ma laud ca mi-am tras mac!

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postamotida, on 20th April 2012, 17:47, said:

Eu lucrez pe mac-uri de vreo 12-13 ani
Atunci ar trebui sa apreciezi originalul.

#26
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postneagu_laurentiu, on 20th April 2012, 17:59, said:

Atunci ar trebui sa apreciezi originalul.

Evident ca apreciez originalul! :)) Doar ca, pentru un netbook al carui utilizare nu este pentru cine stie ce pretentii, nu dadeam banii pentru un corespondent airbook... Asa ca, daca tot am putut beneficia de amabilitatea prietenului meu, de ce sa fi pierdut ocazia transformarii?!

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
- pentru ca nu o sa mearga cum crezi tu si o sa ai frustrari inutile pe tema asta;
- pentru ca esti un hot pana la urma, nu respecti munca si licenta Apple (si mai zici ca-i apreciezi).

#28
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postneagu_laurentiu, on 20th April 2012, 18:21, said:

- pentru ca nu o sa mearga cum crezi tu si o sa ai frustrari inutile pe tema asta;
- pentru ca esti un hot pana la urma, nu respecti munca si licenta Apple (si mai zici ca-i apreciezi).

Ti-am sesizat de la prima ta postare aici ironiile si dusmania gratuita...si nu inteleg de ce...care e problema ta? Daca simti oarece frustrari personale, du-te si plangi in liniste la colt!!!
-Pentru ca nu o sa mearga? Probabil ca habar n-ai despre hackintosh, asa ca, nu te mai afisa pe aceasta arie inutil...
-Sunt un hot? Si cine ti-a zis tie mai bagatorule in seama (ma adresez asa fiindca jignesti prin aprecierile tale!) ca i-am furat eu pe Apple? Tu habar n-ai si nici -se pare- ca nu-ti dai seama ca, software-ul este original... asa ca, bagatorule in seama (!!!) cum naiba iti permiti tu sa faci aprecieri precum eu as fi un hot?!!! Pe cine fur eu mai habarnistule? Pe Apple? Cum ii fur daca Lion-ul e original? Sau cumva n-ai idee cat de putin costa un software de-al lor?!

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca stii sa citesti atunci citeste licenta. Si calificativul meu ca esti un hot e intemeiat. Ai curaj sa-ti declari identitatea si sa vedem daca ai dreptate ?
Asa ca nu stiu cine-i "bagator in seama" si "habarnist"...

Incepe de aici: http://www.apple.com/legal/sla/

Edited by neagu_laurentiu, 20 April 2012 - 17:46.


#30
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postneagu_laurentiu, on 20th April 2012, 18:43, said:


Ignore

Du-te si te joaca prin alta curte...

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pana una alta ai grija cu licenta aia !

Edited by neagu_laurentiu, 20 April 2012 - 17:56.


#32
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Poi daca tot ti-ai luat laptop sa pui MacOs pe el, de ce nu ti-ai cautat ceva compatibil 100%? Daca te uiti pe net o sa gasesti scule care merg manuse, unde mai pui ca mai nou MacBook-urile albe sunt undeva la 850coco si chiar daca sunt core2duo ofera suficienta putere de calcul.

In rest spor la joaca :). E plin netul de Jhmecheri care stiu ce puteai face tu mai bine :D , nu-i lua pe toti in seama deci nici pe mine.

#33
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postopo, on 20th April 2012, 18:49, said:

Poi daca tot ti-ai luat laptop sa pui MacOs pe el, de ce nu ti-ai cautat ceva compatibil 100%?

Daca citesti prima mea postare de pe acest topic (pe pagina 1 jos), e simplu sa-ti dai seama cum de mi s-a pus sa-mi fac hackintosh...dintr-o discutie cu un prieten. Cand am achizitionat notebook-ul respectiv nu o facusem cu scopul de a-mi pune Os pe el... dar unde te mai pui ca Acer Aspire S3 e printre cele mai rapid conversate in ultimul timp....:) S-au aruncat baietii pe el imediat cum a aparut, caci na...indienii l-au facut sa si semene putin cu airbook-urile... :)

#34
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Stii ca daca te uiti mai bine pe unde trebuie (asta daca scapi de Acer), gasesti un MacBook (model 2010) mult mai ieftin decat acei 600-700 eur (sa zicem ca atat ai lua pe Acer), impecabil. Poate doar bateria sa i-o schimbi. Si scapi si de chin. :)

In alta ordine de idei, e MacBook Air si nu airbook; App Store si nu appmarket.

Edited by Dante_Sparda, 20 April 2012 - 18:41.


#35
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View PostDante_Sparda, on 20th April 2012, 19:41, said:

Stii ca daca te uiti mai bine pe unde trebuie (asta daca scapi de Acer), gasesti un MacBook (model 2010) mult mai ieftin decat acei 600-700 eur (sa zicem ca atat ai lua pe Acer), impecabil. Poate doar bateria sa i-o schimbi. Si scapi si de chin. :)

In alta ordine de idei, e MacBook Air si nu airbook; App Store si nu appmarket.

Si-asa a deviat prea mult discutia de la subiectul topicului...n-are rost sa continuam cu offtopic-urile...
Nu, sub nicio forma nu pot urma sfatul tau; daca vrei si ai 2 minute disponibile, citeste urmatoarele:
http://forum.softped...;#entry11247753
Astfel, cineva isi poate da seama care a fost motivul achizitionarii...Si nu, nu as lua un second MacBook din '10, acum cand tocmai am achizitionat S3-ul...
Cat despre cum se spune la Macbook-urile Air, cred ca stii foarte bine ca e foarte uzitata si denumirea airbook (in multe parti ale lumii), dar nu conteaza asta... App Store, da, my bad...

#36
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Da, dar clona asta se numeste AirBook..si induce in eroare. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate