Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Clauze in CONTRACTELE DE ARENDA

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#37
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkos_funny, on 8th September 2011, 23:35, said:

Ce vorbesti prietene??/
De legumicultura ai auzit?
Stii cati bani primesti pe 2 ha de cultura protejata si pe inca 3 ingrijita? Iti spun eu, MAXIM !
Multi dintre arendasi s-au axat pe cultura de suprafata, cereale in mod special , si alceva nu mai vad in fata ochilor.

Dupa putina experienta, ai sa-ti dai seama ca banii aia "MAXIM" nu sunt dati degeaba.
Hint: - vorbeste cu un cultivator de castraveti care in anul asta si-a donat marfa si vorbeste cu un altul care cultiva cereale si care isi permite sa tina produsele 6-10 luni si sa aleaga pretul care ii convine. In legumicultura, daca nu ai piata de desfacere in 48 de ore, 72 sunt de multe ori prea multe si productia poti sa o arunci sau sa o dai degeaba. Si din cauza asta esti limitat drastic la suprafat cultivata. Ca eu zic ca  degeaba pui 1000ha de gogosari :). Ca nici sa-i intretii nu poti, nici nu apuci sa-i culegi in ritmul in care ajung ei la maturitate, iar sa-i vinzi e imposibil.
La cereale, poti sa iti alegi tu cand si cat vinzi. Poti sa iti alegi tu suprafata cultivata si sa cultivi 3-4 soiuri cu diferite perioade de vegetatie, poti roti culturile in functie de cum apreciezi ca va fi piata si multe altele pe care o sa le apreciezi dupa 4-5 ani de agricultura.



@omnitera, ce este la Curtici, este cu adevarat un model de urmat.  dupa 20 de ani se poate ajunge aici - pentru cei care au teren in zona 1 si integreaza toate verigile de la productie pana la desfacere.
Si tocmai de aia contractele se fac pe perioade de 10+ :).
Intreaba-i pe oamenii de acolo ce  au primit din '89 pana in 1996 pentru pamantul din asociatie.

Edited by rand, 09 September 2011 - 10:29.


#38
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postrand, on 7th September 2011, 09:13, said:


Suficient de mult cat sa mi-l vanda :).
Cat ?Ma roade o simpla curiozitate .

Eu am oferit pentru arendarea unor terenuri intreaga productie pe care o scoteau ei de pe acel teren.Si batuti in cap cum sunt multi spuneau ca nu ,ca vor sa-l lucreze ei terenul.Fara sa se gandeasca ca sunt scapati de munca si de cheltuieli si se trezesc cu productia descarcata in curte.

Edited by mircea11s, 09 September 2011 - 10:45.


#39
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postmircea11s, on 9th September 2011, 11:36, said:

Cat ?Ma roade o simpla curiozitate .

Eu am oferit pentru arendarea unor terenuri intreaga productie pe care o scoteau ei de pe acel teren.Si batuti in cap cum sunt multi spuneau ca nu ,ca vor sa-l lucreze ei terenul.Fara sa se gandeasca ca sunt scapati de munca si de cheltuieli si se trezesc cu productia descarcata in curte.

Personal zic ca o parcela de 50ha de teren agricol, comasat, plan, cu drumuri de acces largi, in zona 1 de fertilitate, cu posibilitati de irigare merita sa fie vanduta pe 150.000- 200.000 euro astazi. Normal, merita si cumparata, pentru cei care au activitate in zona si o pot exploata. Pentru mine ar fi inutili 50ha in Curtici :P. Cu arenda primita, de 30 de euro la hectar nu as scoate banii inapoi in 100 de ani :D

Eu ii apreciez pe cei care vor sa lucreze, chiar daca nu au inca posibilitatea de a face lucrurile cum trebuie... problema este cu cele lasate de proprietari parloaga si care au si mari pretentii.

Edited by rand, 09 September 2011 - 13:15.


#40
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

Eu ii apreciez pe cei care vor sa lucreze, chiar daca nu au inca posibilitatea de a face lucrurile cum trebuie... problema este cu cele lasate de proprietari parloaga si care au si mari pretentii.
Daca bati vreun app., sa stii ca gresesti.Mi-am lucrat pamantul an de an si chiar si dupa ce am pierdut 100% din investitie.
Dar a venit o vreme cand nu mai puteam (copii mici, probleme familiale...) si atunci l-am arendat.Dar nu oricum.
DA, e drept ca l-as fi lasat parloaga daca oferta era ofensatoare!Dar am avut noroc de arendas care nu-si desconsidera partenerii, indiferent daca au doar doua clase primare.

#41
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Pana la urma asta e principala problema! Taranul nu e respectat de arendas si cel mai trist e faptul ca foarte multi arendasi sunt straini, din tari unde romanii sunt batjocoriti si inrobiti. De exemplu eu nu as da pamatul sa il lucreze un italian sau un arab nici sa ma pice cu ceara!

#42
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postrand, on 9th September 2011, 01:04, said:

Personal zic ca o parcela de 50ha de teren agricol, comasat, plan, cu drumuri de acces largi, in zona 1 de fertilitate, cu posibilitati de irigare merita sa fie vanduta pe 150.000- 200.000 euro astazi.
Personal cred ca esti cel putin naiv daca crezi ca poti cumpara cu 3-4000/ha un teren cu calitatile celui descris de tine.Te anunt ca in sudul capitalei la 20km se vinde cu 10-15000 de euro/ha.

#43
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postalinutzik, on 9th September 2011, 18:48, said:

Personal cred ca esti cel putin naiv daca crezi ca poti cumpara cu 3-4000/ha un teren cu calitatile celui descris de tine.Te anunt ca in sudul capitalei la 20km se vinde cu 10-15000 de euro/ha.

  :coolspeak:  10-15000 EUR hectarul de tern arabil??? Pe ce lume traiesti?
Pretul mediu in Europa de Vest este de ~6000 EUR. La pretul asta orice investitor se gandeste mult daca cumpara sau nu in Romania. Pretul mediu in Romania, astazi, este la ~1800-2000 EUR ha. In crestere, e drept, dar nici nu ai sa vezi teren arabil vandut cu peste 6000EUR/ha. Pentru ca in Romania nu ai drumuri, nu ai spatii de depozitare, nu ai nimic daca te raportezi la Franta, Olanda sau Germania. Si atunci mai bine cumpara la ei acasa. SAu merg in Ucraina :)
La un profit multianual realist de 250 EUR ha/ an ai avea nevoie de 40 de ani sa-ti amortizezi investitia la 10.000 EUR/ha. La 15.000 eur, nu ai sanse sa traiesti pana iti amortizezi investitia. Asa ca nimeni nu o sa dea banii aia in realitate.

@sudest_om, nu cunosc situatia ta, si nici nu ma intereseaza. Eu sunt un om care nu cunoaste termenul "apropou". Daca am ceva de zis, zic pe sleau.
@kos_funny - a fost alegerea romanilor sa plece la muncile de jos in afara. Cine e de vina ca niciodata nu au stiut sa aprecieze ceea ce au? Ma bucur ca au venit strainii, ca altfel si astazi stateam si ne inchinam in fata tractoarelor si combinelor romanesti ca la Dumnezeu. Macar ne-au deschis si nou ochii...

Edited by rand, 09 September 2011 - 19:21.


#44
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postrand, on 9th September 2011, 08:11, said:

:coolspeak:  10-15000 EUR hectarul de tern arabil??? Pe ce lume traiesti?
Pretul mediu in Europa de Vest este de ~6000 EUR. La pretul asta orice investitor se gandeste mult daca cumpara sau nu in Romania. Pretul mediu in Romania, astazi, este la ~1800-2000 EUR ha. In crestere, e drept, dar nici nu ai sa vezi teren arabil vandut cu peste 6000EUR/ha. Pentru ca in Romania nu ai drumuri, nu ai spatii de depozitare, nu ai nimic daca te raportezi la Franta, Olanda sau Germania. Si atunci mai bine cumpara la ei acasa. SAu merg in Ucraina :)
La un profit multianual realist de 250 EUR ha/ an ai avea nevoie de 40 de ani sa-ti amortizezi investitia la 10.000 EUR/ha. La 15.000 eur, nu ai sanse sa traiesti pana iti amortizezi investitia. Asa ca nimeni nu o sa dea banii aia in realitate.


Zilele astea o sa scanez un contract de vanzare-cumparare si o sa-l pun aici.Pana atunci cauta pe net nr de tel al comunei Adunatii Copaceni si suna sa te convingi.Acuma cine cumpara nu stiu daca i-l cumpara chiar pt agricultura,dar s-au vandut vre-o 300ha la pretul asta.Eu am 9,5ha in zona unde cumpara acest investitor si am decis sa astept un pret mai bun.Oricum la 3000 de euro trebuie sa fii disperat,sa nu mai ai nimic si pe nimeni pe lume pt a vinde.

Edited by horia66, 11 September 2011 - 20:02.


#45
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
15.000 euro/ha????
Este cu vita de vie de masa, productiva?
Este cu nuci de la iosif?
Sau este situat in Rosia Montana?

Numai bine!

#46
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View Postalinutzik, on 9th September 2011, 20:31, said:

Zilele astea o sa scanez un contract de vanzare-cumparare si o sa-l pun aici.Pana atunci cauta pe net nr de tel al comunei Adunatii Copaceni si suna sa te convingi.Acuma cine cumpara nu stiu daca i-l cumpara chiar pt agricultura,dar s-au vandut vre-o 300ha la pretul asta.Eu am 9,5ha in zona unde cumpara acest investitor si am decis sa astept un pret mai bun.Oricum la 3000 de euro trebuie sa fii disperat,sa nu mai ai nimic si pe nimeni pe lume pt a vinde.
Mai bine ne spui si cine cumpara,  nu ne tine in tensiune....ca acolo e doar o singura persoana care poate plati suma aia ca doar nu a facut bani din agricultura, ca sa nu zic mai multe...cine stie pt ce ii trebuie atata teren, poate pt aeroport, poate sa mareasca suprafata de  " LA MOSIE " sau pt ultima  afacere ceea cu anchinare pt Italia...

View Postrand, on 9th September 2011, 20:11, said:

:coolspeak:  10-15000 EUR hectarul de tern arabil??? Pe ce lume traiesti?
Pretul mediu in Europa de Vest este de ~6000 EUR. La pretul asta orice investitor se gandeste mult daca cumpara sau nu in Romania. Pretul mediu in Romania, astazi, este la ~1800-2000 EUR ha. In crestere, e drept, dar nici nu ai sa vezi teren arabil vandut cu peste 6000EUR/ha. Pentru ca in Romania nu ai drumuri, nu ai spatii de depozitare, nu ai nimic daca te raportezi la Franta, Olanda sau Germania. Si atunci mai bine cumpara la ei acasa. SAu merg in Ucraina :)
La un profit multianual realist de 250 EUR ha/ an ai avea nevoie de 40 de ani sa-ti amortizezi investitia la 10.000 EUR/ha. La 15.000 eur, nu ai sanse sa traiesti pana iti amortizezi investitia. Asa ca nimeni nu o sa dea banii aia in realitate.

@sudest_om, nu cunosc situatia ta, si nici nu ma intereseaza. Eu sunt un om care nu cunoaste termenul "apropou". Daca am ceva de zis, zic pe sleau.
@kos_funny - a fost alegerea romanilor sa plece la muncile de jos in afara. Cine e de vina ca niciodata nu au stiut sa aprecieze ceea ce au? Ma bucur ca au venit strainii, ca altfel si astazi stateam si ne inchinam in fata tractoarelor si combinelor romanesti ca la Dumnezeu. Macar ne-au deschis si nou ochii...

Poate ne zici si noua care sunt tarile din Europa de Vest de ai ajuns la un pret mediu de 6.000 euro . Cat despre partea cu amortizarea, nu cred ca sunt multi care fac calcule cum faci tu, ca atunci ne lasam de cumparat multe lucruri pe care nu le amortizam niciodata , gandestete doar la o masina  in cat timp amortizezi o masina de 20.000 de euro...dar un tractor la 100.000 de euro....

#47
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
De la clauze in contracte s-a ajuns la cat costa terenul in jurul capitalei...

Pana la urma fiecare isi negociaza terenul si hotaraste ce clauze baga in contract. Cei care nu prea au avut treaba cu agricultura tipa dupa 1000kg grau pe ha.

#48
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postkatlin, on 10th September 2011, 07:46, said:

De la clauze in contracte s-a ajuns la cat costa terenul in jurul capitalei...

Pana la urma fiecare isi negociaza terenul si hotaraste ce clauze baga in contract. Cei care nu prea au avut treaba cu agricultura tipa dupa 1000kg grau pe ha.
Nu TIPA ci revendica.E o diferenta.
Dar au sesizat-o cativa si or sa va oblige si pe voi sa "va dati pe brazda".Daca nu esti in stare sa produci o medie de 4000 kg/ha, nu da vina pe arendatorul care ti-a oferit pamantul.
Altii pot, deci problema e la voi...domnilor agricultori priceputi.

#49
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Medie de 4000 la neirigat in S-E...pffff...

#50
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Pai depinde de ce cultivi. Graul e un etalon de plata , nu te obliga nimeni sa il semeni.

Edited by kos_funny, 10 September 2011 - 22:22.


#51
m5power

m5power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2008
Terenul arabil in Romania nu functioneaza ca o marfa, are preturi extrem de diferite in functie de o gramada de variabile. 100 de ha departe de sat(ca sa nu se fure), langa o apa, intr-o zona plana nu pe platou sau in vale, cu ceva infrastructura, drumuri si curent electric, poate sa valoreze si 500.000 de euro, aproprierea de bucuresti este irelevanta agricol, cum la fel de bine 100 de ha in mlastina, langa paduri, pe platouri, teren nefertil poate sa coste mai putin de 100.000.
Taranii nu prea isi vand terenul, detin in medie cam 3,5 ha de familie si la 700 kg grau/ha pt ei este un mijloc de profit, daca l-ar munci ei ar pierde, asa ca fac ce este logic , il arendeaza, si in felul acesta au teren mentinut mereu la potential + o sursa de profit sigura,neta si multianuala.

Cat priveste 1907, nu o sa se mai intample, atunci erau cativa boieri care detineau aproape tot terenul productiv, acum proprietatea terenului agricol este foarte difuzata, un lucru f bun pt siguranta nationala, e un lucru bun ca sint 5 milioane de proprietari a 14 milioane de teren agricol. Arabu` sau chinezu` ii este imposibil sa cumpere in astfel de conditii. Pe arendasul asezat intr-un loc, avand contracte pe 15 ani, nu il misca de acolo decat Dumnezeu si falimentul.

Edited by m5power, 11 September 2011 - 00:35.


#52
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
bunicul meu are o suprafata de pamint data acum 6 ani unui arendas si acum in vara cind am fost sa ridic arenda cei de acolo au vrut sa semnez alt contract nou pe 10 ani .deoarece nu am acceptat spunindule ca nu vreau sa il mai prelungesc nu mi-au mai dat arenda pe anul ce a trecut.contractul expira pe 30 ianuarie 2012.pamintul a fost dat in toamna acum 6 ani dar contractul a fost facut in iarna.si cei de acolo nici nu mai vorbesc cu mine daca ma vad imi spun sa vorbesc cu seful mare dar pe seful mare nu il vad niciodata.cum sa fac sa imi recuperez pamintul(bunicul sa il recupereze)mentionez ca acum 0 luna le-am inminat celor de la birouri si o notificare scrisa si in urma banuieli mele ca au aruncato am trimis si una prin posta cu confirmare de primire pe adresa societati. :confuzzled:

#53
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
@katlin:

Quote

Medie de 4000 la neirigat in S-E...pffff...
Si ce te opreste sa irigi? In 90% din suprafata tarii se gaseste apa in subteran (accesibil).Este o investitie pe care o recuperezi impreuna cu arendatorul.Ia propune-i unuia sa-i sapi un put de adancime si ulterior sa-i maresti arenda,proportional cu amortizarea investitiei.Nu trebuie sa cumperi motopompa pt. fiecare put sapat, iar un put poate deservi si 5ha (poate si mai mult daca are debit).Abia atunci poti aduce in discutie un contract pe 10 an-15 ani,adica dupa ce faci investitii si oferte demne.
@m5power:

Quote

Taranii nu prea isi vand terenul, detin in medie cam 3,5 ha de familie si la 700 kg grau/ha pt ei este un mijloc de profit, daca l-ar munci ei ar pierde, asa ca fac ce este logic , il arendeaza, si in felul acesta au teren mentinut mereu la potential + o sursa de profit sigura,neta si multianuala.
Te asigur ca 700kg/ha nu-i profitabil decat daca detii peste 20ha.Faptul ca majoritatea vor banii, pe care ii fac praf la carciuma, e altceva si numai a profitabil nu suna.

Quote

Cat priveste 1907, nu o sa se mai intample
Aici ai dreptate (doar daca situatia stagneaza).Dar revolte izolate vor fi si nu-i de bine pt. cei implicati.

Quote

Pe arendasul asezat intr-un loc, avand contracte pe 15 ani, nu il misca de acolo decat Dumnezeu si falimentul.
Asa credau si arendasii de acum cativa ani, care acum au devenit arendatori.Nu-i comuna sa nu gasesti un exemplu.
trei din arendasii de care am pomenit intr-un topic mai din'ainte, lucrau 90% din pamanturile din zona mea.A aparut un al patrulea care, acum lucreaza peste 50%,iar ceilalti impart celelalte 50% cu inca vreo doi nou aparuti (din randul localnicilor).Si sunt nevoiti sa dea si ei 800kg.Dar si asa oamenii le pleaca imediat ce se elibereaza de contract, fiindca ani la randu' au fost umiliti cu 300-400kg/ha,sau chiar deloc.

#54
m5power

m5power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2008

View Postsudest_om, on 11th September 2011, 09:54, said:

@katlin:
Si ce te opreste sa irigi? In 90% din suprafata tarii se gaseste apa in subteran (accesibil).Este o investitie pe care o recuperezi impreuna cu arendatorul.Ia propune-i unuia sa-i sapi un put de adancime si ulterior sa-i maresti arenda,proportional cu amortizarea investitiei.Nu trebuie sa cumperi motopompa pt. fiecare put sapat, iar un put poate deservi si 5ha (poate si mai mult daca are debit).Abia atunci poti aduce in discutie un contract pe 10 an-15 ani,adica dupa ce faci investitii si oferte demne.
@m5power:
Te asigur ca 700kg/ha nu-i profitabil decat daca detii peste 20ha.Faptul ca majoritatea vor banii, pe care ii fac praf la carciuma, e altceva si numai a profitabil nu suna.

Aici ai dreptate (doar daca situatia stagneaza).Dar revolte izolate vor fi si nu-i de bine pt. cei implicati.

Asa credau si arendasii de acum cativa ani, care acum au devenit arendatori.Nu-i comuna sa nu gasesti un exemplu.
trei din arendasii de care am pomenit intr-un topic mai din'ainte, lucrau 90% din pamanturile din zona mea.A aparut un al patrulea care, acum lucreaza peste 50%,iar ceilalti impart celelalte 50% cu inca vreo doi nou aparuti (din randul localnicilor).Si sunt nevoiti sa dea si ei 800kg.Dar si asa oamenii le pleaca imediat ce se elibereaza de contract, fiindca ani la randu' au fost umiliti cu 300-400kg/ha,sau chiar deloc.


Irigarea la cultura mare necesita un puturi de mare adancime >300 m pt a nu depinde de panza freatica si sa pompezi apa blocata geologic, debite de 50-60 mc/ora, bazin de tampon, si 200 kw/ora obtinuti din motoare termice . Gandeste-te ca o udare inseamna 20 l/mp = 200to/ha, pe o sola de 100 ha (suprafat optima de culturalizare la porumb pt productii de 12 to/ha) rezulta  20.000 to apa, pt o sigura udare si cerinta e cam de 3, min 2. Este o investitie fezabila si profitabila dar greu amortizabila, infrastructura si logistica costisitoare, pt asta iti trebuie siguranta celor 15 ani.
300-400 kg la ha este f putin la nivelul subventilor de azi, totusi raman la ideea mea ca deocamdata 700 kg/ha este un nivel corect. si 800kg pot fii gestionabilei dar cu o structura a terenului in care discuti cu cativa arendatori, suprafete de teren mari comasate 100% si asolament format.

Edited by m5power, 11 September 2011 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate