Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Fac. Limbi Straine

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#163
MDenisse

MDenisse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2010
Merci de raspuns.Eu sunt sigura ca organizeaza si cursuri pentru nivel incepator. Ahh, am intrebat comisia si mi-a spus ca ma voi putea transfera doar daca fac o cerere la decan si asta in primele doua-trei saptamani. Nu-ti garanteaza nimeni ca ti-o va aproba, dar macar o sansa acolo am. Limba A nu ti-o poti schimba, doar pe cea de la specializarea B.

#164
helga45

helga45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2010
Pentru cei interesati de carti ieftine folosite la institutele Goethe,Institutul Italian si Institutul francez recomand link-urile urmatoare:
http://www.okazii.ro...ter-Ego-B2.html
http://www.okazii.ro...iano-A1-A2.html
http://www.okazii.ro...iano-B1-B2.html
http://www.okazii.ro...imaginilor.html
http://www.okazii.ro...ln-nivel-A.html
http://www.okazii.ro...-Franceza-.html

#165
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Atunci nu stiu, incearca sa-ti schimbi engleza :) ca sa ai o combinatie mai ciudatica...si sa ai sanse :) Sau nah...poate prin Buc. se cauta vorbitori de maghiara, ca nah nu tare multi vorbitori de maghiara se incumeta sa mearga in Buc, mai ales ca limba lor romana lipseste cu desavarsire. Lasa ca va fi bine.

ps: eu cel mai bine stiu injura in ungureste =)) muajajjaja :))

#166
MDenisse

MDenisse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2010
Mda... nu-mi fac griji in legatura cu maghiara anymore. Am reusit sa intru la germana, unde-mi doream cel mai mult. :)

Edited by MDenisse, 29 July 2010 - 02:08.


#167
Koneko89

Koneko89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.08.2010
Buna tuturor,

Sunt inscrisa la Univ. Bucuresti, Fac. Limbi Straine la LMA Germana si as vrea, daca stie cineva, cateva informatii despre frecventa. Am un job full time de la care nu pot renunta pentru ca...traim in Romania (ca sa nu spun mai multe) Seful meu este destul de intelegator sa ma lase sa vin la cursuri, chiar sa ma treaca la part time fara sa umble la salariu. Se poate face ceva sa ma scutesc la cele cateva cursuri la ca care nu voi putea veni? ma refer la cele obligatorii. Mentionez ca imi doresc sa particip la cursuri si nu m-am inscris doar "ca sa fac o facultate", dar nu pot renunta la work. Ce ziceti? Stie cineva ceva?

merci mult de tot

#168
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Singura soluție este să vezi orarul și apoi să discuți direct cu profesorii. Există reguli de prezență, dar sunt și profesori care nu sunt foarte stricți cu ele, primind în examen și pe cei care nu au fost chiar la câte cursuri trebuia, poate ai noroc să ai și din ăștia, dar exact ce și cum o să vezi abia după începerea anului. Nu-ți pot da mai multe detalii pentru că eu sunt la filo, nu la LMA.

Edited by SisterRay, 20 August 2010 - 13:06.


#169
Koneko89

Koneko89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.08.2010

View PostSisterRay, on 20th August 2010, 14:05, said:

dar exact ce și cum o să vezi abia după începerea anului. Nu-ți pot da mai multe detalii pentru că eu sunt la filo, nu la LMA.


Merci mult de tot! Voi vedea in octombrie, ai dreptate. Macar stiu ca exista si profesori intelegatori.

#170
Miss_Mad_Hatter

Miss_Mad_Hatter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2010
Buna tuturor!

Sunt o proaspata studenta la limbi straine..sectia rusa- engleza...As vrea sa stiu daca mai sunt alti studenti pe aici care studiaza rusa.
Multumesc anticipat! :)

#171
Alleexandra

Alleexandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2010
Hello! Am intrat la sectia filologie Engleza-Germana (precizez ca eu mi-am ales-o) si as vrea sa imi spuneti mai multe informatii despre cum e facultatea, la ce sa ma astept, cum sunt profii care predau engleza si germana si alte sfaturi.  Va multumesc anticipat. :)

#172
NicolettaM

NicolettaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2010
Buna:)

Sunt boboaca la FLLS UB la trad-interpreti/ engleza-germana si as avea nevoie de cateva informatii:
- cate ore de germana se fac pe saptamana, avand in vedere faptul ca sunt la nivel incepator?
- cam cate credite ar trebui sa obtin la examene pentru a trece de la taxa la buget?

Pentru cei care sunt deja la profilul acesta, cum vi se pare orarul? cum sunt profesorii? :D Eu abia astept sa incep, sper sa nu fiu dazamagita...
Colegi ceva pe aici? :proud:

Edited by Lucian_M, 30 August 2010 - 22:37.


#173
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View PostNicolettaM, on 30th August 2010, 23:17, said:

Buna:)

Sunt boboaca la FLLS UB la trad-interpreti/ engleza-germana si as avea nevoie de cateva informatii:
- cate ore de germana se fac pe saptamana, avand in vedere faptul ca sunt la nivel incepator?
- cam cate credite ar trebui sa obtin la examene pentru a trece de la taxa la buget?

Pentru cei care sunt deja la profilul acesta, cum vi se pare orarul? cum sunt profesorii? :D Eu abia astept sa incep, sper sa nu fiu dazamagita...
Colegi ceva pe aici? :proud:

Din cate stiu eu ai multe cursuri in germana, adica gasisem undeva planificare de la STIT si majoritatea erau cursuri in lb straine, dar nah...o sa vezi cand incepe, la noi se cere nivel avansat, insa daca zici ca esti la incepatori, nu stiu ce sa zic, asta depinde. Ideea e ca daca in 3 ani tu ajungi traducator/interpret trebuie sa stii limba ffff bine (eu sunt la LMA in Cluj si stiu ce zic...:P ca la noi LMA tocmai asta inseamna cu traduceri/interpretariat, la noi LMA combina ce e la Buc la STIT si la LMA)
Ca sa treci la buget, trebuie sa ai medie, nu credite :P. Din cate stiu trebuie sa ai minim 30 de credite pe an, ca sa il treci, iar restu in functie de examene si in functie de credite. Adica daca ai colegi integralisti, si tu ai doar sa zicem dupa un an 50 de credite, atunci ei trec in fata ta :)

@koneko sincer ti se va cere prezenta la cursurile practice, insa nu stiu, noua la LMA ni se cerea 90% prezenta la cursurile practice, si 75% la restul...Poate la voi e altfel, dar la noi s-a cerut prezenta. Cine a lucrat, nu prea a dus facultatea la capat, sau a fost ffff mult in restante. Depinde de profi, de nr de cursuri, poate unii iti cer prezenta si nu te baga in examen daca nu ai destule prezente etc...

#174
Wishz

Wishz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2010
Buna!Eu sunt pe cale de a incepe cls a12a acum si ma gandeam ca facultatea asta ar putea fi o optiune pentru mine.
Am citit ce ati scris,insa am o nelamurie:la traducatori/interpreti la engleza-spaniola se da examen NUMAI la engleza si la lb romana sau pot da examen la engleza si la spaniola?(engleza ca lb A si spaniola ca lb B ). :bigwhitegrin:

#175
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
La secția de traducători de la București este obligatoriu ca una dintre limbile de examen să fie româna.

#176
Wishz

Wishz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2010
Am inteles,multumesc mult. :lol:

#177
NicolettaM

NicolettaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2010
Pe ce data se incepe? pt ca am inteles ca difera la mai multe facultati data...

#178
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Școala? La întâi octombrie când e deschiderea, nu se face carte fix din ziua aia, întâi se face deschiderea generală, apoi pe secții. Dar nici nu se lălăie mult după deschidere, oricum se pun afișe care anunță ce și cum.

#179
NicolettaM

NicolettaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2010

View PostSisterRay, on 12th September 2010, 15:38, said:

Școala? La întâi octombrie când e deschiderea, nu se face carte fix din ziua aia, întâi se face deschiderea generală, apoi pe secții. Dar nici nu se lălăie mult după deschidere, oricum se pun afișe care anunță ce și cum.

Multumesc! :D Stii cumva si daca tot pe 1 se plateste si taxa, o parte din ea?

#180
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Dacă ai confirmat locul plătind suma specificată, atunci mai trebuie să plătești în octombrie restul până la suma de 1550 de lei, taxa pe tot anul fiind de 3100. Trebuie să treci pe la secretariat în Edgar Quinet, de preferință pe 29 sau 30 septembrie ca să vezi când s-au programat datele de înscriere pentru anul I (sunt două runde, cel puțin așa au fost anul trecut, una imediat la începutul lunii, alta mai pe la sfârșit). Înscrierea asta înseamnă că ai de completat un formular și de dat chitanța de la taxă, ca să primești carnetul și legitimația de student.

A, și să nu uit. Înainte să dai chitanța în original, fă-i o copie și păstreaz-o bine, pentru că se mai întâmplă și încurcături și te poți trezi nevinovată pe lista de propuși spre exmatriculare pentru neplata taxei. Am colegi care au pățit-o și au fost nevoiți să meargă să demonstreze că plătiseră.

Edited by SisterRay, 12 September 2010 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate