Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fac. Limbi Straine

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#181
kouari

kouari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.05.2009
Buna ziua, as avea si eu 2-3 intrebari si sper ca cineva ma poate ajuta. M-am tot uitat pe site-ul Facultatii de Limbi straine si sunt usor nedumerita.

Eu sunt in clasa a 12-a la un profil bilingv engleza, am si dat CAE si am luat cu A. Sunt pasionata de limbi straine si as fi vrut sa continui cu chestia asta (sunt cam varza la matematica, dar vreau sa incerc si la Relatii Internationale la ASE). As fi dorit sa fac engleza-portugheza sau engleza-spaniola. Ce examen voi da pentru Traducatori sau LMA? La romana si engleza? Si ulterior imi pot alege cea de a doua limba?

Sau mai bine ma duc la ASE si fac niste cursuri de portugheza si ies mai castigata?

Multumesc mult.

Edited by kouari, 13 September 2010 - 14:32.


#182
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Poți să bagi dosar la LMA și să dai examen la Traducatori și vezi la care intri. În privința limbilor de studiu, completezi niște opțiuni pe fișa de înscriere, ți se explică oricum când te duci să te înscrii, nu-ți pune nimeni o foaie în față și-ți zice: "Scrie, bă!" și nu se mai uită la tine.

Despre ASE nu știu ce să-ți spun, habar n-am.

#183
NicolettaM

NicolettaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2010

View PostSisterRay, on 12th September 2010, 23:36, said:

Dacă ai confirmat locul plătind suma specificată, atunci mai trebuie să plătești în octombrie restul până la suma de 1550 de lei, taxa pe tot anul fiind de 3100. Trebuie să treci pe la secretariat în Edgar Quinet, de preferință pe 29 sau 30 septembrie ca să vezi când s-au programat datele de înscriere pentru anul I (sunt două runde, cel puțin așa au fost anul trecut, una imediat la începutul lunii, alta mai pe la sfârșit). Înscrierea asta înseamnă că ai de completat un formular și de dat chitanța de la taxă, ca să primești carnetul și legitimația de student.

A, și să nu uit. Înainte să dai chitanța în original, fă-i o copie și păstreaz-o bine, pentru că se mai întâmplă și încurcături și te poți trezi nevinovată pe lista de propuși spre exmatriculare pentru neplata taxei. Am colegi care au pățit-o și au fost nevoiți să meargă să demonstreze că plătiseră.
  Multumesc din suflet!

#184
Koneko89

Koneko89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.08.2010
Hello again,

Apropos de rate! ca de obicei, ma trezesc extrem de tarziu sa intreb despre unele dintre cele mai importante aspecte...este obligatorie platirea in doar 2 rate? Sau exista si posibilitatea de a plati in 4 rate? Si inca ceva, daca in graba mea de a depune chitanta ptr confirmare la dosar nu am facut xerox, presupun ca ma exista posibilitatea de a cere o copie, nu?

Thanks!  :peacefingers:

#185
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postkyotortion, on 25th September 2005, 13:59, said:

Alternativele mele? Profesor, traducator, translator. Joburi platite nu prost, ci ingrozitor de prost, fata de calitatea si nivelul muncii prestate. Normal ca m-am reorientat profesional, si in tot ce fac acum, studiile si diploma nu m-au ajutat catusi de putin.

Sunt de acord ca sunt platite prost fata de cunostintele necesare, dificultatea ocupatiei(cunostinte plus activitate cerebrala), insa chiar si asa se pot face bani frumosi din asta. Trebuie numai sa stii cat valoreaza munca ta si sa ceri mai mult.

Cunosc o tipa care a terminat LMA, lucreaza ca traducator si castiga 60 milioane pe luna.

Edited by dyana25, 14 September 2010 - 10:21.


#186
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdyana25, on 14th September 2010, 11:15, said:

Cunosc o tipa care a terminat LMA, lucreaza ca traducator si castiga 60 milioane pe luna.
Ceva mai mult decat o femeie de serviciu din Occident...

#187
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008
Extraordinar! M-ai dat gata cu replica asta! Pentru Romania e un salariu excelent, se poate trai mai mult decat bine cu el. In strainatate ar avea un salariu mai bun si cheltuieli mai mari. Chiar cred ca, raportat la nevoile din Romania, e un salariu foarte ok, acopera absolut toate nevoile, permite vacante in strainate, and the rest.

Nu cred ca tu esti cu ceva mai bun decat ea fiindac te-ai mutat in strainate.

Edited by Lucian_M, 14 September 2010 - 11:02.
sters quote inutil


#188
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdyana25, on 14th September 2010, 11:42, said:

raportat la nevoile din Romania, e un salariu foarte ok, acopera absolut toate nevoile, permite vacante in strainate, and the rest.
Faceam doar o constatare, nu am afirmat ca 6000 lei nu-i un salariu OK in Romania.

View Postdyana25, on 14th September 2010, 11:42, said:

Nu cred ca tu esti cu ceva mai bun decat ea fiindac te-ai mutat in strainate.
Evident, nu am cum sa ma compar cu ea deoarece activam in domenii foarte diferite.
Niciodata nu comparam mere cu pere.
Faptul ca m-am mutat in strainatate nu are oricum relevanta in discutie, remarca mea nu facea nicio aluzie la asta...

#189
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostBogdan R, on 14th September 2010, 12:05, said:

Faceam doar o constatare, nu am afirmat ca 6000 lei nu-i un salariu OK in Romania.

O constatare din perspectiva unuia care s-a mutat din Romania si care are constant posturi al caror inteles e "ce tara de ***** e Romania, ce prosti sunt cei care raman in ea, ce inteligent sunt eu ca am parasit-o".


View PostBogdan R, on 14th September 2010, 12:05, said:

Evident, nu am cum sa ma compar cu ea deoarece activam in domenii foarte diferite.

Nu ma refeream la profesie.

#190
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdyana25, on 14th September 2010, 12:11, said:

care are constant posturi al caror inteles e "ce tara de ***** e Romania, ce prosti sunt cei care raman in ea, ce inteligent sunt eu ca am parasit-o".
Si care sunt respectivele posturi? Am scris undeva ca Romania asa sau pe dincolo? Tara n-are nicio vina saraca, cei de la conducere sunt cum sunt...

View Postdyana25, on 14th September 2010, 12:11, said:

Nu ma refeream la profesie.
Nu ai cum sa compari un user-name de pe-un forum cu o persoana pe care-o cunosti personal...

Later edit: suntem off topic rau de tot, acusi acusi ne ia Lucian de urechi :)

Edited by Bogdan R, 16 September 2010 - 07:38.


#191
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Koneko, nu, nu poți plăti decât în două rate, am verificat eu la secretariat în februarie, au mai întrebat colegi și acum în septembrie.

#192
AlexKat

AlexKat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2010
Stie careva pana cand trebuie platita prima parte din taxa?

#193
GabrielBUC

GabrielBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2010
Buna seara! As vrea sa dau  la Facultatea de Limbi Straine. Insa,nu inteleg metoda lor de inscriere!  Varog sa-mi da-ti un raspuns cat se poate de concret! De exemplu: daca vreau sa fac engleza-japoneza (jp de la 0), si examenul va fi, eu stiu, engleza,germana etc.+romanasau alta limba, va afecta alegerea mea la sectia eng-jap? Si daca mai e posibil sa aleg ca a treia limba coreeana. Adica A(eng)+B(jap)+C???(cor) sau A(eng+jap)+B(cor). Mentionez ca este vorba de facultatea cu domeniu in filologie.

#194
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006
---
cred ca s-a explicat treaba asta de n ori in posturile trecute. Si tu, ca si ceilalti, astepti sa ti se dea un raspuns, fara sa te chinui macar sa treci prin paginile dedicate acestui thread. Prosti sunt aia care ti-or raspunde

Edited by Lucian_M, 27 September 2010 - 17:27.


#195
GabrielBUC

GabrielBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2010
Am urmat observatia ta, dar tot nu inteleg!:( Daca vreau ,,specializarea'' jap-cor amandoua de la 0 (daca e posibil), ce examen dau?tot jap-cor? Mai e posibil o a 3-a limba,adica C, sau e facultativ? Ajuta un roman ca tine, si nu fi indiferent! Daca nu vrei sa raspunzi, inseamna ca nu stii sa explici, si fa loc pentru altul cu suflet bun si cu o minte priceputa sa ma lamureasca!

Edited by GabrielBUC, 26 September 2010 - 16:13.


#196
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Tocmai ca Yapy are suflet bun și a explicat atunci când a fost cazul, nu-l acuza degeaba. Sunt destui aceia care nu se deranjează să caute înainte să întrebe. Întrucât mi-e lene să caut pe unde am explicat și eu ce și cum, am să mai explic încă o dată, cu rugămintea ca alții care au întrebări legate de acest subiect să le pună aici și nu în mesaje private adresate mie.

La Facultatea de Limbi și Literaturi Străine a Universității din București limba coreeană devine disponibilă ca opțiune de studiu o dată la doi ani, doar ca limbă B (deocamdată), ceea ce înseamnă că doar atunci se poate alege o combinație japoneză-coreeană. Dacă dai examen la anul, atunci ai noroc. Examen nu trebuie să dai nici din limba japoneză și nici din coreeană, poți înlocui cu enleză cu română, engleză cu franceză, etc. Nu dau aici toate combinațiile întrucât ele se găsesc explicate pe site-ul facultății, la www.limbi-straine.ro. Cine spune că nu găsește înseamnă că nu știe să caute și nu e treaba mea să-l învăț să caute pe internet.

Despre limba a treia nu știu ce să-ți spun.

Se mai studiază coreeana și japoneza și la Facultatea de Litere a Universității Babeș-Bolyai, unde la coreeană se primesc studenți în fiecare an, dar mai puțini ca la București.

#197
GabrielBUC

GabrielBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2010
Multumesc SisterRay! Iti multumesc foarte mult ! Si...scuze pentru Yapi ! Ciudat ca se da o data la doi ani ca optiune,dar daca zici ca am noroc la anul, atunci e bine:)... nu conteaza ca e la B coreeana, cand ma bucur de raspuns.

#198
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Trebuie să te avertizez că este foarte greu să le iei pe amândouă de la zero și chiar dacă la limbi europene ca engleza, germana, franceza etc. prinzi din zbor asta nu te va ajuta. Pe de altă parte, se zice că cine știe maghiara bine se descurcă mai ușor la japoneză/coreeană.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate