Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Fac. Limbi Straine

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#127
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
E așa de grea facultatea încât abandonează studenții? Sau ce se întâmplă?

#128
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 SisterRay, on 20th October 2009, 21:01, said:

E așa de grea facultatea încât abandonează studenții? Sau ce se întâmplă?

O facultate pe care NU o abandonează nici un student este cea care ridică semne de întrebare !

Sînt curios cîți au abandonat Spiru Haret - ID pt că nu fac față exigenței universitare de acolo ?

#129
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Întrebam și eu, că momentan mi-s boboacă acolo, dar încă nu mă bat gânduri de abandon. Mai am timp. :hypocrite:

Edited by SisterRay, 21 October 2009 - 19:18.


#130
chrissttinna

chrissttinna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2009
aha...si de exemplu la sectia A. Engleza mai pot alege inca o limba sau fac doar engleza si romana?
respectiv alte materii...si daca vreau la sectia A cu profil filologic..la studii americane...cat tre sa iau la examen? multumesc

#131
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Poți alege o limbă străină ca specializare B, nu trebuie neapărat să faci română dacă alegi engleză la A. Limbile disponibile se afișează pe site-ul facultății sau la înscriere și sunt precizate și în broșura de înscriere care se poate procura de la secretariatul facultății. Cât despre medie, una cât mai mare, dacă vrei să-ți asiguri loc la buget. Urmărește site-ul www.ciocp.ro care necesită înregistrare și pe care se afișează la secțiunea "Candidați" informații despre subiecte și medii la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine a Universității din București.

#132
Adeluuush

Adeluuush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2009
Hello everybody

Ati putea sa mi spuneti si mie va rog care este taxa pentru Limbi moderne aplicate , daca merita urmata facultatea :)) si ce se studiaza mai exact?
Sunt a 12 -a la un liceu de limbi straine..engleza-germana + spaniola de 2 ani. Poate aveti si alte idei in ceea ce priveste o facultate buna.
Multumesc anticipat :D

#133
Stardust1990

Stardust1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2009
Sunt studenta la Universitatea Bucuresti, filologie, Engleza A si nici ca mi-ar putea parea mai rau de ceva decat de faptul ca am ales engleza ca limba A. Materiile pe care le fac sunt complet stupide, cu examene aiurea, iar profesorii predau una si la examen dau alta. Ce mi-o fi trebuit mie engleza A, nu stiu:|
Sincer, nu veniti aici:|:|:|

#134
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
În ce an ești?

#135
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 SisterRay, on 21st October 2009, 19:17, said:

Întrebam și eu, că momentan mi-s boboacă acolo, dar încă nu mă bat gânduri de abandon. Mai am timp. :hypocrite:

cand m-am inscris eu, sectia era la inceput si toata lumea se imbulzea fara sa stie cu ce se mananca.
fiind inceputurile admiterii pe baza de dosar, lumea credea ca va fi floare la ureche facultatea, ca doar nu se da examen ca la celelalte. si au avut o surpriza...in anul 1 sem 2 dadeam deja examen la civilizatie spaniola in spaniola. sooooc!! cam pe atunci s-au prins ca nu au ce cauta acolo unii dintre ei.
nu e greu, e chiar faina facultatea, mai putin minunatia de lucrare de licenta care o incorectitudine din punctul meu de vedere...ma rog, asta e alta discutie

#136
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Mulțumesc frumos, eu însă vorbeam de FLLS în general, nu mi-am dat seama că nu m-am exprimat corect. Sunt boboacă la japoneză :), deci la Filo, că la LMA nu se studiază. Probabil că și la restul specializărilor cu admitere pe bază de dosar la LLS o fi la fel și se trezesc diverși pe parcus că n-au nimerit unde trebuie.

#137
SpaceMonkey

SpaceMonkey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2010
e cineva la studii americane? si daca da, cum e treaba acolo? cum sunt profii, cum sunt cursurile, etc?

#138
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
E obligatorie prezenta la ore? Muncesc si nu voi putea fi prezent la toate.

#139
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
În general da. Ți se spune la început de an ce condiții de prezență sunt. Poți avea cursuri cu 75% sau cu 50% prezență obligatorie. Dacă vrei lămuriri suplimentare ar fi bine să ne spui și ce specializare te interesează, poate citește cineva care e student deja acolo și-ți spune.

Edited by SisterRay, 07 February 2010 - 20:06.


#140
lia22

lia22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2010

 SisterRay, on 7th February 2010, 20:06, said:

În general da. Ți se spune la început de an ce condiții de prezență sunt. Poți avea cursuri cu 75% sau cu 50% prezență obligatorie. Dacă vrei lămuriri suplimentare ar fi bine să ne spui și ce specializare te interesează, poate citește cineva care e student deja acolo și-ți spune.



Buna.e cineva la limbi orientale specializare turca? vreau sa ma inscriu la facultate, dar va trebui sa si lucrez intre timp, sa ma intretin, :confuzzled:  si vreau sa stiu daca se poate lipsi de la cursuri.

#141
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Cei care nu prea citesc (nu pot, nu le place) rezista la filo? Sau numai LMA e solutia?

#142
nucsoara

nucsoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010

 naturist, on 18th March 2010, 22:33, said:

Cei care nu prea citesc (nu pot, nu le place) rezista la filo? Sau numai LMA e solutia?

da-mi voie sa isti spun ca sunt o gramada care nu citesc, si rezista foarte bine. mie doar asta imi placea, sa citesc, dar restul chestii de fonetica mai ales cea de la franceza m-a  :deadtongue:
m-am inscris la litere: limbi si literaturi engleza-franceza la UVT si dupa primul semestru am renuntat. in primul rand e groaznic de plictisitor si ai o gramda de carti de citit de alea teoretice despre ce este litera in sine... cursul de lingivistica generala e ok daca ai starea de spirit necesara dar altfel cand ai fonetica la limbi iti doresti moartea. eu tocmai de aceea am renuntat ca nu se punea accentul pe literatura( tot ce ma pasiona era cursul d eliteratura  engleza) ca cel de franceza  asta depinde si de profii care ii prinzi si cum iti ajung la suflet sau nu

colegii de la LMA ziceau ca e crima si pedeapsa la ei...  noi la literatura aveam 2 limbi plus chestii generale despre romana, dar cei de la LMA au 4 limbi de studiat si chestii mult mai nasoale

cam asa sta treaba in TM pe la altii nu stiu cum e, dar usoara nu e, si nu e vorba ca vreau ceva mai usor, doar ca vreau ceva mai practic ( medicina umana, veterinara, arte  :peacefingers: )

oricum, sunt mai multe de povestit

succes celorlati

#143
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Nu neaparat 4 limbi. Pentru ca din cate stiu 1 e optionala si alta facultativa. Sau cel putin in Cluj asa sta treaba
Ai engleza/franceza cu engleza/franceza/italiana/spaniola/germana
Poti sa iti alegi optional o alta limba straina (daca se face grupa) si in cadrul CIL care costa bani. (in cluj si ti se elibereaza o diploma separat de cea a specializarii si faci de la Nivel A1. Trebuie sa ajungi la acelasi nivel cu limba B si limba C adica pe undeva pe la B2, C1)
Iar la facultativ poti alege o droaie de limbi (de la daneza pana la coreana si chineza). Alea-s 2 ore dar poate merge oricine.
Din cate am inteles fetele din Tm au sansa sa studieze sarbo-croata ceea ce e misto -_- si mai studiau ceva limba dar nu tin minte oricum fiecare cu 2 ore pe saptamana, maxim 4 :) baza se pune pe cele 2 limbi principale (pe langa romana)

Diferenta fata de filologie e ca faci si alte materii complementare. In Cluj e in felul urmator:
An 1 : Informatica si Economie
An 2 : sem 1 : Mecanisme de integrare europeana si Informatica
          sem 2 : Marketing/Management/Contabilitate si Informatica
An 3:  sem 1 : Dreptul comertului exterior si Informatica
          sem 2 : am vazut ca fac Relatii cu Publicul, Relatii economice internationale
Am mai vazut ca mai fac si Mass media si comunicare si Corespondenta comerciala in limba B si lb C (limba A e romana evident :D) ah da si Informatica

La informatica faci informatica aplicata si mai faci si Aplicatii terminologice (parca in anul 3)

La LMA nu e faza ca nu ai mult de citit, pentru ca faci si Studii Culturale (si din pacate cel putin in Cj se face si fonetica <_<) Si aici ai de citit si trebuie sa te axezi pe mai multe domenii, e chiar complex si chiar trebuie sa-ti placa. Nu stiu insa care e situatia in alte centre. Clujul e primul centru de LMA deci nah :D Ah da si in Bucuresti e si Limbi Moderne Aplicate si Sectia de Traducatori-Interpreti-Terminologi. In cluj tocmai asta inseamna LMA- traducator-terminolog/interpret de conferinte
Daca nu iti plac limbile straine sau cel putin nu ai tangente, mai bine nu. Si cum zicea cineva mai sus si eu stiu filologi ce au rezistat si fara sa citeasca, dar si care au renuntat :)


PS: am intrebat o prietena care e la Timisoara la LMA si a zis ca e un curs pe saptamana si iti poti alege dintr-o varietata larga  alte limbi facultative (Exact ca si in Cluj, exceptand ca in Cluj e si varianta cu limba optionala pe bani)

LE: In Cluj cel putin anul acesta ti se cere un nivel de minim B1 :) dar ar fi de preferat un B2 la ambele limbi straine.
Cine vrea mai multe detalii sau o structura a tuturor materiilor la LMA UBB Cluj Napoca, poate sa imi dea mesaj personal

Edited by Anahi_Mia, 18 March 2010 - 23:39.


#144
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 SisterRay, on 7th February 2010, 21:06, said:

În general da. Ți se spune la început de an ce condiții de prezență sunt. Poți avea cursuri cu 75% sau cu 50% prezență obligatorie. Dacă vrei lămuriri suplimentare ar fi bine să ne spui și ce specializare te interesează, poate citește cineva care e student deja acolo și-ți spune.
Pai nu prea am inteles ce specializari pot alege din site-ul lor. Eu as vrea de exemplu limba principala japoneza si secundara engleza, imi poti spune mai pe larg ce cuprind specializarile?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate