Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fac. Limbi Straine

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#199
GabrielBUC

GabrielBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2010
Se mai studiaza engleza sau romana(nu ca am ceva impotriva), chiar daca am ales japoneza-coreeana? Ce treaba are maghiara cu asiaticii? E o limba altaica? :huh:

#200
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Nu e altaică, deși cândva era încadrată acolo. E aglutinantă, din câte mi s-a spus (nu știu boabă de maghiară, deci nu pot să verific), iar japoneza și coreeana sunt și ele aglutinante.

Edited by SisterRay, 28 September 2010 - 12:52.


#201
ibagus

ibagus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.10.2010
Salut tuturor :) am si eu o intrebare . Vreau sa aplic la engleza-japoneza , doar ca japoneza nu stiu si ma intrebam daca pot sa dau examen la engleza si  latina /romana ? Pe situl lor am citit ca la specializarea B poti sa pui 3 limbi in ordinea dorita si sa vezi  la care intrii... :console: As fi recunoscator daca mi-ati putea raspunde

#202
GabrielBUC

GabrielBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2010
Salut Ibagus!Din cate mi sa explicat aici, (vezi pagina anterioara) am inteles, ca daca alegi o specializare X-X, vei da examen la 2 limbi straine ori 1 limba straina+romana, si...nu! NU poti trece japoneza la B, ci la A (limba principala)! Asa ca... alege engleza ca limba B! La japoneza te ia de la 0. Atata stiu, si sper sa ca ti-am fost de folos! Bye-Bye!

#203
Ririri

Ririri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2010
Am si eu mare de nevoie de ajutor.Ma confrunt cu o dilema existentiala... :deadtongue:  
Am dat examen vara asta la facultate pentru a intra la japoneza. Din pacate, concurenta pentru aceasta limba a fost foarte mare anul asta si eu am ramas pe lista de asteptare. Asa ca am fost intrebata daca vreau la turca, pentru ca acolo nu se inscrisesera prea multi si nu am avut ce face si am acceptat.
Mie imi place foarte mult limba japoneza si am descoperit acum ca turca nu ma atrage chiar deloc. Problema mea este ca oricum nu vreau sa raman la turca asa ca mi se pare o prostie sa platesc (eu fiind la taxa) un an intreg pentru ceva la care vreau sa renunt, in special avand in vedere ca nu ma dau banii afara din casa. Din pacate, am facut un efort si am platit deja prima rata din semestru saptamana trecuta gandindu-ma ca m-as putea transfera. Azi insa, am fost la secretariat sa intreb daca as avea posibilitatea sa ma transfer si tipa aia mi-a zis ca nu se poate. M-a desumflat de tot...
Acum nu stiu ce sa fac...As renunta anul asta la facultate, dar imi pot oare recupera banii ? De ramas nu vreau sa raman pentru ca nu-mi place turca si dau banii degeaba.

#204
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Nu poți, rămâi cu banii dați. Ți s-ar fi restituit banii de taxă doar dacă intrai la buget prin retragerea cuiva și apucaseși deja să plătești.

Edited by SisterRay, 12 October 2010 - 18:47.


#205
Ririri

Ririri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2010
Offf, ce veste proasta. :confuzzled: Acum sunt intr-o stare fara de stare.
Dupa ce ca nu am bani acum am mai pierdut si suma asta care era destul de mare. Asta merit pentru ca nu m-am gandit mai din vreme la ce vroiam sa fac.  Multumesc mult pentru raspuns. O sa vad ce o sa fac. Totusi ar trebui sa se poata, din moment ce facultatea abia a inceput...

#206
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Întreabă, totuși. Eu știam ce ți-am zis, dar tu verifică.

#207
GabrielBUC

GabrielBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2010

 Ririri, on 12th October 2010, 18:43, said:

Am si eu mare de nevoie de ajutor.Ma confrunt cu o dilema existentiala... :deadtongue:  
Am dat examen vara asta la facultate pentru a intra la japoneza. Din pacate, concurenta pentru aceasta limba a fost foarte mare anul asta si eu am ramas pe lista de asteptare. Asa ca am fost intrebata daca vreau la turca, pentru ca acolo nu se inscrisesera prea multi si nu am avut ce face si am acceptat.
Mie imi place foarte mult limba japoneza si am descoperit acum ca turca nu ma atrage chiar deloc. Problema mea este ca oricum nu vreau sa raman la turca asa ca mi se pare o prostie sa platesc (eu fiind la taxa) un an intreg pentru ceva la care vreau sa renunt, in special avand in vedere ca nu ma dau banii afara din casa. Din pacate, am facut un efort si am platit deja prima rata din semestru saptamana trecuta gandindu-ma ca m-as putea transfera. Azi insa, am fost la secretariat sa intreb daca as avea posibilitatea sa ma transfer si tipa aia mi-a zis ca nu se poate. M-a desumflat de tot...
Acum nu stiu ce sa fac...As renunta anul asta la facultate, dar imi pot oare recupera banii ? De ramas nu vreau sa raman pentru ca nu-mi place turca si dau banii degeaba.

Chiar asa de mare e concurenta la lb. japoneza? Acum mai dat pe mine peste cap :(. Unde ai dat examen,la UB sau la Spiru Haret?

#208
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Anul acesta au fost 13 pe loc - mă refer aici la locurile de la buget, pentru că de regulă se mai primesc după ce se ocupă acestea studenți la taxă până ajung în total în anul I cam 60.

Edited by SisterRay, 15 October 2010 - 22:59.


#209
Ririri

Ririri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2010
GabrielBUC, eu am dat examen la UB si intr-adevar anul asta au fost extrem de multi la japoneza..din cate imi amintesc s-au inscris vreo 150 de candidati. Daca dadeam examen la alta limba orientala intram sigur. La chineza, de exemplu, au fost doar vreo 50 inscrisi. Dar tu incearca, nu ai ce sa pierzi. Eu am fost si nehotarata si nu am stiut decat tarziu ca vreau sa dau la facultatea asta. Tu stiind de pe acum poti sa inveti mai bine si sa intri.
Acum asta e, in cazul meu. Mi-am facut-o cu mana mea. Acum imi este destul de aiurea sa renunt la facultate si sa stau degeaba un an intreg, dar nu are rost sa platesc degeaba pentru turca.

#210
GabrielBUC

GabrielBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2010
Sister Ray, am 2 intrebari!
1.Cei de la UB, ce dialect(la lb. chineza) mai preda, in afara de cel mandarin,cantoneza?
2.Se studiaza ambele sisteme de caractere chinezesti (traditional si simplificat)?

#211
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
GabrielBUC, habar nu am la 1, iar la 2 cred că se studiază cel simplificat, nu știu dacă au timp să le predea pe amândouă. Oricum dacă te hotărăști să dai la orientale, nu te oprește nimeni să treci pe fișa de înscriere la opțiuni pentru limba A atât japoneză, cât și chineză, dacă vrei să te asiguri că intri măcar la una dintre ele.

#212
GabrielBUC

GabrielBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2010
Oricum, prima intrebare n-a fost asa de importanta,pentru ca cel mandarin e limba lor oficiala, si aia cantoneza era ceva in plus pentru mine(dialectul din Hong Kong). Ar fi pacat sa nu predea si sistemul traditional, asa puteam sa inteleg pe deplin pe cele simplificate:(.Cat despre japoneza, ma mai gandesc. Depinde de cati se vor inscrie la ea.

#213
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

 SisterRay, on 27th September 2010, 18:51, said:

Trebuie să te avertizez că este foarte greu să le iei pe amândouă de la zero și chiar dacă la limbi europene ca engleza, germana, franceza etc. prinzi din zbor asta nu te va ajuta. Pe de altă parte, se zice că cine știe maghiara bine se descurcă mai ușor la japoneză/coreeană.

Faza asta cu maghiara m-a dat gata  :lol: :lol:  Nu stiam...Eu stiam doar ca daca stii maghiara, prinzi repede finlandeza (la catedra de limba maghiara se preda si finlandeza).
Coreeana se face si la Cluj (si ti-o poti alege ca A sau ca B ), la fel si japoneza (poti jap-co sau co-jap). Sunt destui care aleg japoneza A, dar pentru coreeana A sunt  mai putini. Pe japoneza e bataie mare si la Cluj (multi intra, putini raman  :rolleyes: )
La Cluj e fara admitere, dar de ex la japoneza au ramas ffffff putini dupa anul 1 (atat A cat si B )

Edited by Anahi_Mia, 23 October 2010 - 20:24.


#214
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Da, chestia cu maghiara m-a lăsat și pe mine paf când am auzit-o prima oară, probabil se datorează caracterului aglutinant al limbii și dacă o știi asta te pregătește cumva pentru altele care au același caracter.
La orientale într-adevăr se înghesuie multă lume și se pierd pe drum, pentru că și dacă ești talentat la limbi europene cum ar fi engleză, germană, franceză și prinzi din zbor, când dai de japoneză sau coreeană acest talent nu te mai ajută, fiindcă dai de o cu totul altă gândire. Iar dacă tragi chiululul sau nu-ți faci temă de temă, ăla ești, râmăi atât de rapid în urmă că nici nu-ți vine să crezi. Și mai sunt, ce-i drept mai rar, persoane care vin atrase de limbă, trag tare, iau numai note bune și la un moment dat li se rupe filmul și realizează că de fapt lor nu le place cum se învață la facultate și renunță.

La noi la București japoneza e doar limbă A, iar coreeana momentan doar B și doar din doi în doi ani.

#215
deeutza1992

deeutza1992

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.10.2010
Sunt in clasa a12-a si mi-am ales facultatea de limbi straine din bucuresti, stie cineva la admitere, daca mi-am ales engleza-turca, la ce ar trebui sa dau? Cum e la facultate acolo?

#216
roxix15

roxix15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2010
Buna. Sunt clasa a12a, si totodata confuza :)) M-am hotarat sa dau la Drept- Universitatea Bucuresti. A doua optiune ar fi Limbi si Literaturi Straine-Bucuresti. Aici as vrea sa aleg intre: Limbi și Literaturi (Filologie)- Araba/Japoneza-specializarea A si Germana-specializarea B si Limbi Moderne Aplicate- Engleza-Germana sau Germana-Spaniola. Ideea e ca vreau ceva neaparat cu Germana. Bun... Imi poate spune cineva la ce limbi straine trebuie sa dau examen, si cat de greu este el? Mai mult, in ce domeniu pot activa dupa ce termin anii acestia de facultate? Sper ca am fost destul de explicita, si va rog sa ma ajutati cu un raspuns (ma ales cei care sunt la una din sectiile acestea). Multumesc frumos si o seara placuta. Roxana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate