Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Procedura Talmagee Peele

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
adrianpop67

adrianpop67

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 22.08.2011
Buna seara.

Pe scurt, aceasta procedura reprezinta o metoda de a evidentia relatia intre vertebra si nivelul medular corespunzator ei (mielomer) [relatia vertebra-mielomer].

Din cate am citit, este urmatorul :


PROCEDURA TALMAGE PEELE ? corespondenta vertebro-medulara
1. Pentru vertebrele C2-T10: se adauga 2 la numarul apofizei spinoase respective.
Astfel: Apofiza spinoasa a vertebrei T4 corespunde segmentului medular (si implicit a radacinilor perechii a 6-a de nervi spinali toracali T6)
2. Pentru vertebrele T11 si T12: apofizele spinoase ale T11 si T12 corespund segmentelor medulare lombare (nervi spinali lombari L1-L5)
3. Pentru vertebra L1: apofiza spinoasa a primei vertebre lombare L1 corespunde segmentelor medulare sacrate (nervi spinali sacrali S1-S5)
4. Spatiul dintre vertebra L1 si L2 corespunde perechii rudimentare de nervi coccigieni.

As dori sa stiu:
1. Cat este de reala aceasta procedura (avand in vedere ca sunt foarte multe pareri legate de relatia dintre vertebra si nivelul medular corespunzator ei - nivelul luand numele (numarul) perechii de nervi rahadieni care iese din acesta)
2. Ca sa ma exprim mai bine, voi da un exemplu:

Avem vertebra T5. La nivelul vertebrei T5, conform proc. TP (de mai sus), se afla segmentul medular T7, respectiv originea perechii a 7-a a nervilor dorsali (toracali) T7. Intrebarea este: Aceasta pereche (nervii T7), unde are orificiul de iesire intervertebral? La nivelul vertebrei T7? (sau nu exista nicio legatura intre originea nervilor rahidieni, si gaura de iesire intervertebrala a acestora).

sau un alt exemplu

Avem vertebra L2. La nivelul acesteia se afla ultima pereche de nervi rahidieni (nervii coccigieni 1 - rudimentar). Care este nivelul de iesire intervertebral al acestei perechi? La nivelul vertebrei coccigiene 1 (corespunde ordinul perechii nervilor cu gaura de iesire ? )

Sper ca m-am facut inteles
Multumesc frumos !

Ulterior m-am gandit ca ar fi fost mai bine sa scriu direct aici, dar am crezut ca pe aria Medicina era mai indicat.

Scuzati dublu-postul.

#2
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 528
  • Înscris: 21.05.2008
te-am inteles. Aceasta relatie este data de faptul ca dezvoltarea maduvei spinarii nu tine pasul cu dezvoltarea canalului medular osos asa ca apare un decalaj intre locul de unde pleaca si locul pe unde ies din canalul medular radacinile nervoase. Relatia si descrierea topografica a acestora o gasesti in orice atlas anatomic sau pe net.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate