Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Resort Turcia 2012

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
184 replies to this topic

#73
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
buna
sper sa nu intreb vreo prostie-fiind din Arad iese din calcul transportul cu masina dar m-ar interesa daca aveti si informatii despre sejur cu plecare din Timisoara cu avionul?
ar fi vorba de 2 adulti si copil mic pt la anul. vad ca se discuta la greu si de aia va intreb. nu ma intereseaza peisaje sau excursii, mancare decenta iar buget, ce sa zic,1500 de euro
vreau sa cantaresc de pe acuma optiunile avand de ales fie Turcia fie Croatia cu masina
va multumesc

#74
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View Postrottweiler2007, on 28th August 2011, 09:12, said:

ideal ar fi cu masina, dar exista si charter, aterizezi pe bodrum si vei avea transfer vreo 160 km, deci cam 3 ore, daca veti fi 4, renuntati la avion, agentiile cistiga bani din avioane dar voi turistii pierdeti timp, bani si nervi, cistigati in schimb libertate de miscare si va mai alegeti cu ceva nu doar cu o burta plina cu mincare...bleah!


Multumesc Rhot...Pai chiar asa am sa fac. Iti dezvalui o taina. Pina acum pe unde am fost , nu mi-am luat all inclusive..Nu stiu ce e aia din motivele enumerate.Si am fost destul.Cu exceptia Turcia , unde am avut o prejudecata indusa de cunoscuti/prieteni ca acolo te sui in avion /masina si apoi te pui pe mincat.7-14-21 de zile. Nu ai ce vedea , dar nici nu iti trebuie era/este parerea unanim acceptata.
Turcii vrind sa dezvolte turism , adica sa cistige bani , ca sa atraga oamenii intr-o zona de cimpie baragan au venit cu acest conecept de mincare / bautura continua , camere extra ca sa atraga lumea, e ceva .
Auzi cum suna mic dejun tirziu , gustari la piscina , gustari la plaja , bar pe plaja...Interesant. Au facut foarte multi bani in acest fel. Bravo lor.
Viam sa citez partea cu demipensiune indicata de Rhot . Intre avion si masina mai cuget...Ca e alta discutie.

Prin octombrie putem discuta de un early pentru Marmaris , Marti sau Grand ? :peacefingers:

Edited by alex321, 28 August 2011 - 09:17.


#75
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postalex321, on 28th August 2011, 09:56, said:

Multumesc Rhot...Pai chiar asa am sa fac. Iti dezvalui o taina. Pina acum pe unde am fost , nu mi-am luat all inclusive..Nu stiu ce e aia din motivele enumerate.Si am fost destul.Cu exceptia Turcia , unde am avut o prejudecata indusa de cunoscuti/prieteni ca acolo te sui in avion /masina si apoi te pui pe mincat.7-14-21 de zile. Nu ai ce vedea , dar nici nu iti trebuie era/este parerea unanim acceptata.
Turcii vrind sa dezvolte turism , adica sa cistige bani , ca sa atraga oamenii intr-o zona de cimpie baragan au venit cu acest conecept de mincare / bautura continua , camere extra ca sa atraga lumea, e ceva .
Auzi cum suna mic dejun tirziu , gustari la piscina , gustari la plaja , bar pe plaja...Interesant. Au facut foarte multi bani in acest fel. Bravo lor.
Viam sa citez partea cu demipensiune indicata de Rhot . Intre avion si masina mai cuget...Ca e alta discutie.

Prin octombrie putem discuta de un early pentru Marmaris , Marti sau Grand ? :peacefingers:
pt majoritatea agentiilor din romania turcia = antalya, alanya, side....e foarte usor pt o fatucă din asta debusolata si derutata sa vinda niste poze colorate de pe net, o fatuca din asta nu isi cunoaste nici țara, Romania, patria mumă, ce sa vă mai vorbeasca cu lux de amănunte despre turcia.....pac-pac, vinzi o poza de pe tarlalele din jurul orasului antalya, ai bagat banul la tescherea si ....next-on-beiuaci.....să vinzi marmaris si oludeniz e complicat

despre preturi la marti resort si maritim grand azur vom vorbi pe la sf lui octombrie pe individual, intre timp mai studiaza-l si pe fantasia din marmaris ca a fost renovat complet in 2011....grand azur arata spectaculos dar ultima renovare a fost in 2007 si aia mai mult o spoială, pe cind fantasia marmaris a fost renovat din temelii, uite link aciulea - http://www.fantasia....s/en/index.html

un alt hotel bun cu demipensiune din marmaris este poseidon - http://www.poseidonh...m/EN/index.html

Edited by rottweiler2007, 28 August 2011 - 09:26.


#76
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View Postrottweiler2007, on 28th August 2011, 10:25, said:

pt majoritatea agentiilor din romania turcia = antalya, alanya, side....e foarte usor pt o fatucă din asta debusolata si derutata sa vinda niste poze colorate de pe net, o fatuca din asta nu isi cunoaste nici țara, Romania, patria mumă, ce sa vă mai vorbeasca cu lux de amănunte despre turcia.....pac-pac, vinzi o poza de pe tarlalele din jurul orasului antalya, ai bagat banul la tescherea si ....next-on-beiuaci.....să vinzi marmaris si oludeniz e complicat

despre preturi la marti resort si maritim grand azur vom vorbi pe la sf lui octombrie pe individual, intre timp mai studiaza-l si pe fantasia din marmaris ca a fost renovat complet in 2011....grand azur arata spectaculos dar ultima renovare a fost in 2007 si aia mai mult o spoială, pe cind fantasia marmaris a fost renovat din temelii, uite link aciulea - http://www.fantasia....s/en/index.html

un alt hotel bun cu demipensiune din marmaris este poseidon - http://www.poseidonh...m/EN/index.html
Foarte faine. Nu a calcat inca picior de conational prin aceste hoteluri , prima observatie. O fi de bine sau nu ? :notangel:
Un englez spune insa intr-un review fain despre Marti Resort sa ignoram toate comentariile eventuale negative. Astia sunt pretentosi.

http://www.tripadvis...gean_Coast.html

#77
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postalex321, on 28th August 2011, 11:13, said:

Foarte faine. Nu a calcat inca picior de conational prin aceste hoteluri , prima observatie. O fi de bine sau nu ? :notangel:
Un englez spune insa intr-un review fain despre Marti Resort sa ignoram toate comentariile eventuale negative. Astia sunt pretentosi.

http://www.tripadvis...gean_Coast.html
foarte putini romani ajung la marmaris, motivele le-am detaliat intr-un post anterior
pt marti deluxe imi voi face si eu rezervare pt august 2012, anul asta ma voi caza la aqua 2 nopti si la club turban 2 nopti

un amanunt interesant, hotel fantasia din marmaris nu acceptă plozi

spuneam ca ma voi caza acum in septembrie la hotel AQUA din marmaris(icmeler), iata ce referinte sint pe tripadvisor despre hotel aqua

http://www.tripadvis...gean_Coast.html

te-am făcut să uiti de țarcurile din antalya, nu-i așa? :naughty:

Edited by rottweiler2007, 28 August 2011 - 10:47.


#78
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Foarte tare hotel aqua marmaris. Ma costa acum o saptamina 15-23 sepembrie 2240 euro (pe booking.com) plus transport....Eu prin zona asta voi merge. Pretul e prohivitiv. Multi vor gasi ALTE scuze sa nu mearga aici.
Plaja e , camere decente , locatie nemaipomenita. Excursii la Pamukale , Rhodos...Daca mai fac si o scufundare subacvatica e fain. Aici e de mine. :thumbup:

P.S. Are piscina si tobogane. Iar daca o familie de englezi care merge de 20 ani in Spania (sat Nerja , cunosc ca am fost) spune in review indicat de Rhot ca e nemaipomenit ma inclin. :peacefingers:

Cam asa e Rhot am uitat de Antalya . Imi cer scuze pentru cunoscatori si pentru adeptii turismului mai facil (care este si asta o forma de relaxare ).

P.S. 2 Oare booking are early ? Serios

Edited by alex321, 28 August 2011 - 11:22.


#79
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postalex321, on 28th August 2011, 12:18, said:

Foarte tare hotel aqua marmaris. Ma costa acum o saptamina 15-23 sepembrie 2240 euro (pe booking.com) plus transport....Eu prin zona asta voi merge. Pretul e prohivitiv. Multi vor gasi ALTE scuze sa nu mearga aici.
Plaja e , camere decente , locatie nemaipomenita. Excursii la Pamukale , Rhodos...Daca mai fac si o scufundare subacvatica e fain. Aici e de mine. :thumbup:

P.S. Are piscina si tobogane. Iar daca o familie de englezi care merge de 20 ani in Spania (sat Nerja , cunosc ca am fost) spune in review indicat de Rhot ca e nemaipomenit ma inclin. :peacefingers:

Cam asa e Rhot am uitat de Antalya . Imi cer scuze pentru cunoscatori si pentru adeptii turismului mai facil (care este si asta o forma de relaxare ).

P.S. 2 Oare booking are early ? Serios
asa cum ti-am mai spus intr-un post anterior preturile de pe booking.com sint muuuuult mai mari decit ce vei gasi la agentiile romanesti, la agentiile romanesti pt perioada scrisa de tine, te-ar fi costat 455 euro de caciula fara EB si fara avion, concluziile trage-le tu.
hotel aqua nu cred ca are tobogane, am mai stat la el in 2006 si nu avea, ma voi caza acum iar pe 14 sept si voi vedea

Edited by rottweiler2007, 28 August 2011 - 12:10.


#80
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View Postrottweiler2007, on 28th August 2011, 13:06, said:

asa cum ti-am mai spus intr-un post anterior preturile de pe booking.com sint muuuuult mai mari decit ce vei gasi la agentiile romanesti, la agentiile romanesti pt perioada scrisa de tine, te-ar fi costat 455 euro de caciula fara EB si fara avion, concluziile trage-le tu.
hotel aqua nu cred ca are tobogane, am mai stat la el in 2006 si nu avea, ma voi caza acum iar pe 14 sept si voi vedea
Pe sit-ul hotelului sau pe booking Rhot ma costa acum 1000 euro  pentru la anul , 2 persoane , me and my wife... Am facut simulare nu trebuie sa dau decit click  :coolspeak:
Trebuie sa vad avion sau masina...
Oscilez intre Fantasia, Marti si Agua ...Deci ?  :peacefingers:

Edited by alex321, 28 August 2011 - 12:15.


#81
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postalex321, on 28th August 2011, 13:13, said:

Pe sit-ul hotelului sau pe booking Rhot ma costa acum 1000 euro  pentru la anul , 2 persoane , me and my wife... Am facut simulare nu trebuie sa dau decit click  :coolspeak:
Trebuie sa vad avion sau masina...
Oscilez intre Fantasia, Marti si Agua ...Deci ?  :peacefingers:
pai pretul pe care ti l-am zis io e sub ce gasesti tu si nici nu are vreo reducere in el, insa nu stiu preturile pt 2012 inca, discutam in octombrie cind ma intorc din turcia

eu dintre astea 3 as alege Marti sau Fantasia sau as sta 4 nopti la fantasia si 3 nopti la marti ca oricum sint apropiate.

#82
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View Postrottweiler2007, on 28th August 2011, 13:38, said:

pai pretul pe care ti l-am zis io e sub ce gasesti tu si nici nu are vreo reducere in el, insa nu stiu preturile pt 2012 inca, discutam in octombrie cind ma intorc din turcia

eu dintre astea 3 as alege Marti sau Fantasia sau as sta 4 nopti la fantasia si 3 nopti la marti ca oricum sint apropiate.
Ok. Asteptam impresiile tale...Si rezervarile eventual.

#83
ginette

ginette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.04.2010

View Postrottweiler2007, on 27th August 2011, 08:51, said:

e cam din aceeasi plaja de pret cu rixos premium belek si barut lara dar ofera mai putin decit ele si atentie parca ziceai ca nu vrei țarc pe cîmp....diamond e in belek, deci pe tarlaiar plaja lui e mult sub pretentia ta de plaja lata si fina, asta e ingusta si plina de pietre :thumbup:
Ne-am intors de la Cornelia Diamond acum cateva zile:plaja destul de lata,nisip fin(plaja se ingusteaza si este cu pietris la Susesi ,iar cea mai urata si neingrijita plaja este la Ela Quality)curatenie excesiva,uneori enervanti cu atata curatenie in jurul piscinelor,animatia cam slabuta(comparativ cu Rixos Sungate unde am fost anul trecut)

#84
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View Postginette, on 28th August 2011, 18:15, said:

Ne-am intors de la Cornelia Diamond acum cateva zile:plaja destul de lata,nisip fin(plaja se ingusteaza si este cu pietris la Susesi ,iar cea mai urata si neingrijita plaja este la Ela Quality)curatenie excesiva,uneori enervanti cu atata curatenie in jurul piscinelor,animatia cam slabuta(comparativ cu Rixos Sungate unde am fost anul trecut)
Deci  Rixos Sungate v-a placut mai mult ?

#85
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postflorin04, on 27th August 2011, 00:05, said:

Stimata concitadina, totul pare sa fie frumos la Lykia World...insa nu este chiar in statiunea Oludeniz, ci la vreo 10-12 km departare, spre sud, intr-un loc izolat, imediat dupa plaja Kidrak. Asa ca cei care vor magazine, baruri, restaurante, nightlife, plaja Oludeniz, laguna albastra, trebuie sa se deplaseze ceva... Mie sincer imi pare un fel de "tarc allinclusiv"....no offence.

Intr-adevar, nu este chiar in statiune, dar ai taxiurile in fata hotelului si cu 5 euro te duc in statiune, cand doresti. Dar eu sunt de parere, in astfel de cazuri, si de fapt asa procedez, ca pot lua cateva nopti in statiune, hotel mai ieftin, si ma plimb unde vreau pe acolo, si cateva nopti intr-un resort de genul si stau cu burta la soare si ma simt boier/boieroaica. Din pacate, cand merg cu copiii, ei prefera astfel de locuri.

View Postrottweiler2007, on 27th August 2011, 06:26, said:

100% corect...iar pe mine m.a sunat unul de acolo behăind ca pute a igrasie in camera, ca are chiuveta rupta, covorul jegos, desi io il atentionasem inainte iar el s-a potolit si.a adus aminte si a zis ca da da da, ati avut dreptate.....cam d-aia nu ma mai intereseaza hotelul asta, prefer belcekiz de 1000 de ori, acolo cum spunea chiar ieri cineva de pe aici totul e perfect

Daca e sa ai ghinion sau sa cauti nod in papura....ti se poate intampla oriunde. Camera noastra Deluxe Large Double Room era perfecta, nu i-am putut gasi nici un cusur, si privelistea din balcon...de vis. Fata de hotelurile din Antalya, are si o asezare panoramica terasata, iar marea este de-a dreptul turcuaz. Oricum nu se pot discuta gusturile oamenilor, am o prietena care merge anual in Turcia/Antalya si nu i-a placut la Rixos Belek, daca va puteti inchipui...asa ca.... Fiecare are scara lui de valori...
Anul viitor, pe langa o tura la Lykia World Oludeniz, unde copiii doresc sa se intoarca neaparat, vreau sa ajung si la Hillside Beach Club, alt hotel care din poze si review-uri pare...de vis. Astept parerile celor care intamplator au fost pe acolo...

#86
ginette

ginette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.04.2010

View Postalex321, on 28th August 2011, 17:34, said:

Deci  Rixos Sungate v-a placut mai mult ?
Din punct de vedere al animatiei si al peisajului,da.In rest,Cornelia este net superior,mult mai luxos,mai elegant(camere,lobby,restaurant,baruri unde nu aveai voie sa stai la masa fara ceva in fata,ospatari foarte atenti)

#87
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Atentat cu bombă pe o plajă din Antalya: 10 persoane au fost rănite :(
http://www.realitate...ite_865520.html

#88
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View Postgabian22, on 28th August 2011, 18:44, said:

Atentat cu bombă pe o plajă din Antalya: 10 persoane au fost rănite :(
http://www.realitate...ite_865520.html
Ce sa facem... In Egipt - revolutie  , Spania - basci , Grecia - greve ... :peacefingers:





View PostPhx', on 26th August 2011, 23:32, said:

Un hotel minunat din punct de vedere al peisajului si mancarii este Lykia World din Oludeniz. Nu este all inclusive, ci full board plus, adica cele 3 mese cu bauturi la mese (vin, bere, apa, sucuri). Dar se poate lua acolo un Magic Card, 19 euro/pers/zi, care il transforma aproape in all inclusive (bauturi, cocktailuri, inghetate nelimitat). Pretul este mic in comparatie cu ce ofera. Mancarea este fabuloasa. Atata diversitate, abundenta, calitate nu am mai vazut in alta parte. Au inclusiv carne de porc la masa, lucru rar intalnit in Turcia. Dar nu prea e promovat la agentiile de la noi. Eu am rezervat direct pe site-ul lor: www.lykiagroup. co.uk
Deja sunt puse preturile pt 2012 si au reducere 15% pt early booking.
Noi am fost in iunie anul acesta si, desi nu ne place sa repetam locurile in care mergem, la anul vrem din nou acolo.
Ati fost si la Oludeniz ?

View Postginette, on 28th August 2011, 18:44, said:

Din punct de vedere al animatiei si al peisajului,da.In rest,Cornelia este net superior,mult mai luxos,mai elegant(camere,lobby,restaurant,baruri unde nu aveai voie sa stai la masa fara ceva in fata,ospatari foarte atenti)

Ati fost in vreo excursie?

#89
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008

View Postrottweiler2007, on 27th August 2011, 21:37, said:

pai el vede niste poze si atit, dar omului tre sa.i deschizi ochii, evident daca vrea si el

el spune clar ca vrea plaja, pai unde ai tu la plaja la diamond sau la botanik??? el spune ca vrea potol grețos, păi potol din asta e la barut si la rixos belek in primul rînd, dar o dă de gard cînd spune că vrea toate astea la un loc dar să nu fie la țarc....eeeee, uite aici se încurcă treaba :naughty:

dar atenție că prea mult potol grețos vă aduce aici: http://www.jurnalul....tea-588432.html

Pai asa s-a format imaginea despre Antalya ...mancare cat cuprinde , bagi in tine pana nu mai poti toata ziua . Tot de aia a inceput sa mearga si Bulgaria . Restul , legat de curatenie , servicii etc urmeaza si ele pe acolo , dar dupa mancare . Iar pentru cei care nu au chef de condus conteaza foarte mult si charterele pe care le au la dispozitie , iar atata timp cat Bucurestiul iti ofera ceva alternative , Clujul , Sibiul , Timisoara te trimit cu avionul doar in Antalya.

View Postgabian22, on 28th August 2011, 18:44, said:

Atentat cu bombă pe o plajă din Antalya: 10 persoane au fost rănite :(

Se pare ca au fost si 2 romani printre ei

#90
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View Postadi_ab, on 28th August 2011, 20:09, said:

Pai asa s-a format imaginea despre Antalya ...mancare cat cuprinde , bagi in tine pana nu mai poti toata ziua . Tot de aia a inceput sa mearga si Bulgaria . Restul , legat de curatenie , servicii etc urmeaza si ele pe acolo , dar dupa mancare . Iar pentru cei care nu au chef de condus conteaza foarte mult si charterele pe care le au la dispozitie , iar atata timp cat Bucurestiul iti ofera ceva alternative , Clujul , Sibiul , Timisoara te trimit cu avionul doar in Antalya.



Se pare ca au fost si 2 romani printre ei


Managerii turci au studiat mentalitatea noastra, a rusilor...dar si a altora. Altfel nu se explica succesul enorm al acestui turism in defavoarea unui turism activ.

Da au fost 2 romani. Sunt in afara oricarui pericol.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate