Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Notiunea de suflet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Ei cheamă morții, dar vin dracii. Morții nu pot veni, sunt țărână.
Unde crezi tu că există morți, vii? Este un non sens!

#56
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 09:37, said:

Ei cheamă morții, dar vin dracii. Morții nu pot veni, sunt țărână.
nu chema nimeni trupul mortului (ca nu vorbim de magia voodoo ci de sufletul mortului).

Edited by dapix, 03 November 2018 - 10:29.


#57
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Tot omul e țărână, nu există suflete nemuritoare. De fapt, despre asta este topicul. Și necromanții nu cheamă sufletul, ci spiritul mortului. Care spirit este...suflarea de viață care se întoarce la Dumnezeu - Ecleziast 12:7, fiind impersonală (principiul vital prin care Dumnezeu ține în viață orice ființă vie)

#58
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
nu e posibila viata constienta fara trupul material? Asta vrei sa spui?

#59
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 10:40, said:

Tot omul e țărână, nu există suflete nemuritoare.
Şi Iisus i-a zis: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.

#60
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 10:49, said:

nu e posibila viata constienta fara trupul material? Asta vrei sa spui?
Exact.
Conștiența detașată de creier este o imposibilitate.Posted Image

 mario_bril, on 03 noiembrie 2018 - 10:50, said:

Şi Iisus i-a zis: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
Aceste cuvinte sunt spuse în contextul Învierii. Cine moare, va fi înviat. Cu alte cuvinte, credinciosul nu va muri niciodată de moartea a 2-a, moartea definitivă.
Moartea adevărată, cea finală, este moartea a 2-a. Din prima moarte vor fi înviați și cei drepți dar și cei nedrepți - (Fapt.24:15)

Păcat că Didymus nu mai scrie. El explica foarte bine lucrurile acestea, era expert.

#61
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 13:22, said:

Păcat că Didymus nu mai scrie.
exact...Posted Image

#62
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 13:22, said:

Conștiența detașată de creier este o imposibilitate.Posted Image
adică? fără creier nu există viață?

Edited by dapix, 03 November 2018 - 13:45.


#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 13:45, said:

adică? fără creier nu există viață?

Ca oameni, conștiența noastră individuală este dată de creier. Te-ai lovit la cap, ai distrus câțiva neuroni, nu mai poți merge, nu-ți mai amintești cine ești, nu mai auzi ori paralizezi. Vorbesc cu creierul, memorez cu creierul, îmi amintesc cu creierul. Când dorm, creierul este în standby și eu nu mai știu nimic. Unde este sufletul în toate aceste situații, presupunând că sufletul e o entitate din mine care are memorie, vedere, auz ?

#64
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
adica dupa dumneata doar cei care merg, vorbesc, memoreaza, stiu cine sunt, traiesc? Restul or fi toti morti sau ...nu exista?
Cand dormi... nu mai existi? Posted Image  Noaptea mintii.

#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Când dormi, nu știi că exiști. Ești inconștient. De aceea, Biblia asemuiește moartea cu odihna prin somn, cei morți fiind denumiți: ”adormiți”.

#66
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
deci, dupa dumneata, cine nu stie ca exista, e mort?

#67
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
E mort, sau doarme.
Când dormi, sufletul, dacă ar fi ceea ce spuneți voi, adică altceva imaterial și nemuritor, ar trebui să fie tot timpul conștient.

#68
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
de ce ar trebui sa fie tot timpul constient? Ca asa spui mataluta? El nu are voie sa doarma? Si mai mult, in timpul somnului creierul este deosebit de activ.

#69
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Creierul este activ, că tu nu ești mort, dar nu ești conștient de tine. Dacă te întreb ceva, nu răspunzi. Dormi. Spiritul tău, dacă ar exista sub forma unei conștiențe, nu ar avea nevoie de somn. Și dacă spiritul tău ești tu, atunci ai fi conștient tot timpul. Dar nu ești!

Vezi bine că spiritul tău este suflarea de viață de la Dumnezeu care este impersonală. Este principiul vieții.

#70
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
cum adica, creierul lucreaza dar tu nu esti constient? Pai nu spuneai adineauri "Când dorm, creierul este în standby și eu nu mai știu nimic." De ce nu stii nimic in momentul in care creierul este constient, nu 'stand by' (ce-o fi si asta? un fel de coma?)? O dai la intors acum?

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 15:40, said:

Vezi bine că spiritul tău este suflarea de viață de la Dumnezeu care este impersonală. Este principiul vieții.
Nu, nu vad asta cu 'impersonala'. Nu e decat o gogorita. In definitiv nimeni inca nu poate explica ce este viata.

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 15:40, said:

Dacă te întreb ceva, nu răspunzi. Dormi.
vezi sa nu. Exista experimente facute pe oameni care dorm si care puteau raspunde coerent la anumite intrebari chiar daca dormeau si dupa trezire nu-si aminteau nimic.

Edited by dapix, 03 November 2018 - 15:53.


#71
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 15:47, said:

Exista experimente facute pe oameni care dorm si care puteau raspunde coerent la anumite intrebari chiar daca dormeau si dupa trezire nu-si aminteau nimic.

După trezirea...din beție, probabil
Posted Image

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 15:47, said:

cum adica, creierul lucreaza dar tu nu esti constient?

Când dormi, tu știi că dormi? :huh:
Hai să o luăm altfel, văd că nu pricepi. Mă lovesc la cap, după o beție zdravănă, cad, îmi pierd cunoștința. După ce ies din spital, am o sechelă, nu-mi aduc aminte decât evenimente mai vechi de 5 ani. Unde este sufletul meu nemuritor, atunci? Așa trăiesc 10 ani, până, după altă noapte de beție, mă lovesc la cap din nou. Amnezia îmi trece, memoria îmi revine, îmi aduc aminte tot. Ce a făcut sufletul meu în tot acest timp? Unde a fost sufletul? Ce a păzit? Nu vezi omule că Biblia are dreptate, Sufletul este individul, așa cum apare foarte clar la Geneza 2:7...

#72
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
bun, deci am lamurit-o. Una e creierul, alta e sufletul. Creierul e doar un organ, compus din celule si care face legatura sufletului care detine trupul cu mediul material inconjurator. Creierul e ca si o fereastra a trupului spre lumea inconjuratoare, nu degeaba trupul a fost asemanat de Mantuitor cu o casa in care locuieste sufletul. Acesta din urma este cel care va fi judecat pe baza faptelor si nu creierul astfel ca sufletul este cel responsabil de alegerile pe care le face omul pe pamant nu creierul care doar proceseaza, stocheaza informatia si gaseste corelatii.

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 17:04, said:

Când dormi, tu știi că dormi? Posted Image
daca creierul e activ cand dormi, de ce nu esti constient? De ce uiti toate visele mai putin pe ultimul avut in timp ce te trezesti?

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 17:04, said:

Unde este sufletul meu nemuritor, atunci?
unde a fost de la inceput. Si apropo, de unde ai scos-o p-asta cu 'nemuritor'? Doar Dumnezeu are nemurirea.

Edited by dapix, 03 November 2018 - 17:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate