Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Notiunea de suflet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#91
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 04 noiembrie 2018 - 00:44, said:

Nu există Ă®n ebraică literal expresia ”să cheme morții”, ci ”posesoare de burduf”... vezi #78...

1. Păi după raționamentul tău, putem construi o doctrină doar pe baza limbii ebraice vechi! Nu există în ebraică literal expresia "să cheme morții", înseamnă că morții nu pot fi chemați... etc! Asta una la mână...

2. A doua la mână, de unde știm că evreii nu puteau folosi alte expresii, atunci când vroiau să se refere la "chemarea morților" de exemplu'?!

3. Iar nu în ultimul rând, știm că limba ebraică veche este săracă în termeni, probabil este depășită doctrinal, cunoștințele lor fiind limitate...

4. By the way, cum sună pasajul respectiv în Septuaginta?!

Edited by heart_of_ice, 04 November 2018 - 12:43.


#92
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008
"Vorbitoare din stomac". Pe românește ventrilocă. Adică o impostoare, care nu vorbea cu nimeni, nici cu spirite ale mortilor, nici cu draci. Vezi postul #78 la care te-am trimis!

Edited by logic1, 04 November 2018 - 16:30.


#93
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,894
  • Înscris: 16.03.2004
Eu mă duc la Biblie, respectiv:

Deut 18:10. Sa nu fie la tine nimeni care sa-si treaca pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care sa aiba mestesugul de ghicitor, de cititor in stele, de vestitor al viitorului, de vrajitor,
11. de descantator, nimeni care sa intrebe pe cei ce cheama duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care sa intrebe pe morti.
12. Caci oricine face aceste lucruri este o uraciune inaintea Domnului; si din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul Dumnezeul tau pe aceste neamuri dinaintea ta.

vezi bine că spiritismul este pus la același nivel cu infanticidul, prin urmare, nu este o găinărie de duzină cum ar fi trucul unui ventriloc, care mare lucru ce face? ia și el niște bani pentru spectacol!

#94
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008
Nu este un argument. Dacă idolatria este un păcat grav, nu înseamnă că Baal, Moloh, etc. există cu adevărat.
Vinovăția israeliților venea din neascultare conștientă bazată pe încredințarea lor că idolii sunt dumnezei reali și morții sunt vii. Dumnezeu le-a cerut loialitate concurând de la egal la egal cu idolii ca și cum aceștia ar fi reali. Era simplu să nu-i considere vinovați pe israeliți pe considerent că idolii sunt nimic sau în acest caz că morții sunt morți. A fost însă importantă ascultarea fără alte explicații. Tu ai dat textul din Isaia 8:19:

Dacă vi se zice însă: „Întrebaţi pe cei ce cheamă morţii şi pe cei ce spun viitorul, care şoptesc şi bolborosesc”, răspundeţi: „Nu va întreba oare un popor pe Dumnezeul său? Va întreba el pe cei morţi pentru cei vii?


Edited by logic1, 04 November 2018 - 17:36.


#95
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,894
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 04 noiembrie 2018 - 17:34, said:

Nu este un argument. Dacă idolatria este un păcat grav, nu înseamnă că Baal, Moloh, etc. există cu adevărat.

Paralela este defectuoasă, evreii idolatri se închinau înaintea statuilor reprezentând pe Baal, Moloch, Astarteea, dar în cazul necromanției, nimeni nu se închina morților, doar îi chemau pentru consultare.

#96
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008
A fost raționamentul tău că din gravitatea păcatului rezultă că este la mijloc mai mult decât truc sau impostură. Dar am spus că nu rezultă: ”Dacă idolatria este un păcat grav, nu înseamnă că Baal, Moloh, etc. există cu adevărat”.

Analogia între idolatrie și invocarea morților este pe limbaj, care admite sau nu contestă realitatea acestor lucruri, și pe încredințarea celor implicați în respectivele practici. Am subliniat cuvintele „Nu va întreba oare un popor pe Dumnezeul său? Va întreba el pe cei morţi pentru cei vii?” Nu sunt acuzați de contact cu demonii, de care nu știau, ci de ignorarea Dumnezeului lor și a poruncilor lui, fie că era vorba de închinarea la idoli, fie de consultarea morților - ambele practici împrumutate de la canaaniți.

#97
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,894
  • Înscris: 16.03.2004
Da, deci textul biblic nu explică de ce nu trebuie să vorbim cu morții, doar ne spune, nu faceți asta, că este păcat foarte mare. Dumnezeu ne pune în față un test al credinței.

#98
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 04 noiembrie 2018 - 16:29, said:

"Vorbitoare din stomac". Pe românește ventrilocă. Adică o impostoare, care nu vorbea cu nimeni, nici cu spirite ale mortilor, nici cu draci. Vezi postul #78 la care te-am trimis!

Nu știu ce să zic, înseamnă că Saul ăsta, regele evreilor, era cam prostuț și lipsit de informații, dacă credea toate bazaconiile antichității! De la el mă așteptam totuși la ceva logică, rațiune și informații! E ca și cum Iohannis s-ar duce acum la vrăjitoare să le ceară părerea în legătură cu o posibilă confruntare cu... rușii, să zicem! Posted Image

De la nivelul lui, Saul trebuia să știe că morții nu pot vorbi și nu pot fi chemați... de ce a ales totuși să meargă la o ventrilocă?! Posted Image

Edited by heart_of_ice, 04 November 2018 - 22:09.


#99
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,894
  • Înscris: 16.03.2004
Îți spun eu de ce. Evreii știau că viitorul poate fi profețit de către acești necromanți, care întrebau spiritele morților cu privire la evenimentele viitoare. Evident, diavolul era cel care dezvăluia unele aspecte cu privire la viitor, el fiind implicat direct.
Regele Saul nu era prost. Nici mediumii de astăzi nu duc lipsă de clienți fiindcă practica aduce roade, ghicirea este un fenomen real, divinația mai bine zis, prezicerea viitorului.

#100
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 04 noiembrie 2018 - 22:56, said:

Îți spun eu de ce. Evreii știau că viitorul poate fi profețit de către acești necromanți, care întrebau spiritele morților cu privire la evenimentele viitoare. Evident, diavolul era cel care dezvăluia unele aspecte cu privire la viitor, el fiind implicat direct.
Regele Saul nu era prost. Nici mediumii de astăzi nu duc lipsă de clienți fiindcă practica aduce roade, ghicirea este un fenomen real, divinația mai bine zis, prezicerea viitorului.

Pe mine mă interesează dacă Saul știa că morții pot fi chemați! Biblia spune că Samuel s-a ridicat din pământ! La o chestiune așa de importantă, nu cred că Biblia lasă loc de interpretări! Era Samuel, sufletul lui adormit, nu trupul lui!

"11Femeia l‑a întrebat:
– Pe cine vrei să ridic pentru tine?
El a răspuns:
– Ridică‑l pentru mine pe Samuel.
12Cand l‑a văzut femeia pe Samuel, a scos un tipăt puternic și i‑a zis lui Saul:
– De ce m‑ai înșelat? Tu ești Saul.
13Regele i‑a zis:
– Nu te teme. Ce vezi?
Femeia i‑a zis lui Saul:
– Văd o fiintă dumnezeiască ridicandu‑se din pămant.
14El a intrebat‑o:
– Cum este infătisarea lui?
Ea a zis:
– Un om bătran se ridică și este învelit cu o mantie.
Saul si‑a dat seama că acesta era Samuel și s‑a plecat cu fața la pămant și s‑a închinat.
15Samuel i‑a zis lui Saul:
– Pentru ce m‑ai tulburat ridicandu‑mă?"
                                    1 Samuel 28:11-15a (NTR)

1. - " Văd o ființă dumnezeiască ridicându-se din pământ."

2. - "Un om bătrân se ridică și este învelit cu o mantie."

3. - "Saul ȘI-A DAT SEAMA că acesta era Samuel."

4. - "Samuel îi răspunde lui Saul: Pentru ce m-ai tulburat ridicându-mă?"

Este cât se poate de clar, că acolo este vorba despre Samuel, nu ventriloci, nu spirite rebele, nimic altceva, decât Samuel, sufletul lui adormit și trezit din somnul morţii! Posted Image

Edited by heart_of_ice, 05 November 2018 - 00:38.


#101
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,894
  • Înscris: 16.03.2004
Venea profetul lui Dumnezeu, care știa că spiritismul este o urâciunea înaintea lui Yahweh, la chemarea unuia care deja căzuse în dizgrația lui Dumnezeu, și pentru care Dumnezeu oprise orice canal de comunicare: urim și tumim, profeți ?

Crezi tu că o spiritistă blestemată care merita, conform legii mozaice, moartea, putea să cheme pe profet ?

Încă ceva, spiritista nu cheamă nici sufletul, nici spiritul profetului, așa cum fac mediumii de astăzi, care susțin că ei cheamă sufletul decedatului.

Biblia nu spune că a venit sufletul lui Samuel, ci Samuel însuși, ca ființă dumnezeiască. Interesant, nu? Oare cine era ființa aia...dumnezeiască? adică elohim? nu un elohim căzut? tu ce zici?

#102
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 05 noiembrie 2018 - 10:24, said:

Venea profetul lui Dumnezeu, care știa că spiritismul este o urâciunea Ă®naintea lui Yahweh, la chemarea unuia care deja căzuse Ă®n dizgrația lui Dumnezeu, și pentru care Dumnezeu oprise orice canal de comunicare: urim și tumim, profeți ?

Crezi tu că o spiritistă blestemată care merita, conform legii mozaice, moartea, putea să cheme pe profet ?

ĂŽncă ceva, spiritista nu cheamă nici sufletul, nici spiritul profetului, așa cum fac mediumii de astăzi, care susțin că ei cheamă sufletul decedatului.

Biblia nu spune că a venit sufletul lui Samuel, ci Samuel Ă®nsuși, ca ființă dumnezeiască. Interesant, nu? Oare cine era ființa aia...dumnezeiască? adică elohim? nu un elohim căzut? tu ce zici?

Eu merg pe principiul "prima dată" sau "prima oară" sau "o singură dată"!
O singură dată a permis YHWH ca șarpele să o păcălească pe Eva!
O singură dată l-a cruțat pe om (Cain), după ce și-a omorât fratele!
O singură dată a adus potopul pe pământ!
O singură dată a transmis legea Sa oamenilor!
O SINGURĂ DATĂ A PERMIS CA O FIINȚĂ MOARTĂ SĂ SE RIDICE DIN LOCUINȚA MORȚILOR!
O singură dată și-a trimis Fiul pe pământ!
Etc!

Nu uita că la mijloc era Saul și Samuel! Spiritista blestemată era o unealtă indispensabilă! De ce a permis YHWH? Nu știu, dar știu că a permis și alte lucruri mult mai grave decât o comunicare din lumea morților!

Dar ce, tu dacă de exemplu trebuie să te întâlnești cu paco să zicem, spui: mă duc să mă întâlnesc cu sufletul lui paco?! (cu toate că nu e greșit să afirmi așa)
În ultimă instanță cu sufletul lui paco te întâlnești, adică cu el!
De ce ți se pare aiurea în cazul lui Samuel, nu știu?!

Păi asta ziceam și io! Ce sens avea să zică că a venit sufletul lui Samuel, dacă sufletul lui Samuel e chiar Samuel?!
Iar legat de ființa dumnezeiască pe care a văzut-o vrăjitoarea din En-Dor, e simplu, esența noastră individuală (eu-l) este de natură incorporală (să nu-i zic imaterială, că nu mai pricepe nimeni, nimic)! :)
Ființă dumnezeiască = un corp eterat, asemănător unui abur! (care cuprinde individualitatea noastră)

Samuel în viață = om material (în corp)!
Samuel în moarte (în locuința morților) = un abur adormit!
Abur care se poate reîntrupa întrun corp material (trup de slavă), sau care poate fi risipit (anihilat)!
Însă esența noastră individuală (eu-l nostru), este dincolo de abur (perispirit), este format din esență divină! :)

Edited by heart_of_ice, 05 November 2018 - 14:14.


#103
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,894
  • Înscris: 16.03.2004
O singură dată a permis Dumnezeu ca Samuel să se ridice din morți la chemarea spiritistei pentru a vorbi cu Saul, deși Dumnezeu nu-i răspunsese deloc înainte?
Nu ai nicio bază biblică pentru toate aceste supoziții!

View Postheart_of_ice, on 05 noiembrie 2018 - 13:59, said:


Ființă dumnezeiască = un corp eterat, asemănător unui abur! (care cuprinde individualitatea noastră)


Acel corp eterat încă nu s-a arătat.
1 Ioan 3:2.

#104
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 05 noiembrie 2018 - 14:09, said:

O singură dată a permis Dumnezeu ca Samuel să se ridice din morți la chemarea spiritistei pentru a vorbi cu Saul, deși Dumnezeu nu-i răspunsese deloc Ă®nainte?
Nu ai nicio bază biblică pentru toate aceste supoziții!



Acel corp eterat Ă®ncă nu s-a arătat.
1 Ioan 3:2.

Păi tocmai ți-am dat la începutul postului o mulțime de exemple, pe care le-ai ignorat total! :)
YHWH permite o singură dată tot felul de lucruri, în afara de întâmplarea din En-Dor, n-o să mai găsești ceva asemănător în toată Scriptura, oricât ai căuta!
Dar de faptul că Scriptura spune clar: "Saul și-a dat seama că era Samuel" sau "Samuel i-a răspuns lui Saul"... nu zici nimic?! Chiar așa să ne păcălească Scriptura?! Întro chestiune atât de importantă, am pretenții din partea scriitorilor biblici (sau a Autorului ei)!
Nu crezi?

De acord, Saul nici nu l-a văzut, "și-a dat seama că e Samuel"!
Spiritista l-a văzut, nu Saul! :)
(pentru că avea acces la o altă dimensiune a realității)

Edited by heart_of_ice, 05 November 2018 - 14:27.


#105
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,894
  • Înscris: 16.03.2004
Dar nu scrie că Dumnezeu a permis o singură dată să se ridice Samuel, la chemare acelei spiritiste! Nu mai citi în Biblie, ceea ce nu scrie!

#106
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 05 noiembrie 2018 - 14:32, said:

Dar nu scrie că Dumnezeu a permis o singură dată să se ridice Samuel, la chemare acelei spiritiste! Nu mai citi Ă®n Biblie, ceea ce nu scrie!

Nici n-am spus asta! E o simplă supoziție de-a mea! Dar tu, din tot ce am scris, doar asta vezi, doar de asta te iei, că nu scrie în Biblie ce-am propus eu?
OK! Chestia cu principiu' "o singură dată" sau "prima dată", e o prostie, dar de ceea ce scrie negru pe alb în Biblie, ce ai zis?! :)

Și nu mă lua cu... se referă la... :)

#107
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,894
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSigned_on_ice, on 03 februarie 2019 - 11:16, said:

30. Iar tuturor fiarelor pamantului, tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor care se misca pe pamant, care au in ele o suflare de viata(nefesh)
Mai cerceteaza!

Nefesh este sufletul.

While the Hebrew Bible distinguishes between spirit and flesh, it does not accept the type of dualism of body and soul characteristic of Greek thought. Hebrew terms for the soul usually refer to an activity or characteristic of the body or to an entire living being.

Genesis 2:7, which narrates how the first human (adam ) received the breath of life (nishmat ḥayyim ) from God and became a living soul (nefesh ḥayyah ).

Ruaḥ is the mysterious vitality in the material body, which is considered a divine gift.

Ruach este spiritul, principiul vital, scânteia vieții.

#108
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postdark, on 03 februarie 2019 - 11:24, said:

Nefesh este sufletul.

While the Hebrew Bible distinguishes between spirit and flesh, it does not accept the type of dualism of body and soul characteristic of Greek thought. Hebrew terms for the soul usually refer to an activity or characteristic of the body or to an entire living being.

Genesis 2:7, which narrates how the first human (adam ) received the breath of life (nishmat ḥayyim ) from God and became a living soul (nefesh ḥayyah ).

Ruaḥ is the mysterious vitality in the material body, which is considered a divine gift.

Ruach este spiritul, principiul vital, scânteia vieții.
dark las-o balta cu copypaste-urile, ca imi sunt cunoscute cele zeci de mii de opinii.
Discutia nu era despre dualism
Ci despre suflarea de viata pe care tu o localizai in sange.
Adica te refereai la altceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate