Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Notiunea de suflet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#73
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 09:37, said:

Ei cheamă morții, dar vin dracii. Morții nu pot veni, sunt țărână.
Unde crezi tu că există morți, vii? Este un non sens!

Dacă textul vorbește despre chemarea morților, poate fi adevărat sau impostură. Întrucât biblic morții sunt morți cu adevărat, a fost impostură.
Varianta cu dracii care fac pe morții nu este sprijinită de text.

#74
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 salomee, on 11 noiembrie 2016 - 19:10, said:

Daca sufletul ar fi vesnic, ar fi mare ingramadeala de suflete prin univers,
aham...si-ti faci probleme ca n-ar mai fi loc, nu? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 November 2018 - 18:20.


#75
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 17:37, said:

nu degeaba trupul a fost asemanat de Mantuitor cu o casa in care locuieste sufletul.

Isus nu a spus că sufletul locuiește în trup.Posted Image

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 17:37, said:

creierul care doar proceseaza, stocheaza informatia si gaseste corelatii.

Dacă creierul procesează, stochează, găsește corelații, atunci presupusul suflet ce mai face?

#76
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 18:32, said:

Isus nu a spus că sufletul locuiește în trup.Posted Image

nu, sigur ca n-a spus-o. Doar duhul necurat poate locui in trupul omului, sufletul, nu.

Faptul ca exista duhuri care nu au un trup material deci n-au creier si totusi pot face alegeri si au vointa, memorie, descalifica ideea ta in care creierul e sigurul responsabil pentru alegeri, vointa, memorie etc.

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 18:32, said:

Dacă creierul procesează, stochează, găsește corelații, atunci presupusul suflet ce mai face?
ti-am mai spus, dar n-ai percutat. Face faptele demne de a fi judecate. Adica alege.

Edited by dapix, 03 November 2018 - 18:41.


#77
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 18:38, said:

nu, sigur ca n-a spus-o. Doar duhul necurat poate locui in trupul omului, sufletul, nu.

Faptul ca exista duhuri care nu au un trup material deci n-au creier si totusi pot face alegeri si au vointa, memorie, descalifica ideea ta in care creierul e sigurul responsabil pentru alegeri, vointa, memorie etc.


Dumnezeu a creat spirite, adică îngerii și oamenii, care locuiesc Pământul, ca ființe fizice.
Nu văd legătura.
Faptul că demonul poate intra în om nu poate fi adus ca argument că omul are o entitate în el, adică sufletul.

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 18:38, said:

ti-am mai spus, dar n-ai percutat. Face faptele demne de a fi judecate. Adica alege.

Dacă creierul meu este afectat, totul îmi este afectat, inclusiv capacitatea de a distinge binele de rău. Sunt bătrâni care se pișă pe ei, deși în tinerețe nu făceau așa ceva. După ce că se pișă, mai zic că e ok așa. Scleroza. Sufletul ce face? Ziceai că optează numai pentru bine. Iată că scleroza creierului atrage după sine incapacitatea de a mai face binele:

Eu sunt astazi in varsta de optzeci de ani. Pot eu sa mai cunosc ce este bun si ce este rau? Poate robul tau sa mai aiba vreun gust pentru ce mananca si bea? Pot eu sa mai aud glasul cantaretilor si cantaretelor? Si pentru ce sa mai fie robul tau o povara pentru domnul meu, imparatul? (2Sam.19:35)

#78
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
În ebraică este "baalat ohb" ”stăpână de burduf (din pântece de animal)”. În Septuaginta “vorbitoare din pântec” (engastrímythos). Expresia “care să cheme morţii” sau “care are duh” nu există în textul ebraic. Prin urmare este descrisă o simplă ventrilocă care stăpâneşte arta vorbitului din stomac - audibil, dar fără mişcarea buzelor. Dacă femeia a vorbit într-adevăr cu cineva, de ce mai era nevoie să facă pe ventriloca?

#79
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 17:37, said:

unde a fost de la inceput. Si apropo, de unde ai scos-o p-asta cu 'nemuritor'? Doar Dumnezeu are nemurirea.

Presupunând că ești penticostal (ai scris mai demult că biserica ta se roagă pentru vindecarea unui bolnav, ori asta fac penticostalii, restul nu cred în vindecările divine), iată ce scrie un adventist despre penticostali:

Penticostalismul nu are o structura organizatorica stabila si nu-si revendica o doctrina de baza. Exista insa trei concepte intalnite la majoritatea organizatiilor care se autointituleaza penticostale: 1) conceptul “mantuit odata pentru totdeauna”;  2) credinta intr-o rapire secreta;  3) conceptia despre nemurirea sufletului.

http://www.loribalog...zeu-apostolica/

Și dacă vrei, îți pot căuta în site-uri ale bisericilor penticostale. Asta este doctrina oficială a voastră!

 logic1, on 03 noiembrie 2018 - 19:40, said:

În ebraică este "baalat ohb" ”stăpână de burduf (din pântece de animal)”. În Septuaginta “vorbitoare din pântec” (engastrímythos). Expresia “care să cheme morţii” sau “care are duh” nu există în textul ebraic. Prin urmare este descrisă o simplă ventrilocă care stăpâneşte arta vorbitului din stomac - audibil, dar fără mişcarea buzelor. Dacă femeia a vorbit într-adevăr cu cineva, de ce mai era nevoie să facă pe ventriloca?

Evreii folosesc cuvinte care descriu activități asemănătoare, chiar dacă distincte. Și despre Duhul au scris că ”din stomac” va ieși - out of the belly, vorbirea în limbi.
"out of his belly shall flow rivers of living water";

Alt exemplu: Beelzebub, denumire pentru Satana, înseamnă - stăpânul muștelor. Evident, Satana nu are legătură cu muștele.

Și acum ca să-ți explic, spiritiștii se comportă la fel ca ventrilocii, adică acea bolborosire:

Daca vi se zice insa: "Intrebati pe cei ce cheama mortii si pe cei ce spun viitorul, care soptesc si bolborosesc", raspundeti: "Nu va intreba oare un popor pe Dumnezeul sau? Va intreba el pe cei morti pentru cei vii? (Isa.8:19)

#80
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
dark, pentru ultima oara-ti spun: a fi vesnic e una, a fi nemuritor, alta. Nu sunt sinonime.
Daca exista duhuri care umbla, decid, poftesc, memoreaza inseamna ca nu creierul e singurul organ in stare sa faca asta. Si creierul este responsabil de toate aceste lucruri dar nu e singura conditie pentru a fi considerat viu. Exista țșpe mii de specii fără creier care pot face aceste lucruri.

Daca creierul tau este afectat, vei avea de ales intre lucruri care n-au legatura cu realitatea inconjuratoare. De fapt, Pavel spunea ca omul trebuie sa aleaga intre poftele firii pamantesti si Duhul.

#81
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 20:43, said:

Daca exista duhuri care umbla, decid, poftesc, memoreaza inseamna ca nu creierul e singurul organ in stare sa faca asta.

N-am zis că doar prin creier se poate gândi, am spus: sunt ființe pământești, care au creier, și ființe cerești, îngerii, care au altă natură, alt trup, unul spiritual, de duh.

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 20:43, said:

Daca creierul tau este afectat, vei avea de ales intre lucruri care n-au legatura cu realitatea inconjuratoare. De fapt, Pavel spunea ca omul trebuie sa aleaga intre poftele firii pamantesti si Duhul.

Fără legătură cu subiectul.
Discuția era despre nemurirea sufletului - o învățătură greșită, nebiblică.

#82
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 20:45, said:

Fără legătură cu subiectul.
Discuția era despre nemurirea sufletului - o învățătură greșită, nebiblică.
discutia este despre notiunea de suflet. Legatura este raspunsul la intrebarea: Cine trebuie sa aleaga intre faptele Duhului si faptele firii pamantesti?

Edited by dapix, 03 November 2018 - 20:47.


#83
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă ți se paradește creierul, nu mai poți gândi. Deci omul nu are și altceva, un backup, ca să funcționeze. Fără creier, ești terminat complet!

 dapix, on 03 noiembrie 2018 - 20:47, said:

Cine trebuie sa aleaga intre faptele Duhului si faptele firii pamantesti?

Ți-am arătat, biblic, că scleroza creierului afectează decizia de a opta pentru bine și de a respinge răul. Mai mult, ce ai dori?

Pe lângă acel verset deja postat, mai avem cazul copiilor care, fiind imaturi, adică creierul lor nu este dezvoltat, nu pot alege între bine și rău. Acum să nu-mi spui că sufletul, care este imaterial, trebuie să se maturizeze!

Dar inainte ca sa stie copilul sa lepede raul si sa aleaga binele, tara, de ai carei doi imparati te temi tu, va fi pustiita. (Isa.7:16)

#84
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 03 noiembrie 2018 - 20:27, said:

Și acum ca să-ți explic, spiritiștii se comportă la fel ca ventrilocii, adică acea bolborosire:
Daca vi se zice insa: "Intrebati pe cei ce cheama mortii si pe cei ce spun viitorul, care soptesc si bolborosesc", raspundeti: "Nu va intreba oare un popor pe Dumnezeul sau? Va intreba el pe cei morti pentru cei vii? (Isa.8:19)

Faptul că spiritiștii se comportă la fel, arată că sunt de fapt ventriloci și nimic mai mult.

#85
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 logic1, on 03 noiembrie 2018 - 09:32, said:

Li s-a interzis să cheme morții, nu dracii...

Dacă li s-a interzis să cheme morții, înseamnă că morții pot fi chemați! Adică "sufletul lor adormit"! :)

Edited by heart_of_ice, 03 November 2018 - 23:43.


#86
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Nu există în ebraică literal expresia ”să cheme morții”, ci ”posesoare de burduf”... vezi #78...

#87
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
poci sa va confirm ca in somn, omul este totusi constient. Desi intr-un soi de limp-home mode.
chiar azi noapte am avut un vis, si imediat m-am trezit, constientizand ca e o chestiune serioasa. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 04 November 2018 - 08:49.


#88
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 heart_of_ice, on 03 noiembrie 2018 - 23:42, said:

Dacă li s-a interzis să cheme morții, înseamnă că morții pot fi chemați! Adică "sufletul lor adormit"! Posted Image
Ești campion la erori logice, la fel ca Dapix.
Păi ei cheamă morții, dar din cauza teologiei deficitare, îți închipuie că morții vin, dar în realitate, morții nu pot veni că sunt țărână - Geneză 3:19. În schimb, vin dracii. Aceștia sunt cei care au introdus doctrina sufletului nemuritor, ca să păcălească pe omul care nu citește Biblia.
Dapix consideră că dacă sunt și alte forme de viață, atunci noi oamenii nu gândim doar cu creierul. Eroare logică. Ca să putem gândi și cu altceva, Biblia spune că avem nevoie de un alt tip de trup, unul ceresc. Acum purtăm chipul celui pământesc.

 Dude_2nd, on 04 noiembrie 2018 - 08:48, said:

chiar azi noapte am avut un vis, si imediat m-am trezit, constientizand ca e o chestiune serioasa. Posted Image

Probabil a fost o poluție nocturnă pe care ai conștientizat-o după ce te-ai trezit.

#89
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 04 noiembrie 2018 - 08:50, said:

Probabil a fost o poluție nocturnă pe care ai conștientizat-o după ce te-ai trezit.
polutie esti tu pe topicu asta Posted Image

eu sunt extrem de serios, si vi tu cu prostiile tale ca sa ma atragiin offtopic, ca mai apoi sa ma raportezi la Komenduire...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 04 November 2018 - 08:52.


#90
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 04 noiembrie 2018 - 00:44, said:

Nu există în ebraică literal expresia ”să cheme morții”, ci ”posesoare de burduf”... vezi #78...

Dar nici ”stăpân al muștelor” nu există! Ci Diavolul. Așa sunt denumirile la evrei, ei foloseau termeni comuni.
Un medium spiritist bolborosește și șoptește. Eu am văzut astfel de înregistrări. Spiritele nu vin decât dacă este semiîntuneric și sunt chemate șoptit. Aceasta este procedura. Prin urmare, pare că mediumul vorbește din stomac, ca un ventriloc, deși nu este ventriloc. În altă ordine de idei, ventrilocii pe timpul acela doreau să pară spiritiști, pretinzând că ei cheamă spiritele când în realitate tot ei vorbeau. Totuși, fenomenul spiritismului este real, descris în Biblie ca fiind un mare pericol și urâciune înaintea lui Dumnezeu. Abilitatea de a fi ventriloc nu se încadrează în acești parametri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate