Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Mozilla Firefox 7

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#127
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
la fel si eu
renuntat la firefox dupa ani de utilizare
chrome si better

#128
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Asa bun e chrome ca nici macar nu poti da click pe numele unui user de pe softpedia si sa dai open link in new tab pe "viziteaza profil"  :lol:
Are niste mici defecte care pe mine ma enerveaza. Ma scoate din sarite cand trebuie sa imi salveze fisierul torent cand trag ceva, ma enerveaza prostia aia de bara de download care apare in josul ecranului, faptul ca in bara aia aproape nu intelegi nimic, nu stii cu ce viteza tragi, etc (nu ai un manager de downloads serios ca in frirefox), faptul ca ai bara de instrumente care sa o activezi cand e nevoie (poate ai nevoie de butonul view). Ar mai fi faptul ca taburile sunt atat de mici incat incape foarte putin text si abia intelegi despre ce tab e vorba. Faptul ca atunci cand caut ceva pe google images nu exista optiune de "view image" direct la poza, trebuie doar sa o deschizi in alt tab separat (suspect ca tocmai google chrome nu e usor de folosit pe google images  :lol:  )
In rest, parca incarca paginile o idee mai repede fata de firefox, si e mai "light", parca reactioneaza ceva mai bine la comenzi. Dar asta nu ma face sa renunt la firefox :)

Edited by Paranoir, 27 October 2011 - 03:46.


#129
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008

View PostParanoir, on 27th October 2011, 02:43, said:

Asa bun e chrome ca nici macar nu poti da click pe numele unui user de pe softpedia si sa dai open link in new tab pe "viziteaza profil"  :lol:
Are niste mici defecte care pe mine ma enerveaza. Ma scoate din sarite cand trebuie sa imi salveze fisierul torent cand trag ceva, ma enerveaza prostia aia de bara de download care apare in josul ecranului, faptul ca in bara aia aproape nu intelegi nimic, nu stii cu ce viteza tragi, etc (nu ai un manager de downloads serios ca in frirefox), faptul ca ai bara de instrumente care sa o activezi cand e nevoie (poate ai nevoie de butonul view). Ar mai fi faptul ca taburile sunt atat de mici incat incape foarte putin text si abia intelegi despre ce tab e vorba. Faptul ca atunci cand caut ceva pe google images nu exista optiune de "view image" direct la poza, trebuie doar sa o deschizi in alt tab separat (suspect ca tocmai google chrome nu e usor de folosit pe google images  :lol:  )
In rest, parca incarca paginile o idee mai repede fata de firefox, si e mai "light", parca reactioneaza ceva mai bine la comenzi. Dar asta nu ma face sa renunt la firefox :)
Nici eu nu renunt la firefox , insa deocamdata sta pe baca de rezerva :). Il folosesc mai rar. Sper ca versiunea 8 sa aduca imbunatatiri vizibile!

Edited by zeus1, 27 October 2011 - 05:27.


#130
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View Postear1976, on 26th October 2011, 23:47, said:

io sa'm bag pana daca inteleg cum la altii nu functioneaza sincromizarea :D
la mai mare! marsh la alte variante si nu mai mieunati pe acilea...
prostia utilizatorului nu e un motiv de bug report.
Stii, poate asa au zis unii si cand am incercat eu sincronizarea pe Chrome, doar ca acolo e si mai simplu. Te loghezi cu contul tau si gata.
La Firefox ai parca 3 metode de sincronizare, le adaugi putin mai complicat decat introducerea contului tau in alt PC, etc.
Dar la mine tot functioneaza cea din Firefox foarte ok si cea din Chrome deloc. :) Culmea.

LE: Apropo, cand ar trebui sa apara Fx 8.0?

Edited by d4m4g3, 27 October 2011 - 09:41.


#131
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006

View Postear1976, on 26th October 2011, 23:47, said:

io sa'm bag pana daca inteleg cum la altii nu functioneaza sincromizarea :D
la mai mare! marsh la alte variante si nu mai mieunati pe acilea...
prostia utilizatorului nu e un motiv de bug report.
a fost o perioada in care chiar n-a functionat sync-ul... Daca raspundeai atunci mai intelegeam, dar pana acum poate au rezolvat partea asta.

Bafta!

#132
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

Asa bun e chrome ca nici macar nu poti da click pe numele unui user de pe softpedia si sa dai open link in new tab pe "viziteaza profil"
Eu am obtiunea aia in Chromium/Chrome. Ba chiar am obtiuni in plus. :)
Daca dai click pe poza face exact acelasi drac ca View image din FF.
Aia cu bara de download e utila daca vrei poti sa o deschizi intr-un tab separat unde ai si toate informatiile.

#133
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,633
  • Înscris: 15.06.2004
:D Microsoft a facut pagina de download ptr Firefox - o verisune custom, cu Bing motor de cautare...
http://www.firefoxwithbing.com/

#134
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Fiind un browser foarte folosit isi fac si ei publicitate la motorul lor de cautare, bing.
Deci nu ma mira ca MS incearca tot felul de rahaturi doar doar vor mai castiga si ei teren.

Edited by Fratello_2007, 27 October 2011 - 12:49.


#135
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Și eu am probleme cu blocările, ce-i drept, nu prea dese. Spre exemplu, la prima deschidere după bootarea OS-ului, se blochează pentru câteva secunde, după aceea nu mai apare problema indiferent de câte ori îl deschid.
Încă un caz, când intru pe un anume site de SMS-uri online (pe care îl folosesc de ceva vreme/nu contează numele) și care are în mare part conținut flash; acolo se blochează de tot, doar cu Task Manager îl mai scot. Înainte de nebunia asta cu câte o versiune pe lună (până în 4.0 inclusiv) nu aveam probleme.

În rest e pe gustul meu și nu mă pot despărți de el, dacă aș face-o, singurul pe care l-aș alege ar fi Opera, Chrome mă enervează și IE nu mai zic.

PS: Am 7.0.1 acum.

Edited by driftking91, 27 October 2011 - 18:09.


#136
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006

View PostParanoir, on 27th October 2011, 04:43, said:

Asa bun e chrome ca nici macar nu poti da click pe numele unui user de pe softpedia si sa dai open link in new tab pe "viziteaza profil"  :lol:
Are niste mici defecte care pe mine ma enerveaza. Ma scoate din sarite cand trebuie sa imi salveze fisierul torent cand trag ceva, ma enerveaza prostia aia de bara de download care apare in josul ecranului, faptul ca in bara aia aproape nu intelegi nimic, nu stii cu ce viteza tragi, etc (nu ai un manager de downloads serios ca in frirefox), faptul ca ai bara de instrumente care sa o activezi cand e nevoie (poate ai nevoie de butonul view). Ar mai fi faptul ca taburile sunt atat de mici incat incape foarte putin text si abia intelegi despre ce tab e vorba. Faptul ca atunci cand caut ceva pe google images nu exista optiune de "view image" direct la poza, trebuie doar sa o deschizi in alt tab separat (suspect ca tocmai google chrome nu e usor de folosit pe google images  :lol:  )
In rest, parca incarca paginile o idee mai repede fata de firefox, si e mai "light", parca reactioneaza ceva mai bine la comenzi. Dar asta nu ma face sa renunt la firefox :)

eu dupa o saptamana am revenit la firefox deoarece singurul lucru care imi placea la chrome era viteza. In rest nimic.

Firefox 8 se lanseaza oficial pe 8 Noiembrie :D

#137
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
O avea chrome viteza de incarcare a site-urilor, dar unele pagini merg cu sacadari. Spre deosebire de firefox care merge "uns".

#138
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008
Asta-i si parerea mea. Firefox tot mi se pare mai ok, nu stiu ce tot spun atatia ca nu stiu cum e, ce probleme are.
Pana la urma tot e bun si ok. Daca asta iti place, foloseste-l dar incearca si altele, macar sa ai cu ce sa compari, ca nici altele nu sunt stralucite, toate au neajunsuri.

#139
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Si apropo de viteza de incarcare a site-urilor. Am testat mai devreme ochiometric firefox 7.0.1 (browser default pe pc-ul meu) si noul chrome 15. Pe vremuri se observa diferenta intre ele din cate tin minte. Acum, ochiul meu nu prea mai distinge nici o diferenta. Mi se pare ca incarca amandoua cam la fel de rapid. Repet, a fost un test ochiometric. Deci, daca eu nu disting diferenta de viteza iar firefox imi satsiface toate nevoile in materie de browsing, pentru mine alegerea e simpla  :OK:

#140
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

Încă un caz, când intru pe un anume site de SMS-uri online (pe care îl folosesc de ceva vreme/nu contează numele) și care are în mare part conținut flash; acolo se blochează de tot, doar cu Task Manager îl mai scot.
Asta din cauza flash-ului.
Ultima versiune de flash e o porcarie, sper sa moara cat mai repede si sa fie inlocuit cu html5. :)

#141
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View PostFratello_2007, on 28th October 2011, 12:29, said:

Ultima versiune de flash e o porcarie, sper sa moara cat mai repede si sa fie inlocuit cu html5. :)

Vise :naughty:
O sa treaca foarte mult timp pana va fi inlocuit flashul.

#142
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
:thumbup:   Chrome   :thumbup:

Attached Files



#143
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
De cca trei saptamani incerc si eu Firefox 7.0.1. Azi am bagat 8.0 beta5. N-am intalnit niciun fel de probleme. Este cu foarte putin mai lent decat Chrome la incarcarea unor pagini, dar in rest merge ireprosabil. Chiar a fost un fel de revelatie pt mine fata de Firefox-ul pe care-l stiam. E bine, bravo Mozilla. :)

#144
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai zi-ne si noua, cum e versiunea 8? Sunt diferenta notabile fata de 7? Se misca mai bine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate