Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Biblia - carte de vizita a civilizatiilor extraterestre?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
stoica_inst

stoica_inst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.08.2011
Ce parere aveti de teoria conform careia suntem creati prin inginerie genetica de fiinte extraterestre "dupa chipul si asemanarea Lor"?

Relatari din Ieremia, Iezechiel, Daniel si Apocalipsa lui Ioan Teologul sunt asemanatoare fenomenului OZN de astazi.

Descrierea Ierusalimului de Sus ar fi o veritabila statie spatiala.
Chivotul Legii unde sedea Domnul ar fi fost un aparat de emisie-receptie.

Norul care ii conducea pe evrei in desert noaptea si ziua, femei stearpe care raman insarcinate la varste foarte inaintate (implanturi uterine) etc etc.

Creatorii ar fi dorit innobilarea genetica a fiintei umane. Ar fi unul din motivele pentru care interziceau hibridarea poporului evreu prin amestecul cu alte popoare.
Pentru acest motiv Zeul Biblic a hotarat eliminarea popoarelor vecine noului teritoriu unde avea loc experimentul.

Apocalipsa va insemna sfarsitul vietii umane pe Terra prin atac nuclear din partea Creatorilor in sapte etape pre-mergatoare (cele sapte trambite).

Doar unii sunt "alesi" adica puri si innobilati genetic. Ceilalti sunt distrusi, aruncati in "iezerul de foc".

Motivul e prezentat clar : RECOLTA.
Sunt multe pilde date de Iisus despre recolta care se coace, se triaza etc.

Poate un pic cam fantezista teoria asta!

Voi ce parere aveti?

Edited by stoica_inst, 15 August 2011 - 19:13.


#2
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Ce cauta asta la ateism ?

#3
stoica_inst

stoica_inst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.08.2011

View Posttamtamtam, on 15th August 2011, 20:12, said:

Ce cauta asta la ateism ?
pentru ca nu tine numai de fenomenul OZN ci si de religie
si nu se adreseaza unui cult anume

Edited by stoica_inst, 15 August 2011 - 19:15.


#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Cred ca suntem creati de o civilizatie extraterestra, dar nu cred ca acestia ar fi facut ce scrie in cartea considerata de mine SF, Programul Terra de dr. Toni Victor Moldovan.

Edited by Sorin84k, 15 August 2011 - 19:22.


#5
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006
Inventii, speculatii si teorii ale conspiratiei. Nu vad niciun argument logic, concret si care sa aiba o urma de adevar in el.

#6
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postpykko, on 15th August 2011, 19:28, said:

Inventii, speculatii si teorii ale conspiratiei. Nu vad niciun argument logic, concret si care sa aiba o urma de adevar in el.

Nu,  :roflmaofast: , nuuu...

Sunt surprins sa vad cat de multe stiu unii oameni despre relatarile biblice atat de vagi...

#7
stoica_inst

stoica_inst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.08.2011

View PostSorin84k, on 15th August 2011, 20:22, said:

Cred ca suntem creati de o civilizatie extraterestra, dar nu cred ca acestia ar fi facut ce scrie in cartea considerata de mine SF, Programul Terra de dr. Toni Victor Moldovan.
e greu sa accepti aceasta teorie ca fiind realitate.
pentru oamenii credinciosi trebuie sa fie tare greu.

cred ca si pentru ceilalti ....nu e o teorie linistitoare, ci una groteasca
si totusi cu totii vrem adevarul

ce anume nu vi se pare veridic din PT in mod concret?
partea cu programul de  inginerie genetica sau partea cu asemanarile intre relatarile biblice si fenomenul OZN...?

#8
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Si pe civilizatia extraterestra care ne-a creat cine a creat-o?

#9
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Stii de ce o civilizatie extraterestra nu ar face ce scrie in PT?
De teama ca va fi exterminata de o civilizatie sau mai multe, care se supun regulilor etice, si nu vor permite asemenea abuzuri asupra unor forme de viata inteligente.
Universul nu este format dintr-o singura galaxie pe care ei sa o fi explorat 100% si sa stie ca nu are cine sa ii atace.
Sunt multe miliarde de galaxii in acest Univers.

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007
Toria ii veche, motivu' insa (recolta) nu l-am inteles.

#11
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Recolteaza suflete, eu asta am inteles ca ar fi facut aia.

#12
stoica_inst

stoica_inst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.08.2011

View PostJayBird, on 15th August 2011, 20:45, said:

Si pe civilizatia extraterestra care ne-a creat cine a creat-o?
Asta e o intrebare foarte buna. E prima intrebare care mi-a venit si mie in minte.
Teoria asta e sincera: nu cunoaste raspunsul.

Ar fi cateva presupuse variante:
- civilizatiile astea au luat nastere natural, s-au dezvoltat tehnologic, au ajuns sa stapaneasca genetica, sa cloneze si sa conduca experimente pe diferite planete gen Terra pentru nevoi proprii;
- zeii, Domnul, ingerii (extraterestrii) au fost creati si ei la randul lor de alti zei. originea creatiei nu o mai cunosc nici ei sau merge la infinit
- cei care i-au creat (sau Cel care a creat) civilizatia extraterestra ne-au / ne-a lasat pe noi la mana acestei / acestor civilizatii (daca ne gandim bine si noi mutilam si ucidem animale pentru ca le consideram inferioare si avem tehnologia de partea noastra)

Nu consider teoria asta ca fiind adevar suprem. Din acest motiv vreau si alte pareri. Vreau sa vad in ce masura sta in picioare.
Dar cred in existenta extraterestrilor si in "cartile de vizita" pe care le-au lasat pe Terra.

#13
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

pentru ca nu tine numai de fenomenul OZN ci si de religie
si nu se adreseaza unui cult anume
generalitati

#14
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Poststoica_inst, on 15th August 2011, 19:57, said:

Asta e o intrebare foarte buna. E prima intrebare care mi-a venit si mie in minte.
Teoria asta e sincera: nu cunoaste raspunsul.

Ar fi cateva presupuse variante:
- civilizatiile astea au luat nastere natural, s-au dezvoltat tehnologic, au ajuns sa stapaneasca genetica, sa cloneze si sa conduca experimente pe diferite planete gen Terra pentru nevoi proprii;

Iar noi de ce nu am putea fi la fel ?

Te-ai gandit ca poate pur si simplu nu a ajuns nimeni la noi ? Suntem la ani lumina de cea mai apropiata stea (Proxima Centauri) si cine stie la ce distanta de cea mai apropiata civilizatie extraterestra suficient de dezvoltata incat sa posede o tehnologie capabila de asa o calatorie, sa nu mai spunem de viteza maxima la care ar fi putut calatori, fractiuni din viteza luminii...

Daca stai putin sa vezi istoria planetei noastre si momentul in care evolutia umana a inceput sa se contureze, e mult prea putin timp pentru a permite asa ceva, e imposibil. In al doilea rand, nu cred ca o astfel de civilizatie, oarecum similara umanitatii, ar fi fost capabila de a dezvolta o asemenea tehnologie, nu cred ca cineva poate...

1. Distanta enorma.
2. Viteza luminii.
3. Tehnologie capabila de a atinge doar o fractiune din viteza luminii. Energia necesara este imensa oricum...
4. Evolutia umana este destul recenta. Trage tu concluzia.
5. Este imposibil ca asa ceva sa fi avut loc, poate dar poate...a trecut o sonda spatiala extraterestra pe aici, candva, dar nimic mai mult.

Ar trebui sa va intrebati cat de mult din viteza luminii poate cineva/ceva atinge, care ar fi viteza subluminica maxima pe care orice nava sau orice obiect ar putea-o suporta si energia necesara chiar si pentru acel procent cu multe 0-uri si cat timp ar dura pentru o astfel de calatorie, inainte sa credeti in astfel de prostii...

Edited by Ovidiu93, 15 August 2011 - 20:30.


#15
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 25.08.2010
Se spune ca in vremurile de pe urma va fi mare confuzie: teorii, credinte etc , vad ca se adevereste! Nu cautati sa-l intelegeti pe Dumnezeu sub lupa ci in inima! Cand iubesti pe cineva nu conteaza defectele ci doar apropierea de acea persoana. Iisus sa facut Om iar noi prin Har putem fi Dumnezei! Lasati eprubeta!
uuuuuuuuuuuups, am postat pe sectiunea Ateism, IGNORATI MESAJUL.

Edited by cipinet, 15 August 2011 - 20:50.


#16
stoica_inst

stoica_inst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.08.2011

View PostOvidiu93, on 15th August 2011, 21:19, said:

Iar noi de ce nu am putea fi la fel ?

Te-ai gandit ca poate pur si simplu nu a ajuns nimeni la noi ? Suntem la ani lumina de cea mai apropiata stea (Proxima Centauri) si cine stie la ce distanta de cea mai apropiata civilizatie extraterestra suficient de dezvoltata incat sa posede o tehnologie capabila de asa o calatorie, sa nu mai spunem de viteza maxima la care ar fi putut calatori, fractiuni din viteza luminii...

Daca stai putin sa vezi istoria planetei noastre si momentul in care evolutia umana a inceput sa se contureze, e mult prea putin timp pentru a permite asa ceva, e imposibil. In al doilea rand, nu cred ca o astfel de civilizatie, oarecum similara umanitatii, ar fi fost capabila de a dezvolta o asemenea tehnologie, nu cred ca cineva poate...

1. Distanta enorma.
2. Viteza luminii.
3. Tehnologie capabila de a atinge doar o fractiune din viteza luminii. Energia necesara este imensa oricum...
4. Evolutia umana este destul recenta. Trage tu concluzia.
5. Este imposibil ca asa ceva sa fi avut loc, poate dar poate...a trecut o sonda spatiala extraterestra pe aici, candva, dar nimic mai mult.

Ar trebui sa va intrebati cat de mult din viteza luminii poate cineva atinge inainte sa credeti in astfel de prostii...
Raspunsul ar fi: Gauri de vierme - posibilitatea de a calatori in zone indepartate din univers datorita curburii spatiu-timp. unii vorbesc de distorsiuni temporale (profetii).

cum s-ar explica luarea lui Enoh sau a profetului Ilie la cer, fara a gusta moartea?
De ce credinciosii se roaga "Tatal nostru care esti in cer"? daca Dumnezeu e pretutindeni. De ce Domnul trebuie sa vina mereu din cer ?

sau crezi ca tot ce e scris in Biblie e poveste si atat?

#17
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,131
  • Înscris: 03.12.2005

Quote

e greu sa accepti aceasta teorie ca fiind realitate.

nici un om sanatos la cap nu ar numi ceea ce spui tu ca fiind teorie.

lasa-ma sa corectez.

Quote

e greu sa accepti aceste SF-uri ca fiind realitate.
much better.


ps:
tot ce e scris in Biblie e poveste si atat

Edited by takillya, 15 August 2011 - 20:43.


#18
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Poststoica_inst, on 15th August 2011, 21:35, said:

Raspunsul ar fi: Gauri de vierme - posibilitatea de a calatori in zone indepartate din univers datorita curburii spatiu-timp. unii vorbesc de distorsiuni temporale (profetii).

sau crezi ca tot ce e scris in Biblie e poveste si atat?

Adica altii au descoperit legi ale universului pe care noi nu le stim?

Pentru unii biblia este doar o sursa de indoctrinare. Bineinteles ca asta este nivelul cel mai de jos de unde o poti privi.
Fiecare o priveste de acolo de unde se afla.

Edited by johnnickelby, 15 August 2011 - 20:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate