Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

un nou bac calarasi-silistra

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View PostBallbeck, on 25th August 2011, 13:00, said:

Am trecut si eu pe acolo, luni seara in jur de ora 19:00 si pot sa va spun sigur ca a fost intr-adevar o lupta insa nu din cauza celor ce se intorceau din Bulgaria ci a celor ce veneau de pe litoralul romanesc pe aceasta ruta ocolitoare incercand sa evite autostrada.
Am venit pe ruta Dobrich - Silistra foarte lejer, am trecut vama de la Silistra in cateva minute, eram doar 2 masini in vama si cand am iesit in soseaua spre bac am dat de luptele de strada cauzate de coada de trecere cu bacul, care cred ca avea vreo 5 km.

Bacul nou nu circula noaptea, programul este 8:00 - 22:00 oficial insa din nu stiu ce cauze este doar pana la 20:00, asa ne-a zis cineva de la bac. Nu se poate plati cu cardul, biletele se iau chiar de pe bac.
Traversarea dureaza putin, vreo 15 minute, doar ca pleaca din ora in ora la fix de la Calarasi si la si 30 de la Ostrov.

daca tu imi faci un desen cum eviti autostrada venind de pe litoralul romanesc si trecand cu bacul de la Silistra la Calarasi eu imi fac mea culpa...  :naughty:
si mai taie din cei 5 km... dupa vama pana la bac sunt maxim 6-700m, intradevar suficient ca sa stai la bacul mic vreo 10 ture...
capacitatea pe bacul mic este de UN TIR + 9 masini mici, numarat de mine ieri cand am asteptat 2 ture...

drumuri bune  :coolspeak:

#56
mario_brunetul

mario_brunetul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.06.2006
Cam cat se sta la bac?Cred ca o sa ajung acolo cam la 9-10 dimineata .
Multumesc

#57
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
in functie de noroc: bacul mare pleaca la fix de pe un mal si la si jumatate de pe celalat mal, celelalte pleaca imediat ce se incarca, mai mult de 15 min nu dureaza...
De pe malul romanesc nu ai de asteptat de obicei decat timpul de incarcare, pe celalalt mal se mai formeaza coada, maxim 30-40min asteptare.

#58
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006

View Postzugry, on 30th August 2011, 10:49, said:

daca tu imi faci un desen cum eviti autostrada venind de pe litoralul romanesc si trecand cu bacul de la Silistra la Calarasi eu imi fac mea culpa...  :naughty:
si mai taie din cei 5 km... dupa vama pana la bac sunt maxim 6-700m, intradevar suficient ca sa stai la bacul mic vreo 10 ture...
capacitatea pe bacul mic este de UN TIR + 9 masini mici, numarat de mine ieri cand am asteptat 2 ture...

drumuri bune  :coolspeak:
Ruta ar fi Mangalia-Negru Voda-Adamclisi-Ostrov-Calarasi-Lehliu si de aici fie A1 fie Dn3.E folosita pt a evita cozile din Eforie, Agigea si nebunia intre Basarabi si Cernavoda.Drumul e f interesant, zici ca mergi prin Turcia sau esti cu 50 de ani in urma.
Omul a zis ca coada avea 5km, citeste mai bine

#59
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View PostBallbeck, on 25th August 2011, 13:00, said:

..., eram doar 2 masini in vama si cand am iesit in soseaua spre bac am dat de luptele de strada cauzate de coada de trecere cu bacul, care cred ca avea vreo 5 km. Ca atare, nu ne-am asezat in coada, ....


View Postrinaldoparaipan, on 30th August 2011, 15:54, said:

Ruta ar fi Mangalia-Negru Voda-Adamclisi-Ostrov-Calarasi-Lehliu si de aici fie A1 fie Dn3.E folosita pt a evita cozile din Eforie, Agigea si nebunia intre Basarabi si Cernavoda.Drumul e f interesant, zici ca mergi prin Turcia sau esti cu 50 de ani in urma.
Omul a zis ca coada avea 5km, citeste mai bine

ruta se preteaza daca esti in 2 Mai / Vama Veche / Mangalia, in rest ... nu prea combina...
citeste cu atentie exprimarea omului: erau 2 masini in vama si APOI a iesit in soseaua spre bac. conform Goagl Maps... "650 m,1 minDN3 Sau Mergeţi pe jos"
corect?  :rolleyes:

#60
Ballbeck

Ballbeck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.04.2004

View Postzugry, on 30th August 2011, 10:49, said:

daca tu imi faci un desen cum eviti autostrada venind de pe litoralul romanesc si trecand cu bacul de la Silistra la Calarasi eu imi fac mea culpa...  :naughty:
si mai taie din cei 5 km... dupa vama pana la bac sunt maxim 6-700m, intradevar suficient ca sa stai la bacul mic vreo 10 ture...
capacitatea pe bacul mic este de UN TIR + 9 masini mici, numarat de mine ieri cand am asteptat 2 ture...

drumuri bune  :coolspeak:

Uite cum:

Treci cu bacul Calarasi - Ostrov apoi pe DN3 Baneasa - Ion Corvin - Cobadin - Murfatlar - Constanta
http://g.co/maps/2jfj
Daca vrei sa ajungi mai in sud, de la Cobadin poti sa o iei pe la Topraisar (acum 2 ani drumul era in lucru) si apoi Tuzla.

Trec destul de des pe la Silistra, se trece repede, mai ales acum si cu noul bac. Cand coada e pana la vama, te urci pe bac cam in 40-45 minute, coada de care spun de vreo 5 km a fost a fost o situatie speciala pe 15 August ... atat de speciala ca de la Ion Corvin politia nu mai lasa masini sa patrunda pe DN3 inspre Ostrov.

#61
cal batran

cal batran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.01.2007
[quote name='Ballbeck' date='2nd September 2011, 11:45' post='10371643']



Buna,  up date...am venit vineri 2 Sept..bacul nou NU mai circula
Bacul vechi circula cu toti cei patru "cilindri"(citeste bacuri si impingatoare)...lume dinspre Ro, multa..dinspre Bg, destula, dar mai putina...de pe 1 sept seara, taxa e de 25 RON masina

#62
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Pe 3 sept cand am venit nu circula cel nou. Motivul, a scazut nivelul Dunarii si astfel nu putea circula.

#63
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 12.04.2006
Mai sunt ceva noutati despre acest punct de trecere? As vrea sa stiu daca e mai avantajos acest traseu in comparatie cu cel de la Vama Veche daca vreau sa ajung in Albena!
Multumesc anticipat!

#64
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postalber7, on 30th March 2012, 00:30, said:

Mai sunt ceva noutati despre acest punct de trecere? As vrea sa stiu daca e mai avantajos acest traseu in comparatie cu cel de la Vama Veche daca vreau sa ajung in Albena!
Multumesc anticipat!
Drumul la bulgari e ok, Silistra-Albena, si liber.
Bucata de la noi, eventual Buzau-Slobozia, nu stiu cum e ( am presupus plecare din Bacau).

#65
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 12.04.2006
Merci mult de raspuns! Mai toti de aici din Bacau i-am auzit c-o iau pe la Vama Veche dar sincer as evita zona litoralului romanesc (plus ca este si mai lunga...). Am sa ma mai gandesc si mai astept si alte comentarii daca mai sunt.
Drumuri bune!

Edited by alber7, 01 April 2012 - 01:31.


#66
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postalber7, on 1st April 2012, 02:31, said:

Merci mult de raspuns! Mai toti de aici din Bacau i-am auzit c-o iau pe la Vama Veche dar sincer as evita zona litoralului romanesc (plus ca este si mai lunga...). Am sa ma mai gandesc si mai astept si alte comentarii daca mai sunt.
Drumuri bune!
Pe la Vama veche nu platesti taxe. La bac mai platesti ceva, plus ca dureaza, asteptarea bacului si traversarea propriu-zisa.
Mi s-a intamplat venind din Bucuresti sa revin la autostrada si sa merg pe la Negru Voda, de exemplu, aici fiind in acea zi probleme la bac.
Insa daca nu ai mai fost pe aici, sau daca ai copii, merita mers pe aici. E interesant sa traversezi Dunarea pe bac, daca nu ai mai facut-o.

#67
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 12.04.2006
Avand 2 bebelusi (1 juma  si respectiv 4 ani) tind sa caut varianta cea mai rapida. SI pentru ca sunt nevoit sa calatoresc si la dus si la intors duminica... incerc sa evit litoralul nostru drag! Oricum mai am pana plec, mai am timp sa culeg date... Am inteles c-ar fi doua bacuri, deci sper sa nu fie foarte buzy.
Merci mult oricum!

#68
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
asteapta-te la aglomeratie. pe orice parte o iei, o sa ai parte de aglomeratie.

bac-ul/urile sunt deja cunoscute de romani. si folosite. anul trecut, aceeasi perioada, am stat peste 3 ore, intr-o coloana de peste 5km de masini. toate la bac-uri.

#69
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 12.04.2006
Deci ma sfatuiesti s-o iau pe varianta Vama Veche? Tare sunt in dubii dar mai astept sa inceapa aglomeratia pe la vami si poate ne mai tine cineva la curent!
Sejururi si drumuri bune!

#70
krystyanys

krystyanys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.09.2009
Am trecut ieri cu bac-ul (Ostrov-Calarasi) si a fost ok.
Am stat cam o ora pana am reusit sa urcam, erau doar doua bac-uri mici. Trece un Camion si cam 9 masini mici.
Pretul este 35 ron/masina si pasagerii din masina nu platesc, altfel pretul este de 2 ron/persoana.
Attached File  DSC01914.JPG   2.21MB   104 downloads
Din pozele pe care le-am vazut aici bac-ul cel nou arata foarte bine si e si mai ieftin dupa cum spun ceilalti colegi, dar nu l-am vazut nici macar oprit pe undeva si nici pontonul nu l-am sesizat. Daca este cineva din zona si poate sa ne spuna daca mai exista...
Oricum drumul dinspre Medgidia este bun si sunt peisaje frumoase si este foarte liber, merita parcurs si mai poti vedea si monumentul "Trofeum Traiani" si muzeul de la Adamclisi, intrarea la monument este de 7 ron/persoana, studentii avand reducere de 50% daca au carnetul de student.
Attached File  DSC01909.JPG   2.33MB   82 downloads

#71
aden

aden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.12.2004
Salut tututror,


Acum o luna am trecut si eu pe aceasta ruta, BACUL CEL NOU NU MAI EXISTA, a fost scos de pe aceasta ruta.
Un vames din zona mi-a spus ca facea concurenta mare baietilor cu pluta - bacul ce opereaza acum.
Ideea este ca bacul din prezent nu prea este in asa mare legaliutate deoarece UE impune un numar de minim 2 motoare pe bac din motive logice...numai ca cele existente - plutele, au doar un singur motor.
Cel mare avea bineinteles doua motoare.
Acum in sezon s-au gandit baietii sa mareasca si taruful la 35 ron / masina.
Per total, prefer ruta clasica de Constanta chiar daca stau mai mult. Sau incercati si ruta pe Harsova - mereu am prins drum liber pe acolo chiar si in sezon full.

Bafta,
Adrian

#72
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si nu repun in functiune noul bac, acum, c-a inceput sezonul ?   Poate c-a fost suspendat doar in extrasezon...

Care-ar fi "ruta de Harsova" ?   De unde pleci si unde te duci, via Harsova ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate