Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

un nou bac calarasi-silistra

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
mcm

mcm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 03.05.2004
Ma lamureste cineva care cunoaste ruta si pe mine ?
Vreau sa ajung de la Calarasi la Ostrov. Ies de pe A2 la Drajna si ce fac ?

#38
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
faci dreapta, mergi spre sud aprox 25 km, e supermarcat si semnalizat drumul, mai ai si ruta mai scurta (daca vii de la Buc) prin Lehliu

View Postrumegus, on 30th July 2011, 23:03, said:

Dar noi, ceilalti, ca nu chiar toti membri softpedia sunt din Calarasi, ce sa-ntelegem? Care-i mai ieftin, pana la urma? Ce-ai incerat sa ne spui?
alalalt (cel clasic) e 17.50 masina, indiferent de oameni !

#39
mcm

mcm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 03.05.2004
ok. Deci am indicatoare spre bac ?
In plus, nu sunt curios sa ajung pe la vama sau la Silistra.

#40
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View Postmcm, on 17th August 2011, 15:53, said:

Ma lamureste cineva care cunoaste ruta si pe mine ?
Vreau sa ajung de la Calarasi la Ostrov. Ies de pe A2 la Drajna si ce fac ?


View Postmcm, on 17th August 2011, 16:05, said:

ok. Deci am indicatoare spre bac ?
In plus, nu sunt curios sa ajung pe la vama sau la Silistra.

de la Calarasi la Ostrov?  :naughty:  este fix 3km, linie dreapta spre Dunare... adicatelea iesi din Calarasi pe la ZOO, treci podul si o iei la dreapta la giratoriu. atat.
vama e pe malul celalalt, la fel si Silistra, deci nu poti ajunge la ele DECAT daca nimeresti bacul. Si crede-ma... nu ai cum sa-l ratezi ;)

#41
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Am venit ieri dinspre Silistra cu bacul "nou" pe la 11.30, nici vorba de coada, erau 3 masini pe bac. Chiar daca bacul vechi circula mai des, ala nou e mai rapid, adica cel vechi plecase cam cu 15 minute inainte, a ajuns doar cu putin inaintea celui nou.

#42
Gealy

Gealy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.01.2007
Am fost eu saptamana trecuta cu bacul nou Navrom si apoi la intors cu bacul vechi Ostrovit.
Bacul cel nou (Navrom) este mare si poate duce 50-60 de autoturisme si inca nu poate duce tiruri pt ca nu incap pe pontonul dinspre Silistra. Circula din ora in ora si este rapid, traversand Dunarea in 12 minute. La fix pleaca dinspre Calarasi iar la si jumate pleaca dinspre Silistra. Pretul este 18 lei pt masina si sofer, iar pt fiecare pasager se plateste 1.5 lei. Copii nu platesc. Circula intre 6:00 si 22:00.

Bacul cel vechi (Ostrovit): sunt 4 la numar si sunt mai mici, avand capacitatea de 15 autoturisme sau 12 autoturisme si un tir. E o pluta impinsa de un impingator. Circula din 15 in 15 minute si sunt si mai lente traversand in vreo 20-25 minute. Pretul vechi este de 17.5 lei pe autoturism si pasageri. Inainte sa apara bacul nou tariful perceput de acest bac era de 35 lei. Nu am vazut programul.

Cat despre vama eu am ratat-o in prima faza.  De aceea detaliez un pic:
Dupa ce treci cu bacul tot pe malul romanesc vei fi si daca mergi tot inainte nu treci in Bulgaria. Astfel, dupa vreo 300 metri de la bac va fi un drum cu squar pe mijloc lung de vreo 250 metri. Va fi un indicator cu Vama iar pe la mijlocului pe partea dreapta este trebuie sa virezi la dreapta ca sa intri in vama si apoi in Bulgaria.

Vigneta am luat de la iesirea din Silistra spre Dobrich de la un peco situat intr-o o alveola (un fel de parcare mai mica) pe partea dreapta. Daca ai viteza nu il vezi. Am platit cu card viza in lei si mi-a dat bon fiscal pe 10 leva, bon de mana si vigneta pe 7 zile. Nu desfaceti si lipiti vigneta de geam pentru ca riscati sa va chinuiti sa o dati jos. Eu am lipit-o cu scoci fara sa o desfac.

Am atasat si cateva poze.

Attached Files



#43
filodendron

filodendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.09.2010
Buna
Vreau sa trec cu masina prin aceasta zona pentru a merge in concediu in Sveti Vlas.Problema la care ma gandesc e faptul ca in masina suntem 4 adulti si doi copii unul de 13 ani si celalat de 4 ani.Este o problema in vama din cauza numarului de persoane?Sau pe traseul pana in statiune politia bulgara face exces de zel?Autoturismul e un Ford Focus, cu 5 locuri evident.
Sper sa nu fi deranjat cu intrebarea mea

#44
doar_adi

doar_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.04.2007

View Postfilodendron, on 18th August 2011, 01:00, said:

Buna
Vreau sa trec cu masina prin aceasta zona pentru a merge in concediu in Sveti Vlas.Problema la care ma gandesc e faptul ca in masina suntem 4 adulti si doi copii unul de 13 ani si celalat de 4 ani.Este o problema in vama din cauza numarului de persoane?Sau pe traseul pana in statiune politia bulgara face exces de zel?Autoturismul e un Ford Focus, cu 5 locuri evident.
Sper sa nu fi deranjat cu intrebarea mea
  
Pai se poate da un pasager al masinii jos si trece vama "pe ghete"
Drum bun!

#45
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
stie cineva sigur programul bacului nou? ma intereseaza daca se poate trece pe la 4-5 dimineata...
si credeti ca se poate plati cu cardul? :D

cat dureaza traversarea?

Edited by mariachi', 24 August 2011 - 10:19.


#46
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006

View PostGealy, on 17th August 2011, 22:21, said:

Am fost eu saptamana trecuta cu bacul nou Navrom si apoi la intors cu bacul vechi Ostrovit.
Bacul cel nou (Navrom) este mare si poate duce 50-60 de autoturisme si inca nu poate duce tiruri pt ca nu incap pe pontonul dinspre Silistra. Circula din ora in ora si este rapid, traversand Dunarea in 12 minute. La fix pleaca dinspre Calarasi iar la si jumate pleaca dinspre Silistra. Pretul este 18 lei pt masina si sofer, iar pt fiecare pasager se plateste 1.5 lei. Copii nu platesc. Circula intre 6:00 si 22:00.


View Postmariachi', on 24th August 2011, 11:03, said:

stie cineva sigur programul bacului nou? ma intereseaza daca se poate trece pe la 4-5 dimineata...

Nu cred ca se poate plati cu cardul. Totusi nu este o suma asa mare...parerea mea.

#47
Ballbeck

Ballbeck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.04.2004

View PostDecember, on 17th August 2011, 02:15, said:

Un articoldin Gandul ne arata cum coada de la pod se muta la bac.
Am trecut si eu pe acolo, luni seara in jur de ora 19:00 si pot sa va spun sigur ca a fost intr-adevar o lupta insa nu din cauza celor ce se intorceau din Bulgaria ci a celor ce veneau de pe litoralul romanesc pe aceasta ruta ocolitoare incercand sa evite autostrada.
Am venit pe ruta Dobrich - Silistra foarte lejer, am trecut vama de la Silistra in cateva minute, eram doar 2 masini in vama si cand am iesit in soseaua spre bac am dat de luptele de strada cauzate de coada de trecere cu bacul, care cred ca avea vreo 5 km. Ca atare, nu ne-am asezat in coada, am reusit destul de greu sa ne facem loc pe sensul opus din cauza masinilor care blocau drumul asa incat concetatenii nostri mai smecheri sa nu depaseasca coloana si am facut un ocol de 120 km pe la Ion Corvin, Cernavoda, A2. La Ion Corvin era un echipaj de politie care nu mai dadea voie masinilor sa mearga pe ruta Silistra/Ostrov, probabil din cauza luptelor din zona bacului si le devia catre Cernavoda. De acolo pana in A2 am mers in coloana, dar cu viteza constanta, in jur de 40 km/h, iar pe A2 destul de ok.
Cu ocazia asta am trecut pentru prima oara prin satul Rasova, care este deprimant de sarac, insa privelistea spre Dunare este magnifica!

View Postmariachi', on 24th August 2011, 11:03, said:

stie cineva sigur programul bacului nou? ma intereseaza daca se poate trece pe la 4-5 dimineata...
si credeti ca se poate plati cu cardul? :D

cat dureaza traversarea?
Bacul nou nu circula noaptea, programul este 8:00 - 22:00 oficial insa din nu stiu ce cauze este doar pana la 20:00, asa ne-a zis cineva de la bac. Nu se poate plati cu cardul, biletele se iau chiar de pe bac.
Traversarea dureaza putin, vreo 15 minute, doar ca pleaca din ora in ora la fix de la Calarasi si la si 30 de la Ostrov.

#48
cal batran

cal batran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.01.2007
Bacul nou nu circula noaptea, programul este 8:00 - 22:00 oficial insa din nu stiu ce cauze este doar pana la 20:00, a
[/quote]


oare intunericul poate fi o cauza?? hmm. ce zici?? tine-mi pumnii, ma duc azi, sper sa ajung la 10.00

#49
ghiocioan

ghiocioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.06.2011
17,5 ron la ducere si aducere pe bacul vechi, mic. Capacitate 14 masini, pe langa cele 2 tiruri de pe mijloc.
Altele: promotie vinuri de la Ostrovit la intrarea in RO: 1 bax + 1 gratuit = 80 RON :)

#50
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Spuneti-mi si mie va rog frumos, se poate ajunge cu bacul de la Calarasi la Constanta (si invers bineinteles)? Daca da, preturile sunt aceleasi cu cele care sunt valabile pentru a trece malul la bulgari?

#51
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Malul nu se trece la bulgari, ci in Romania, bacul de care se vorbeste aici, sau cel vechi, trebuie luate si pentru Constanta.

#52
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
ok, stie cineva si tariful pana la Constanta?

#53
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Tu stii unde-i Calarasi si unde-i Constanta ?
Stii ce-i ala un bac ?

Bacul respectiv te trece pe malul celalalt al Dunarii, de acolo mergi cu masina / caruta / bicicleta / ce vrei tu pana la Constanta.

#54
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
ok, am inteles acum! si mii de scuze pentru deranjul creat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate