Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Taxe

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
histherion

histherion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2008
Salutari,


Tot incerc sa aflu toate taxele pe care o persoana trebuie sa le plateasca atunci cand merge in Turcia din Romania si nu am reusit inca sa gasesc niste informatii complete si actualizate.

Asadar, personal voi pleca intr-o calatorie cu masina personala din Bucuresti pana in Marmaris cu trecere, evident, prin Bulgaria.

Ce trebuie sa platesc:

1. Taxa Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse 5 euro - (posibil 2, mai nou?)
2. Vigneta Bulgaria - 5 euro/saptamana - stie cineva cat e cea pentru o luna?
3. Nu stiu daca exista vigneta in Turcia.
4. Cat costa feribotul de la Eceabat la Canakkale?
5. Autostrada - am inteles ca in acest drum este si o autostrada (in turcia) - cat este taxa pe aceasta autostrada?

Multumesc anticipat oricui ma va lumina :)

#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
intrebi la vama ce si cum, si-ti zic ei cati bani sa le dai.

#3
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007
Anul trecut am fost in octombrie in Turcia cu masina, dar sumele exacte platite nu mi le aduc aminte. Doar cu aproximatie.
1 Podul il platesti cam cat ai zis tu
2 Vignieta de Bulgaria... intrebi la ei :P
3 Nu tin minte sa fi platit vignieta in Turcia
4 Feribotul era ceva de genul 15-20 Eu / autoturism (indiferent de persoane).
5 Este autostrada si daca nu vrei sa ti se lipeasca complet fundul pe scaunul masinii, iti recomand sa o folosesti. Asfaltul e oglinda, are 3 benzi si limita e 120.
Cu plata e putin mai pe dos. Adica iti vei lua un card magnetic reincarcabil care initial are vo 20 de Euro pe el. Daca sinteti 2 masini il puteti folosi amandoi pe acelasi. Noi cat am mers pe autostrada nu am cheltuit mai mult de 10 Euro, dar am facut greseala sa luam cate un card pentru fiecare masina. Si zic ca e pe dos deoarece orice valoare ramasa pe card tie personal iti este inutila odata ce ai iesit din Turcia. Poate doar daca mai ai prieteni care merg acolo curand. Altfel sint bani irositi.

#4
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
si ai grija sa nu vorbesti la mobil ca faci puscarie la turci... si stii si tu cum sunt turcii, ca doar esti roman... cred

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalexcontador, on 12th July 2011, 22:58, said:

si ai grija sa nu vorbesti la mobil ca faci puscarie la turci... si stii si tu cum sunt turcii, ca doar esti roman... cred



Hai că cu asta m-ai dat pe spate!!! :naughty:
Mai ai să spui că te condamnă și că faci ceva pe marginea drumului....

#6
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007

View Posthistherion, on 12th July 2011, 21:31, said:

1. Taxa Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse 5 euro - (posibil 2, mai nou?)
2. Vigneta Bulgaria - 5 euro/saptamana - stie cineva cat e cea pentru o luna?

1. 6 euro sau vreo 27 lei la dus, 2 euro sau 4 leva la intors. Asta pentru ca doar bulgarii au redus taxa de pod.
2. Cea de o luna era la pret oficial 13 euro.

#7
stelpop

stelpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.08.2009

View Postcopjob2000, on 12th July 2011, 22:48, said:

Hai că cu asta m-ai dat pe spate!!! :naughty:
Mai ai să spui că te condamnă și că faci ceva pe marginea drumului....

Eu chiar te rog sa incerci! :coolspeak:

#8
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
1. taxa pod giurgiu - ruse - 25 lei
2 . rovinieta - 6 euro, 30 lei, exista ghiseu separat de rovinieta chiar la iesire din vama, in sens, pe dreapta, puteti plati in leva/ lei /euro .
3. feribot la eceabat parca 27 lire turcesti , feribot la gelibolu 25 lire / masina, feribot la kilitbahir parca 17 lire am inteles.
4. taxa de autostrada se plateste de pe un card, il poti cere gratis la orice shell , se pronunta chegheeees ca sa inteleaga turcu, il incarci cu 10 lire turcesti, se taxeaza cam  3 lire la iesire . Portile de inregistrare pe autostrada si cele de iesire sunt semnalizate sus , scrie KGS .

La intoarcere daca iesi pe la hamzabeyli platesti 3 euro taxa de "deratizare" a masinii ,  ( scrie 2 euro sau 4 leva dar iti iau 3 euro, alte monede nu accepta )  . rovineta este 6 euro , o poti plati in euro sa leva, la lukoil, nu o poti plati cu cardu l .
taxa de pod este 2 euro sau 4 leva de la ruse la giurgiu iar podul este rupt.
Treceau unii cu bicicleta podul cand ne-am intors, ne intrebam astia ce taxa platesc si unde-si lipesc rovinieta...

#9
gabim

gabim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.05.2005

View Posthistherion, on 12th July 2011, 21:31, said:

Salutari,


Tot incerc sa aflu toate taxele pe care o persoana trebuie sa le plateasca atunci cand merge in Turcia din Romania si nu am reusit inca sa gasesc niste informatii complete si actualizate.

Asadar, personal voi pleca intr-o calatorie cu masina personala din Bucuresti pana in Marmaris cu trecere, evident, prin Bulgaria.

Ce trebuie sa platesc:

1. Taxa Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse 5 euro - (posibil 2, mai nou?)
2. Vigneta Bulgaria - 5 euro/saptamana - stie cineva cat e cea pentru o luna?
3. Nu stiu daca exista vigneta in Turcia.
4. Cat costa feribotul de la Eceabat la Canakkale?
5. Autostrada - am inteles ca in acest drum este si o autostrada (in turcia) - cat este taxa pe aceasta autostrada?

Multumesc anticipat oricui ma va lumina :)
Taxa pod este de 25,6 lei.S-au gandit romanii cum sa faca cozi la vama si au mai pus acolo putin dupa 25 de lei ca sa nu ai marunt si sa astepti dupa fiecare sa primeasca restul.
Vigneta este de 10 leva sau 5 euro,teoretic.Practic de poti lovi de urmatoarele:nu se poate plati cu cardul,ci doar cash,dar cu 6 euro.Sau asa cum am patit noi acum 2 saptamani,sa ai leva si sa spuna ca s-a terminat vigneta cu leva au doar cu euro si costa6 euro.Orice doar sa castige acest 1 euro.Noi nu oprim niciodata la prima benzinarie ca aia sunt smecheri dar anul asta am patit la fel si la o alta benzinarie din Russe.Dupa ce ati reusit sa o cumparati tr lipita in geam iar partea care ramine tr pastrata pt ca o sa o ceara la vama bulgara turca.
IN Turcia nu exista vigneta.
Feribotul de la Eceabat este 23 de lire de masina,platiti numai in lire.
Cu autostrada e mai complicat in sensul ca tr card.Noi nu am avut si la dus am fost prin Istanbul si ne-am trezit la intrarea In Istanbul ca nu putem sa trecem(eram 2 masini).Se formase in spatele nostru o ditamai coada,nu puteam nici sa dam inappoi.Atunci a vent un turc din spate ne-a cerut 5 dolari si ne-a dat el cu cardul.La urmatoarea statie de taxare s-a putut cumpara card care costa 50 de lire(5 cardul,45 credit)Cand i-am spus ca suntem 2 masini si vrem un singur card,si nu aveam nici lire,ne-a cerut 30 de euro.Cardul merge la 2 masini dar tr facuta o mica pauza ca altfel nu mergea.Noi lasam o masina intre noi inttdeauna.Daca plecati pe la Izmir nu aveti nevoie de card decat o singura data la Izmir.Altii scriau pe forum ca se poate cumpara card de la benzinarie cu mai putin credit,dar noi nu am reusit sa gasim nici o benzinarie de unde sa putem cumpara

#10
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Am scris si mai sus si pe topicul dedicat : gasesti card MOKKA la benzinariile SHELL , este personalizat, il poti incarca doar la Shell, nu costa nimic, il incarci si cu 5 lire daca vrei .

#11
meghy

meghy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.02.2010
foarte utile informatiile referitoare la taxe. intrebare; cat ar fi nevoie sa incarci cardul pt traseul Edirne-Antalya-dus-intors?
si inca ceva; la benzinarii am inteles ca poti plati si cu cardul romanesc de credit(cel care-ti permite sa faci plati in afara, normal). ok, intrebarea este; e convenabil schimbul pe care il fac interbancar de la leu la lira turceasca?

Edited by meghy, 15 July 2011 - 15:23.


#12
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View Postmeghy, on 15th July 2011, 16:19, said:

foarte utile informatiile referitoare la taxe. intrebare; cat ar fi nevoie sa incarci cardul pt traseul Edirne-Antalya-dus-intors?
si inca ceva; la benzinarii am inteles ca poti plati si cu cardul romanesc de credit(cel care-ti permite sa faci plati in afara, normal). ok, intrebarea este; e convenabil schimbul pe care il fac interbancar de la leu la lira turceasca?

Orice plata cu un card de lei , facuta intr-o moneda nonEuro, presupune trecerea prin doua schimburi (lei-euro, euro-moneda respectiva). Cursurile sunt ale lui Visa, Mastercard etc. Comisionul e zero.

E convenabil daca nu ai putut sa schimbi lei direct in lire turcesti. Daca ai schimbat leii in euro/dolari si apoi in lire turcesti local, pana la urma e acelasi lucru.

#13
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postmeghy, on 15th July 2011, 16:19, said:

foarte utile informatiile referitoare la taxe. intrebare; cat ar fi nevoie sa incarci cardul pt traseul Edirne-Antalya-dus-intors?
si inca ceva; la benzinarii am inteles ca poti plati si cu cardul romanesc de credit(cel care-ti permite sa faci plati in afara, normal). ok, intrebarea este; e convenabil schimbul pe care il fac interbancar de la leu la lira turceasca?
Pentru dus-intors Edirne- Sakarya (atat mergi pe autostrada)- cam 25 YTL, pentru ca mai departe ai drum expres, cu 110km/h, care nu se taxeaza.
Plateste cu cardul, de orice fel, Visa, Mastercard etc, comision 0 si rata de schimbeste cea directa Leu-YTL, curs BNr din ziua respectiva. Am folosit cardul de patru ani si nu am avut nicio surpriza neplacuta, am iesit mult mai bine decat ce am schimbat la casele de schimb, euro sau dolari. Poti plati aproape peste tot cu cardul, chiar si in Bazar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate