Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Alegere laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Buna seara.
Am ajuns la rascruce de drumuri. Trebuie sa imi iau si eu un laptop nou, si nu stiu pe ce anume sa merg. ce imi recomandati din aceste solutii?
http://www.emag.ro/l...gru--p59-068262
http://www.emag.ro/l...--pK52JT-SX257D
http://www.emag.ro/l...ux--pXF213EAB1T

am enumerat doar de la emag deoarece doar aici m-am uitat. va fi achizitionat cu un card avantaj. in caz ca imi recomandati ceva, va rog sa fie macar in aceeasi zona ca pret.

va multumesc.

#2
Warez3000

Warez3000

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.10.2010
Pentru gaming ASUS-ul
Pentru office si multimedia Lenovo-ul

#3
psn

psn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.09.2009
de HP-ulea sa te feresti ca dracu de tamaie....deja am vazut modelele alea in service, numai eu am intervenit pe 2. asus nu mai este ce a fost...asa ca ramane lenovo. pana acum nu am apucat sa vad modelele alea, este un lucru bun

#4
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
ok, am inteles, hp nu,
m-am uitat un pic pe un tabel de comparatie al placilor video, pe http://www.notebookc...List.844.0.html
si vad ca 6370 nu e prea diferit de 5470. mare diferenta am vazut la ati 550v. care este departe de cele 2. si drept urmare, am gasit:
http://www.emag.ro/l...--pDL-271824803
diferenta e destul de mica intre asus si acesta. ce recomandati?

#5
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
acea serie de la asus este foarte buna, mi-au trecut prin mana atat un asus din acea serie, dar si un dell din seria cu cel ales de tine, deci cred ca sunt in masura sa vorbesc. la asus ai cateva plusuri interesante fata de acel dell, dar probabil nici unul nu conteaza prea mult, ma refer aici l maruntisiuri, gen cd-ul cu drivere, smartlogon, asus power4gear, etc. daca nu te atrag aceste maruntisiuri, pur si simplu il alegi pe cel care iti place mai mult ca design, amandoua sunt reuzite, asusul cat si dellul au un material pe care nu iti transpira palmele cand scrii, iar tastatura personal imi place putin mai mult la asus.

L.E. acum vad, uite ce ai la asus 2.13GHz, 3GB, 500GB si ce ai la dell 2.0GHz, 2GB, 320GB insa la asus rami sunt o placuta de 2 si una de 1, la dell e doar una de 2, in alte parti am vazut doua de 1, facand un upgrade destul de problematic.

L.E.2 daca poti sa mai adaugi un mil la buget, merita asta http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-asus...ap_assocSimLast

Edited by rsn13, 12 July 2011 - 10:22.


#6
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
pana la urma am comandat un toshiba, un pic folosit, de la emag, deoarece am garantia no matter what 12 luni. pateste ceva il duc direct la toshiba.
in rest, 2 ani garantie, core i3 380 3 gb ram, 320 hdd si, si, ati hd 5650 1 gb. :D cum e?

#7
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpsn, on 12th July 2011, 09:13, said:

de HP-ulea sa te feresti ca dracu de tamaie....deja am vazut modelele alea in service, numai eu am intervenit pe 2. asus nu mai este ce a fost...asa ca ramane lenovo. pana acum nu am apucat sa vad modelele alea, este un lucru bun
De curiozitate, cu ce probleme au venit?

View Postnonyhaha, on 12th July 2011, 13:08, said:

pana la urma am comandat un toshiba, un pic folosit, de la emag, deoarece am garantia no matter what 12 luni. pateste ceva il duc direct la toshiba.
in rest, 2 ani garantie, core i3 380 3 gb ram, 320 hdd si, si, ati hd 5650 1 gb. :D cum e?
Configuratia e foarte buna, acum depinde si pretul.:P

#8
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
era unul cu un pixel mort, [pe ala l-am luat :)). am zis ca il iau, inregistrez garantia no matter what, si pot sa il repar.

#9
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Ecranul se schimba la minimum 3 pixeli morti din cate tin minte, oricum sigur nu la 1. Totusi, cat e halatu'?

#10
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
pentru pixelu ala mort, a avut 2-3 mil reducere fata de cel nou la emag, nu stiu despre ce model e vorba, ca va spuneam eu cam cat ar fi fost :lol:

#11
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
rick, verifica te rog termenii garantiei no matter what de la toshiba. reducerea a fost de la 2400 la 2000 lei. eu zic ca a meritat.
garantia se aplica pentru orice vreau eu.

#12
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
In cazul in care emag ma duce cu zaharelul si maine nu au disponibil laptopul, am gasit la oktal, acelasi laptop, un pic mai scump dar intreg.
insa, am gasit in acceasi bani astea:
toshiba, http://www.oktal.ro/...1gb-o50236.html
vs
dell http://www.oktal.ro/...gru-o60796.html
care are 1 gb ram in plus, ~180 gb hdd in plus, 1 an garantie in plus.

merita toshiba  in detrimentul dell?

#13
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postnonyhaha, on 12th July 2011, 23:27, said:

merita toshiba  in detrimentul dell?
Mai stai pe ganduri?Normal ca merita.

Edited by danutz96, 13 July 2011 - 09:04.


#14
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
eu am intrebat daca merita sa iau toshiba chiar daca dell are specificatii un pic mai bune. sa inteleg ca ar fi mai ok sa merg pe toshiba?

#15
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postnonyhaha, on 13th July 2011, 08:33, said:

eu am intrebat daca merita sa iau toshiba chiar daca dell are specificatii un pic mai bune. sa inteleg ca ar fi mai ok sa merg pe toshiba?
Scuze ,m-am exprimat gresit...oboseala.Merita dell-ul.La acelasi pret ai cateva caracteristii importante(printre care si garantia).

Edited by danutz96, 13 July 2011 - 09:39.


#16
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
multumesc, asa voi face. astept raspuns de la emag. daca in jumatate de ora tot nu se stie daca imi vine astazi laptopul, anulez comanda si iau dell ul.

si cauza pentru care anulez comanda... ca vreau sa se stie... :
ieri dimineata, pana in ora 12, m-am hotarat sa dau comanda, sa il pot ridica pana seara. sun la emag, intreb daca este in stoc laptopul cu un pixel mort, mi se spune frumos ca dupa ora 18 poate fi ridicat. nu mi s-a spus si ziua in care il pot ridica dupa 18, dar am presupus ca e tot ieri. in acelasi timp am dat comanda online si am si achitat laptopul. dupa 1 ora sun la emag, sa fiu eu sigur. cand, ce sa vezi, termen livrare joi, cel tarziu vineri. incep cu telefoane, emailuri, pana la urma se ajunge astazi cel tarziu maine. acum 10 minute inca nu se putea sa ma asigure cineva ca ar ajunge astazi laptopul. asa ca ultimatumul a fost in genul "daca in jumatate de ora nu ma asigura nimeni ca ajunge astazi reziliez si cumpar din alta parte".

sunt eu absurd sau...?

#17
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Eu cred ca vina o poarta cei de la emag.Eu cand am cumaprat online,mi s-a spus exact data la care va sosi,cu o diferenta de plus/minus o ora,doua.Si asa a fost.Nu e frumos sa fatai un om,ca "vine acu',da' mai asteptati umpic ca vine maine",etc.Dupa cum ai zis si tu,daca nu-ti da un raspuns in juma' de ora...renunta.Cu oameni de genu' asta trebuie sa te impui.

#18
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Am cumparat in sfarsit dellul. ultimul din stoc, desigilat dar nefolosit. Garantie 3 ani. sun myltumit de achizitie. acum iau cod mw2 sa vad ce stie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate