Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cum amutesc biserica?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#145
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostNicanor, on Mar 2 2007, 22:45, said:

...este posibil ca sunetul sa fie tare si sa deranjeze. pe de alta parte clopotele au sunat din totdeauna in aceasta tara. cred ca se poate ajunge la un compromis , astfel incat toata lumea sa fie multumita. eu as merge sa vorbesc cu preotul paroh...
daca tot reinviati topicul asta...

pe de alta parte clopotele amutind , sa vezi ce misto se vor auzi manelele de la vecini  :P

#146
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostNicanor, on Mar 2 2007, 11:45, said:

...este posibil ca sunetul sa fie tare si sa deranjeze. pe de alta parte clopotele au sunat din totdeauna in aceasta tara. cred ca se poate ajunge la un compromis , astfel incat toata lumea sa fie multumita. eu as merge sa vorbesc cu preotul paroh...

sau mai bine ma duc si ma cac pe clopote, astfel incit sa nu mai faca "ding-dong", ci "plici-plici" :puke:

intre timp mi-am schimbat camera (de mult) :death:

#147
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
You can never get silence anywhere nowadays, have you noticed? Bryan Ferry

#148
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
credinta nu sta in clopote.omul vine la biserica si daca nu bat clopotele(daca asa simte o face si fara clopote).
unii lucreza de noapte ,altii lucreaza pina tirziu .nu e nimeni obligat sa asculte clopotele popii (care stie ca e rost de ciupit ceva si ii cheama si pe cei care uita sa vina:coolspeak:  )

#149
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostNicanor, on Mar 2 2007, 11:45, said:

...este posibil ca sunetul sa fie tare si sa deranjeze. pe de alta parte clopotele au sunat din totdeauna in aceasta tara. cred ca se poate ajunge la un compromis , astfel incat toata lumea sa fie multumita. eu as merge sa vorbesc cu preotul paroh...

S-avem pardon, insa clopotele in tara asta nu au sunat demult asa cum suna de dupa 90 incoa... Iar boxele de 2x100 W scoase afara pentru crestinii dintr-un cartier intreg este iar o moda din 90 incoace... Si, scuza-ma, daca nu impartasesc aceleasi convingeri cu cei ce scot acele boxe in afara bisericii, pentru ce sunt vinovat eu sa ascult fortat acea slujba? Nu stiu ce ma face sa cred ca si tie care esti crestin convins, daca ti-ar urla in urechi slujba la puterea la care urla un concert de rock celor din blocurile de langa acele biserici, saptamanal, daca nu chiar mai des, nu prea te-ai simti bine...

Edited by cap_tepos, 02 March 2007 - 13:04.


#150
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003
eu macar am o amintire frumoasa. cand l-am rugat pe minunatul preot sa incerce sa urle mai putin m-am trezit cu cadelnita in cap. (fara gluma)
Fiind mai tare de cap nu doriti sa stiti ce s-a intamplat dupa....
Aleluia.................

#151
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postradup, on Mar 3 2007, 00:51, said:

eu macar am o amintire frumoasa. cand l-am rugat pe minunatul preot sa incerce sa urle mai putin m-am trezit cu cadelnita in cap. (fara gluma)
asa e la misto sau e pe bune ?

#152
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Hmm, ar merita sabotat sistemul audio al popii.
Adica asa cum zicea un baiat mai sus sa se auda un concert rock cat mai satanic si daca se poate cu versuri clare in romana.
Muahaha.
S-ar numi... sabotaj tehno-religios.

#153
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View Postcap_tepos, on Mar 2 2007, 13:00, said:

S-avem pardon, insa clopotele in tara asta nu au sunat demult asa cum suna de dupa 90 incoa... Iar boxele de 2x100 W scoase afara pentru crestinii dintr-un cartier intreg este iar o moda din 90 incoace...

clopotele au sunat si nu numai  la noi , in intreaga europa crestina. in centrul capitalei acum optzeci de ani erau 20 si ceva de manastiri si schituri.
clopotele nu bat tot timpul ci puncteaza anumite momente. cu boxele insa inteleg si va aprob, nici nu imi plac si este o exagerare uneori. alteori sunt utile, mai ales vara cand bisericile se incing si cei cu copii sau cu probleme cardiace prefera sa stea afara. ar trebui insa reglat sunetul astfel incat sa nu deranjeze vecinatatea.

#154
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Cu ce va deranjeaza clopotele? Si-asa se aud foarte rar. Va recomand o cura intr-o tara islamica, acolo sa vedeti statii de amplificare pentru vocile muezinilor, care mai si fac chemarea de cateva ori pe zi.

#155
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostJJOne, on Mar 2 2007, 18:20, said:

Cu ce va deranjeaza clopotele? Si-asa se aud foarte rar. Va recomand o cura intr-o tara islamica, acolo sa vedeti statii de amplificare pentru vocile muezinilor, care mai si fac chemarea de cateva ori pe zi.


pai daca in congo se mananca unii pe altii, trebuie sa devenim si noi carnibai?
nu e nevoie sa puna 2 boxe de 100 w, pot sa puna 5-6 de max 10 w si rezolva problema, iar vecinii nu mai sunt deranjati.
observ ca tot ce tine de biserica e corect, iar cei ce nu-s de acord cu ei automat sunt atei sau alte bazaconii. problema se pune atunci cand popii primesc bani de la buget, iar impozitul il platesc si ateii.

#156
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
stati voi linistiti ca si la mine la tara... peste drum e biserica si asa e tot timpul....de paste.....nu ii ajunge decat o statie cu 2 boxe mari......adica mari.......boxe din alea se folosesc pe la nunti.....si poate eu am chef sa dorm.... asa ca cine nu stie cum e sa fii deranjat de clopote sa nu mai comenteze.... si sa vezi cand face microfonie ....

#157
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
a reusit sa rezolve cineva ceva ? :deadtongue:
la mine problema este foarte grava. de cativa ani un popa incearca sa transforme o centrala din spatele blocurilor intr-o biserica. a ajuns sa faca mai mult o parcare imensa cu tot felul de garaje din lumea a treia pentru apropiatii lui pe langa o mizerie de biserica. pe langa zgomotul de la constructii :confuzzled: , se bate clopotul zi de zi , ora de ora vreo 3-5 minute dupa cum are chef. dimineata mai bine imi pun ceasul sa ma scoale decat zgomotul acela infernal de la 6 dimineata!. se aude atat de tare incat ma dor urechile daca las geamul deschis. clopotul e la vreo 15 metrii de blocul meu. se poate face ceva ??? am 3 biserici la nici 5 minute de mers dar se pare ca nu e de ajuns , au trebuit sa-mi faca una si unde duc gunoiul :confuzzled: . ma uit mereu cu frica la ceas sa stiu sa dau muzica mai tare ca sa nu mai aud nenorocitul ala de clopot si de toaca. citeam ca multi se vaieta de sunetele de la boxe, pai alea sunt nimic, macar au ritm ceva. sunt mai suportabile decat 5 minute de batut clopotul cand ti-e lumea mai draga.ultima repriza de clopot a fost acum 10 minute :madanimated: . as prefera ca in zilele de sarbatoare si duminica sa-l bata non-stop dar sa ma lase naiba in pace in zilele celelalte.
pot sa-i dau in judecata ? ce trebuie sa fac ? sincer nu mai suport :cursing:  :death:  :rantcurse: .

#158
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmagic-gabi, on 15th August 2009, 09:10, said:

pot sa-i dau in judecata ? ce trebuie sa fac ? sincer nu mai suport :cursing:  :death:  :rantcurse: .


E modern sa vorbesti despre judecata, ca nah e democratie. Ai bani sa dai biserica in judecata?  :lol:

#159
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View PostMosotti, on 18th September 2005, 09:34, said:

Unde as putea sa depun o pligere si o cerere ca sa nu mai bata clopotele duminica in zori? Is this shit really necessary? Cred ca mi fac si io o religie si pun sa sune o sirena de alarma aeriana in zori de zi ca sa nu mai doarma nimeni  :death:
Votezi comunistii! :) Eu, cand eram copil, prin anii '80, am fost foaaaaarte fericit cand s-a demolat o biserica din apropiere. Munceam sase zile pe saptamana ca un nebun (se muncea si sambata pe vremea aia) si duminica ma trezeau clopotele in fiecare dimineata. Am blestemat biserica aia cu toata fiinta mea si blestemul a reusit. Pe vremea aia nu existau termopane cu geam duplex.

Edited by xdaniel, 15 August 2009 - 15:53.


#160
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvata_pa_batz, on 15th August 2009, 13:07, said:

E modern sa vorbesti despre judecata, ca nah e democratie. Ai bani sa dai biserica in judecata?  :lol:

Ii pe sistemu' "dai biserica in judecata, te bate Dumnezo".

View Postxdaniel, on 15th August 2009, 16:52, said:

Munceam sase zile pe saptamana ca un nebun (se muncea si sambata pe vremea aia) si duminica ma trezeau clopotele in fiecare dimineata.

Da' unde munceai tu pe atunci?

#161
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postxdaniel, on 15th August 2009, 16:52, said:

Votezi comunistii! :) Eu, cand eram copil, prin anii '80, am fost foaaaaarte fericit cand s-a demolat o biserica din apropiere. Munceam sase zile pe saptamana ca un nebun (se muncea si sambata pe vremea aia) si duminica ma trezeau clopotele in fiecare dimineata. Am blestemat biserica aia cu toata fiinta mea si blestemul a reusit. Pe vremea aia nu existau termopane cu geam duplex.

Munceai la cooperativa "Munca la domiciliu" ?

Pe mine ma dispera "cioranii" bairamisti / petrecareti non-stop si birturile galagioase din zona invecinata perimetrului unde locuiesc !

Bisericile sunt mai silentioase si mai benefice decat : saloanele de pariuri sportive , casele de schimb valutar , birturile si salile jocuri mecanice !

Edited by Teophileos, 15 August 2009 - 16:30.


#162
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postedy_wheazel, on 15th August 2009, 16:59, said:

Da' unde munceai tu pe atunci?
Puneau parintii biciul pe mine sa iau premiul intai, faceam meditatii la engleza de doua ori pe saptamana, ma duceam la scoala de muzica de doua ori pe saptamana intr-un tramvai supraaglomerat vreo 12 statii dus si 12 intors (din Pantelimon pana aproape de Unirii), ma duceam in fiecare zi cu bicicleta la inot de performanta... d-astea! In clasa a cincea ma trezeam in fiecare zi la sase dimineata ca sa ma duc la inot si de doua ori pe saptamana ma intorceam la noua seara de la scoala de muzica si meditatii la engleza.

View PostJJOne, on 2nd March 2007, 19:20, said:

Cu ce va deranjeaza clopotele? Si-asa se aud foarte rar. Va recomand o cura intr-o tara islamica, acolo sa vedeti statii de amplificare pentru vocile muezinilor, care mai si fac chemarea de cateva ori pe zi.
Moscheile nu sunt construite intre blocuri de 12-14-17 etaje, ca sa loveasca acelasi sunet de clopot de sapte ori reflectat de betoane armate in geamul tau de la dormitor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate