Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Cum amutesc biserica?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#127
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si oricum dracul nu e chiar asa de negru.. cel putin pt mine.Acasa la maramures , am o biserica la vre-o 150 de m in linie dreapta. Daca ati stii ce bine dorm duminica dimineata  :naughty: Bine.. eu am si un somn mai.. profund , de urs :))

#128
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004

View Postjericho, on Nov 25 2005, 13:17, said:

Biserica aia ,in cel mai probabil caz, e de dinainte sa se mute el acolo asa ca daca avea nevoie de liniste putea sa se mute linistit in mijlocul campului...
"In cel mai probabil caz" te dedai la niste speculatii absolut aiurea.Sau ai certitudini ?! Nu prea cred ca omul s-a mutat stiind ce-l asteapta acolo.Si si daca ar fi cumparat locuinta acum,nu ai de unde sa stii toate "minunile" ce ti-i le rezerva noua casa,decat dupa ce ai cumparat-o si ai si stat un picut acolo...(inca nu am auzit de cumparari de locuinta,cu perioada "de proba")

@Rodeo: imi pare rau omu'...dar trebuie sa recunosc ca in mare parte sunt de acord cu ceea ce ai spus.E trist ce se intampla... :(

@Everyone elese :) :
Si eu am in zona cateva biserici,nu doar una,dar sunt norocos ca exista totusi un picut de distanta,iar zgomotul nu este chiar puternic.In timp ce mergeam la scoala,era chiar placut sa mai aud clopotele(se aud la un nivel pe care l-as cataloga drept optim),si oricum era(si inca sunt,slava Domnului)la ore rezonabile.In plus,ma trezeau sa merg si pe la scoala.
Dar nu ii inteleg sincer pe cei care sar in capul lui Mossoti,atata timp cat omul a precizat clar ca il deranjeza duminica dimineata,in zori,si nu ca ar avea el un fix cu clopotele,cum am vazut ca a fost tratat pe aici.(totul se referea la ora si la nivelul acustic)
Cred ca celor care sunt de acord cu amplasarea bisericilor oriunde si cu clopotele trase oricand ar trebui sa ii "binecuvanteze" D-zeu cu niste case de toleranta pe langa ei (atunci cand vor deveni legale) sa vedem cum vor mai reactiona.(In proiectul de lege care prevedea legalizarea prostitutiei era stipulat clar ca aceste stabilimente sa nu se alfe la o distanta mai mica de 250 metri fata de crese,scoli,spitale,biserici.Masura era de bun simt si sunt surprins ca nu exista (eiii,nu!!!) o reglementare in acest sens referitoare la nivelul de poluare fonica.(Legat de stabilimente,in Tm,era vorba chiar sa faca Freidorf sau Ronat (nu mai stiu exact care) echivalentul romanesc al unui "red light district",deci era deja o zona bine delimitata si se excludeau din start eventuale probleme ulterioare legate de locatie.)Dar e bine ca nu sunt am restrictii privind nivelul de zgomot,deoarece vreau sa-mi deschid o forja intr-o zona rezidentiala a orasului,cu program non-stop,desigur :death: ) Si pt cei care comentau la adresa discotecilor --- fara a face reclama intentionat: stau in Tm.Merg in aproape fiecare saptamana (sau aproape zilnic?!) prin localuri unde muzica este data TARE (ex?! : FireStage(Discoland),ParkPlace,Lemmon,Le Dome,Gulliver,Happy... etc).Dar sa-mi bag picioarele daca auzi ceva din muzica aia de la 20 metri distanta de local ! Nu stiu cum fac,tata,dar se respecta si linistea celorlalti.A...si inca ceva.Mai stau,tot in Tm,vis-a-vis de un asemenea local,si cand stau acolo singurul lucru care ma mai deranjeaza cateodata e ca nu am intotdeauna loc de parcare,si ca mai vin smecherasi cu masini cu numere straine si dau muzica de parca ar fi in codru... :death: Din fericire insa bantuie si Politia si pe acolo,asa ca show-ul este moderat.
O solutie de bun simt ar fi cea descrisa de AlexIP,in Deva.
O alta solutie ar fi ca primaria,mitropolia(sau cine e abilitat sa ia hotarari) sa modifice un picut programul clopotelor,sau sa inlocuiasca clopotul cu unul mai putin galagios,de la o biserica unde nu s-ar ridica probleme de deranj.Dupa cum am mai spus-o si alta data,daca vrei sa gasesti neaparat o solutie,vei gasi (problema e ca NU va conveni tuturor,in acelasi timp,niciodata ).

La modul "fun":ar mai fi fost si variantele cu mituitul preotilor de acolo(dar pica,nu de alta dar cred ca intri in faliment,la ce bani au aia deja) ,cea a "imprietenirii" cu "shaful"[b] al mare de la biserica respectiva,si deprinderea respectivului cu obiceiul betiei de sambata seara(ca sa fie "apt" duminica dimineata,cand vrei liniste),sau cea a initierii unui schimb de biserici cu penticostalii(ca din cate stiu astia nu pun clopot la biserica) ...:P Dar asta e inginerie sociala,si altii sunt experti in asa ceva (era un topic in care cineva se plangea de zgomotul unui pitpalac al unui vecin de bloc,dar nu-l mai gasesc...Problema era oarecum asemanatoare,ca si respectivul se lupta cu morile de vant,proprietarul pasarii fiind unul de ala cu bani multi si relatii tari.Ce era mai frustrant pt ala era ca avea si un copil mic,caruia nu-i prea pica bine "concertele" pitpalacului)
Pot sa fiu de acord si cu manele(desi in general pot fi catalogat drept un protestatar inversunat al genului) si cu clopotele,si si cu altele,atata timp cat totul este facut cu moderatie,in limitele bunului simt.Dar tare as vrea si eu sa vad un preot din alta biserica stand langa biserica asta de care zici tu mai mult de o juma' de an si sa-i mai si convina zgomotul...
Oricum,astept si eu cu interes sa vad cum vor evolua lucrurile... :)
[i]

Edited by Netshadow, 25 November 2005 - 21:33.


#129
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
rog habotnicii sa-si pastreze obiectivitatea pentru ca dracu e cu ochii pe ei :drac:

#130
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Mossoti,sper ca nu stai vis-a-vis de Catedrala,ca acolo n-ai nici o sansa sa mai schimbi ceva...(Catedrala se afla la distante cat de cat ok doar fata de Maria sau Poli,dar fata de blocurile de vis-a-vis... :nonobad: Acolo nu m-as muta in veci(si din cate am inteles eu bine nu's intr-un asemenea "pericol" pt ca preturile ar fi f mari pe acolo...).
Daca totusi stai pe acolo:  termopan,izolatie fonica(de aia de 12-15 cm pe fiecare zid,cu cauciuc si polistiren sau poliester,ce mama lui o fi) si ...rudotel,diazepam ?!  :D

#131
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
stau intr-un boschet si biserica e un fel de mister ca n-am vazut-o niciodata :death: e ca un nenorocit de greiere :death:

#132
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,860
  • Înscris: 09.04.2005
pe-aici nu mai trag clopotele pt. ca bisericile sunt pline si/sau pt. ca e o biserica romano-catolica si nu vor sa amestece sound-urile. (probabil var. a) )
totusi nu inteleg cat de "devreme" le trag la voi... normal tre' sa fie pe la ~10

ganditi-va ca eu tre' sa suport lipsa zapezii; e prea cald, si asta din cauza poluarii si lenei (ca dormi prea mult ba Mosotti si edit: bag pariu ca vrei si masina edit2: vezi ca polueaza).

#133
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu baga ca nu se stie ce scoti. era in zori si acuma ca ati reinviat topicu iar imi amintesc dupa ce am urmat tratament psihiatric ca sa ma scape de clopotele din creieri ding-dong :death: vreau sa vad citatu din biblie unde spune dzeu sa se faca o cladire cu un turn/2/3/... pline cu clopote care sa sune in zorii zilei in care si el insusi (dzeu I mean) se odihneste :death: daca credinciosii ar gindi macar un picutz micutz micutz micutz si-ar da seama ca e inutil sa te rogi duminica pentru ca dzeu doarme :death:

#134
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,860
  • Înscris: 09.04.2005
fa si tu schimb de apart cu un credincios... o sa se bucure ca nu ii mai treb'e desteptator.
E ca zgomotul marii asta... nu poti sa intrerupi; like: treceti batalioane romane Carpatii! Pe-aici nu se trece! and stuff like that!

fore more info pls refer to your closest priest


edit: nu doarme, cum sa doarma; e destul de complicat si ma racesc dejeaba; succese in continuare!

Edited by CataPro, 25 November 2005 - 22:07.


#135
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Nu mai imi aduc aminte exact,dar cred ca in Salonta erau 2 biserici,una ortodoxa,romaneasca,iar cealalta catolica,ungureasca,si ambele erau dotate cu instalatii de sonorizare tari.Era super tare faza ca la ora fixa romanii sa te "loveasca" cu un "Desteapta-te romane"(sau "treceti batalioane romane Carpatii"?!) iar ungurii cu o melodie de-a lor,ambele date la volum maxim,ca se luau la intrecere(pe bune).Stiu ca am nimerit si eu odata pe acolo,de nu stiam incotro s-o iau,ca nu pricepeam ce se intampla... :confuzzled: Nu stiu cum s-a terminat "razboiul",iar faza era cu cel putin 1 an in urma. Oricum,parerea mea e ca prostia si lipsa de bun simt erau la cote ridicate in ambele tabere. :deadtongue:

Edited by Netshadow, 25 November 2005 - 22:36.


#136
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,860
  • Înscris: 09.04.2005

Quote

).Stiu ca am nimerit si eu odata pe acolo,de nu stiam incotro s-o iau,ca nu pricepeam ce se intampla...
cam asa ma simt io pe litoral cand merg pe strada si dau astia muzica tare pe la terase... si presupun ca-s necredinciosi ;)

#137
okhiu

okhiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMosotti, on Nov 25 2005, 21:59, said:

nu baga ca nu se stie ce scoti. era in zori si acuma ca ati reinviat topicu iar imi amintesc dupa ce am urmat tratament psihiatric ca sa ma scape de clopotele din creieri ding-dong :death: vreau sa vad citatu din biblie unde spune dzeu sa se faca o cladire cu un turn/2/3/... pline cu clopote care sa sune in zorii zilei in care si el insusi (dzeu I mean) se odihneste :death: daca credinciosii ar gindi macar un picutz micutz micutz micutz si-ar da seama ca e inutil sa te rogi duminica pentru ca dzeu doarme :death:


Ti-a spus tie cineva chestia ca Dumnezeu doarme duminica? Sau ai citit pe undeva? De unde ai tras tu aceasta concluzie extrem de "inteligenta" si demna (doar) de un moderator de forum? Asta inseamna ca eu duminica pot sa dau in cap si sa fur si sa violez si totul va fi ok pentru ca dumnezeu doarme si n-a vazut nu? Eu nu spun ca l-am vazut treaz dar cel putin ma abtin de la afirma idiotenii. Senzational ce poate face prea mult net+PC din unii...

Ce ma mira in postul asta este ca nimeni nu intelege ca poate sunt oameni care isi traiesc viata intr-un mod normal (fara baute si chefuri sambata seara sau frecat menta in fata pc-ului) si care poate duminca dimineata simt nevoia sa se duca la biserica si poate le place acel sunet de clopot. Probabil ca printre "babele surde" se afla si bunicile voastre sau chiar mamele unora mai in varsta de pe-aici. Dar stii cum e...cand nu ai credinta in Dumnezeu nu ai nici respect fata de oameni. Asta insa este o cu totul alta problema.

#138
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postokhiu, on Mar 1 2007, 15:27, said:

Ti-a spus tie cineva chestia ca Dumnezeu doarme duminica? Sau ai citit pe undeva? De unde ai tras tu aceasta concluzie extrem de "inteligenta" si demna (doar) de un moderator de forum? Asta inseamna ca eu duminica pot sa dau in cap si sa fur si sa violez si totul va fi ok pentru ca dumnezeu doarme si n-a vazut nu? Eu nu spun ca l-am vazut treaz dar cel putin ma abtin de la afirma idiotenii. Senzational ce poate face prea mult net+PC din unii...

Ce ma mira in postul asta este ca nimeni nu intelege ca poate sunt oameni care isi traiesc viata intr-un mod normal (fara baute si chefuri sambata seara sau frecat menta in fata pc-ului) si care poate duminca dimineata simt nevoia sa se duca la biserica si poate le place acel sunet de clopot. Probabil ca printre "babele surde" se afla si bunicile voastre sau chiar mamele unora mai in varsta de pe-aici. Dar stii cum e...cand nu ai credinta in Dumnezeu nu ai nici respect fata de oameni. Asta insa este o cu totul alta problema.


Un an și trei luni ți-a luat să gândești acest răspuns către mosotti ?  :o

:roflmao:

#139
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postokhiu, on Mar 1 2007, 15:27, said:

Ti-a spus tie cineva chestia ca Dumnezeu doarme duminica? Sau ai citit pe undeva? De unde ai tras tu aceasta concluzie extrem de "inteligenta" si demna (doar) de un moderator de forum? Asta inseamna ca eu duminica pot sa dau in cap si sa fur si sa violez si totul va fi ok pentru ca dumnezeu doarme si n-a vazut nu? Eu nu spun ca l-am vazut treaz dar cel putin ma abtin de la afirma idiotenii. Senzational ce poate face prea mult net+PC din unii...

Ce ma mira in postul asta este ca nimeni nu intelege ca poate sunt oameni care isi traiesc viata intr-un mod normal (fara baute si chefuri sambata seara sau frecat menta in fata pc-ului) si care poate duminca dimineata simt nevoia sa se duca la biserica si poate le place acel sunet de clopot. Probabil ca printre "babele surde" se afla si bunicile voastre sau chiar mamele unora mai in varsta de pe-aici. Dar stii cum e...cand nu ai credinta in Dumnezeu nu ai nici respect fata de oameni. Asta insa este o cu totul alta problema.


eu cred ca trebuie amendat popa' clopotarul si BOR pentru tulburarea ordinii si linistii publice.
popii astia din oras cred ca e ca la tara, unde toata lume cunoaste pe toata lumea si trebuie sa anunte care a mai dat coltu.
nu stiu daca a rezolvat, dar  cred ca cei de la mediu ii pot obliga sa scimbe sau sa nu mai foloseasca clopotele.
daca vor clopote, sa se duca la tara.

#140
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Popa nu are decit sa isi cheme enoriasii prin SMS, email, radio, TV, telepatie...
Trebuie sa renunte la SPAM-ul sonor...

Edited by H725, 02 March 2007 - 01:18.


#141
Albert Einstein

Albert Einstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.01.2007

View PostMosotti, on Sep 18 2005, 08:34, said:

Unde as putea sa depun o pligere si o cerere ca sa nu mai bata clopotele duminica in zori? Is this shit really necessary? Cred ca mi fac si io o religie si pun sa sune o sirena de alarma aeriana in zori de zi ca sa nu mai doarma nimeni  :death:

Parerea mea...
Dupa ce am citit cu interes acest topic, si probabil ai vazut si tu, parerile sunt impartite.
Problema este nu cu cei care au protestat pe acest forum ci cu cei de afara !
Presupunand ca faci tu cerere sa se reduca nivelul de zgomot produs de clopote, si Patriarhia (de orice religie ar tine ea) iti aproba, cand va fi sa se puna in practica treaba sa te tii "credinciosi la usa ta" cred ca parintele ar fi in stare sa formeze un pichet de credinciosi in fata blocului tau!
NU AI NICI O SANSA !
Apropo ! (putin Off topic)
Ati observat in ultimii ani cat de mult a crescut credinta la Romani? Cel putin cea manifestata public!
Demonstratie: Cu ani in urma, de paste, cand mergeai sa iei lumina era o treaba intima pentru cei care o faceau.
Mergeai la biserica, intrai, asistai la slujba, luai lumina si mergeai listit/impacat acasa.
Ultimii ani: puzderie de oameni care asalteaza bisericile, masini muzica, agitatie galagie, biserici care mai de care mai "tehnologizate" (doar trebuie sa faca fata exodului de credinciosi ) cu instalatii de sunet care pacane si paraie de nu intelegi nimic, oameni care isi fac cruci peste cruci (nu neaparat cu mana care trebuie )
Cam asta este.....
Parerea mea:
Ar fi fost frumos ca un lucru ca cel solicitat de tine, si probabil ca nu esti singurul deranjat, sa fie posibil.
Credinta vine din interior, este ceva intim pentru fiecare, aceasta nu ar trebui sa se manifeste prin zarva galagie agitatie tras de clopote etc. (pentru ca cei ce vor sa mearga duminica dimineata la biserica isi pun ceasul sa sune ca sa se trezeasca nu asteapta sa fie treziti de clopote)
-.-

#142
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postokhiu, on Mar 1 2007, 15:27, said:

[...]
Dar stii cum e...cand nu ai credinta in Dumnezeu nu ai nici respect fata de oameni. [...]

Bine ca, dupa ce ai stat la panda precum paianjenul in panza ai gasit un loc unde sa-ti etalezi complexele de superioritate de crestin fata de cei necredinciosi.

Si voi incheia, dandu-ti o lectie de un minim respect fata de ceilalti:

Asa cum eu nu imi scot boxele pe geam duminica dimineata ca sa-i fortez si pe ceilalti sa asculte melodia mea preferata a lui ACDC "Hell's bells" asa si bisericile cristoseilor in care credeti nu ar trebui sa-i forteze pe toti sa le asculte clopotele, slujbele la boxe de 100 W scoase afara sau sa-si puna icoanele in institutiile publice. Toate astea trebuie savurate in interiorul bisericilor, unde sa aiba de-a face cu ele doar cei ce doresc acest lucru.

#143
okhiu

okhiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2006

View PostZamolxel, on Mar 1 2007, 15:58, said:

Un an și trei luni ți-a luat să gândești acest răspuns către mosotti ?  :o

:roflmao:


Acum am citit topicul si am raspuns :D Niciodata nu e prea tarziu  :D

#144
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...este posibil ca sunetul sa fie tare si sa deranjeze. pe de alta parte clopotele au sunat din totdeauna in aceasta tara. cred ca se poate ajunge la un compromis , astfel incat toata lumea sa fie multumita. eu as merge sa vorbesc cu preotul paroh...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate