Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum amutesc biserica?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#1
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Unde as putea sa depun o pligere si o cerere ca sa nu mai bata clopotele duminica in zori? Is this shit really necessary? Cred ca mi fac si io o religie si pun sa sune o sirena de alarma aeriana in zori de zi ca sa nu mai doarma nimeni  :death:

#2
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
taie fringhia clopotnitei.

#3
Samael

Samael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.06.2005
Intrebarea asta mi-o pun si eu de 3 ani.
Trece popa printre blocuri, pune ochiul pe un teren pe care joaca baietii fotbal, construieste repede o biserica si gata. Nimeni nu-l intreaba de aprobare, pentru ca e pacat sa darami constructii neautorizate atunci cand acestea sint biserici.

#4
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Exact acelasi lucru l-am patit si noi.
Acum doi ani, un nesimtit de popa, a pus ochii pe terenul de joaca al copiilor si a inceput sa-si constuiasca biserica. Nu a contat ca parintii si locuitorii din zona au protestat si au facut memorii, popa este mare si tare.
De cateva luni, desi are amenajat doar subsolul, in fiecare dimineata de duminica trezeste lumea cu noaptea in cap sau, daca nu-i trezeste, cel putin ii deranjeaza.
Iar faza cu taiatul franghiei nu merge la noi deoarece pana si nesimtitul asta a auzit de tehnologia moderna. Are clopotele inregistrate si le "baga" la statie.
Nu cred ca asa va castiga noi enoriasi, ba, dimpotriva (oricum parerea mea este ca nici nu-l intereseaza asta ci doar castigul lui).

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pune capete de gaini prin pari pe acolo si lasa-le in jurul terenului pana nu construiesc biserica.

pentru efecte maxime mai pune o pentagrama, un 666, o cruce sucita..

#6
myyra

myyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.07.2005

ghevasalie, on Sep 18 2005, 09:10, said:

Exact acelasi lucru l-am patit si noi.
Acum doi ani, un nesimtit de popa, a pus ochii pe terenul de joaca al copiilor si a inceput sa-si constuiasca biserica. Nu a contat ca parintii si locuitorii din zona au protestat si au facut memorii, popa este mare si tare.
De cateva luni, desi are amenajat doar subsolul, in fiecare dimineata de duminica trezeste lumea cu noaptea in cap sau, daca nu-i trezeste, cel putin ii deranjeaza.
Iar faza cu taiatul franghiei nu merge la noi deoarece pana si nesimtitul asta a auzit de tehnologia moderna. Are clopotele inregistrate si le "baga" la statie.
Nu cred ca asa va castiga noi enoriasi, ba, dimpotriva (oricum parerea mea este ca nici nu-l intereseaza asta ci doar castigul lui).

<{POST_SNAPBACK}>

PUTEREA!!!!!!!!!!!!!se imparte intre politicieni si biserica.Orice site sau forum, are obligat un securist si un popa;nu este pagina de web sau forum,unde sa nu se traga ..-"clopotele"..si mai ales daca sponsorizeaza costurile de intretinere a serverelor..te intoxica cu matanii anafora,si vietile sfintilor,morala crestineasca etc...mai ales in site-urile diasporelor..
IGNORE-daca se poate.Pe web se poate, dar in practica..????????Bani pentru biserici sint;dar pentru un dig, sau un club de cultura sau pentru dotarea scolilor cu tehnologie avansata unde sa se poata bucura toti copii,macar pe timpul scolii...canci.
Trecem toti la musulmani,si umblam cu presul la subtiori :naughty:
Bombardeaza cu plangeri la primarie,si tot ce este masmedia,cu mentiunea ca nu toti sant ortodoxi, si optiunea religioasa e free...si daca construiesti noua societate ss..mdr...tre sa te mai si odihnesti, sau macar sa dangane un Beatles,sau hitul zilei. :D

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
a, right. la mine langa fosta scoala strang de 8 ani donatii pentru o biserica din care pana acum n-au facut decat fundatia. mare cat un centru comercial.

numa din ce-au bagat acolo faceau canalizarea la 2 strazi sau un adapost pt batrani sau aurolaci si aveau mai multi care se rugau pentru ei decat alea 10 babe senile care confunda piata cu biserica.

#8
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
in timpul unui raid pe nou descoperitul meu hobby, dc++ am gasit si un exemplar perfect de personaj care contribuie la dezvoltarea bisericilor de cartier. file attached


m-a troznit acum brusc un gand. ce-ar fi sa transformam punctele termice dintre blocuri in biserici? avem din ce face clopote, dezafectate sunt de cand lumea face clopote in loc sa-si incalzeasca copiii, so on..

Attached Files



#9
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
La noi au trantit astia in Tudor intre doua camine o biserica.. :death:
Oricum nu cred ca le pica prea bine ca studentii e rai si vulgari. :naughty:

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
muhaha.. faza.. acu vre-o 3 luni (parca) a venit popa sa ceara bani de donatie (adica a intrat din casa in casa). I-am dat o suma, ca dupa un anumit timp sa puna un anunt ca din blocul cutarica s-au strans DOAR suma n. :naughty: sa tot fii crestin nu e asa?

#11
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Păcătoșilor.  :naughty:
Clopotele alea (sau sunetul de clopote la stație) alungă spiritele rele.  :vampire:

Edited by evilone, 18 September 2005 - 10:29.


#12
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

evilone, on Sep 18 2005, 10:25, said:

Păcătoșilor.  :naughty:
Clopotele alea (sau sunetul de clopote la stație) alungă spiritele rele.  :vampire:

<{POST_SNAPBACK}>





Pai sa le alunge dar la alte ore.

Si apropo, daca sunt si spirite surde, cum se procedeaza?

#13
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Se dă volumul mai tare.  :D

#14
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

evilone, on Sep 18 2005, 10:45, said:

Se dă volumul mai tare.  :D

<{POST_SNAPBACK}>




Da-le idei!!!

#15
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

Mosotti, on Sep 18 2005, 08:34, said:

Unde as putea sa depun o pligere si o cerere ca sa nu mai bata clopotele duminica in zori? Is this shit really necessary? Cred ca mi fac si io o religie si pun sa sune o sirena de alarma aeriana in zori de zi ca sa nu mai doarma nimeni  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Vai Mosotti crezi ca esti singurul care se plange ? La mine in cartier este o bisericutza la care in fiecare zi la 8 dimineatza bat clopotele si o tine asa din ora in ora. Asta e bisericutza! Stai sa vezi ce ne astepata : ditamai biserica e in constructie acum fix vis-a-vis de blocul meu.  O sa inebunesc !!!

Oare daca strangem semnaturi ? si depunem o plangere la primarie, politie, mediu ?  :naughty:


:peacefingers:

#16
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
hmm si cand te gandesti ca la sat construirea unei biserici este un prilej de bucurie, si ca sunetul clopotului e mangaiere pentru urechea taranului.

de-asta fac mai popii atat de mult biserici in orase mari, ca e lumea pacatoasa.. si de asta le baga printre blocuri sa fie mai aproape de enoriasi. nu avem urechea formata pentru sunetul divin.

aham!

#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
muhahaha.. te pomenesti ca nu o fac ca sa aiba si ei o parohie.. hai sa fim seriosi

#18
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Epurica a si adaugat: aham ceea ce inseamna ihi sau da, sigur..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate