Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Nikon D90 vs. Nikon D5100

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005
Salutare,

Am citit o gramada despre ele...review-uri, pareri care mai de care pe diverse site-uri - majoritatea recomanda D90, chiar daca in unele review-uri D5100 e cotat ca fiind superior.

Si eu m-am decis oarecum la D90, insa s-a scos din fabricatie si asta ma cam pune pe ganduri (cu toate ca am inteles ca este foarte fiabil si n-ar fi probleme).

Voi pe care l-ati prefera?

Mersi anticipat pt opinii.

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
intreabare: ce are daca e scos din fabricatie? au investit sa scoata modele noi.. doar nu le-or promova pe cele vechi la nesfarsit.
tu ce vrei de la aparat? vrei sa inveti foto sau doar poze de vacanta?
si in primul rand mergi in magazin, NU FOLOSI LIVE VIEW, si incearca sa faci cateva poze.
care iti place mai mult, ala e mai bun pentru tine.
PS: daca vrei doar poze de vacanta, ia ce o fi, daca vrei sa inveti foto, ia D90. vei gasi foarte utile butoanele in plus pentru setarea directa... si mai ales cele 2 rotite (in loc de una)

PS2: D5100 e superior la ce?

Edited by shmu, 08 July 2011 - 13:06.


#3
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005

View Postshmu, on 8th July 2011, 14:06, said:

intreabare: ce are daca e scos din fabricatie? au investit sa scoata modele noi.. doar nu le-or promova pe cele vechi la nesfarsit.
tu ce vrei de la aparat? vrei sa inveti foto sau doar poze de vacanta?
si in primul rand mergi in magazin, NU FOLOSI LIVE VIEW, si incearca sa faci cateva poze.
care iti place mai mult, ala e mai bun pentru tine.
PS: daca vrei doar poze de vacanta, ia ce o fi, daca vrei sa inveti foto, ia D90. vei gasi foarte utile butoanele in plus pentru setarea directa... si mai ales cele 2 rotite (in loc de una)

PS2: D5100 e superior la ce?


Ms frumos de reply....vreau sa-nvat :D.....ca de vrajeala am un Sony HX5V cu care n-am ce face pe manual...


PS2:   pe scurt, din ce-am mai citit: "D5100 sta mai bine la Iso , culori si detalii"....

Edited by rusugaby, 08 July 2011 - 13:17.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si tu vrei sa ai culori, detalii, etc cu 5% mai bune sau vrei sa setezi rapid diverse, sa ai vizor mai bun, si sa tea mai bine in mana (cel putin la mine)...
parerea mea e ca ai renunta la prea multe pentru un amarat de stop de iso sau detalii (culori le rezolvi din PS, tragand raw)
uite aici exemple de detalii.. crezi ca sunt suficiente?
PS: au fost facute cu ob macro si tuburi de extensie, si din cauza asta campul de profunzime (ce e in focus - aka ce se vede clar) e mic.
PS2: Danny, sper ca nu te superi ca am dat ca exemplu pozele tale.

Edited by shmu, 08 July 2011 - 15:22.


#5
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
EU nu as putea trai cu ideea ca am o camera cu mai multe dotari dar cu senzor mai prost (chiar si cu putin) ca si alta pe care o puteam lua in locul ei atunci cand am avut de ales.

http://www.dxomark.c.....brand2)/Nikon

#6
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005

View Postuser033, on 8th July 2011, 16:33, said:

EU nu as putea trai cu ideea ca am o camera cu mai multe dotari dar cu senzor mai prost (chiar si cu putin) ca si alta pe care o puteam lua in locul ei atunci cand am avut de ales.

http://www.dxomark.c.....brand2)/Nikon


asaaa, ca nu mai gaseam....aici intrasem si vazusem comparatia...de unde aparuse si incertitudinea....

oricum, deocamdata D90 e favorit....cred ca e mai bine sa poti seta rapid si sa nu te pierzi prin setari cand ai de "prins" momentul.....

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postuser033, on 8th July 2011, 16:33, said:

EU nu as putea trai cu ideea ca am o camera cu mai multe dotari dar cu senzor mai prost (chiar si cu putin) ca si alta pe care o puteam lua in locul ei atunci cand am avut de ales.
:D fiecare cu piticii lui...
mai bine pierzi cateva secunde prin schimabrea setarilor din meniu, mai bine sta mai prost in mana si trebuie sa te uiti mereu la display, mai bine renunti la setari rapide... si pentru ce? senzorul NU E TOT CE AI NEVOIE. ai nevoie IN PRIMUL RAND DE OBIECTIVE BUNE.

PS: poate ar trebui sa te uiti si aici pe grafice, si poate iti dai seama ca diferenta nu e asa mare.

in fine.. cum am spus... fiecare cu piticii lui. eu unul nu as renunta la ergonomie si restul de avantaje (inclusiv displayul suplimentar, care e bun pentru economisirea bateriei)pentru... pentru ce?
pentru 0,8 bit, 1,1 Evs si 206 diferenta la scor la ISO(si asta pentru ca D5100 are 2 valori iso in plus)? lol...

Edited by shmu, 08 July 2011 - 16:33.


#8
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View Postuser033, on 8th July 2011, 16:33, said:

EU nu as putea trai cu ideea ca am o camera cu mai multe dotari dar cu senzor mai prost (chiar si cu putin) ca si alta pe care o puteam lua in locul ei atunci cand am avut de ales.

http://www.dxomark.c.....brand2)/Nikon

Eu as putea, de exemplu Sony NEX mi se pare atat de prost la ergonomie incat nu l-as cumpara nici daca ar avea senzor de medium format si ar costa 1000 RON. Nu glumesc.

Iar intre cele doua aparate in discutie as alege cu ochii inchisi D90, daca te intereseaza fotografia. Personal am cumparat D5100, dar ca aparat de familie, snapshot-uri filmare etc, de fotografia serioasa se ocupa Olympus E-5, asa cu senzorul lui de porc.

#9
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postshmu, on 8th July 2011, 16:30, said:

:D fiecare cu piticii lui...
mai bine pierzi cateva secunde prin schimabrea setarilor din meniu, mai bine sta mai prost in mana si trebuie sa te uiti mereu la display, mai bine renunti la setari rapide... si pentru ce? senzorul NU E TOT CE AI NEVOIE. ai nevoie IN PRIMUL RAND DE OBIECTIVE BUNE.

PS: poate ar trebui sa te uiti si aici pe grafice, si poate iti dai seama ca diferenta nu e asa mare.

in fine.. cum am spus... fiecare cu piticii lui. eu unul nu as renunta la ergonomie si restul de avantaje (inclusiv displayul suplimentar, care e bun pentru economisirea bateriei)pentru... pentru ce?
pentru 0,8 bit, 1,1 Evs si 206 diferenta la scor la ISO(si asta pentru ca D5100 are 2 valori iso in plus)? lol...

Indiscutabil D90 este o camera mai capabila si mai completa din punct de vedere a functionalitatilor. Probabil, dar nu neaparat, este mai potrivita pentru un entuziast in ale fotografiei.
In ceea ce priveste calitatea imaginii, zgomotul la high ISO, eu zic sa fim seriosi, D5100 are acelasi sensor ca si D7000 si ca atare aceeasi calitate a imaginii, ceea ce este cam 1 (unu) stop in plus fata de D90, ori asta crede-ma nu e putin deloc. Dar, asa cum si tu ai subliniat, senzorul nu e tot ce ai nevoie, in sensul ca e nevoie si de alte functionalitati care au fost amintite acest in topic.

Quote

"Image Quality

Image quality is definitely the D5100's trump card. It offers effectively the same image quality as the higher-end D7000, at a lower cost, and it's hard to argue that this is not a good thing. Since we're comparing the D5100 to the D7000, it is also worth noting that of the thousands of frames that we've shot with the D5100, we haven't seen the same overexposure problem that bothered us with the D7000 in some conditions. "

Sursa: DPR

Edited by Skytalker, 08 July 2011 - 22:03.


#10
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005
mda...mi-a venit 'minunea'....D90 + 18-105.....de acu' urmeaza sa-mi prind urechile  :))

Mersi tuturor de opinii.


PS: Imi puteti recomanda o geanta/rucsac in care sa incapa cu incarcator, cabluri, fara sa-i dau jos obiectivul?

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postrusugaby, on 18th July 2011, 10:40, said:

mda...mi-a venit 'minunea'....D90 + 18-105.....de acu' urmeaza sa-mi prind urechile  :))
Mersi tuturor de opinii.
PS: Imi puteti recomanda o geanta/rucsac in care sa incapa cu incarcator, cabluri, fara sa-i dau jos obiectivul?
cel mai bine mergi si te uiti live daca ai pe unde la tine in oras. magazinul nu trebuie sa fie specializat foto ca sa gasesti. e de ajuns si un altex sau domo uneori.
acum depinde ce fel de geanta vrei... daca iei una de umar, o sa fie mai usor de scos aparatul, dar dupa un timp o sa te cam apese pe umar... daca iei rucsac, atunci ai mai mult spatiu si e si mai lejer. unele rucsacuri au si spatiu de laptop si alte chestii...
poti sa te uiti pe site la f64 si sa-i suni sa-ti recomande ei una (sau unul daca te hotarasi la rucsac :P)

Edited by shmu, 18 July 2011 - 09:46.


#12
overlord92

overlord92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 23.05.2011
Salut. N-am mai avut niciun DSLR pana acum si m-ar interesa si pe mine unul. Pana la urma cam la astea doua am ajuns: Nikon d5100 si Nikon d90. Care credeti ca se merita mai mult avand in vedere ca au cam acelasi pret?

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Cel care ti se potriveste mai bine. Comparatia intre astea doua e mai mult decat cunoscuta asadar gasesti toate informatiile daca le cauti. Sau daca citesti mai sus.
D5100 este mai nou, senzor mai nou, functie filmare mai capabila, mai mic, mai usor, ecran rabatabil, etc.
D90 are un corp mai mare, solid, cu mai multe butoane, este un model mai vechi, functionalitate mai buna cu flashuri, etc.
Tu stii ce iti este mai potrivit. :)

#14
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postoverlord92, on 28 decembrie 2012 - 23:48, said:

Salut. N-am mai avut niciun DSLR pana acum si m-ar interesa si pe mine unul. Pana la urma cam la astea doua am ajuns: Nikon d5100 si Nikon d90. Care credeti ca se merita mai mult avand in vedere ca au cam acelasi pret?
Mi se pare logic sa alegi produsul de generatie mai noua, adica D5100, fara urma de ezitare > senzor mai nou, deci plaja dinamica/profunzimea culorilor/calitatea imaginii mai bune, rezolutie mai mare...

#15
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009

View PostSophistiKat, on 29 decembrie 2012 - 00:06, said:


Mi se pare logic sa alegi produsul de generatie mai noua, adica D5100...
Nu, logic e sa alegi produsul mai bun , care in cazul asta nu este D5100!

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Logic e sa le tii pe ambele in mana si sa vezi daca preferi filmarea/ecranul mobil a lui D5100 vs vizorul mai bun, constructie, etc a lui D90.

#17
eduardpantazi

eduardpantazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.12.2012
Cred ca ar fi bine sa mergi pe D90, atat timp cat nu te intereseaza megapixeli si ecranul rabatabil, D90 este foarte bun. Este ceva mai ergonomic decat D5100, care este un D3100 cu un senzor mai mare si ecran mai bun...

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Senzor mai mare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate