Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Facultatea de geologie (stat)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
378 replies to this topic

#271
Sorinache2010

Sorinache2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 24.05.2010

 Adrian_04, on 11th December 2010, 23:09, said:

Imi place matematica si fizica, da' informatica nu.  :lol:
Mai exact nu imi vad viitorul stand in fata unui calculator. Defapt nu vreau sa-mi vad viitorul asa.

Sorinache, am precizat in primul post, vreau sa-mi vad optiunile, atat. Stiu ce-mi place, dar tot nu stiu unde sa merg. Partea cu "sarac cu duhul" puteai s-o ti pentru tine, esti doar o persoana din largul internet a carui parere despre persoana mea nu prea ma intereseaza. Am cerut niste pareri, frumos nu se poate, nu ?

Titele eu te invat de bine.Optiunile le poti vedea in revista de specialitate care prezinta toate facultatile disponibile, nu pe net.
In rest faci cum vrei....oricum tu habar n-ai ce vrei sa faci, observ eu.
Informatica nu vrei, uman nu vrei....dar iti place matematica si fizica.Atunci da la mate-fizica...ce ne mai intrebi pe noi?

#272
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Ma iti place, dar esti bun la ele, ca si mie imi placea fizica si am luat 6 la bac.  :D  
Oricum, facultatea nu o faci sa fie facuta ci sa mananci o paine pe urma, asa ca gandeste la meseria pe care o s-o practici dupa ce termini, daca se cauta si daca se plateste.

#273
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Adrian_04, on 11th December 2010, 23:09, said:

Mai exact nu imi vad viitorul stand in fata unui calculator. Defapt nu vreau sa-mi vad viitorul asa.
Îmi aduce aminte faza de ceva coleg de liceu, care spunea că el nu merge la calculatoare, că merge la automatică, deoarece nu vrea să stea doar în față calculatorului.
Păi cam 70% din intelectuali își petrec orele de muncă în fața calculatorului; nu tre' să fii programator pentru asta. Ce inginer sau arhitect proiectează ceva pe foaie, ce economist sau contabil calculeaza pe foaie etc.?
Dacă nu vrei să muncești în fața calculatorului, în afară de medic sau profesor (de mate, fizică, bio, chimie) nu știu ce te poți face; și inginerul constructor petrece mai mult timp la calculator decât pe șantier.

Edited by m3th0dman, 12 December 2010 - 14:04.


#274
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Daca stii ca exista alt topic, de ce deschizi unul nou?

#275
madem0iselle

madem0iselle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2010
as vrea sa iau legatura cu cineva care invata la romano-americana la turism in anul 3 .  :worthy:

#276
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si eu vreau merțan.

#277
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 17.04.2007
Eu daca ar fii sa ma aflu iar in situatia de a ma inscrie la facultate as evita politehnica/constructiile/medicina/ase(de universitate nu stiu ce sa zic) cam toate care sunt "de stat" asta daca nu am chef sa invat(ceea ce nu am) si as merge la spiru unde tot o diploma iti da dupa 3 ani si nici nu te doare capul, costa si mai putin. Nu fac reclama la spiru eu sunt student ase n-am nicio legatura :P Pentru cine vrea sa invete pana i se incing neuronii sa aleaga una din facultatile de mai sus. Sa mai zica lumea ca e usor la ase  :wallbash: ce e usor e programul intradevar foooarte lejer.
LE mai nou la ase in 2011 se va intra pe dosar. Se vor ingramai toti sa se inscrie si vor trece in anul2 50% din ei....(cum se intampla acum la poli)

Edited by Drag0n_X, 23 December 2010 - 13:53.


#278
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
La orice facultate, indiferent cat e ea de grea, tot ai sa dai de indivizi care nu invata nimic. Chiar si la medicina. Sunt cazuri concrete, habar nu au unde sau ce este patela (rotula) dar trec cu note mari.
  Tocmai de facultati gen Spiru as fugi cat ma tin picioarele. Mai ales cu intamplari din genul ca nu se recunosc diplome sau dispare facultatea peste noapte. Ar rezulta ca ai pierdut niste ani de viata degeaba. Mai degraba astea de stat, intri la buget incerci sa te mentii acolo si servus. Nu esti in stare ai 2 variante: cotizezi daca te tine punga sau te lasi.

#279
Kudica

Kudica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.12.2010
Buna. Imediat termin liceu si nu stiu la ce facultate sa  ma duc. Ma poate ajuta cineva?:D Termin la un liceu foarte bun profilul mate-info intensiv info  ( dar nuuu imi place informatica si deabia ma descurc), la  matematica cam 7-8 daca m`as stradui as putea mai mult iar economie doar ce am facut in clasa a11-a (am uitat aproape  tot).Ce sanse as avea la o facultate cu profiulu administrarea afacerii si economia firmei sau management?Voi cum va descurcati?

#280
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
A terminat cineva liceul pe profil filologic? Ce facultati se pot urma dupa aceea si cat de greu este sa iti gasesti un loc de munca?

#281
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Topicul e destul de vechi, exista deja loc pentru "alegere facultate".

#282
maddle

maddle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2010
Salut! vreau sa aflu cat mai multe informatii despre acest masterat. va rog totusi sa nu incepeti sa va dati cu parerea de prin auzite de la altii. as vrea pareri si relatari din partea celor care au studiat sau inca studiaza la acest masterat. foarte importanta mai e problema cu locatia cursurilor.am citit ca se cam plimba lumea de la un curs la altu prin diverse cladiri.mai este valabila aceasta informatie?

#283
Roshket

Roshket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.07.2007
Salut tuturor. Sunt si eu a12a la profil mate-info si cam de un an doi ma gandesc sa dau la Poli A&C dar tare m-am speriat de ce am citit pe net si anume ca ai avea multe chestii de invatat care mai tarziu nu te-ar ajuta cu nimic. Imi poate recomanda si mie cineva o facultate recunoscuta cat de cat bine pt a ma angaja dupa ? Inca ceva, ma descurc bine la mate si la fizica numai ca la informatica sunt 0, nu facem nimic la ore (stam pe mess nu ne preda nimic profa). La A&C pleci cu informatica de la 0 sau ai nevoie de ceva cunostinte din liceu ?

#284
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 Drag0n_X, on 23rd December 2010, 13:47, said:

Eu daca ar fii sa ma aflu iar in situatia de a ma inscrie la facultate as evita politehnica/constructiile/medicina/ase(de universitate nu stiu ce sa zic) cam toate care sunt "de stat" asta daca nu am chef sa invat(ceea ce nu am) si as merge la spiru unde tot o diploma iti da dupa 3 ani si nici nu te doare capul, costa si mai putin.
Pai tu faci facultate ca sa ai diploma sau ca sa ai o profesie buna si poti trai decent?

#285
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 SE7EN, on 31st May 2006, 09:57, said:

Programatorii sau informaticieni buni se gasesc greu. La firma la care lucrez eu au fost zeci la interviuri, din pacate unii au crezut ca e de ajuns sa ai habar. Trebuie sa ai cunostiinte peste medie altfel degeaba.95/% din absolventii de informatica sunt slab pregatiti. In conditiile astea putine sanse.
Un gram de practica face cit tone de teorie.
Daca ai invatat in timpul scolii cind termini ramii cu niste deprinderi de baza.
Ajungi sa le cunosti cu adevarat doar dupa ce incepi sa lucrezi cu ele.
Nu-mi spune ca le-ai stiut pe toate de la inceput.



 raducutzzu, on 12th May 2006, 20:59, said:

O sa cred in Scoala Romaneasca atunci cand o sa ia in calcul ca poate eu stiu ce vreau in viata si nu am nevoie de toate rahaturile pe care ne obliga ei sa le invatam.
Din punctul meu de vedere sunt trei materii pe care trebuie NEAPARAT sa le stapanesti: matematica de baza (sa stim sa socotim) ,economia de baza ()pt ca traim intr-o ec de piata ,romana-macar mediu (pt a nu ne face de ras).Anatomia,subst chimice elementare,fizica de baza le consider chestii logice si/sau cultura generala.Restul materiilor (precum si gradul de perfectionare) sunt importante atat timp cat te intereseaza domeniul.
EDIT: scoala este UN MIJLOC si nu UN SCOP.(la fel ca si banii)
Din pacate totul se bazeaza pe o programa scolara.
Daca am lua strict materiile utile ma tem ca o parte din catedre s-ar desfiinta.
Lumea trebuie sa manince o piine.

#286
Roshket

Roshket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.07.2007

 Bogdan R, on 3rd January 2011, 08:28, said:

Pai tu faci facultate ca sa ai diploma sau ca sa ai o profesie buna si poti trai decent?
Pai nu se cam leaga astea 2 chestii ? Crezi ca pot sa am un trai decent fara o diploma pe masura?Vreau o facultate si pentru diploma dar si sa ies cat de cat stiutor din ea, nu sa fac word sa ajung mai stiu eu ce prostie sa scriu in excel pe la vreo firma.

#287
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 Roshket, on 3rd January 2011, 14:54, said:

Vreau o facultate si pentru diploma dar si sa ies cat de cat stiutor din ea
Pai pt dragon_X era bun si Spiru.
Cam cat de stiutor iese cineva de-acolo?
Cine vrea sa invete carte alege de obicei o universitate mai serioasa...

#288
Roshket

Roshket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.07.2007

 Bogdan R, on 3rd January 2011, 15:24, said:

Pai pt dragon_X era bun si Spiru.
Cam cat de stiutor iese cineva de-acolo?
Cine vrea sa invete carte alege de obicei o universitate mai serioasa...
Ai dreptate dar eu daca vreau sa ma bazez pe informatica, programare si ma duc la A&C sa invat la fizica 100 de desene cu nu stiu ce scheme la fizica e bine ? Ma ajuta pe mine vreodata asta la ce vreau eu sa fac?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate