Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Facultatea de geologie (stat)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
378 replies to this topic

#289
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mai, te ajuta si alea, nu in proportie f mare, dar te ajuta. Din pacate sistemul e departe de perfectiune, dar te asigur ca o inteligenta peste medie si munca te vor duce departe daca alegi sa mergi spre automatica si calculatoare.

In final, daca nu vei utiliza mare lucru din fizica aia (e posibil si asta), primii 2 ani de facultate te invata un lucru extrem de important: SA INVETI.

#290
Roshket

Roshket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.07.2007
Sa inteleg ca stii bine despre ce vorbesti, cumva ai terminat acolo ? Si verisorul meu a terminat acum un an sau 2 tot A&C si de asta am eu mari indoieli, mi-a zis sa ma uit un pic si la Universitate la Informatica sau la ASE Cibernetica dar cea din urma am auzit ca se orienteaza mai mult pe economie.

#291
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sunt in anul 4. Iti pot raspunde la intrebari daca ai. Daca vrei sa inveti si te duce capul vino la Calculatoare sau la Informatica de la Universitatea Bucuresti. In principiu la Unibuc ai mai mult timp liber si este alegerea celor care au deja o directie spre care vor sa mearga sau sunt foarte pasionati de algoritmica si vor sa nu fie stresati cu alte nebunii.

Calculatoare la Poli este o chestie complet diferita. La sfarsitul facultatii, chiar si fara sa te dedici 1000% (nu iti imagina ca nu mai ai timp pentru tine) poti avea cunostinte serioase (pentru varsta respectiva si pentru entry-level in general) in toate domeniile legate de calculatoare: de la proiectarea cea mai de jos a hardware-ului pana la aproape tot ce iti trece prin cap legat de retele, sisteme embedded, algoritmi, arhitecturi cloud si clustere, you name it.  In afara de cunostintele astea, ai timp si oameni (f important) sa te dedici oricarei ramuri care iti place.

#292
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, din cate stiu eu, mai este un topic despre alegere sau impresii facultate. Acesta se va inchide.

#293
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cauta in cealalta sub-arie, este topic "Master" chiar sus, sticky.

#294
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Imi cer scuze daca exista alt topic pe tema asta.am cautat si nu am gasit.

problema e in felul urmator: student anul 1,termen limita de plata transa 2 a taxei de studii (8 milioane) este 7 ianuarie. Nu as avea posibilitate sa platesc decat prin 17,ca..n-am cum,nu am de unde,pur si simplu.primul examen e prin 26 ianuarie.intrebarea e urmatoarea: care ar fi consecintele la care ma pot astepta daca nu platesc pana in 7,ci tocmai in 17 :deadtongue: ? risc sa fiu exmatriculat,sa nu intru in examene? e grava problema? ati mai patit asa ceva?

#295
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
depinde si de facultate. este posibil sa nu intri in examene










Propozitiile incep cu litera mare.

Edited by Lucian_M, 05 January 2011 - 21:49.


#296
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
e vorba de stiinte economice,universitatea oradea.




Valabil si pentru tine.

Edited by Lucian_M, 05 January 2011 - 21:49.
sters quote inutil.


#297
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Cel mai bine e să întrebi la secretariat la facultatea ta.

#298
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
De obicei nu te baga in examene... Dar daca vorbesti cu profesorii si sunt intelegatori poti da examenul, iar nota ti-o trece in momentul ce platesti... Sa u cum zic colegii: te poti duce la secretariat sa ceri o perioada de gratie...
Bafta in sesiune!

#299
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010
daca nu platesti al timp eu stiu ca esti penalizat. Nu te speria suma este infima. Daca poti plati inainte de examene chiar si in ziua primului examen nu este nici o problema.

#300
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
multumesc tuturor pentru raspunsuri.pana la urma cel mai "painless" ar fi sa platesc cat mai rapid,asta fiind luni,cand merg la faculta,si cand platesc si ceilalti colegi de-ai mei ramasi cu taxa neplatita.fiind prima mea sesiune,ar fi urat sa o dau in bara in halul asta. :rolleyes:

@ OriOn20 bine ar fi sa fie asa.oricum am sa ma interesez neaparat la secretariat sa vad ce si cum. :)

Edited by vladul_care_este, 05 January 2011 - 17:43.


#301
Anushk-a

Anushk-a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.06.2009
Buna tuturor!   Stie cineva ceva despre Inginerie si Management Aeronautic?[ Fac de Inginerie Aerospatiala, Poli Bucuresti]

#302
smo_dust

smo_dust

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 444
  • Înscris: 01.09.2010
ce anume sa stim despre Inginerie si Managment Aeronautic?

#303
Anushk-a

Anushk-a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.06.2009
M-ar interesa cateva detalii, ce se face la aceasta facultate:mate, info,fizica....Ce avantaje/dezavantaje iti ofera, cu ce se ocupa mai exact, se da admitere , ce domenii acopera ....?

#304
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca intrebi la secretariat clar iti vor spune ca daca depasesti termenul limita esti exmatriculat conform regulamentului ca au interesul sa iti ia banul cat mai repede. In realitate poti plati pana la inceperea primului examen. Daca nu, nu te baga in examene decat dupa ce demonstrezi ca ai platit. Poti sa platesti linistit pe 17 sau chiar dupa.

Edited by dan84, 05 January 2011 - 18:38.


#305
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
adevaru e ca e cam gresita politica asta:taxa de studii imediat dupa sarbatori.pai ramai lefter dupa Craciun,Revelion,Sf. Vasile,etc. si fix atunci sar si astia cu taxa lor stupida.o sa imi incerc norocul asa.acuma ce o fi o fi...

Edited by vladul_care_este, 05 January 2011 - 18:59.


#306
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu ti-am mai mutat un topic. Faci misto de mine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate