Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Ajutor vaca gestanta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#19
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013
am încercat să fac o reconstituire sumară a evenimentelor de acum doi ani, am văzut că nu a fost vorba de "sîrmă" adică reticulită traumatică, și mi-am reamintit de o altă condiție "amenințătoare " în gestația avansată: paralizia sau compresiunea nervului vag.

care din cîte știu eu, nu prea are remediu, decît grăbirea parturiției, eventual operația cezariană, și apoi dacă supraviețuiește vaca și își revine, excluderea de la reproducție

Văcuța din iulie 2011 a mai fătat de atunci? A mai avut probleme la următoarea fătare?

#20
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013
o altă posibilă amenințare pt vacile gestante mai este și toxiemia de gestație, care apare de obicei atunci cînd ultima parte a gestației are loc într-o perioadă cu resurse de hrană limitate și de proastă calitate, cum ar fi de ex sfîrșitul iernii-înc. primăverii

#21
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013
între timp m-am mai documentat, și cei de la merck veterinary manual - o să încerc să intru acasă să dau un link- denumesc "indigestie vagală" un grup mai mare de afecțiuni care au drept rezultat distensia rumenului și rețelei, oprirea rumegării și eventual a eructației și "umflarea" abdomenului.

una din cauze este într-adevăr gestația avansată, care "împinge" celelalte organe, împiedicînd astfel tranzitul normal

dar principala cauză rămîne, din păcate, reticuloperitonita traumatică

urmată de împăsttarea foiosului dat consumului de nutreț uscat, păios, fin mărunțit și adăparii insuficiente, sau obstrucția la diferite nivele cu corpi străini - pungi, placentă, etc

dar mai bine să revin cu acel link să nu fac vreo greșeală

dar mai bine să revin cu acel link să nu fac vreo greșeală

ideea e că acest sindrom denumit de ei și " indigestie cronică" nu are un prognostic bun pe termen lung

#22
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.521
  • Înscris: 12.02.2013

 delores, on 22 martie 2013 - 16:42, said:

între timp m-am mai documentat, şi cei de la merck veterinary manual - o să încerc să intru acasă să dau un link- denumesc "indigestie vagală" un grup mai mare de afecţiuni care au drept rezultat distensia rumenului şi reţelei, oprirea rumegării şi eventual a eructaţiei şi "umflarea" abdomenului.

una din cauze este într-adevăr gestaţia avansată, care "împinge" celelalte organe, împiedicînd astfel tranzitul normal

dar principala cauză rămîne, din păcate, reticuloperitonita traumatică

urmată de împăsttarea foiosului dat consumului de nutreţ uscat, păios, fin mărunţit şi adăparii insuficiente, sau obstrucţia la diferite nivele cu corpi străini - pungi, placentă, etc

dar mai bine să revin cu acel link să nu fac vreo greşeală

dar mai bine să revin cu acel link să nu fac vreo greşeală

ideea e că acest sindrom denumit de ei şi " indigestie cronică" nu are un prognostic bun pe termen lung

iata si linkul :
http://www.merckmanu...n_ruminants.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate