Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

OPERATIE LIGAMENT INCRUCISAT

  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
SOCCERADDICT

SOCCERADDICT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2011
Salut,

Numele meu este Cata. In urma cu 2 ani am avut un accident la fotbal si mi-am rupt ligamentul incrucisat anterior. In data de 11 august 2011 o sa am operatia de reconstructie. ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa fac inainte si dupa operatie in termeni de intarire a muschilor si preparare pentru perioada de reabilitare de dupa operatie? operatia o voi face la Londra si fizio e cam scump aici iar la spital nici nu poate fi vorba, ca dureaza o vesnicie pana te programeaza. asa ca  sa incerc sa fac totul ce tine de recuperare singurel, cu ajutorul Lui Dumnezeu.
va multumesc anticipat, si sanatate multa

#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Fizioterapia e esentiala, atat inainte cat si dupa operatie. Daca vrei o recuperare rapida, completa si fara sechele cred ca trebuie sa apelezi la ajutorul unui fizioterapeut, nu la cel al lui Dumnezeu. Am pe cineva in familie care s-a operat de LIA in tara si a facut fizioterapie cateva luni de zile, atat inainte cat si dupa operatie. N-a avut nici o problema si s-a recuperat complet. Am fost si eu la sedintele de fizioterapie si am cunoscut acolo multe persoane care s-au operat afara, dar n-au facut nici un fel de recuperare, sau doar cateva sedinte, si dupa cateva luni de chinuiala au apelat in cele din urma la fizioterapeut. Toti erau mirati ca ei, operati de profesorul XYZ la nushce spital din Viena sau Ungaria se taraie, schiopateaza si au dureri dupa cateva luni de zile, in timp ce altii, operati la Timisoara se descurca binisor dupa doar cateva saptamani. Eu cred ca diferenta consta tocmai in fizioterapie. Nu cred ca poti sa te descurci singur, fiindca sedintele trebuie incepute chiar din a 2-a zi dupa operatie, cand e foarte dureros sa faci miscari. De asemenea am vazut ca fizioterapeutul folosea un aparat destul de sofisticat de genul asta care flexa genunchiul la un unghi prestabilit timp de 40 de minute-o ora. Chestia asta a facut-o timp de 2 saptamani zilnic, inclusiv sambata si duminica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate