Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Pisoi rau

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sosorel

sosorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.06.2009
Va salut. Mi-am luat si eu un pisoi acu o luna. Acum are 3 luni. Mananca tot ce ii dau, nu da semne de boala sau altceva. Ce ma deranjeaza la el este ca nu sta la mangaiat, nu toarce niciodata :( , si daca incerc sa-l mangai sau ceva, se intoarce si ma prinde cu gherutele si ma musca, uneori mai tare, alteori mai usor, fara urme. Insa pe maini se vede ca detin un pisoi :D Rau e ca nu stiu ce sa-i fac. Cand il vad ca musca, il iau si il pun jos. Cand stau cateodata pe scaun/fotoliu sare la picioare, le "imbratiseaza" si le musca. Il arunc usor, apoi isi face vant si sare iar.

Aveti sa-mi dati un sfat va rog? :) am citit ceva pe internet si am vazut cateva sfaturi, cum ar fi ca, daca sare, sa-i dau un animalus de plus sa sara pe el. Si asta fac, si il sfasie de-a dreptul :)) Insa eu vreau sa nu mai zgarie deloc, si sa stea la mangaiat.

#2
raul_br

raul_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.06.2007
@sosorel
Sa-ti traiasca!
E mic si el...La varsta lui e normal sa faca asa!
Cand te musca,da semne ca defapt se joaca sau o face mai cu rautate? (isi misca coada mai tare?)

Din pacate nu ii poti impune sa stea sa-l mangai sau sa-l faci sa toarca...

Iti recomand sa ii cumperi cateva jucarii (o minge,un soricel de jucarie sau orice altceva dupa care poate alerga si bineinteles,fara sa-l raneasca).Conteaza foarte mult ca tu sa te joci cu el cu astfel de chitibusuri.
Afectiunea nu se arata doar prin faptul ca tu il mangaii.

#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Pune te rog cateva poze, ca sa ne putem da seama mai bine de situatie.

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca nu il agresezi lasa-l nebagat in seama deloc. Da-i mancare si in rest nici macar o privire. Pisicile sunt avide de atentie si va veni singur la tine sa il mangai!

#5
sosorel

sosorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.06.2009
[ http://imageshack.us/photo/my-images/585/p010611220402.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://imageshack.us/photo/my-images/163/p240511192402cv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Pisica nu-i de jucarie sa stea unde o pui si sa faca ce vrei. Daca n-are chef de mangaiat, nu are! Nu cred ca tu ai chef sa te zgandare cineva tot timpul. Il mangai si te joci cu el cand are chef ;).

Daca te ataca, ingora-l. Se va plictisi repede. Daca ti se pare ca-i prea agresiv, ia-l frumos (cat e inca mic il poti lua de ceafa, dupa ce mai creste nu!) si inchide-l in alta camera pt 10-15 minute. Nu il brusca ca il intarati mai tare.
Pisoiul e mic, e normal sa te atace si sa te zgaraie, e perioada in care s-ar juca foarte agresiv cu fratii lui ca sa-si ascuta capacitatile de vanatoare. De pe la un an (mai ales dupa ca o sa il castrezi) se mai calmeaza.

Apropo, pisica nu trebuie sa manance "de toate", pisica e animal strict carnivor.

Dpmdv nu-i pisoiul rau, e stapanul nepriceput :D. Da' inveti...

#7
sosorel

sosorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.06.2009

 Dev, on 24th June 2011, 00:45, said:

Apropo, pisica nu trebuie sa manance "de toate", pisica e animal strict carnivor.

La "de toate" ma refeream ca mananca tot ce ii dau carne, nu ca i-as da de toate si le mananca :D

 Dev, on 24th June 2011, 00:45, said:

Dpmdv nu-i pisoiul rau, e stapanul nepriceput :D. Da' inveti...

Da stiu, de asta v-am cerut ajutorul :D


Multumesc.

#8
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Nu trebuie incurajat acest tip de joc, adica trebuie sa nu il mai bagi in seama cand incepe sa te zgarie, sa iti retragi mana usor. Am citit intr-o carte despre comportamentul pisicilor ca trebuie sa il apuci de ceafa si sa il iepuresti si tu pe burtica exact cum face el cu pisiorusele pe mana ta (termenul iepureala e inventie a mea, sper ca iti dai seama la ce ma refer. In opinia mea asa fac iepurii cand ii iei de urechi si dau din picioare zbatandu-se), putin mai tare dar fara duritate si sa il scuipi (nu cu saliva ci sa sasai cum fac ele cand nu le convine ceva) dupa care sa il lasi in pace, ca cica asa face mama pisica cu puii ca sa ii puna la punct.

Am citit ca acest comportament reprezinta de fapt o tulburare de comportament si ca o pisica nu trebuie sa reactioneze astfel cand e mangaiata. Inseamna ca are un prag de tolerabilitate la mangaiat mai scazut. Oricum nu inseamna ca o pisica ar trebui sa stea sa o intorci pe toate partile si ea sa stea ca bleaga, cu toate ca am auzit si de astfel de cazuri. Daca nu te lasa sa o mangai insemana ca nu are chef. Incearca totusi sa o faci sa se obisnuisca cu mangaierile.

Si asa cum a spus si Dev, in timp acest tip de comportament diminua (insa ghearele si dintisorii devin mai puternici... :naughty: ). Ai rabdare cu el caci este mic.
Sa-ti traiasca si sa ne pui si noua poze cu el..

Edited by cojocaru-diana, 24 June 2011 - 10:14.


#9
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
In loc sa apreciati pisicile independente, cu caracter, voi va doriti niste matze blegi, care sa stea la mangaiat si alintat mereu. :)

#10
comyctc

comyctc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.10.2010

 Mocebon, on 24th June 2011, 12:24, said:

In loc sa apreciati pisicile independente, cu caracter, voi va doriti niste matze blegi, care sa stea la mangaiat si alintat mereu. :)
an citit toate mesajele si am vazut toata lumea isi da cu parearea k e prea mica pisica.. ca e normal...  cel mai bun raspuns mi s-a parut al lui cojocaru-diana.
am si eu o pisicuta de o luna si abia acum m-am hotarat sa caut pe net sa vad ce are... tot  lafel am zis.. ca e pui, si sare la picior pe unde ma prinde sa il muste doar pt ca se joaca.. dar de cate ori vreau sa o mangai, nu sta niciodata.. se intoarce spre mana sa isi infige dintii si gherutele, nu f tare.. mereu am impresia ca vrea sa se joace. I-am luat si jucarii specifice, mah joc si cu ea de cate ori am timp, dar niciodata nu m-a lasat sa o mangai. E clar ca a fost un impact puternic atunci cand am prins-o pt ca provine dintr-o pisica salbatica si atunci si-a infipt coltii puternic in mana mea. de atunci, nu am reusit niciodata sa pun mana pe ea (poate doar cand doarme) fara sa se intoarca sa mah muste ushor. inca o probleama care o am cu ea e ca toarce mereu... eu stiu ca pisicile torc cand se simt mangaiate sau cand se simt bine, dar pisicuta asta toarce in timp ce musca..

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Vreau sa va impartasec si eu din experienta cu un motanel care mic fiind era groaznic, ma musca si ma zgaria de eram tot timpul cu urme pe maini si pe picioare. Si da, asa facea, dupa ce incepeam sa-l mangai intra intr-o stare de hiper excitatie, se intorcea cu burta in sus si-mi facea mainile praf pina sa apuc sa reactionez. L-am mai altoit, l-am apucat de ceafa si l-am certat dar abia dupa 7-8 luni s-a potolit. Acum are alta pasiune imi fugareste pisicile pe unde le prinde si imi musca setterul de beregata dupa ce il linge bine. Dar pe mine nu ma mai ataca, sta frumos la mangaiat, toarce de se zguduie fotoliul. Sunt ciudate rau pisicile astea, nu seamana la comportament una cu cealalta.  Daca il vrea cineva il dau cu mare placere ca mi-e mila de pisici care sunt extrem de stresate din cauza lui.

Edited by Freddy12, 27 September 2011 - 14:09.


#12
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Si pisicile au personalitate, nu numai oamenii; comportamentul adultului nu va fi decat o varianta mai cizelata a modului in care se comporta la varsta mica. Daca musca foarte rau si e "salbatic" la 3 luni e foarte probabil ca la 1 an vei ajunge la doctor chiar tu cu cine stie ce rana infectata :notangel:

Ca idee: pisicile nu se nasc de la mama natura obisnuite cu omul; practic interactiunile de care are parte in primele vreo 3-4 saptamani de viata ii vor influenta comportamentul ulterior. De-aia e foarte greu de "aclimatizat" in casa o pisica de pe strada nascuta si crescuta in cine stie ce subsol si alergata sau batuta de toti disperatii.

#13
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 comyctc, on 26th September 2011, 18:43, said:

an citit toate mesajele si am vazut toata lumea isi da cu parearea k e prea mica pisica.. ca e normal...  cel mai bun raspuns mi s-a parut al lui cojocaru-diana.
am si eu o pisicuta de o luna si abia acum m-am hotarat sa caut pe net sa vad ce are... tot  lafel am zis.. ca e pui, si sare la picior pe unde ma prinde sa il muste doar pt ca se joaca.. dar de cate ori vreau sa o mangai, nu sta niciodata.. se intoarce spre mana sa isi infige dintii si gherutele, nu f tare.. mereu am impresia ca vrea sa se joace. I-am luat si jucarii specifice, mah joc si cu ea de cate ori am timp, dar niciodata nu m-a lasat sa o mangai. E clar ca a fost un impact puternic atunci cand am prins-o pt ca provine dintr-o pisica salbatica si atunci si-a infipt coltii puternic in mana mea. de atunci, nu am reusit niciodata sa pun mana pe ea (poate doar cand doarme) fara sa se intoarca sa mah muste ushor. inca o probleama care o am cu ea e ca toarce mereu... eu stiu ca pisicile torc cand se simt mangaiate sau cand se simt bine, dar pisicuta asta toarce in timp ce musca..

Am avut in studentie o pisica care a fost mai chinuita, mai mereu singura. De micuta ii placea sa ma zgarie si muste si asa facea cu toata lumea. Toti i-am incurajat acest comportament nu voluntar, caci pe vremea aceea nu stiam atat de multe lucruri despre pisici pe cate stiu acum. Ii puneam fata in palma si o impungeam usor si asa ea se inversuna mai tare sa muste si sa zgarie. De asemenea, imi vana picioarele cand ieseam de la dus. Niciuna din cele 2 pisici pe care le am acum nu imi vaneaza picioarele insa una dintre ele, mai distanta, nu suporta sa o mangai prea mult si la un moment dat incepe sa muste. Atunci o las in pace retragandu-mi usor mana=nu ii incurajez acest comportament. Asa a facut de micuta. Eu o am de la medicul veterinar in curtea caruia fusese aruncata=comportamentul ei este o consecinta a celor prin care a trecut in copilarie ca sa zic asa.
Cea de-a doua matza a fost fatata in casa, iubita si nestresata pana la 2 luni si ceva cand a ajuns la mine care o rasfat si pup in continuu. Aceasta matza e tantaloica rau. Mai ca ma alearga prin casa sa o mangai si pup, nu stie sa zgarie, nu musca, nu sasaie (nu scuipa) asa cum face cealalta spre exemplu cand ii tai ghearele (cealalta da sa ma muste dar nu se infige) sau cand i-a luat sange zilele trecute la cabinet. In cazul acestei matza, comportamentul ei este dictat de modul cum a trait in copilarie (numai in puf).

Mi-am adus aminte acum ca pisica din studentie ma lingea pe fata si la un moment dat se infigea si ma musca. Acum nu ma mai linge nicio matza pe fata... :confuzzled:

Cat despre tors, pisicile nu torc numai cand se simt bine, cum nu se ling pe blana numai in  scopul de a se curata. Pisicile torc ca sa se calmeze, sa se linisteasca, torc de asemenea,...inainte sa moara... <_<

Se ling pentru a se curata si atunci cand sunt stresate, in acelasi scop, pentru a se destresa. O pisica care se linge prea mult, de ajunge sa aiba par mai putin, este o pisica cu o tulburare de comportament, o pisica pe care o streseaza ceva/cineva.

Toate aceste lucruri le aflati din cartile de etologie (stiinta care studiaza comportamentul pisicilor). eu am citit vreo 2, de care am amintit si aici pe forum. Sunt chiar interesante. Le recomand...Te ajuta sa-ti intelegi pisica :inlove:


Pana la urma, acest comportament al pisici nu mi se pare un motiv sa renunti la pisicuta sau sa o iubesti mai putin. Esti putin dezamagit dar asta e...In viata nu le poti avea pe toate iar despre pisici se stie ca sunt independente, ca le place sa faca ce vor ele, ca ele sunt stapanele...Poate de ajutor este sa mai iei o pisicuta.
Cu rabdare comportamentul asta se mai corecteaza.  Acestea din urma au fost recomandari generale (fara adresa cum ca cineva a spus ca vrea sa renunte la pisica din cauza asta).

Edited by cojocaru-diana, 27 September 2011 - 15:13.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
As vrea sa dau motanul fiindca e tanar, adaptabil, foarte afectuos cu mine si va fi asa si cu viitorii stapani. Pisicile le am de mai multa vreme, sunt mai in varsta si nu cred ca as gasi pe cineva sa le doreasca. Eu de un an tot intreb in dreapta si-n stanga pentru a-i gasi stapani motanelului care, repet, acuma e un dulce, nu mai zgarie si nu mai musca de loc. El are ce are cu pisicile, cred ca e teritorial si ar vrea sa le goneasca din casa sa fie el singurul la stapan. Cumva un comportament asemanator puilor de cuc.

#15
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 Freddy12, on 27th September 2011, 16:53, said:

As vrea sa dau motanul fiindca e tanar, adaptabil, foarte afectuos cu mine si va fi asa si cu viitorii stapani. Pisicile le am de mai multa vreme, sunt mai in varsta si nu cred ca as gasi pe cineva sa le doreasca. Eu de un an tot intreb in dreapta si-n stanga pentru a-i gasi stapani motanelului care, repet, acuma e un dulce, nu mai zgarie si nu mai musca de loc. El are ce are cu pisicile, cred ca e teritorial si ar vrea sa le goneasca din casa sa fie el singurul la stapan. Cumva un comportament asemanator puilor de cuc.

E castrat? Poate d-aia le alearga...

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e castrat dar e programat la sfarsitul lui octombrie.  S-ar putea ca din cauza interactiunii cu cainii sa se considere caine. El nu prea se cocoatza pe locuri inalte, doarme pe salteaua cainilor incolacit cand cu unul cand cu celalalt, se linge cu ei, iese din casa impreuna cu ei. E foarte nostim si foarte inteligent iar daca ar fi sa aleg, pe el l-as pastra si as da pisicile dar el are cele mai multe sanse de a fi adoptat. Vreau sa-l dau unor prieteni sau cunostinte ca sa mai stiu de soarta lui dar pina acum nu am gasit pe nimeni disponibil

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate