Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Cum se scapa de matreata?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#37
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
am parul foarte sensibil la matreata si daca nu ma spal pe cap in fiecare zi ,
reapare asa ca la mine spalatul pe cap zilnic e rutina . si daca nu ma spal pe
cap in fiecare zi , prefer sa ma duc cu 1 ora mai tarziu la scoala ! cat despre
sampon ce face minuni , las-o balta ! schimba sampoanele intre ele si are sa
dispara . matreata asta e ca si virusii : devin imuni la un anumit sort de sampon
si ai pus-o ^_^

#38
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
inca o recomandare: sampon cu extract de propolis. eu am parul destul de lung, si am observat ca are fecte foarte benefice. desi nu am matrerata, mi-a fost recomandat de o alta persoana care e afectata de matreata.
se gaseste in farmacii.

#39
Paliuca

Paliuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2005
nu am scapat de matreatza si am de ani de zile.  

am incercat toate sampoanele posibile aparute pe piata

m`am cam satura, am fost tuns si 0, si tot..

nimic nimic..

god damn it  heeeeeeeeeeelp me

p.s. love ya :notangel:

#40
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
in fiecare zi spalat pe cap , bine bine cu sampon mult (nu conteaza ce sampon , sa nu fie insa ceva ce face mai mult rau decat bine) dupa care clatesti bine bine cu balsam . faci asta 1-2 saptamani si trece ...

#41
savone

savone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.08.2005
te tunzi 0

#42
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
eu ma spal zilnic pe cap. pana acum nu am avut matreata deloc, dar de cand folosesc dove ( 2 saptamani ) am matreata cu kilu. o sa incerc h&s sa vad daca e bun de ceva ;)

#43
masisu

masisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.04.2005
salut.
exista un tip de sampon pe care l-am folosit vreme indelungata - DR. SOLEIL.
cat am fost in armata (6 luni) am folosit sampon de urzica si mesteacan - cu acelasi nume Dr. Soleil, dar apa cu care ma clateam era de munte(Curtea de Arges), acum folosesc acasa(Galati) celalat sortiment disponibil(musetel) aceeasi marca.
nu sunt distribuitor sau importator al acestui sampon dar pt mine se pare ca a functionat.
numai bine.

#44
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Am incercat sa ma spal des. N-a mers. M-am spalat mai rar. N-a mers.
Voi incerca Nizoral (H&S, Garnier antimatreata, etc sunt apa de ploaie :( ).

Bafta.

:peacefingers:

#45
masisu

masisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.04.2005
crz nizoral e o prostie. chimicale f multe iar dupa ce te lasi de el reapare matreata.
iti recomand sa incerci ce am scris eu mai sus. nu te costa nici pe departe cat nizoralul si in plus are extracte naturale.
nizoral sucks believe me

#46
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Daca va spalati in fiecare zi, cum este normal, n-o sa mai aveti matreata.

#47
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Umeri albiti de coji, par gras sau dizgratios, mancarimi insuportabile si o imensa jena fata de toata lumea, care te crede un nespalat, doar pentru ca ai ghinionul sa faci matreata si sa nu mai poti scapa de ea. Ce e de facut?
Ati incercat toate sampoanele, si in afara de un rezultat momentan, problema a ramas la fel de stanjenitoare. Ati mers si la medic, dar degeaba. Cei mai multi dermatologi considera matreata, ca si acneea, o chestiune care nu merita prea mare atentie, pentru ca omenirea se confrunta cu bube si boli mult mai grave decat cele considerate inestetice si atat. Adevarul este undeva la mijloc. Oamenii afectati de matreata sau acnee, sigur ca nu mor din asta, dar se simt mai nesiguri pe ei si de multe ori sunt (sau au impresia asta) discriminati pe criteriul estetic.
Medicul dermatolog Mihaela Leventer, de la Spitalul Colentina, ne explica cum devine treaba cu matreata: „face parte din sindromul seboreic, dat de o hipersecretie de sebum la nivelul scalpului, la care se adauga si o iritatie locala produsa de o ciuperca, un parazit al foliculului, denumita Malassesia Phorphor“. Matreata poate fi de doua feluri: cu scuame uscate si marunte (aceea se scutura pe haine tot timpul) sau cu scuame mari, grase, untoase si aderente. Ambele variante sunt la fel de suparatoare. „Starea de stres accentueaza producerea matretii, apoi cosmeticele care in general sunt folosite atat de barbati cat si de femei, produsele de spalare a parului nepotrivite, agresive, vopselele, decolorantii, toate produc o agresiune asupra scalpului si provoaca o descuamare a pielii“, spune Mihaela Leventer.
Si parul cade mai usor la cei care au matreata. Boala este de fapt inca o cauza care se poate adauga factorului genetic ce provoaca chelia. Alopecie seboreica, mancarimi si cateodata mici cosuleti care apar pe pielea capului, de toate astea sufera cam cinci la suta din populatia tarii. Asa spun cartile de specialitate. Tratamentul local pentru matreata consta in spalarea parului cu un sampon antiseboreic. „Acesta trebuie ales, in functie de tipul de matreata (grasa sau uscata) si spalarile trebuie alternate cu alte sampoane, mai blande, pentru spalari frecvente. Aceste sampoane nu irita pielea capului. Este de preferat ca sampoanele sa fie cumparate din farmacii, de unde putem avea siguranta produsului de calitate. Continutul sampoanelor trebuie sa fie bogat in zinc pirition care reduce secretia de sebum si usuca pielea. Combinat, se pot lua pe cale orala minerale: seleniu, zinc si vitamina B6“, recomanda doctorita Leventer.
Mai exista o serie de afectiuni asociate cu matreata, dar care sunt mult mai grave. Psoriazis-ul, dermatita seboreica sau alte micoze ale firului de par. Pentru determinarea acestora este oricum necesar sa mergeti la medic, care va va recomanda si un tratament.
Tratamentele moderne, care se aplica si in cazul matretei, se bazeaza pe administrarea orala de antimicotice, timp de 7 zile, si rapel o data pe saptamana pana la 2-3 luni. „Aceste tratamente sunt foarte scumpe si trebuie neaparat recomandate de medic. Ele pot fi asociate cu sampoane pe baza de seleniu, zinc si gudron sau sampoane cu ketoconazol. Dermatita seboreica este cronica si recurenta. Nu exista vindecare completa in cazul ei“, conchide doctorita Leventer.
Ca urmare, trebuie sa stim la ce sa ne asteptam daca ne numaram printre ghinionisti. Dermatita seboreica este foarte reactiva la factorii de mediu (temperaturi extreme, daca purtam caciula iarna, poluare etc) si spalarile frecvente cu apa si sapun sunt benefice. In rest, fiti calmi, stresul inmulteste cojile de pe capul dumneavoastra.


sursa : http://www.curieruln...e=550&art=40640

altul : http://www.eva.ro/fr...articol404.html

Edited by renderman, 09 December 2005 - 18:32.


#48
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
eu am rezolvat problema cu nizoral  . surprinzator  flaconul ala micut de nizoral ma tine mai bine de o luna , il folosesc de 2 ori pe saptamana si am parul destul de mare avand in vedere ca nu m-am mai tuns serios de prin '94  :) .
acum ma simt foarte bine fara matreata ca inainte ma termina psihic treaba asta si cred ca o sa folosesc numai sampoane din farmacie de acum chiar daca is scumpe ...macar nu mai am nici o grija

#49
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postmasisu, on Dec 9 2005, 18:09, said:

crz nizoral e o prostie. chimicale f multe iar dupa ce te lasi de el reapare matreata.
iti recomand sa incerci ce am scris eu mai sus. nu te costa nici pe departe cat nizoralul si in plus are extracte naturale.
nizoral sucks believe me
mie mi-a trecut cu nizoral si nu a mai reaparut

View PostAfricanul, on Dec 9 2005, 18:21, said:

Daca va spalati in fiecare zi, cum este normal, n-o sa mai aveti matreata.
eu ma spalam in fiecare zi pe cap si tot faceam matreata.

#50
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

View Postzuppy, on Dec 9 2005, 20:28, said:

eu ma spalam in fiecare zi pe cap si tot faceam matreata.

si eu! :)

#51
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
misto topic...
eu unul stau tuns zero(0) de vreo 10 ani si ceva..... nu scap de matreata.... de vreo cativa ani am si barba..... si ce crezi?.... am matreata si in barba....
H&S, nizoral, spalat rar, spalat des, orice.... nu a mers....
in schimb am observat altceva..... am avut perioade in care am fost curat ca lacrima.... fara nici un motiv anume (am incercat si atunci cand mi-a revenit sa creez conditiile exacte si degeaba)

unde vroiam sa ajung..... de fapt tunsul zero nu e o solutie.... matreata vine de pe pielea capului, nu  de pe par....

#52
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nizoral nu e o porcarie, dar are numa 84% rata de succes din cauza ca nu toti "e" la fel. :) Mai e sapunul cu sulf de care auzisem dar nu am putut sa ma apropii de nici unul care s'a laudat ca a scapat asa de matreata. :D

Edit: Am vazut aici metode faine de folosire a Nizoralului, LOL. 1st sampon normal, de luat grosul, 2nd Nizoral and shit. Si nu mult, ca nu e uașângău sa pui cu sticla.

Edited by AlexIP, 09 December 2005 - 22:46.


#53
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostAlexIP, on Dec 9 2005, 22:38, said:

Nizoral nu e o porcarie, dar are numa 84% rata de succes din cauza ca nu toti "e" la fel. :)
mai degraba unii "e" prea destepti ca sa citeasca eticheta.
poate nu vindeca in 100% din cazuri, dar sincer nu cred ca nu are un efect (cat de mic) daca respecti prospectul si il lasi cel putin vreo 5-10 minute inainte sa te clatesti.

#54
pierre34

pierre34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2004
Un sampon foarte bun este si cel de la Amway, Satinique are 300 ml si folosit de 2 ori pe saptamina tine vreo 6 luni.Costa in jur de 400.000.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate