Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Cum se scapa de matreata?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#55
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
1. Si eu m-am spalat in fiecare zi si nu am scapat de ea
2. Nu cumpar nimic de la Amway.
3. Avand in vedere faptul ca am incercat foarte multe sampoane normale (non-medicamente) fara rezultat, primul la rand este Nizoral. Apoi, daca tot degeaba...habar n-am. Ma duc la doctor sa urmez un tratament din ala pe cale orala :).

Succes!
:peacefingers:

Edited by crz, 10 December 2005 - 09:37.


#56
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
De acord cu Nizoral, m-a scapat temporar de matreata. La mine a mai prins si Head and Shoulders , ceva cu lamaie.

Am descoperit de curand samponul anti-matreata solid, de la LUSH, e foarte foarte bun, dar are un miros ciudat (a afumatura  :w00t: )..

Ce am mai observat: cand plec in concediu la aer curat, pot sa ma spal cu orice ca nu fac matreata.. La fel, daca mananc multe fructe si iau multivitamine.

Si eu ma spal in fiecare zi pe cap.

#57
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Cu soda caustica atzi incercat? ori cu H2SO4! Tre sa dea rezultate! :D

#58
Leri

Leri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.08.2007
Si eu m-am saturat....de ani de zile am matreata. Am incercat si solutiile farmaceutice: Nizoral si Dercos de la Vichy (dar matreata mi-a reaparut dupa ce am oprit folosirea). Ce mai bine a functionat totusi Vichy si m-a mirat cand am vazut ca luand raportul cantitate/pret e mai ieftin ca Nizoralul. Pe prospectul
Dercos-ului scria ca trebuie continuata utilizarea (cu o frecventa mai mica) pt a opri recidiva....dar nu vreau sa ma spal la nesfarsit cu un produs "medicamentos". Vreau sa scap de matreata for good!!! :worthy:
Inca ceva: exista 2 tipuri de matreaza: grasa (care are aspectul acela de coji) si uscata (care e ca faina). Daca folosesti prea mult un sampon pentru matreata grasa sunt mari sanse sa-ti "asiguri" trecerea la matreata uscata :w00t:
E chiar atat de rau mirosul lasat de sapunul cu sulf ??? L-as incerca daca nu ar determina un spatiu gol de min 3 m in jurul meu :)

Edited by Leri, 26 August 2007 - 11:41.


#59
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
totusi primul lucru ce trebuie facut e de mers la derma.,
sa-ti diagnosticheze docul daca e matreata sau altceva.
7 % din populatie de ex. sufera de dermatita seboreica.
e o afectiune a pielii pana acum incurabila.
nu se cunoaste nici macar de ce apare.
nu are efect nici un sampon si se poate doar incetini procesul de imbolnavire si nicidecum sa-l ameliorezi cumva.
asa am crezut si eu initial ca e matreata si cand am aflat ca e altceva...
mi-a ramas numai sa incerc sa nu evolueze boala ca altceva nu mai e de facut
pana in prezent nu exista remedii.

#60
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

 ccezar2004, on Dec 9 2005, 23:29, said:

misto topic...
eu unul stau tuns zero(0) de vreo 10 ani si ceva..... nu scap de matreata.... de vreo cativa ani am si barba..... si ce crezi?.... am matreata si in barba....
H&S, nizoral, spalat rar, spalat des, orice.... nu a mers....
in schimb am observat altceva..... am avut perioade in care am fost curat ca lacrima.... fara nici un motiv anume (am incercat si atunci cand mi-a revenit...

dupa simptomele ce le povestesti tu aici, s
e pare ca ai ca si mine dermatita seboreica...
cauta un medic cu multa ispiratie ...

#61
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Leri, on Aug 26 2007, 12:33, said:

Si eu m-am saturat....de ani de zile am matreata. Am incercat si solutiile farmaceutice: Nizoral si Dercos de la Vichy (dar matreata mi-a reaparut dupa ce am oprit folosirea). Ce mai bine a functionat totusi Vichy si m-a mirat cand am vazut ca luand raportul cantitate/pret e mai ieftin ca Nizoralul. Pe prospectul
Dercos-ului scria ca trebuie continuata utilizarea (cu o frecventa mai mica) pt a opri recidiva....dar nu vreau sa ma spal la nesfarsit cu un produs "medicamentos". Vreau sa scap de matreata for good!!! :worthy:
Inca ceva: exista 2 tipuri de matreaza: grasa (care are aspectul acela de coji) si uscata (care e ca faina). Daca folosesti prea mult un sampon pentru matreata grasa sunt mari sanse sa-ti "asiguri" trecerea la matreata uscata :w00t:
E chiar atat de rau mirosul lasat de sapunul cu sulf ??? L-as incerca daca nu ar determina un spatiu gol de min 3 m in jurul meu :)
Tot cu Vichy am scapat si eu de matreata, dar am auzit la cineva ca dupa ce folosesti timp de cateva luni samponul tratament trebuie sa cumperi un alt sampon antimatreata(tot vichy), probabil ca acesta din urma e mai putin concentrat
Mai stiu pe cineva care a folosit Vichy timp de un an si i-au aparut niste bubite rosii pe cap, asa ca aveti grija cat timp folositi I sampon pentru ca se pare ca contine o substanta foarte concentrata

#62
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
si eu am avut matreata de cand ma stiu. am incercat aproape tot. si sampoane gen nizoral, kertiol... fara rezultate. pana cand o farmacista mi-a recomandat samponul selsun blu cu sulf. a fost singurul care m-a scapat. l-am folosit o luna si ceva, alternat cu un alt sampon. acum nu mai am nimic. nu cred ca e o solutie universal valabila, dar mie mi-a facut foarte bine.

#63
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006
stiu si epe altii care au patit-o de la loreal....selsun blu de la farmaciile help net...cel putin de acolo am luat ...dupa 2 spalari ai scapat

#64
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005

 angelo saro, on Aug 27 2007, 21:46, said:

si eu am avut matreata de cand ma stiu. am incercat aproape tot. si sampoane gen nizoral, kertiol... fara rezultate. pana cand o farmacista mi-a recomandat samponul selsun blu cu sulf. a fost singurul care m-a scapat. l-am folosit o luna si ceva, alternat cu un alt sampon. acum nu mai am nimic. nu cred ca e o solutie universal valabila, dar mie mi-a facut foarte bine.
Unde ai gasit in Timisoara?Cu multumiri!

#65
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
si eu am avut probleme cu matreata de cand ma stiu..insa acum 2 luni am zis sa incerc si nizoral..si bine am facut.o sticluta de 60 ml m-a costat 36 lei si m-a tinut vreo 2 luni. prima luna m-am spalat o data la 2-3 zile cu nizoral iar incepand cu luna a 2-a am inceput sa ma spal si cu sampon normal si o data pe luna cu nizoral. un dezavantaj ar fii ca mi se ingrasa mai repede parul la radacina...bine..asta ca este si cald afara si ca am un par cret... :P

#66
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007

 moro, on Aug 30 2007, 19:45, said:

Unde ai gasit in Timisoara?Cu multumiri!
helpnet din real.

#67
DJAx3L

DJAx3L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 18.11.2005
selegel ducrey .. la farmacie .. works din prima ..

#68
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
am uitat sa zic, eu am avut selsun blu pentru par normal, sticla e de 200 ml si a costat in jur de 40 ron. kertyolul avea sticla parca de 100 ml, si costa in jur de 30 ron.

#69
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
nu mai foloseste nimeni metode traditionale? gazul lampant este foarte eficient si ieftin...

#70
teuzzu

teuzzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2007

 BlueSpirit, on Sep 14 2005, 12:05, said:

Folosesc cam de 5 luni sampon de la LOREAL  marca Fruttis iar balsamul e tot de la Loreal aceeasi marca si am observat ca mi-a aparut matreata. Ce as putea face sa scap de problema aceasta?
E obligatorie schimbarea marcii de sampon ?
Sincer am crezut in marca Loreal.


iti recomand cu incredere samponul Aloe Jojoba Shampoo, de la Forever Living. 100% natural, pentru orice tip de par. E super!
https://distrib.fore...a_Shampoo_2.pdf

#71
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 carman, on Aug 31 2007, 10:44, said:

nu mai foloseste nimeni metode traditionale? gazul lampant este foarte eficient si ieftin...
Incearca cu gaz lampant+o bricheta, nu uita sa chemi pompierii din timp.
Bafta!

#72
Senpai

Senpai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2006
la mine e cel putin ciudata chestia. am folosit un an sampon dove fara nici o problema. ma spalam cam la 2 zile pa par. acum am inceput sa fol ceva german , si nu mai pot scapa de matreatza. ma spal, sunt curat, dar in 2 zile sunt ful. daca dau din pleata zici ca ninge in juru meu. am incercat toate sampoanele medicale, nimic. absolut nici un efect...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate