Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cum se scapa de matreata?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
BlueSpirit

BlueSpirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.04.2005
Folosesc cam de 5 luni sampon de la LOREAL  marca Fruttis iar balsamul e tot de la Loreal aceeasi marca si am observat ca mi-a aparut matreata. Ce as putea face sa scap de problema aceasta?
E obligatorie schimbarea marcii de sampon ?
Sincer am crezut in marca Loreal.

#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu fol. numai H&S Sensitive, nu mai am probleme de ani de zile.

Insa din cate stiu tipul optim de sampon poate diferi de la om la om.

Asa ca sfatul meu e sa incerci marci si variante (in cantitatile cele mai mici) pana gasesti una care te scapa de problema si pe urma ramai la ea.

#3
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Iti spun din proprie experienta ca nici un sampon nu te scapa de matreata , doar o "amana" pana in momentul in care incetezi sa te mai dai cu el ! Nici macar Nizoral , unde 60 ml costa 250.000 ! Eu m-am dat cu Nizoral , dupa ce ma spalam cu Head and Shoulders si aveam multa matreata , desi ma spalam pe cap odata la 2-3 zile , iar cu Nizoralul mi-a disparut , insa cand s-a terminat nu am vrut sa imi mai iau din cauza ca mi se parea scump , iar dupa 1-2 luni de folosire din nou a lui Head and Shoulders Menthol mi-a aparut din nou matreata ! Din punctul meu de vedere Head and Shoulders e unul dintre cele mai varza sampone antimatreata de pe piata , nu il recomand nimanui !
Mi-am luat acum de la Vichy un sampon antimatreata si antirecidiva la 320.000 200 ml si e foarte bun , iar la raportul cantitate/pret castiga clar in fata lui Nizoral !

Edited by flex21, 14 September 2005 - 11:34.


#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu ma spal zilnic pe cap... ;)

#5
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

glumetu, on Sep 14 2005, 12:37, said:

eu ma spal zilnic pe cap... ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Exact! Te speli zilnic pe cap si n-ai probleme. Si cand aveam plete, tot zilnic ma spalam. Este o chestie de igiena!
Superstitia aia ca trebuie sa te speli de 2 ori pe saptamana pe cap a lansat-o un imputit!
Normal, unii sunt mai imputiti decat altii...

Edited by Africanul, 14 September 2005 - 11:55.


#6
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003

Africanul, on Sep 14 2005, 12:55, said:

Exact! Te speli zilnic pe cap si n-ai probleme. Si cand aveam plete, tot zilnic ma spalam. Este o chestie de igiena!
Superstitia aia ca trebuie sa te speli de 2 ori pe saptamana pe cap a lansat-o un imputit!
Normal, unii sunt mai imputiti decat altii...

<{POST_SNAPBACK}>

Pe celalalt cap ma spal si eu zilnic , insa nu am in fiecare zi apa fierbinte ca sa ma spal si pe capul mai mare !

Later edit : daca intrebi orice medic dermatolog cam la ce interval de timp e bine sa te speli pe cap o sa iti zica cam la 2-3 zile !!!

Edited by flex21, 14 September 2005 - 12:12.


#7
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Node DS ...in jur de 350-400.000

#8
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005

flex21, on Sep 14 2005, 12:10, said:

Pe celalalt cap ma spal si eu zilnic , insa nu am in fiecare zi apa fierbinte ca sa ma spal si pe capul mai mare !

Later edit : daca intrebi orice medic dermatolog cam la ce interval de timp e bine sa te speli pe cap o sa iti zica cam la 2-3 zile !!!

<{POST_SNAPBACK}>



exact nu e bine sa te speli zilnic pe cap!!! cam la 2 zile , e perioada optima la care te poti spala pe cap. Chestia asta mi-au zis-o niste p***e umblate pe la tot felul de saloane de frumusete bla bla bla..

#9
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Ultima data (acum 2 ani) cand am avut ultima matreata am facut un amestec dupa cum urmeaza: Spirt, Lesie, Sirop de papadie, Miere, Paine alba si Galbenus de ou. Se pun la macerat 3 zile, si cand e gata se adauga de la farmacie "Niflorozidon" praf.
Nu mai am probleme. Reteta mi-a fost data de o babuta, vecina de pe strada.

#10
PanterA

PanterA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 25.05.2002
Din cate stiu eu, matreata este o ciuperca ce se "combate" cu produse antimicotice (nizoral, etc.).
Nu cred ca se poate "vindeca" definitiv aceasta "boala" deoarece organismul celor care au matreata nu este imun la ciuperca respectiva.

Ati observat ca anumiti oameni nu au matreata si nici nu le apare indiferent daca intra in contact cu oameni care au? Cred ca ei au imunitate naturala.

Eu, din nefericire, am matreata si, indiferent de de produse folosesc, imi reapare 100%.

Singura solutie a fost sa ma spal zilnic pe cap cu h&s (pentru mine e bun) sau cel mult la 2 zile (cand intervine ceva ce ma impiedica).
Spalandu-ma zilnic, nu las timp ciupercii sa se dezvolte incat sa devina vizibila.

O alta tehnica: in momentul in care-mi fac dus, parul il spal primul si il clatesc ultimul pentru a lasa samponului timp sa omoare "inamici" cat mai multi.

Edited by PanterA, 14 September 2005 - 12:34.


#11
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Gaz. Bricheta. Rezolvat.

#12
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Așa am folosit și eu Fruttis și am făcut de la el tone de mătreață. Head & Shoulders nu ajuta cu nimic. Acum mă spăl relativ des pe cap, cu un șampon normal, și nu se mai cunosc urme...

#13
Ybian

Ybian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2004
Te poti duce la orice farmacie si cumperi sapun cu sulf.Costa 2 RON.
Te speli cu el cam de 2 ori pe saptamana.E important sa masezi bine pielea capului
(ala de sus :D ).Efectul e rapid si scapi de matreata.Va trebui in schimb sa te
obisnuiesti cu mirosul neplacut de sulf si o senzatie ciudata dupa spalare.Oricum
mirosul trece repede...Eu sunt multumit de efect .
PS: nu sunt producatorul sapunului cu sulf :peacefingers:
      sa ne comunici rezultatul daca incerci

#14
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Dacă folosești șampon cu sulf, poți da apoi cu altul (altceva) pentru a dispărea mirosul ?

și mie mi s-a recomandat așa ceva....

#15
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

Zazie, on Sep 14 2005, 12:30, said:

Ultima data (acum 2 ani) cand am avut ultima matreata am facut un amestec dupa cum urmeaza: Spirt, Lesie, Sirop de papadie, Miere, Paine alba si Galbenus de ou. Se pun la macerat 3 zile, si cand e gata se adauga de la farmacie "Niflorozidon" praf.
Nu mai am probleme. Reteta mi-a fost data de o babuta, vecina de pe strada.

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu am auzit de "solutia" asta, dar a trebuit sa dau de 2 ori pentru ca am folosit cantitate canm mica de paine si cred ca am mai pus si niste galbenele....

Cata paine ai folosit tu?

#16
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

flex21, on Sep 14 2005, 13:10, said:

daca intrebi orice medic dermatolog cam la ce interval de timp e bine sa te speli pe cap o sa iti zica cam la 2-3 zile !!!
  :lol: ai vorbit tu cu orice medic dermatolog?

#17
Ybian

Ybian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2004
maxy- eu am cumparat SAPUN cu sulf.Poate daca folosesti dupa spalarea cu sapun
un balsam ar putea sa dispara mirosul...
Oricum nu este extrem de deranjant,cert este ca nu mai am probleme cu matreata.
Si cate probleme aveam...
Toate bune

#18
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Ma spal zilnic cu sampon de urzica, romanesc, de la Elmiplant. Habar nu am ce este aia matreata.
Produsele astea romanesti sunt mult mai bune decat par, doar ca, din pacate, nu au reclama facuta corespunzator.

Gud lac! ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate