Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

contract leasing gold&platin

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
dinuta1

dinuta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2011
Buna ziua! Cine ma poate ajuta sau cine se afla in aceasta situatie - am incheiat in 2007 un contract de leasing cu cei de la gold platin pe 5 ani si mai am de platit 1,6 ani. Ieri am primit o notificare de la ei ca nu mai pot finanta leasingurile si ca le transfera la baca credit europe, dar trebuie sa fac alte acte cu cei de la banca (ca si cum as face un credit nou) si daca nu ma incadrez in cerintele bancii, adica daca nu imi aproba creditul, cei de la banca imi ridica masina! E corect si legal? Va rog...poate mai e cineva in situatia mea....Multumesc!

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

View Postdinuta1, on 8th June 2011, 10:39, said:

Buna ziua! Cine ma poate ajuta sau cine se afla in aceasta situatie - am incheiat in 2007 un contract de leasing cu cei de la gold platin pe 5 ani si mai am de platit 1,6 ani. Ieri am primit o notificare de la ei ca nu mai pot finanta leasingurile si ca le transfera la baca credit europe, dar trebuie sa fac alte acte cu cei de la banca (ca si cum as face un credit nou) si daca nu ma incadrez in cerintele bancii, adica daca nu imi aproba creditul, cei de la banca imi ridica masina! E corect si legal? Va rog...poate mai e cineva in situatia mea....Multumesc!


Întreabă pe aria juridică.

#3
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postsfantu.dracu, on 8th June 2011, 12:11, said:

Întreabă pe aria juridică.
Daca ai leasing operativ e legal si normal renuntarea la leasing de ambele parti... daca nu...

#4
ost3ntativ

ost3ntativ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2008
am dat avans pentru masina la gold platin ... si mi s-a transmis ca au intrat in insolventa ... mai e cineva in situatia asta ???? ceva sfaturi ????

Edited by ost3ntativ, 13 June 2011 - 22:02.


#5
dinuta1

dinuta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2011

View Postost3ntativ, on 13th June 2011, 23:01, said:

am dat avans pentru masina la gold platin ... si mi s-a transmis ca au intrat in insolventa ... mai e cineva in situatia asta ???? ceva sfaturi ????


Si ti-au livrat masina? ai platit vreo rata? sau ai dat doar avans si nu vor sa ti-l dea inapoi?

#6
ost3ntativ

ost3ntativ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2008
am dat avans .... si acum au trimis instiintare ca au intrat in insolventa si au conturile blocate ... nu stiu cum sa procedez sa recuperez banii

#7
dinuta1

dinuta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2011

View Postost3ntativ, on 14th June 2011, 20:12, said:

am dat avans .... si acum au trimis instiintare ca au intrat in insolventa si au conturile blocate ... nu stiu cum sa procedez sa recuperez banii


Ii poti da in judecata....dar.....dureaza, pentru ca nu doar tu esti in situatia asta.....Eu am de recuperat de la ei 600 euro.....

#8
lacramioara_27

lacramioara_27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2011
buna ziua. si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, am primit o instiintare ca firma gold&platin este in insolventa si ca trebuie sa predea contractele de leasing firmei finantatoare, in cazul meu BCR leasing. Problema e ca masina mea apare la BCR leasing ca avand datorii neplatite si anume  ultimile 3 luni de leasing, cu toate ca eu am platit luna de luna si am si chitantele care demonstreaza acest lucru. Raspunsul celor de la GOLD-PLATIN  a fost ca eu trebuie sa platesc datoria aceea de 2000 de lei +cesiune in valoare de aprox 100 de euro ca altfel mi se ia masina de  catre firma finantatoare. mai este cineva in situatia mea? Exista un cadru legal prin care ei pot  face acest lucru, adica pot pierde masina chiar daca am fost de buna credinta si mi-am platit ratele la timp. Multumesc anticipat

#9
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
cred ca mai bine intrebi pe aria juridica.
eu nu cred ca e legal ce ti se intampla dar nici nu ma pricep

#10
dinuta1

dinuta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2011

View Postlacramioara_27, on 20th June 2011, 19:33, said:

buna ziua. si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, am primit o instiintare ca firma gold&platin este in insolventa si ca trebuie sa predea contractele de leasing firmei finantatoare, in cazul meu BCR leasing. Problema e ca masina mea apare la BCR leasing ca avand datorii neplatite si anume  ultimile 3 luni de leasing, cu toate ca eu am platit luna de luna si am si chitantele care demonstreaza acest lucru. Raspunsul celor de la GOLD-PLATIN  a fost ca eu trebuie sa platesc datoria aceea de 2000 de lei +cesiune in valoare de aprox 100 de euro ca altfel mi se ia masina de  catre firma finantatoare. mai este cineva in situatia mea? Exista un cadru legal prin care ei pot  face acest lucru, adica pot pierde masina chiar daca am fost de buna credinta si mi-am platit ratele la timp. Multumesc anticipat

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie, doar ca firma mea finantatoare e Credit Europe Bank si am sunat la ei si mi-au spus ca am o datorie de 600 euro (ultimele 5 rate pe care eu le-am platit in contul Golden Platin si am si chitante, dar pe cei de la banca nu ii intereseaza pt ca banii nu au ajuns in contul lor si mi-au spus ca trebuie sa le platesc lor suma asta, daca nu imi iau masina si sa ma judec eu cu Gold Platin, doar ca ei au conturile blocate si sunt in faliment...deci......nu stiu ce castig de cauza as avea! Asa, ca trebuie sa platesti la BCR, chiar daca ai platit la cei de la Golden Platin, pt. ca este stipulat in contract, daca il citesti bine (si eu m-am certat cu cei de la banca....dar cand am citit contractul....am vazut ca au dreptate...scrie clar ca daca firma Golden Platin nu vireaza banii in contul bancii.....tu trebuie sa platesti). Nu stiu tu cate rate mai aveai de platit, dar eu mai aveam 20 de rate si cei de la banca nu-mi mai accepta decat 11 rate (adica mi-au marit rata lunara) plus aia 600 euro pe care trebuie sa-i platesc! Daca ai vreo nelamurire.....lasa-mi nr tau de telefon sau adresa de mess si vorbim......Eu m-am resemnat....decat sa pierd masina....mai bine platesc!

#11
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Leasingurile au fost pe persoană fizică? Dacă da, mergeți la OPC. Dacă nu, angajați-vă un avocat! Mie mi se pare că este o clauză abuzivă.

#12
dinuta1

dinuta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2011

View Postsilviu_n, on 21st June 2011, 20:36, said:

Leasingurile au fost pe persoană fizică? Dacă da, mergeți la OPC. Dacă nu, angajați-vă un avocat! Mie mi se pare că este o clauză abuzivă.


Nu...leasingul a fost facut intre banca si firma Gold Platin, iar eu am contract de inchiriere cu cei de la Gold Platin, adica ei mi-au inchiriat mie masina, urmand ca eu sa le platesc ratele lunare in contul lor....deci detinatorul masinii este banca, iar utilizatorul este Gold Platin, iar in contractul de inchiriere scrie CLAR ca daca cei de la Golden Platin nu achita vreo rata la banca, cel care a inchiriat masina, adica EU, trebuie sa le platesc!

#13
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Am înțeles... sunteți a treia roată la căruță :rolleyes:

Rețineți că banca nu are interes de a vă lua mașina, interesul ei este să se finalizeze contractul de leasing. Astfel, vă sfătuiesc să notificați, în scris, banca asupra intenției dvs. de a prelua și finaliza contractul de leasing așa cum a fost el încheiat între bancă și firma Gold Platin. Cine vă garantează dvs că acel contract pe care îl aveți cu această firmă va fi finalizat în sensul că veți deveni proprietară, dacă firma este în insolvență?

Prin urmare, le solicitați să găsescă modalitatea prin care să fie transferat contractul pe numele dvs. Înțelegeți că mai aveți de plată 20 de rate + suma de 600 de euro conform contractului, solicitați includerea acestei sume în rata lunară. Doriți urgentarea acestui transfer, până la încheierea contractului nu veți mai plăti nicio sumă în contul sau în numele Gold Platin. Așteptați răspunsul lor.

#14
mihabr

mihabr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2011
aceeasi situatie si la mine, am platit integral la banca, nu mai era mult de plata, dar acum m-am impotmolit la inmatriculare. Trebuie dovada platii impozitului de la Gold Platin, acel certificat de atestare fiscala, inca mai astept dupa el. Astia de la noi de la fisc au spus ca daca firma e in insolventa nu le mai elibereaza nimeni certificate fiscale pentru ca au datorii. Si atunci eu cum o inmatriculez pe numele meu? Am termen de 30 de zile.

#15
Liliana71

Liliana71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2011

View Postdinuta1, on 8th June 2011, 11:39, said:

Buna ziua! Cine ma poate ajuta sau cine se afla in aceasta situatie - am incheiat in 2007 un contract de leasing cu cei de la gold platin pe 5 ani si mai am de platit 1,6 ani. Ieri am primit o notificare de la ei ca nu mai pot finanta leasingurile si ca le transfera la baca credit europe, dar trebuie sa fac alte acte cu cei de la banca (ca si cum as face un credit nou) si daca nu ma incadrez in cerintele bancii, adica daca nu imi aproba creditul, cei de la banca imi ridica masina! E corect si legal? Va rog...poate mai e cineva in situatia mea....Multumesc!

Buna ziua! Si eu am un contract de incheiere cu Gold Platin Leasing, incheiat in 2008, cu finalitate in decembrie 2011 (adica in acest an, la final).Am luat legatura cu Credit Europe Leasing (care figureaza ca si proprietari pe certificatul de inmatriculare) pentru a afla cu ce sold de plata figurez in baza lor de date. Stupoare....mi s-a raspuns ca pentru masina mea, contractul cu Gold Platin Leasing s-a inchis in iunie anul curent si ca s-a transferat dreptul de proprietate asupra autoturismului catre acestia din urma.
Eu as mai avea cam 7 rate de achitat la masina, conform contractului. M-am gandit ca, daca as achita integral ce mai am de plata, s-ar transfera dreptul de proprietate catre mine, insa.....sunt in dilema...nu stiu cum sa procedez!!! Daca fac plata integral...si constat ca nu pot inmatricula masina pe numele meu din cauza ca acel certificat fiscal nu poate fi eliberat...ce fac? Stau si ma uit la masina fara sa pot circula dupa expirarea numerelor?  
Sau...ma intreb....daca ei sunt in insolventa, mai pot face transfer de proprietate? (dupa cate stiu nu mai sunt permise miscari pe patrimoniu in momentul in care este inceputa procedura).
M-am gandit si la a renunta sa mai fac vreo plata pana nu se clarifica un pic situatia...
Chiar nu stiu cum sa procedez!
Ma puteti sfatui?
Multumesc!

#16
dinuta1

dinuta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2011

View PostLiliana71, on 12th July 2011, 14:40, said:

Buna ziua! Si eu am un contract de incheiere cu Gold Platin Leasing, incheiat in 2008, cu finalitate in decembrie 2011 (adica in acest an, la final).Am luat legatura cu Credit Europe Leasing (care figureaza ca si proprietari pe certificatul de inmatriculare) pentru a afla cu ce sold de plata figurez in baza lor de date. Stupoare....mi s-a raspuns ca pentru masina mea, contractul cu Gold Platin Leasing s-a inchis in iunie anul curent si ca s-a transferat dreptul de proprietate asupra autoturismului catre acestia din urma.
Eu as mai avea cam 7 rate de achitat la masina, conform contractului. M-am gandit ca, daca as achita integral ce mai am de plata, s-ar transfera dreptul de proprietate catre mine, insa.....sunt in dilema...nu stiu cum sa procedez!!! Daca fac plata integral...si constat ca nu pot inmatricula masina pe numele meu din cauza ca acel certificat fiscal nu poate fi eliberat...ce fac? Stau si ma uit la masina fara sa pot circula dupa expirarea numerelor?  
Sau...ma intreb....daca ei sunt in insolventa, mai pot face transfer de proprietate? (dupa cate stiu nu mai sunt permise miscari pe patrimoniu in momentul in care este inceputa procedura).
M-am gandit si la a renunta sa mai fac vreo plata pana nu se clarifica un pic situatia...
Chiar nu stiu cum sa procedez!
Ma puteti sfa
Multumesc!


Catre cine s-a transferat dreptul de proprietate? Catre Gold Platin sau catre Credit Europe Leasing?

#17
asigurarideincredere

asigurarideincredere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2011
Salutare . Si eu sunt in aceeasi situatie ! Avand in vedere ca mi-am achitat toate ratele la ei , ar fi trebuit sa mai am doar 4200 EURO de platit ! Cei de la Credit Europe Bank spun ca mai am 5400 Euro de platit ! Cand am sunat la G&P mi-au zis ca 500 Euro este costul pentru rezilierea contractului si alte costuri pentru transferul contractului si inceperea unui nou contract - ceea ce sincer mi se pare o porcarie ! Cand am vorbit cu cei de la Credit Europe Bank , mi-au zis ca pe ei nu-i intereseaza si vor veni sa-mi recupereze masina daca nu le achit in termen de 6 luni suma restanta si dintr-o data m-am trezit ca am un nou contract cu un avans de 1000 Euro si o rata de 900 euro ; unde eu inainte plateam 320 euro/luna -suma pe care mi-o permiteam !
Eu vreau sa-i dau in judecata ! Eu ma gandeam sa ne unim cu totii si sa-i dam in judecata ! Stiu ca va da bine in instanta chestia asta ! Fiecare va veni cu avocatul lui sau ma rog ,ne unim 2-3-5 persoane cu un avocat bun  si mergem inainte ! Nu pot sa accept asa ceva ...si sincer nu vreau sa-mi dau masina ! Am un opel zafira 1.8 .2007 , varianta enjoy . cu 50.000 KM in bord la momentul actual - deci o masina nou nouta si parca inca nu m-am bucurat de ea complet !

Deci ce spuneti - ne unim ???

#18
dinuta1

dinuta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2011

View Postasigurarideincredere, on 21st September 2011, 00:12, said:

Salutare . Si eu sunt in aceeasi situatie ! Avand in vedere ca mi-am achitat toate ratele la ei , ar fi trebuit sa mai am doar 4200 EURO de platit ! Cei de la Credit Europe Bank spun ca mai am 5400 Euro de platit ! Cand am sunat la G&P mi-au zis ca 500 Euro este costul pentru rezilierea contractului si alte costuri pentru transferul contractului si inceperea unui nou contract - ceea ce sincer mi se pare o porcarie ! Cand am vorbit cu cei de la Credit Europe Bank , mi-au zis ca pe ei nu-i intereseaza si vor veni sa-mi recupereze masina daca nu le achit in termen de 6 luni suma restanta si dintr-o data m-am trezit ca am un nou contract cu un avans de 1000 Euro si o rata de 900 euro ; unde eu inainte plateam 320 euro/luna -suma pe care mi-o permiteam !
Eu vreau sa-i dau in judecata ! Eu ma gandeam sa ne unim cu totii si sa-i dam in judecata ! Stiu ca va da bine in instanta chestia asta ! Fiecare va veni cu avocatul lui sau ma rog ,ne unim 2-3-5 persoane cu un avocat bun  si mergem inainte ! Nu pot sa accept asa ceva ...si sincer nu vreau sa-mi dau masina ! Am un opel zafira 1.8 .2007 , varianta enjoy . cu 50.000 KM in bord la momentul actual - deci o masina nou nouta si parca inca nu m-am bucurat de ea complet !

Deci ce spuneti - ne unim ???

Si totusi cum ai rezolvat cu masina? Ai platit avansul? Pentru ca cei de la Credit Europe au dreptul sa-ti ridice masina, sa stii!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate