Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Genunchi dureros

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Salut,
Apelez si eu la cunoscatorii de pe forum pentru o parere, un sfat. Problema pe care o am este ca ma doare genunchiul stang, de aproximativ 3 saptamani. Totul a inceput cu o proba de ciclism foarte solicitanta. In timpul concursului nimic deosebit, cazaturi, intinderi sau ceva de genul acesta. Ajung la finish, ma mai plimb 20-30 de minute pe acolo, fara sa ma resimt in vre-un fel. Ma pun pe un scaun si ma odihnesc cam vre-o 60-75 de minute si cand sa ma sui din nou pe bicicleta, sa ma intorc acasa, sub genunchiul stang, in lateral, pe exterior o durere ca si cum ar fi ceva blocat acolo la fiecare flexie de picior.

Timp de 2-3 zile, fac pauza de la orice efort, doar mers lejer cate 15-20 de minute pana la metrou si pauze scurte la birou. Merg la doctor, imi trage de genunchi, indoaie, apasa in toate directiile posibile nici o durere. Doar la flexie in acelasi loc, lateral stanga exterior ba si mai mult incep sa simt ca parca durerea mi se duce pe muschi si chiar tibie. Doctorul a zis ca l-a solicitat cat a putut si daca ar fi fost ceva de la ligamente ar fi trebuit sa urlu de durere. Asa ca fac o echografie 3d sau 4d habar n-am. Timp de 60 de minute se uita un alt doctor in fiecare pozitie a genuchiului, intins, flexat, in timp ce-l flexez etc. Scrie interepretarea pe o foaie, si toate sunt normale. Singura chestie este urmatoarea:

"Acumulare de material fluid, in cantitate medie in bursa supra-patelara, cantonata in recesul lateral ce comunica cu o mica colectie lichidiana intraraticulara, cu continut inomogen prin prezenta de mici ecouri flotante. "

Mi se spune ca lichidul acela o sa dispara, nu-i nimic grav si sa iau 5 zile antiinflamatoare cu mydocalm si dupa aceea pot sa reiau plimbarile cu bicicleta. Azi se fac 5 zile de tratament si am dat o tura scurta. Dupa nici 500 de metri de pedalat au inceput durerile iar genuchiul parca nu mai era deloc mobil. La un moment dat parca mi se pune un carcel care isi da drumul imediat, dar mi s-a parut ca s-a auzit si un mic pocnet(in genul ca atunci cand pocnesti degetele). Oricum dupa asta era din nou mobil, pedalam liber insa cu aceeasi durere de acum 3 saptamani. Am mers aproximativ 15 km, usor, si ciudat este ca nu ma doare deloc atunci cand aplic o forta pe el, de exemplu la urcarea unei pante. In schimb cum cresc cadenta si pedalez rapid apare si durerea.

Orice parere este binevenita, nu stiu ce investigatia sa mai fac. Mi s-a spus ca un RMN n-ar aduce ceva in plus pentru ca, fata de echografia aceea, la el se vad in plus ligamentele, dar par a fi in regula din moment ce pot palica aceeasi forta ca si inainte, nu-l simt slabit sau altceva.

Mai precizez ca nu este umflat, rosu, fierbinte, nu scartaie. Insa durerea este mai persistenta atunci cand stau cu el flexat mai mult timp, de exemplu la birou, iar apoi cand merg se simte la fel, imobil, intepenit in acea regiune.

Multumesc pentru orice sfat si o zi cat mai buna.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,386
  • Înscris: 13.01.2011
Vad ca ai toate datele problemei, le intelegi, etc.

Ori mai astepti sa mai treaca timpul, poate se rezolva de la sine ori mergi la alt medic si refaci evaluarile.

Oricum la inceputul oricarui efort faci incalzire de intensitate mica apoi medie si abia apoi intra in antrenamentul propriu zis.

Eu am avut probleme asemanatoare si am luat suplimente pt. sportivi formulate special pt. articulatii, cu condroitina si glucosamina + alte ingrediente si sa rezolvat in totalitate.

Cauta la magazinele de suplimente pt. sportivi sau incearca in farmacii.

Edited by crisstonne, 29 May 2011 - 18:46.


#3
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 crisstonne, on 29th May 2011, 19:44, said:

Eu am avut probleme asemanatoare si am luat suplimente pt. sportivi formulate special pt. articulatii, cu condroitina si glucosamina + alte ingrediente si sa rezolvat in totalitate.

Probabil la Animal Flex faci referire.
Si eu de cand iau zilnic un plic nu mai am nici o problema.

#4
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
yoga flex, 1 tb zi, 3 luni. mai ales daca faci sport ce iti solicita mult genunchii. o cura de genul pe an ar trebui sa fie suficienta.
per ansamblu, este o solutie mai ieftina decit animal... sau alte medicamente. spor la pedalat

#5
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Multumesc de raspunsuri. Ma cam ingrijorase acea apa la genunchi, chiar si medie. Este bine ca am mai aflat despre solutiile de medicamentatie pentru protejarea articulatiilor. Desi nu fac sport de performanta, nu ma feresc de efort si din pacate genunchii par a fi veriga slaba. Am inceput acum cu Rumalaya Forte, mi-a fost prescris ca fiind destul de bun pentru inflamatii si dureri si e naturist. Sa vedem dupa o luna, cat dureaza cura, cum evolueaza. Oricum voi incerca si unul din cele doua "flex"-uri mentionate.
O zi cat mai buna

#6
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Buna ziua,
Revin in cadrul aceluiasi topis dar nu stiu daca e vorba de aceeasi problema sau alta. Sa va descriu:
simptomele  prezentate initial au trecut, nu mai stiu la cat timp dar prin iunie-iulie pedalam cu spor in fiecare seara.
Apoi la o plimbare usoara, nici macar nu a fost solicitanta m-a luat o durere la genuchi pe lateral de data asta interior, o durere mai ascutita. Am zis ca o fi cauza ca n-am facut o incalzire buna, dat fiind ca iesisem doar la plimbare. N-am mai pedalat mult si m-am oprit, am zis sa nu fortez, de abia ce-mi revenisem. Dupa 2 saptmani nu se ameliorase nimic. Ma duc iar la un ortoped, fac o noua echografie, de data aceasta scrie leziuni gr 1 pe menisc exterior si gr 2 pe menisc interior, cam pe unde ma doare pe mine.

Inapoi la ortoped, mi se spune ca am condromalagie dar sa nu-mi fac nici-o problema, trece repede, sa iau timp de 3 luni DONA(1500mg sulfat glucozamina pe zi) si probabil ma va mai supara din cand in cand. Eu ajung acasa, caut ceva pe internet si ma cam sperii de ce citesc de afectiunea asta. Hai sa cer o a doua parere. Ma duc la un al doilea ortoped la Bagdasar, zice ca nici vorba de asa ceva, probabil ceva de la efort, sa fac 2 saptamani de recuperare si voi fi ca nou. Fac laser, ultrasunete si masaje dar dupa 2 saptamani nu e cine stie ce imbunatatire. Intre astia doi doctori mai incerc sa dau o tura cu bicicleta sa vad cum ma simt si ma doare cand apas cu forta. Din cauza asta anulez si o tura la munte.

Vine concediu, 2 saptamani, la mare si din fericire nu ma supara desi am inotat in fiecare zi cat am putut de mult. In tara fac un traseu de catarare, in Fagaras, foarte solicitant insa genuchiul se comporta destul de bine, cei drept il mai protejez si eu, nu ma mai fortez la maxim.  Revin in bucuresti si timp de 3 zile ma simt perfect, nici o durere. Pana joi cand apare iar si data data aceasta ma duc la un medic sportiv. ii explica totul de la inceput:in mai dureri in exterior, apoi trec, acum dureri partea opus la interior. Fac radiografii comparative: picioarele drepte, flexate usor si flexate la maxim(axial). In primele 2 cazuri totul este normal. La cele axiale se observa la genuchiul stang ca rotula intra in contact cu cartilagiul, daca la primele 2 se observa o banda neagra intre rotula si cartilagiu la asta nu mai e.

A zis ca ar fi posibil sa fie de la acest lucru plus ca rotula stanga pare mai instabila, are un mic joc decat la dreptul. A spus ca ar fi optiunea unei operatii sa se incerce sa se repozitioneze rotula dar e riscanta si tinand cont ca totusi genuchiul m-a dus bine in Fagaras nu se merita acest risc. Si ca pot face in continuare sport dar exista acest risc ca genunchiul sa fie afectat din ce in ce mai mult si cand nu mai pot de durere atunci sa recurg la operatie. De asemenea, din radiografia comparativa si observatia directa piciorul stang pare a fi mai scurt cu 5-10 mm decat dreptul. Ar fi si asta o posibila cauza si sa port un brant in incaltaminte care sa-mi ridice piciorul cu cativa mm.

Acum, in primul rand va multumesc ca ati citit pana aici si apoi intreb ce mai pot face: acest ultim diagnostic desi nu atat de ingrijorator nu-mi da pace, adica de fiecare data cand merg la munte sau cu bicicleta sa stau sa ma gandesc ca poate imi macin acolo genuchiul. Daca rotula atinge acel cartilagiu in pozitia flexat la maxim ar insemna ca se produc leziuni doar atunci. Si atunci cum au aparut ele, ca doar nu am facut genoflexiuni cu saci in spate, de fapt nu am facut nici o miscare de genul acesta. Si de ce dor asa...parca aleatoriu, o zi da una ba, uneori seara alteori dimineata. La efort par a trece dar apoi revin, cum s-a intamplat cand ma fost la munte. Mi-am pus de 2 zile un brant de, 3-4 mm grosime cred, la piciorul stang cu gel sa amortizez socul dar acum simt ca si cum dreptul ar fi mai scurt, parca sunt dezechilibrat.

Multumesc pentru orice parere ati avea.

#7
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Cauta un ortoped bun, incearca la Sp. Sf Ioan la dr. Filipescu, sau la dr. Anghelescu (clinica Medsport). Nu te juca cu cartilajul si nu te mai lua dupa toti medicii mediocri (care sunt extrem de multi din pacate). Daca ai probleme de rotula, trebuie rezolvate inainte sa ti se macine cartilajul, si NU cand nu mai poti de durere.

#8
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Multumesc de recomandare. Voi apela la dr Anghelescu, la MedSport

#9
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
E un medic exceptional, ti-l recomand cu multa caldura. Eu am fost operata de el la un genunchi si m-am recuperat fara probleme. Sigur ca a fost in mare masura meritul recuperarii, dar daca operatia nu era impecabil facuta, nu as fi avut cum sa ma simt atat de bine acum. Multa bafta!

#10
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Salut,
Revin cu informatii suplimentare in cazul meu. Am facut in cele din urma un RMN. Apropo este o promotie la clinicile Hiperdia Ritmului si Colentina, eu am fost la cea din Ritmului si m-a costat doar 320 RON. In mod normal ar costa 450. Prin casa de asigurari probabil este gratis.
Astfel s-a infirmat diagnosticul de leziuni pe menisc, cartilagiul este intreg si uniform. In schimb exista o mica malformatie in constructia articulatiei care combinate cu niste schimbari datorate varstei au dat nastere la niste puncte de presiune dureroase. Mi-a recomandat arttroflex si eventual niste sedinte de magneto-terapie.
Ce este mai grav, este o ruptura partiala de ligament incrucisat anterior. S-ar parea ca este destul de veche, in jurul ei nu exista semne de traumatisme recente iar clinic nu exista nici un simptom. Ca prevenire, pentru protejarea ligamentului va trebui sa port o orteza cu sustinere laterala si de asemenea cu un inel de silicon pentru a atenua acele puncte de presiune.

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003

 PhaseZ, on 29th May 2011, 18:13, said:

Mi s-a spus ca un RMN n-ar aduce ceva in plus pentru ca, fata de echografia aceea, la el se vad in plus ligamentele, dar par a fi in regula din moment ce pot palica aceeasi forta ca si inainte, nu-l simt slabit sau altceva.

:naughty:

Trebuie sa va reconsiderati activitatea sportiva. In functie de varsta, o ligamentoplastie este sau nu recomandata.
Dupa cate am tras eu si inca mai trag, parca v-as recomanda sa renuntati la activitatea sportiva intensa (NU LA MISCARE !!). Adica nu v-as recomanda. Ca nu-s medic. V-as sugera.
Operatia numai daca e musai nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate