Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 

UE ar putea interzice telefoanele mobile în școli

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
51 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: UE ar putea interzice telefoanele mobile în școli (111 membri au votat)

Credeti ca este necesara aceasta masura?

  1. Da (58 voturi [52.25%])

    Procentaj al voturilor: 52.25%

  2. Nu (49 voturi [44.14%])

    Procentaj al voturilor: 44.14%

  3. Nu stiu (4 voturi [3.60%])

    Procentaj al voturilor: 3.60%

Daca va fi aplicata aceasta masura, credeti ca va scadea numarul telefoanelor mobile din scoli indeajuns de mult?

  1. Da (38 voturi [34.23%])

    Procentaj al voturilor: 34.23%

  2. Nu (64 voturi [57.66%])

    Procentaj al voturilor: 57.66%

  3. Nu stiu (9 voturi [8.11%])

    Procentaj al voturilor: 8.11%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#37
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Probabil directorii scolilor, pentru a se conforma directivei UE, vor cumpara dispozitive de tip "GSM jammer"(pe banii ministerului :thumbup: ), pt. a bruia telefoanele elevilor. Acestea nu vor mai functiona in perimetrul scolilor. :console:

#38
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.663
  • Înscris: 30.07.2005

 Stabo, on 28th May 2011, 21:55, said:

Sunt de acord cu interzicerea telefonului la cursuri. In pauza insa n-ar trebui interzis. De asemenea, el poate fi util in drum spre casa sau alte destinatii, cand poti comunica cu familia si nu numai diverse lucruri.

Subscriu. Am cunoscuți cadre didactice și știu de la ei cât de enervant și perturbant este să le sune la kinderi mobilele în timpul orelor de curs.

#39
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 602
  • Înscris: 22.04.2011
Nu stiu daca sunt sau nu de acord. In general nu-s de acord cu a interzice ceva anume ci a expune clar, explicit si persuasiv problema. Ceva ceva tot e asa ca e preferabil sa aplicam/aplic un fel de pariu lui Pascal si sa evit telefonul cand nu-mi e necesar.

http://www.euronews....mobile-signals/


http://www.independe...ing-802602.html

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.876
  • Înscris: 13.06.2004
Celor care au propus măsura le recomand să se împuște! :gunsmilie: :drac: :death:

Editat de djl, 29 mai 2011 - 00:26.


#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.876
  • Înscris: 13.06.2004
În atenția celor care nu vor ca odraselele lor să aibă telefon mobil (celular): dacă li se întâmplă ceva în drumul spre/dinspre școală și nu o să vă poată anunța cum o să fie? :naughty:

#42
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.352
  • Înscris: 29.12.2009

 Whiteboy2010, on 29th May 2011, 01:09, said:

Probabil directorii scolilor, pentru a se conforma directivei UE, vor cumpara dispozitive de tip "GSM jammer"(pe banii ministerului :thumbup: ), pt. a bruia telefoanele elevilor. Acestea nu vor mai functiona in perimetrul scolilor. :console:
Ala nu produce mai mult rau decat un simplu telefon?

 floryyn, on 29th May 2011, 01:10, said:

Subscriu. Am cunoscuți cadre didactice și știu de la ei cât de enervant și perturbant este să le sune la kinderi mobilele în timpul orelor de curs.
Asta e aiurea! Sa inchida naibii telefoanele cat sunt la scoala si sa le deschida apoi! Pustoaica mea are nevoie de telefon asa ca incerc sa ma bucur (halal bucurie) ca telefonul ei e al doilea pe lista celor mai putin nocive. Cele mai periculoase telefoane mobile.

#43
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.892
  • Înscris: 24.02.2008

 floryyn, on 29th May 2011, 01:10, said:

Subscriu. Am cunoscuți cadre didactice și știu de la ei cât de enervant și perturbant este să le sune la kinderi mobilele în timpul orelor de curs.

Prietenii astia nu stiu de lucrari si scos la tabla. F**i la kinder sau la toti din clasa un 3 si sa vezi cum se calmeaza.

#44
BlueStrut

BlueStrut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 809
  • Înscris: 27.11.2010
Nu sunt deja interzise???

#45
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 7.506
  • Înscris: 22.01.2007

 proIntel, on 29th May 2011, 05:04, said:

Rezultatatele contrazic concluziile la care au ajuns experții Organizației Mondiale a Sănătății, care spun că undele electromagnetice au un impact minor asupra corpului uman.

OMS, aia cu pandemiile? :naughty:

 e_bulu, on 3rd June 2011, 23:55, said:

Pustoaica mea are nevoie de telefon asa ca incerc sa ma bucur (halal bucurie) ca telefonul ei e al doilea pe lista celor mai putin nocive. Cele mai periculoase telefoane mobile.

Altfel ce pateste?

 djl, on 3rd June 2011, 21:51, said:

În atenția celor care nu vor ca odraselele lor să aibă telefon mobil (celular): dacă li se întâmplă ceva în drumul spre/dinspre școală și nu o să vă poată anunța cum o să fie? :naughty:

Mai atente in drum spre/dinspre scoala?
Tu ai avut telefon cand erai la scoala?
Si cum ai comunicat cu ai tai cand/daca ti s-a intamplat ceva? Si ai supravietuit?

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.876
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am avut telefon mobil (celular) când eram la școală. Eu am terminat școala în anul 40-lea al Republicii (1997), anul când s-a introdus G.S.M.-ul (până atunci era doar N.M.T. și nu existau decât vreo 20.000 de abonați :lol:). Din fericire nu am pățiti cine știe ce incidente în drum spre casă și le-am pățit doar când stăteam la mine acasă, nu în perioada când stăteam la bunici, în Balta-Albă - Titan (de obicei stăteam vara și iarna). La școală aveam 2 telefoane publice cu monede.  :naughty: La liceu erau cu cartelă  :notangel:

#47
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.291
  • Înscris: 10.05.2005
Comentez pozitiv.

Gata, fara telefon in scoala s-ar rupe splina in pokemonasul care nu vorbeste cu un altul.
Sigur ca da. :confuzzled:

Pe cand celulare din luna 6 de la conceptie?

Editat de cuculili, 15 septembrie 2011 - 20:33.


#48
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Copiii sub 14 ani nu ar trebui sa aiba telefon mobil niciunde, nu doar la scoala! Exceptie cei cu handicap/probleme medicale, care pot avea o urgenta si au nevoie sa sune. Un copil normal sub 14 ani nu are ce/cu cine vorbi la telefon!

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.876
  • Înscris: 13.06.2004
Doamne Dumnezeule? Cum să nu aibă cu cine vorbi la telefon? Un copil de sub 14 ani e pustnic? Mie de când sunt mic îmi place să vorbesc la telefon. Sunt dus cu pluta să înțeleg?

#50
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.406
  • Înscris: 01.01.2011
Nu sunt de acord, din clasa I i l-as  lega de gat! Pana si cele mai paranoice persoane pe care le cunosc au dat telefoane copiilor, de la 6 ani, cu handsfree, si tot le-au dat! Nu m-as simti bine sa stiu ca nu-mi pot contacta copiii oricand.

Editat de costables, 15 septembrie 2011 - 21:46.


#51
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.717
  • Înscris: 23.10.2006
Nu trebuie sa le interzica doar sa aiba in scoala citeva aparate care nu mai permita folosirea lor si asta in timpul orelor, la pauza pot fi dezactivate http://bruiajtelefon...a-40-metri.html  B)

Editat de baribalu, 16 septembrie 2011 - 10:21.


#52
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Eu sunt de acord, in alte tari exista aceasta lege de mult timp.
Chiar nu vad rostul telefonului in clasa, poate doar in situati urgente (copii bolnavi de exemplu).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate