Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Relație proastă cu părinții - greșeli în educație?

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Corina, nu ai idee despre ce vorbesti. Abordarea ta face parte din categoria: "lasa, treci peste", "are balta peste", "mai sunt femei/barbati pe lume". Inca in cazurile alea se intelege, chiar mai sunt si alte femei sau barbati pe lume, dar alti parinti si alta copilarie nu vei primi in veci. Sunt oameni care si la 40 de ani inca sunt afectati si traumatizati de intamplari din copilarie (perpetuate de parinti), e simplu sa zici "snap out of it" cand nu ai idee cum e.

Edited by Oscilatrix, 20 May 2011 - 16:17.


#56
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Noi ăștia care abordăm simplist problema, ne-am luat catrafusele și-am închis ușa în urma noastră.
Că uneori am mâncat doar sandwichurile pe care le desenam pe hârtie și apa de la robinet avea gust de bere la terasă când o beam pe balcon, dar tot nu am deschis ușa ceea.

#57
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Osci crezi ca e vreo familie perfecta?
Crezi in relatia perfecta dintre mama si copil?

Peste tot sunt neajunsuri si frustrari.
Doar ca unii trec mai usor peste, altii mai greu.

Va stiu fete destepte si asta e doar o stare de moment, aveti resurse sa faceti sa va fie bine.

Sa vezi ce nasol e cand o sa iti dai seama ca alta tinerete nu vei primi in veci.
Sau, sau.
Atunci cine mai e vinovat?

Nu va contest suferinta dar va indemn sa treceti peste.

Edited by Corina2009, 20 May 2011 - 16:19.


#58
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostThomas-, on 20th May 2011, 16:13, said:

Este evident ca e important pentru noi, altfel nu am consuma atata energie.
Energie care e greșit canalizată.


View PostOscilatrix, on 20th May 2011, 16:15, said:

Corina, nu ai idee despre ce vorbesti.

Iar tu știi asta... ?

#59
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postsfantu.dracu, on 20th May 2011, 17:16, said:

Noi ăștia care abordăm simplist problema, ne-am luat catrafusele și-am închis ușa în urma noastră.
Că uneori am mâncat doar sandwichurile pe care le desenam pe hârtie și apa de la robinet avea gust de bere la terasă când o beam pe balcon, dar tot nu am deschis ușa ceea.

Una e sa iti iei jucariile si sa pleci, si alta e sa inchizi cu adevarat capitolul ala din viata ta. Unii oameni traiesc viata intreaga impovarati de experientele dure din copilarie, incapabili sa isi construiasca singuri increderea in sine care a fost daramata de Dumnezeul copilariei - parintii.

#60
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Corina, ai senzatia ca eu sau Thomas stam toata ziua in casa si ne uram parintii si ne blocam viata in lucrul asta? Am discutat despre subiectul acesta pentru ca despre asta e vorba in topic, simplu.

View Postaaalexandraaa, on 20th May 2011, 17:19, said:

Una e sa iti iei jucariile si sa pleci, si alta e sa inchizi cu adevarat capitolul ala din viata ta. Unii oameni traiesc viata intreaga impovarati de experientele dure din copilarie, incapabili sa isi construiasca singuri increderea in sine care a fost daramata de Dumnezeul copilariei - parintii.

Precis. Am citit subiecte pe forumuri dedicate acestei chestiuni, sunt povesti cutremuratoare.

#61
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postaaalexandraaa, on 20th May 2011, 16:19, said:

Una e sa iti iei jucariile si sa pleci, si alta e sa inchizi cu adevarat capitolul ala din viata ta.
Exact ce-am spus.
Schimbați doar colivia.

Atât timp cât vă luptați cu demonii nu sunteți în stare de nimic, nu puteți vedea decât lupta surdă în care sunteți încrâncenați/e.
De-asta pierdeți.

#62
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postsfantu.dracu, on 20th May 2011, 17:36, said:

Exact ce-am spus.
Schimbați doar colivia.

Atât timp cât vă luptați cu demonii nu sunteți în stare de nimic, nu puteți vedea decât lupta surdă în care sunteți încrâncenați/e.
De-asta pierdeți.

Imi inchipui ca stii si solutia.

N-ai cum sa nu te mai lupti cu demonii, decat atunci cand reusesti sa-i faci sa-ti dea pace. Sau cand te biruie

Edited by aaalexandraaa, 20 May 2011 - 16:47.


#63
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postaaalexandraaa, on 20th May 2011, 17:39, said:

Imi inchipui ca stii si solutia.

N-ai cum sa nu te mai lupti cu demonii, decat atunci cand reusesti sa-i faci sa-ti dea pace. Sau cand te biruie

Probabil el a reusit doar inchizand de tot usile. Probabil pentru el asta e reusita si reteta care a dat roade. Insa aici vorbim despre relatii si inca relatii semnificative nu despre prajituri prin urmare retetele nu functioneaza la fel pentru toata lumea.

@Corina

Eu am inteles mesajul tau ca pe unul de incurajare si de incercare de a vedea frumos viata in continuare in ciuda tuturor relelor. E de bun augur. Insa e foarte important sa stii ca nu da roade, pentru ca e un mesaj care nu se pliaza deloc peste problemele relatate de ele in acest topic, pe aceasta tema, sunt esentiale pentru fiecare de aceea ti s-a spus ca e simplist spus. Tocmai pentru ca nu e deloc benefic sa le tratezi asa, e inutil pentru ca nu e autentic.
Iar ce mi se pare mie si mai periculos e argumentarea aceea cu perfectiunea din relatiile altora. Asta e ca si povestea aia cu: a, a murit cineva drag, las ca-ti trece, tuturor ni se intampla. Asta nu arata decat ca aplecarea spre cel care simte dureros anumite lucruri e nula, e ca si cum i-ai spune cuiva, ceea ce tu simti nu e relevant, nu e important. Si asta intareste tristetea, nerecunoasterea unor probleme pe care cineva le simte acute.

Mi-am amintit ca recent o prietena a avut o problema majora in familie, are un tata alcoolic, care pe deasupra e si paranoic si o mama supusa, situatia a degenerat atat de urat incat a amenintat-o pe maica-sa ca o omoara si chiar a trecut la actiune pana cand ea a chemat politia, caci bineinteles era prezenta. Prietenul ei vadit ingrijorat dar inconstient i-a spus, las ca trece in toate familiile se intampla. Sa spun ca si el provine dintr-un mediu violent? Prin urmare nici el nu poate vedea cat de nesanatoasa e o astfel de situatie de fapt, ca doar ce familiile nu-s perfecte. Inutil sa spun ca nu despre perfectiune e vorba si nici despre greselile inerente individului uman. Nu vorbim despre faptul ca a certat-o pe x mama ca n-a dus gunoiul. Pozitionarea in extreme nu e niciodata buna decat ca orizont. O relatie buna nu inseamna o relatie perfecta. Dar cu siguranta inseamna lipsa abuzului iar abuzul nu e numai fizic (desi avem tendinta sa ne gandim in special la el).

Si apoi cred ca e mai sanatos sa te gandesti la tine insuti asa cum esti si cum ai crescut decat sa blochezi orice gand, nu de alta dar poate se uita faptul ca discutam despre cei mai semnficativi oameni din viata noastra, si e o evidenta de prima mana ca-si pune amprenta pe felul in care gandim, simtim, suntem ca oameni. In multe aspecte ale vietii.

Asta nu exclude faptul ca cei care astern pe aici ganduri despre familiile lor nu isi traiesc viata si raman blocati in suferinta si tristete. Dar nu e despre asta vorba.

Edited by roua, 20 May 2011 - 18:00.


#64
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postroua, on 20th May 2011, 18:39, said:

Si apoi cred ca e mai sanatos sa te gandesti la tine insuti asa cum esti si cum ai crescut decat sa blochezi orice gand, nu de alta dar poate se uita faptul ca discutam despre cei mai semnficativi oameni din viata noastra, si e o evidenta de prima mana ca-si pune amprenta pe felul in care gandim, simtim, suntem ca oameni. In multe aspecte ale vietii.

Asta nu exclude faptul ca cei care astern pe aici ganduri despre familiile lor nu isi traiesc viata si raman blocati in suferinta si tristete. Dar nu e despre asta vorba.

Da! Eu am observat clar ca cu cat ma gandesc mai mult, cu cat constientizez mai mult, cu cat imi privesc mai mult copilaria si parte din adolescenta in introspectie si mai ales cu cat ma eliberez vorbind liber cu altii despre, cu atat mai mult reusesc sa ies din unele pattern-uri negative de comportament/gandire.

#65
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View Postroua, on 20th May 2011, 14:45, said:

Eu am inteles ca ea ar fi mult mai usurata daca ei ar putea sa vada si altfel lucrurile, adica si din perspectiva ei. Evident cum n-o fac nici ea nu-i slabeste, dar in sensul ca nu poate sa vada altfel decat asa, in conditiile date.

Insa stii, ea a spus un lucru atat de mare pe cat pare de neinsemnat. Insa de foarte multe ori parintii nu mai vor sa se incarce cu inca o povara, mai bine se fac ca nu aud.

Nu de putine ori am auzit insa: ""m-am eliberat pentru ca le-am spus ceea ce cred fara menajamente". "M-am eliberat pentru ca mama a recunoscut ca nu trebuia sa faca x si y..."

E o presiune imensa sa le tii in tine. Ani de zile, nota bene.  :rolleyes:

Da, e eliberator, dar si dureros , pt ca e ultimativ. De regula acele lucruri sunt nasoale, de aia le-ai si tinut atita nespuse.

In rest, atita ca spui, dar situatia nu se schimba. Ei nu vor recunoaste nimic,asta ar insemna sa recunoasca propria ratare/greseala.

De aia am spus, ca e inutil sa ramai blocat acolo , pina ei vor recunoaste. Si daca nu , ce faci ? Trece viata pe linga tine in frustrari ??

Ii lasi sa te amarasca in continuare ? Pina cind ? Asta nu poate deveni un scop "pina nu vor recunoaste", e pierdere de vreme si energie.

Spui ce ai de spus , daca asa simti, si e cazul sa-ti vezi de viata ta.

View PostThomas-, on 20th May 2011, 15:02, said:

Ceea ce e cu adevarat innebunitoare e reactia tatalui. Cand ii reprosez mamei ceva, un incident care s-a intamplat numai intre noi, maica-mea intai neaga hotarat ca a avut loc, apoi, pe masura ca ma infierbant, accepta ca ,,s-ar putea, dar eu nu-mi amintesc". Taica-miu, care a fost absent - nu fizic -, toata copilaria mea sare ca o fiara in apararea lui maica-mea, ca nu e asa, ca nu ar fi putut maica-ta sa faca asa ceva, ca inventez, ca nu e posibil sa se fi intamplat ce povestesc eu.



Nu, nu despre asta e vorba. Toata copilaria mea am fost sacul de box in care si-a descarcat maica-mea frustrarile. Stiam dupa cum deschidea usa ca urmeaza sa mananc bataie, nu conta cat de bine era totul acasa, cat de aranjat, cat de bine imi facusem temele. Maica-mea era deja suparata pe altii si urma sa ma bata pe mine ca sa se simta mai bine. Asta nu e greseala, asta e abuz. Ajunsesem sa am crize de isterie in timpul meditatiilor pentru ca nu stiam sa fac o problema, sa o rog pe meditatoare in genunchi sa nu-i spuna maica-mii ca nu am stiut problema. Eu peste asa ceva nu pot trece, nu ma pot preface ca e normal si firesc si ca nu a stiut sau nu a putut mai bine.

Pai e nedrept ce ti s-a intimplat si ai vrea sa indrepti asta macar printr-o discutie.

Scuza-ma ca spun asta, dar de unde nu este nici D-zeu nu cere.

Nu poti accepta, stii ca e gresit, dar nu mai poti face nimic pt asta.

Cel mai bun lucru pt tine e sa te desprinzi , de trecut, de ei, de tot.

Daca ramai ancorata psihic in aceasta nedreptate, esti in continuare dependenta de acceptul lor.

Rupe asta. Nu ai nevoie de nici o confirmare, stii ca nu a fost bine, nu conteaza ca ei nu vor sa recunoasca.

View Postroua, on 20th May 2011, 15:21, said:

Iti spun de ce nu e inutil. Rarisim, daca nu chiar niciodata, o astfel de recunoastere si o astfel de sinceritate fara proptele se intampla brusc si radical. Aceste lucrui nu se intampla decat cu politica pasilor marunti. Nu vei obtine o schimbare majora de perspectiva de pe o zi pe alta.

Am trecut si eu pe acolo, mi-a luat ani sa pot accepta si sa ma pot detasa.

Nu a recunoscut nimic, aceeasi reactie cum o descriu fetele , de negare, de uimire chiar, vina imi apartine ca am denaturat eu ce ea oricum nu-si aminteste.

Singura chestie care am reusit sa o punctez, a fost intrebarea " dar faptul ca n-am avut si nu avem o relatie buna, nu-ti da de gindit? ", chiar daca nu a fost cum zic eu, totusi de ce acest rezultat.

Asta a recunoscut ca asa e, dar nu stie de ce .

Daca se nimereste sa punctezi exact cind se intimpla ceva negativ (ca sa nu mai poata nega, am incercat si asta) e mai rau, pt ca o constringi sa se vada asa cum nu vrea.

Poate alege sa se razbune, in nici un caz sa dea inapoi. Ea e mama, ea are dreptate, orice ar fi, altfel ii iei autoritatea.

De aia zic ca e inutil , nici pasii marunti nu ajuta cu nimic, intentia buna e doar de partea celui ranit.

Edited by yasmi, 23 May 2011 - 07:16.


#66
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postaaalexandraaa, on 20th May 2011, 16:39, said:

Imi inchipui ca stii si solutia.

N-ai cum sa nu te mai lupti cu demonii, decat atunci cand reusesti sa-i faci sa-ti dea pace. Sau cand te biruie


View Postroua, on 20th May 2011, 17:39, said:

Probabil el a reusit doar inchizand de tot usile. Probabil pentru el asta e reusita si reteta care a dat roade. Insa aici vorbim despre relatii si inca relatii semnificative nu despre prajituri prin urmare retetele nu functioneaza la fel pentru toata lumea.

Demonii pot fi biruiți sau te pot învinge. Dar lupta asta e colosală, sfâșietoare și de durată.
Eu m-am aliat cu ei.

#67
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
mai bine-i ignori, si te preocupi de lucruri realizabile si placute pt tine.


n-au decit sa se sfasie intre ei, tu ai alta treaba.

ce nu te atinge, n-are cum sa-ti faca rau.

#68
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postyasmi, on 23rd May 2011, 09:12, said:

ce nu te atinge, n-are cum sa-ti faca rau.
Asta-i precum căcătul împachetat în ziar.
Dacă nu se vede poate nici nu pute.

#69
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Eu am plecat, ii vad o data pe an si vorbim la telefon la cel putin 3 luni o data. Chestia asta, in niste ani de zile, m-a ajutat sa imi schimb perspectiva, in sensul ca daca la 17 ani credeam ca el e de vina, betivul nenorocit, iar ea era "mami", acum el e "bolnavul alcoolic" iar ea e proasta, lasa si inconstienta ca si-a nenorocit psihic copiii fortandu-i sa traiasca langa el. Am invatat cuvantul divort la mai putin de 10 ani, s-a produs abia cand am plecat eu (aia mica) de acasa.
Le-am spus amandurora de cate ori au incercat sa se bage cu forta in viata mea motivul exact pentru care nu le dau voie, si-au asumat greselile, le recunosc, dar n-am auzit vreodata o scuza din partea vreunuia. Sincer, nici nu-mi mai pasa. Ma doare cand unul are probleme, am incercat sa ajut cand am putut, dar pentru mine sunt cam la fel ca si o matusa sau un unchi: rude. Si nu cred ca niste scuze m-ar determina brusc sa ii sun saptamanal sau mai des ca sa-i intreb de sanatate. Pur si simplu nu am ce sa le comunic mai des decat o fac acum, adica: am fost bolnava acum 3 luni, mi-am schimbat jobul, mi-am luat masina, sunt bine, tu cum esti?

#70
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View Postsfantu.dracu, on 23rd May 2011, 15:24, said:

Asta-i precum căcătul împachetat în ziar.
Dacă nu se vede poate nici nu pute.

N-ai inteles.

E similar cu a inchide usa si a pleca.

A accepta ca s-a intimplat si nimic nu se mai poate schimba.

Nu te poate defini doar trecutul. Daca stai acolo sa bocesti ca ti s-a intimplat nasolia, nu mai ai timp pt viitor.

Oricum oamenii astia nu-i poti schimba , nici constientiza.

Daca aveau un dram de minte si control , nu o bateau de fiecare data cind aveau o zi proasta.

Ori cine nu se poate controla, nu va putea nici recunoaste asta dupa 20 de ani.

De aia zic, ca-i lasi in banii lor si pleci mai departe. Nu-ti trebuie nici lamentari, nici confirmari din partea lor, ca numa zaci in frustrari ca nu vin.


View PostNicolla, on 23rd May 2011, 15:45, said:

Le-am spus amandurora de cate ori au incercat sa se bage cu forta in viata mea motivul exact pentru care nu le dau voie, si-au asumat greselile, le recunosc, dar n-am auzit vreodata o scuza din partea vreunuia. Sincer, nici nu-mi mai pasa.

Exact despre atitudinea asta vorbeam, sa ajungi sa nu-ti mai pese. Oricum ce a fost, nu se poate sterge.

#71
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mie mi se pare dubaș că nimeni nu încearcă să afle de ce au făcut ce-au făcut.
Da, e nașpa, au fost niște răi, dar de ce?

#72
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postadadoi, on 24th May 2011, 14:44, said:

mie mi se pare dubaș că nimeni nu încearcă să afle de ce au făcut ce-au făcut.
Da, e nașpa, au fost niște răi, dar de ce?

De iresponsabili. Pentru ca nu au gandit si nu si-au stabilit niste idei serioase privind copilul inainte se a avea un copil. Sau daca le-au stabilit au fost niste idei bolnave preluate de la proprii parinti. Pentru ca au fost mereu controlati de tot felul de forte (persoane) externe, si au avut dorinta de a avea macar CEVA pe care ei sa-l controleze = > copilul. Pentru ca i-au interesat doar aparentele si "ce zice lumea" , au pastrat tot ce e bun pentru straini si tot ce e rau pentru familie.
Ma intereseaza "de ce", din simplul motiv ca nu vreau sa ajung sa fac vreodata greselile lor, nu ca sa le gasesc justificare.

Cu alte cuvinte, de prosti.

Edited by Oscilatrix, 24 May 2011 - 15:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate