Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Relație proastă cu părinții - greșeli în educație?

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Da, si mie mi se pare ingrozitor sa recunosti asa ceva si sa-ti recunosti tie insuti ca e adevarat.

#38
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Iti place Vegeta, Oscilatrix?  :D Si mie!

#39
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Eu nu înțeleg un lucru: dacă ai o relație atât de urâtă cu părinții, de ce mai stai în casa lor?

#40
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postsfantu.dracu, on 20th May 2011, 16:03, said:

Eu nu înțeleg un lucru: dacă ai o relație atât de urâtă cu părinții, de ce mai stai în casa lor?

Probabil pentru ca nu-mi permit sa platesc chiria + restul?

#41
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
În cazul ăsta... taci și-nghite.


Dar să știii că nu e musai să stai singură, poți împărți chiria cu mai multe persoane.

#42
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postsfantu.dracu, on 20th May 2011, 16:03, said:

Eu nu înțeleg un lucru: dacă ai o relație atât de urâtă cu părinții, de ce mai stai în casa lor?

De parca exista vreun job in Romania actuala (in afara de prostituie in diversele forme), care nu necesita studii superioare si din care iti poti permite, ca fata, sa traiesti pe cont propriu.

#43
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postsfantu.dracu, on 20th May 2011, 16:06, said:

În cazul ăsta... taci și-nghite.


Dar să știii că nu e musai să stai singură, poți împărți chiria cu mai multe persoane.

Am stat si singura, de obicei imi strangeam banii un an si inchiriam ceva pentru un an. Erau momentele mele de normalitate, dar, inevitabil banii se terminau si trebuia sa incep totul de la capat.

Acum am bani deoparte, cred ca o sa-mi cumpar ceva anul asta prin Prima Casa. :rolleyes:

#44
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostOscilatrix, on 20th May 2011, 16:11, said:

De parca exista vreun job in Romania actuala (in afara de prostituie in diversele forme), care nu necesita studii superioare si din care iti poti permite, ca fata, sa traiesti pe cont propriu.

Mie problema mi se pare pusa gresit, intr-o oarecare masura. Categoric in unele cazuri se impune distanta, adica doar asa poti functiona civilizat ca familie. Sunt destule cazuri. Insa asta nu inseamna ca ideea topicului isi pierde din importanta. Indiferent unde stai, relatia cu parintii poate fi o problema.

Practic gandindu-ne, e clar ca divergentele apar mai putin, cel putin la unele nivele daca se traieste separat, prin virtutea distantei si a vietii separate a fiecaruia.

Asta dincolo de aspectele economice. Si dincolo de faptul ca oricum se impune statul separat la un moment dat indiferent de natura relatiilor.

Edited by roua, 20 May 2011 - 15:17.


#45
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostThomas-, on 20th May 2011, 15:15, said:

Am stat si singura, de obicei imi strangeam banii un an si inchiriam ceva pentru un an. Erau momentele mele de normalitate, dar, inevitabil banii se terminau si trebuia sa incep totul de la capat.

Acum am bani deoparte, cred ca o sa-mi cumpar ceva anul asta prin Prima Casa. :rolleyes:

Să înțeleg că, de fapt, tu în perioada în care stai la ai tăi nu participi la cheltuielile comune, economisești și pleci o perioadă apoi... îi rogi să te primească înapoi?

Eu nu văd o problemă la ei. Chiar și de ai participa la acele cheltuieli.

#46
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

Quote

Eu nu înțeleg un lucru: dacă ai o relație atât de urâtă cu părinții, de ce mai stai în casa lor?

View Postroua, on 20th May 2011, 16:16, said:

Indiferent unde stai, relatia cu parintii poate fi o problema.

Practic gandindu-ne, e clar ca divergentele apar mai putin, cel putin la unele nivele daca se traieste separat, prin virtutea distantei si a vietii separate a fiecaruia.

Eu stau singura de ani de zile, am plecat practic imediat ce am avut voie legal sa o fac, insa relatia dificila a ramas dificila. O vreme a gasit metode prin care sa ma tina dependenta de ea, m-a incurajat sa renunt la anumite venituri pentru ca "munceam prea mult" si "nu merita sa fiu sclava la un oarecare cand am parinti in viata" promitandu-mi ajutorul ei, pe care cand venea vremea sa mi-l dea, il conditiona. In fine, m-am prins de jocul asta dupa o vreme precum si de o gramada de alte jocuri care erau menite sa ma faca dependenta, sa imi poata pune conditii, si am renuntat sa ii mai fac pe plac.

Ideea este ca separarea fizica nu e suficienta. Intr-adevar faptul ca sunt independenta este un atu, in primul rand self esteem-ul meu, apoi pur si simplu lipsa conditionarilor din partea ei. Insa din pacate problemele nu se termina aici

Edited by aaalexandraaa, 20 May 2011 - 15:34.


#47
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postaaalexandraaa, on 20th May 2011, 15:28, said:

Ideea este ca separarea fizica nu e suficienta.
Tu nu ai plecat de la început. :D
Adică, ai schimbat doar colivia.

#48
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postsfantu.dracu, on 20th May 2011, 16:37, said:

Tu nu ai plecat de la început. :D
Adică, ai schimbat doar colivia.

Si in ce mod ar fi fost situatia diferita daca plecam mai tarziu?

#49
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostOscilatrix, on 20th May 2011, 15:11, said:

De parca exista vreun job in Romania actuala (in afara de prostituie in diversele forme), care nu necesita studii superioare si din care iti poti permite, ca fata, sa traiesti pe cont propriu.

Si ca baiat? :naughty:

#50
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDev, on 20th May 2011, 15:46, said:

Si ca baiat? :naughty:
Mai nasol.
Că cererea e mai mică la prostituția masculină.

#51
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Da, si eu consider ca principala cauza a acestor probleme ale voastre este faptul ca inca locuiti cu ei.
Avand acelasi mediu, intrand in interactiune apar si frustrarile, discutiile, reprosurile.

Va raportati la ceea ce a fost nelasand sa se estompeze ce a fost gresit.

Ma mira ca aveti atata timp de discutii si reprosuri, hei, viata merge inainte.

E bun un iarta-ma sau scuza-ma la timpul lui dar si daca nu e, nu incerc sa il obtin cu forta.

#52
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostCorina2009, on 20th May 2011, 17:06, said:

Da, si eu consider ca principala cauza a acestor probleme ale voastre este faptul ca inca locuiti cu ei.
Avand acelasi mediu, intrand in interactiune apar si frustrarile, discutiile, reprosurile.

Va raportati la ceea ce a fost nelasand sa se estompeze ce a fost gresit.

Ma mira ca aveti atata timp de discutii si reprosuri, hei, viata merge inainte.

E bun un iarta-ma sau scuza-ma la timpul lui dar si daca nu e, nu incerc sa il obtin cu forta.

E mult prea simplista abordarea, un fel de, daca am inchis usa de la baie si m-am dus in dormitor pot sa uit de toaleta refulata.

#53
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Este.
Dar cat vei mai refula??


Dar sunt greseli din trecut ale unor oameni care nu au invatat nicaieri cum sa fii un parinte excelent pentru copilul tau.
Poate parintele tau e ideal pentru alt copil.


Acum voi ce faceti, idealul vostru de parinte il turnati practic in capul unor oameni si pana nu recunosc greselile si vedeti ca le pare rau nu va lasati.

Edited by Corina2009, 20 May 2011 - 16:12.


#54
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostCorina2009, on 20th May 2011, 17:11, said:

Este.
Dar cat vei mai refula??


Dar sunt greseli din trecut ale unor oameni care nu au invatat nicaieri cum sa fii un parinte excelent pentru copilul tau.
Poate parintele tau e ideal pentru alt copil.


Acum voi ce faceti, idealul vostru de parinte il turnati practic in capul unor oameni si pana nu recunosc greselile si vedeti ca le pare rau nu va lasati.

Este evident ca e important pentru noi, altfel nu am consuma atata energie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate