Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

BUNATATI TARANESTI LA DOMICILIU

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#109
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Sincer, nu am nimic personal cu tine, chiar te invidiez ca ai timp sa ...tragi concluzii pripite. CALITATE , m-am referit la clienti nu la produse.
Tu iar aduci vorba de legume si stropeli dar te rog studiaza lista mea de produse si spune-mi ce pondere au acestea! Am avut rosii si vinete care sunt la mine in curte, in solar sau afara, la picurare acoperite de folie de mulcire. Din ele mananca si baietelul meu de 1 an si doua luni, mai mult nu am ce spune.
Branza si laptele sunt luate de la producatori din comuna , selectati. Avem in comuna 5 familii detinatoare a cel putin 3 vaci, 6 crescatori de capre (peste 50 bucati), 3 crescatori de ovine si caprine la un loc , care fac branza "amestec". In principiu m-am cam hotarat cu care sa colaborez dar inca nu sunt stabiliti exact.
Prepelitele si ouale de prepelita sunt de la un prieten din sat, tot fost orasan sictirit de praf si bitum care a lasat in urma un servici destul de bun pentru a trai cu minim de stres si maxim de sanatate. Fetita lui de 4 ani manaca zilnic oua de la pasarile din crescatorie.
Pasarile si ouale de gaina sunt adunate de la diverse babute din sat care in fiecare duminica se duc sa isi vanda surplusul din gospodarie intr-un targ la 10 km. Acolo , cel tarziu la ora 8 nu mai gasesti un ou in piata deoarece le colecteaza diversi intermediari care le plaseaza pe la cofetarii , patiserii sau diverse familii. Asa ca am siguranta ca nu sunt mai vechi de o saptamana cel mult. Pasarile sunt hranite natural pentru ca zilnic le feresc cu masina cand traverseaza la "pascut" de pe un sant pe altul , cand se intorc de la islaz si de la balta. Ele sunt sacrificate in gospodaria socrilor mei de catre membrii familiei. Si sa stii ca avem norme de igiena destul de ridicate. Chiar daca stam la tara sa stii ca avem aici baie si bucatarie chiar mai mari si mai utlilate decat  la apartamentul din Bucuresti.
Tuica o fac personal din boasca preparata de socrul meu. Aceasta boasca e compusa din fructe alterate sau refuzate din doua aprozare din Bucuresti ale unui bun prieten.
Painea e facuta din faina obtinuta din grau propriu. O face soacra mea sau o vecina !

Intentionez sa mai adaug la lista de produse toata gama de animale si pasari, majoritatea crescute de consatenii mei si mierea de la cumnatul meu pe care ma chinui sa il conving sa nu mai dea toata productia catre centrele de procesare la pret scazut.
Mai am in vedere ca toata productia de floarea soarelui sa o duc la presa in vederea obtinerii prin presare la rece de ulei alimentar si a sroturilor pentru furajarea animalelor din gospodarie.

Asa ca Danny ,  daca vrei sa mai dezbati subiecte legate de produse eco, de tratarea plantelor sau de alte produse si procese chimice te rog fara suparare sa deschizi topicuri separate pe ariile agricole dedicate in mod special acestora sau daca vrei neaparat sa le discuti cu mine poti folosi PM-urile dar te asigur ca nu sunt in cea mai mare masura sa vorbesc de capitolul acesta. Eu sunt un inspector de daune aflat in concediu de 2 ani pentru cresterea copilului si care incearca sa miste ceva in domeniul agricol ! Trag sperante sa nu mai fiu nevoit ca la sfarsitul concediului sa intorc hotarat si zambaret spate fostului job. Daca ai nevoie te pot consilia in cunostinta de cauza in domeniul daunelor auto, al asigurarilor si al transporturilor!


Numai bine , multumesc pentru urari si nu in ultimul rand vanzare buna si tie !
Succes!

Edited by kos_funny, 04 September 2011 - 23:00.


#110
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
OFF-TOPIC

PS (la postul de mai sus)
Pana la pensiune nu mai am asa mult cum crezi! Tatal meu a renovat si extins casa batraneasca a bunicilor care au trait acolo. Acum avem chiar 10 paturi (8 camere ), baie, bucatarie, beci, livada si alte anexe gospodaresti! Si toate acestea sunt la poalele muntelui. Peste o luna voi fi acolo ca sa montez centrala pe lemne deja achizitionata. Ideea e ca nu doresc transformarea acestei locatii intr-o pensiune la modul la care te gandesti tu. Acolo in marea parte a timpului nu sta nimeni. Ai mei vroiau sa se mute acolo la pensie. Pensia a venit dar din pacate tatal meu a pierdut mult la capitolul sanatate. Are diabet si insuficienta renala. Viata lui depinde de 3 sedinte saptamanale de dializa renala iar visul lui de a se retrage in locurile natale s-a cam spulberat.
Acum eu incerc sa dau totusi un rost muncii lui de o viata in vederea amenajarii si modernizarii acestei locatii de care din pacate nu se poate bucura din plin. Vreau sa se poata bucura alaturi de mine sau singuri cat mai multi dintre prietenii si "clientii" mei de incredere. La capitolul financiar nu vreau sa ridic pretentii, vreau sa las la latitudinea celor care se vor bucura de ospitalitatrea mea, de seviabilitatea prietenilor mei de acolo care le vor sta la dispozitie non-stop.
Si nu spun asta pentru ca nu ma intereseaza capitolul financiar ci pentru ca BANUL e lucrul de care imi e cea mai mare scarba pe lumea asta. Si la produsele pe care le livrez mi-e sila sa fac preturi dar poate atunci cand imi voi inchide cercul de clienti nu voi mai fi nevoit sa fac calcule. Fiecare sa imi spuna ce sa ii aduc si sa imi dea bani cat considera, pentru ca sunt sigur ca logica si bunul simt al clientilor mei nu imi vor lasa familia sa duca dorul banului necesar unui trai decent !

Edited by kos_funny, 04 September 2011 - 23:51.


#111
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

View Postkos_funny, on 4th September 2011, 22:32, said:

OFF-TOPIC

Si nu spun asta pentru ca nu ma intereseaza capitolul financiar ci pentru ca BANUL e lucrul de care imi e cea mai mare scarba pe lumea asta. Si la produsele pe care le livrez mi-e sila sa fac preturi dar poate atunci cand imi voi inchide cercul de clienti nu voi mai fi nevoit sa fac calcule. Fiecare sa imi spuna ce sa ii aduc si sa imi dea bani cat considera, pentru ca sunt sigur ca logica si bunul simt al clientilor mei nu imi vor lasa familia sa duca dorul banului necesar unui trai decent !


Costi, am dat o comanda pe PM, sincer abia astept sa mi-o livrezi zilele acestea. Iti respect efortul, altii in loc sa critice ar fi bine sa iti faca eventual concurenta, dar deh munca e grea...
Daca imi permiti un sfat: nu considera banul ca ceva scarbos, e de fapt rasplata muncii tale. Riscurile, noptile nedormite, stresul, transpiratia in gradini etc nu sunt scarboase - iar pt. asta trebuie sa ceri un pret.
Tu fii concentrat pe calitate si seriozitate - iar pt. livrare in Bucuresti sigur vei avea clienti si vei incasa in timp destui bani, pt. ca lumea s-a cam prins de tepele din magazine, de puii cu hormoni etc sau mezeluri uitate cu lunile prin galantare la care se mai aplica un adeziv cu alt termen de garantie etc.


Offtopic - la un hotel unde am lucrat, o data pe saptamana venea un arab sa cumpere la 1/4 din pret toata carnea care era aproape de expirare (noi la 4* si controlati de toate politiile sanitare din lume nu ne permiteam sa o mai folosim la gatit). Altfel noi am fi aruncat-o pur si simplu.
Arabul o folosea la saormariile lui din Bucuresti.


Succes maxim in tot ce intreprinzi.

#112
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Iti multumesc frumos pentru incurajare si te pot anunta ca aseara a fost parlita rata, prepelitele au fost spintecate azi dimineata, ouale sunt de ieri si alaltaieri, tuica a fost ultima data laudata acum o ora cand a venit un vecin sa-si cumpere ratia zilnica :). Acum astept sa se incinga testul, sa coaca soacra-mea painile si apoi imi imbarc familia si vin spre capetala. :) Foarte posibil ca in seara asta (sper sa nu fie prea tarziu) sa ajunga "pachetul" si la tine !Te voi suna in timp util!

#113
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

View Postkos_funny, on 5th September 2011, 09:43, said:

Iti multumesc frumos pentru incurajare si te pot anunta ca aseara a fost parlita rata, prepelitele au fost spintecate azi dimineata, ouale sunt de ieri si alaltaieri, tuica a fost ultima data laudata acum o ora cand a venit un vecin sa-si cumpere ratia zilnica :). Acum astept sa se incinga testul, sa coaca soacra-mea painile si apoi imi imbarc familia si vin spre capetala. :) Foarte posibil ca in seara asta (sper sa nu fie prea tarziu) sa ajunga "pachetul" si la tine !Te voi suna in timp util!

Costi,

Merci pt produse. Fiu-meu a si mancat 3 oua de prepelita (eu i-am spus ca sunt de dinozaur pitic, o specie pe cale de aparitie). Tuica e ok, parfumata usor a fructe.
Painea aia in test e meseriasa, am mancat un sfert din ea - dar e densa, grea, nu ca pufuletii astia de oras. Nu te iert cu prepelitele alea, asa ca astept data viitoare 5 bucati sau daca nu vin eu dupa ele  :peacefingers:

Spor in toate

#114
useri

useri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.08.2011
Am primit comanda (deci exista si exceptii la regula cu numarul de mesaje :) )! Suntem multumiti de produse - painea gustoasa, la fel si branza. Vinetele urmeaza sa fie procesate.

#115
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Va multumesc si astept comenzi . In principiu, saptamana viitoare sunt iar in Bucuresti!
La oferta mai adaug:

1. miere poliflora 15 lei/kg
2. gasca grasa la carcasa :) 45 lei buc
3. iepure californian 50 lei carcasa (1,5-2 kg)

Am in vedere sa adaug si zacusca si... puteti veni si voi cu propuneri !

Va multumesc!

#116
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Livrare joi, 15/09 .

#117
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 12.03.2003
Buna!

Pot primi si eu o oferta pe PM?

Multumesc mult cu anticipatie!

#118
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Hello,

Cand mai ajungi in Bucuresti? Sunt interesata de branza de capra (pentru inceput 1 kg), o gaina de curte grasa :P , oua cat mai proaspete (de gaina), o paine in test si zacusca daca se poate. Locuiesc in apropiere de Unirii, iti dau adresa prin PM.

Bianca

#119
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 26.01.2009
Cand este urmatoarea livrare?

#120
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Urmatoarea livrare va fi in perioada 3-7 octombrie. Din diverse motive sunt nevoit sa mai reduc din lista de produse iar la unele va trebui sa mai ridic pretul. In principiu oferta va fi :

1. Branza de vaca (proaspata) -13 lei/kg
2. Branza oaie+capra- 16 lei/kg
3. Branza capra -16 lei/kg

4. gaina de curte (carcasa cu organe) 30 lei /buc (1.5-2 kg)
5. rata (carcasa cu organe) 35 lei
6. cocos de curte (carcasa cu organe) 35 lei /buc ( minim 2 kg)
7. gasca grasa la carcasa :) 45 lei
8. curca (curcan) 15lei/kg carcasa
9. iepure californian (aprox 2 kg) 50 lei carcasa

10. faina 2,5 lei kg (productie prorie)
11. fasole 7 lei/kg
12. miere poliflora 15 lei/kg

#121
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Salut!
Am sa te deranjez cu un telefon zilele astea pentru branza, carne de pasare etc, vorbim mai multe la tel. In perioada 2-5 octombrie sunt plecat dar gasim noi cum sa ne intalnim, eu stau in zona de nord dar vin oriunde ti-e si tie mai usor!
P.S.
Sunt user vechi, cam de cand esti si tu.
Sanatate!

#122
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Nu ma deranjezi deloc, iti multumesc pentru incredere!
Legat de livrare nu vor fi probleme. Daca nu ne gasim pachetul il voi lasa la parintii mei, in zona Dristor .

Numai bine!

#123
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 26.01.2009
Feedback:  Produsele sunt foarte bune!
Multumesc!


Produse comandate: gaina de tara/branza de vaza/branza oaie+vaca

Edited by imnotsmith, 07 October 2011 - 20:25.


#124
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Multumesc frumos ! :)

#125
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Astept mailul cu urmatoarea vizita in BUC. Am cam terminat cu via si cu ce produse mi-am luat de la tara si deci sunt bun de o comanda :).

#126
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Salut, fei fi anuntat ca intotdeauna numai ca pentru moment sunt retinut la casa de la munte in asteptarea instalatorului pentru centrala. Ma tot amana si nu stiu cat va dura. Asa e cu maseriasii astia de la noi. Te aburesc ca sa le dai lucrarea si apoi stai si te rogi de ei sa se apuce si sa termine treaba! Imi poti lasa totusi pe privat o comanda de principu pentru ca s-ar putea sa fac un drum de urgenta pana la Bucuresti !

PS NU pot face momentan rost de branza de oaie si oua de gaina. La fel si gainile sunt in numar limitat.
Multumesc pentru intelegere!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate