Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Copii care se joaca si dreptul la proprietate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#19
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008
Nu, de obicei o dau din joacă, dar asta nu înseamnă ca eu să ies din 5 în 5 minute din casă să returnez ceva ce a aterizat pe proprietatea mea. Ce nu apreciez eu sunt motivele pentru care poarta mea bubuie și anume pentru că mă-sa lu' copilu' doarme și nu vrea să o trezească bubuind în poarta lor. Copiii sunt onești... dar nu și binecrescuți.

Editat de ParapantaFlavia, 25 aprilie 2011 - 13:50.


#20
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.662
  • Înscris: 02.12.2007
Sa retii un lucru care nu e al tau se cheama furt. Ca furi un ou, o minge, o masina, un cont din banca tot aia e.

Voi cand erati copii. ce mama zmeiului faceati ? daca sta plodul in casa si joaca Counterstrike nu e bine, daca iese afara sa se joace cu mingea iar nu e bine.

#21
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008
Atât timp cât mi s-a oferit freewilly nu cred că se consideră furt.
P.S. Dacă ești beat turtă și intri cu mașina prin gardul meu și rămâne înțepenită acolo se numește că ți-am furat-o? Get real!
P.S. Când eram mică învățam, că să nu ajung acum să stau cu chirie. Și nu am ajuns.

Editat de ParapantaFlavia, 25 aprilie 2011 - 14:02.


#22
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Nu mai vorbi de inteligenta...
da. cu tine chiar nu are rost.
si voi aveti o mentalitate inapoiata, sa nu zic altfel.
bunul copilului a aterizat fara voia lui pe proprietatea ta(el nu avea absolut niciun interes sa ajunga la tine). nu vrei sa o restitui dai dovada de prostie si daca nu ma insel si incalci legea.

#23
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008
Eu zic că americanii nu dau dovadă de prostie când îi împușcă pe trespasseri... Altfel erau comuniști acuma... Dacă eu sunt acasă și văd că aterizează mingea și o înapoiez este una, dar dacă vin de la servici și văd înregistrat de camerele de supraveghere pe cineva sărind gardul deci o intrare prin efracție e deja altceva. Poate să intre după minge, poate să intre după altceva. Cine îmi garantează mie că nu îmi dispare ceva din curte? If copilul are răbdare să ajung acasă să îi returnez mingea este ceva, dar să vezi pe cineva sărind gardul și călcând la întâmplare răsadurile de flori nu e un lucru deloc plăcut. Dacă ai chef de fotbal mai bine te duci pe stadion și scuipi semințe. Dacă nu vrei pe stadion pui mâna și îți deplasezi fundul leneș și duci copilul la joacă în parc. La noi nu părinții iresponsabili și leneși sunt devină că nu are copilul parte de joacă în parc și este nevoit să se joace pe mijlocul carosabiului expus la toate pericolele. Sunt vecinii răi și obtuji și șoferii domne'!!! Crează-le loc de joacă în curte nu îi mai lăsa să dea mașina peste ei.

Editat de ParapantaFlavia, 25 aprilie 2011 - 14:34.


#24
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.662
  • Înscris: 02.12.2007
Daaaaaa, impusca americanii la copii, parca ar fi in foisor si vaneaza mistreti. Hai tanti ca o iei pe aratura.

#25
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008
Când eu am zis  că nu am scăpat de comunism nu am vorbit degeaba. Ăia se duc în școală și își împușcă colegii și profesorii. Nu ai văzut cazuri de minori împușcați dacă te uiți la Irealitatea și Latrena3. Nici România nu mai este locul unde să te lași înșelat de aparențe.

Editat de ParapantaFlavia, 25 aprilie 2011 - 14:30.


#26
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.458
  • Înscris: 23.06.2009

 ParapantaFlavia, on 25th April 2011, 14:47, said:

Copiii sunt onești... dar nu și binecrescuți.
Vorbeste in numele tau.

 Molnjer, on 25th April 2011, 14:55, said:

Sa retii un lucru care nu e al tau se cheama furt. Ca furi un ou, o minge, o masina, un cont din banca tot aia e.

Voi cand erati copii. ce mama zmeiului faceati ? daca sta plodul in casa si joaca Counterstrike nu e bine, daca iese afara sa se joace cu mingea iar nu e bine.
Total de acord.

 ParapantaFlavia, on 25th April 2011, 15:00, said:

Atât timp cât mi s-a oferit freewilly nu cred că se consideră furt.
P.S. Dacă ești beat turtă și intri cu mașina prin gardul meu și rămâne înțepenită acolo se numește că ți-am furat-o? Get real!
P.S. Când eram mică învățam, că să nu ajung acum să stau cu chirie. Și nu am ajuns.
PS1: nu se numeste ca ai furat-o decat daca nu vrei sa mi-o dai inapoi. Si despre asta e vorba in cazul copiilor.
PS2: eu cand eram mic ma jucam cu mingea, si nu am ajuns sa stau cu chirie. Ba chiar sunt foarte bine.
Viata trebuie traita.

#27
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008
Aici este vorba despre "drept civil" nu despre "drept visat azi noapte". Și mai bine încearcă la drept roman.
P.S. Nu ți-o dau înapoi decât după ce constată poliția daunele. Poți să te dai și cu dosul de pământ. Viata trebuie trăită pe domeniul public și pe proprietatea ta personală, nu pe proprietățile altora. Contravențiile și penalitățile le trăiești pe proprietatea altora.

 SuperMelon, on 25th April 2011, 15:32, said:

nu se numeste ca ai furat-o decat daca nu vrei sa mi-o dai inapoi.
Ca să o dau înapoi înseamnă că mi-a fost dată mie înainte. Deci nu am furat-o. Dreptul civil se întoarce din cuvinte nu din impresii. Măine poimâine or să își arunce deliranții gunoiul peste gard la mine în curte (bineînțeles absolut involuntar) și vor avea pretenția că l-am furat!!! I-am furat și pisica lu' vecina că nu am vrut să mă urc pe acoperișul MEU să-i recuperez mâță nebună.

Editat de ParapantaFlavia, 25 aprilie 2011 - 14:53.


#28
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.662
  • Înscris: 02.12.2007
Hai ca delirezi si ai trecut la extreme. Sa vad eu politist care vine sa constate floarea rupta ori geamul spart de mingea unui copil. Eu zic  daca tot ai invatat tu pe branci ca nu stai in chirie  :coolspeak: ca nu o fi mare efortul sa te muti in mijlocul padurii sau sa-ti fortifici casa. Faci garduri inalte le dotezi cu sarma ghimpata, faci un sant cu apa in fata gardului, poate pui si vreo 2 crocodili pe acolo, iti montezi prin toata curtea camere si senzori de miscare, eventual mai faci si niste turnuri, angajezi pe unii de la PP si le dai in dotare pusti cu sare sau cu gloante de cauciuc.

Eu zic sa-ti iei si o antiaeriana si sa tragi cu ea dupa pasarile care-ti zboara prin curte, ptr ca nu-i asa  ?... produc daune: iti mai lasa un gainat pe masina, unul pe palarie, altul direct in varful nasului  :console:

#29
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.251
  • Înscris: 20.10.2008
Păi un geam spart aduce a intrare prin efracție deci eu zic că merită să chemi poliția. Că apoi le spui că ai găsit o minge înauntru e altceva. Deși mult mai simplu ar fi să degajezi acea minge pe acoperișul proprietarului sau eventual în vreo curte care are ieșire la strada vecină. Dacă eu nu reușesc să îmi recuperez paguba de ce aș avea bunăvoință? Pe bunăvoința fraierilor s-au bazat mulți care au făcut porcării și s-au îmbogățit în țara asta. Dacă mă duc și îi reclam vecinului semințar răsadul de flori distrus sau geamul spart s-ar putea să îmi râdă în nas (că de unde știu eu că e mingea lu' fi-su), deci este mult mai practic să își caute ei mingea pe altă stradă.
P.S. Mașina stă în garaj. După o grindină anormal de mare de acum 5 ani și doi copaci rupți de vând am învățat o lecție. Să stea alții să curețe găinaț, dar și rahat de câine că și la categoria adunat fecalele animalelor de companie suntem ultimii pe harta continentului și nu numai.

 Molnjer, on 25th April 2011, 15:56, said:

Sa vad eu politist care vine sa constate floarea rupta ori geamul spart de mingea unui copil. Eu zic  daca tot ai invatat tu pe branci ca nu stai in chirie  :coolspeak: ca nu o fi mare efortul sa te muti in mijlocul padurii sau sa-ti fortifici casa.

Ce îmi place mie la graba asta de a recupera mingea boracului este faptul că mulți s-au comportat exact în stilul manelaromânesc caracteristic majorității: "ce mă interesează pe mine de lucrurile altuia (ferastră, flori, ptric de grădină, somethingelse), numai lucrurile mele contează, restul să se mute". Mare lucru un geam spart, hai să ne fofilăm de la plata pagubei minimizând aspectul gravității. Dacă nu aș trăi în București, aș putea face pe oripilata... La mai mare.
P.S. Dacă nu te superi, mergi tu în pădure și dă cu mingea în toți copacii, apoi roagă-i frumos să ți-o înapoieze.

Editat de ParapantaFlavia, 25 aprilie 2011 - 15:29.


#30
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.458
  • Înscris: 23.06.2009
Vorbesti multe prostii.
Nu mai gandii in extreme si exceptii. Nu mai blama copii, ca nu e vina lor ca esti tu frustrata de viata.
De altfel, nici nu poti avea prea mari pretentii de la cineva care si-a trait copilaria in casa, citind povesti.

#31
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.662
  • Înscris: 02.12.2007

 ParapantaFlavia, on 25th April 2011, 16:25, said:

Ce îmi place mie la graba asta de a recupera mingea boracului este faptul că mulți s-au comportat exact în stilul manelaromânesc caracteristic majorității: "ce mă interesează pe mine de lucrurile altuia (ferastră, flori, ptric de grădină, somethingelse), numai lucrurile mele contează, restul să se mute". Mare lucru un geam spart, hai să ne fofilăm de la plata pagubei minimizând aspectul gravității. Dacă nu aș trăi în București, aș putea face pe oripilata... La mai mare.
P.S. Dacă nu te superi, mergi tu în pădure și dă cu mingea în toți copacii, apoi roagă-i frumos să ți-o înapoieze.

Fatuca, nu stiu cum ai trecut tu prin viata dar eu te sfatuiesc sa mai iesi si din casa-curte.

Normal ca daca-ti sparge geamul ii anunti parintii si se rezolva. Eu cand in copilarie am mai facut cate o boacana de regula am indreptat problema (cerut scuze, mutat cu gasca in alta parte, platita sau reparata stricaciunea, etc). Nu inteleg de ce esti asa isterica, iti trimit copiii mingea in curte in fiecare zi de cate 10-100 de ori ? La ce fite ai in cap, bag de seamna ca nici nu ai copii.


.

#32
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 629
  • Înscris: 28.03.2005

 Molnjer, on 25th April 2011, 18:20, said:

La ce fite ai in cap, bag de seamna ca nici nu ai copii.


.

bestial, o deductie logica uluitoare. si mai tragem si concluzia ca...daca e adevarat, si nu are copii, chiar e de cacat. cum isi permite?

daca Flavia e intr-o extrema, voi sunteti in cealalta. femeia vorbeste de un principiu, RESPECTAREA PROPRIETATII. nu conteaza daca de adulti sau copii.

si-a aranjat probabil gradina si nu cu zarzavat...cum i-a dus pe unii mintea sa se gandeasca, ca doar atat au putut...si a gasit-o muci ca au sarit copiii gardul ca altfel nu ar fi verificat probabil camerele... ceea ce in ochii unora e ok, de ce nu?

#33
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.458
  • Înscris: 23.06.2009
Daca le dai mingia copiilor, ei nu sar gardul. De asemenea, daca le zici frumos (atentie, frumos!) sa plece, pleaca (testat).

#34
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 01.12.2007

 SuperMelon, on 26th April 2011, 13:06, said:

Daca le dai mingia copiilor, ei nu sar gardul. De asemenea, daca le zici frumos (atentie, frumos!) sa plece, pleaca (testat).

Inseamna ca nu sunt copii adevarat.

#35
sibusiso

sibusiso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 21.03.2011
Ce frustrati pe aici! Da-i, domne, mingea copilului sa se joace. Ti-a spart un geam, il plateste. Nu ti l-a spart, da-i naibii mingea sa se joace si sa nu stea in casa cum ai stat tu. Voi sunteti genul de oameni care ar da in judecata pentru orice nimic. Va prevad un viitor de babe comentatoare asupra tineretului din ziua de *azi* prin mijloacele de transport in comun.

l.e.: Flavia, stau si ma uit la timpul pe care il petreci editandu-ti si admirandu-ti fiecare post. Asta spune multe despre personalitatea ta...

Editat de sibusiso, 26 aprilie 2011 - 15:16.


#36
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.533
  • Înscris: 07.07.2009
o cheama Parapanta si are in poza o parapanta :roflmaofast:  :roflmaofast:

eu atat am avut de spus aici :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate