Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

(Apolodor13) Marea Provocare - Casuta Dascalu

- - - - -
  • Please log in to reply
697 replies to this topic

#613
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006

View PosteuribiontuL, on 14th January 2012, 06:32, said:

eu sunt interesat de un generator pentru utilizare casnică în situații de pene de curent.
acum un an, al meu a dat în primire. iar de atunci, nici c-am avut nevoie de el.
singura condiție: bobinajul să fie realizat din cupru și nu din aluminiu zmăcuit să semene a cupru.
M-ai spart...:)) de unde sa stiu eu daca e smacuit bobinajul? Nu e smacuit, e pur cupru....:))

#614
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Si eu cred ca e cupru .
27 mil e unul nou, iar asta a ajutat doar la constructia unei case fara etaj, timp de 4 luni, maxim.
E aprope nou.

#615
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View PostApolodor13, on 15th January 2012, 19:24, said:

M-ai spart...:)) de unde sa stiu eu daca e smacuit bobinajul? Nu e smacuit, e pur cupru....:))
Apolodoareee,
nu mi-o lua în nume de rău. chiar caut un generator care să îndeplinească criteriile amintite.
c-așa, am avut și eu unul nou-nouț, cu 3ieșiri 220, +1trifazică, indicator...etc. L-am folisit timp de 3ani în regim de țaca-paca. Și, a dat în primire la prima solicitare mai serioasă, de-a trebuit să-l dau la rebobinat (unde a și rămas definitiv).

ăăă...noroc cu Petre, c-am ajuns pe la un service de așa ceva, unde, întrebând ce/cum, m-am mai destupat asupra problemei.

Edited by euribiontuL, 16 January 2012 - 16:58.


#616
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View PosteuribiontuL, on 16th January 2012, 16:49, said:

m-am mai destupat asupra problemei.

pai destupa-ne si pe noi rogu-te, daca nu o fi secret.

#617
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
păi, situația a fost că, generatorul fiind exploatat peste cât poate duce, a cedat. nu tu să-i sară siguranțele, nu tu vreo protecție.
în specificațiile etichetei apar anumiți parametrii. și poate că este capabil să-i atingă, dar pentru cât timp? dacă-l lași să funcționeze, agregatu' începe să miroasă a încins. și dacă nu ești prin preajmă atunci când se întâmplă asta, să-l poți opri la timp, se deteriorează până la distrugere. deci, există o diferență între ce pretinde că poate face și ce/cum/cât face efectiv. iar diferența aceasta o face bobinajul generatorului.
în service s-a constatat că acesta din urmă, se prăjise. și era din aluminiu.
soluția era înlocuirea doar a modulului generator. greu procurabil, și foarte scump. drept pentru care, am mers pe varianta rebobinării.
nefiind bobinat industrial, n-avea garanția că este echilibrat. deci, generator compromis definitiv.

Edited by euribiontuL, 17 January 2012 - 18:02.


#618
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Mda, am inteles - e o problema comuna tuturor aparatelor electrice - alea de proasta calitate au timp de functionare continua f. mic, dupa care se ard. Se numesc "hobby".

Dar cum poti sa-ti dai seama din ce e facut bobinajul?

#619
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
cel mai bine cunosc situația cei ce lucrează la service-urile specializate.

#620
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View PosteuribiontuL, on 17th January 2012, 18:00, said:

cel mai bine cunosc situația cei ce lucrează la service-urile specializate.


E f. simplu de "determinat" - se arunca o privire pe placuta alternatorului (generatorul electric are 2 componente - motorul si alternatorul); Daca pe placuta scrie ceva gen Meccalte - sau alta firma cunoscuta, se noteaza detaliile si se cauta pe net. La fel si cu motorul agregatului.

Cele ieftine de "magazin universal" cu 800 ron sau similar sunt proaste de nu se poate descrie. Cat dai - atata face... in cel mai bun caz.

Alta solutie e sa luati un generator de firma... cea mai buna recomandare sunt marcile care se baga la inchirieri (de ex SDMO, Subaru). O firma serioasa nu umbla cu prostii.

#621
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
Ce putere are centrala dv electrica?
Si ce putere aveti de la enel?

#622
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
centrala este de 18kw si face fata cu succes la frigurile de afara. Azi dimineata aveam un -22 de grade. Vreau sa multumesc inca o data structuristului si arhitectului care au insistat sa introduc atat conducta de alimentare cu apa cat si cea de scurgere la 90cm. Nu vreti sa stiti cati bat la usa pt apa...

#623
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
pe acolo n-a nins?
nu se poate topi niste zapada?...
:)

#624
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011

View Postbudrom, on 2nd February 2012, 09:12, said:

pe acolo n-a nins?
nu se poate topi niste zapada?...
:)
E mai simplu sa mearga la vecini dupa apa, decat sa topeasca zapada.....si mai ieftin. :rolleyes:

#625
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
cum v-ati descurcat cu zapada?
izolat de lume sau nu, in dascalu?
....poze?
:)








(nimeni dintre cei ce si-au facut case in ultimul timp, de pe aici,
nimeni n-a pus poze cu zapada... si cu 1 exceptie - toshiba, nici daca mai locuiti in casa acum sau la oras, nu ne-ati spus...
merita se ne mutam in jurul orasului? avem curent, gaze tot timpul?)
:naughty:

Edited by budrom, 12 February 2012 - 14:11.


#626
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
(nimeni dintre cei ce si-au facut case in ultimul timp, de pe aici,
nimeni n-a pus poze cu zapada... si cu 1 exceptie, nici daca mai locuieste in casa acum sau la oras, nu ne-ati spus...
merita se ne mutam in jurul orasului? avem curent, gaze tot timpul?)
:naughty:
[/quote]



Subscriu celor de mai sus,cum e viata la casa(vila)? :peacefingers:

#627
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006

View Postbudrom, on 12th February 2012, 14:05, said:

cum v-ati descurcat cu zapada?
izolat de lume sau nu, in dascalu?
....poze?
:)

(nimeni dintre cei ce si-au facut case in ultimul timp, de pe aici,
nimeni n-a pus poze cu zapada... si cu 1 exceptie - toshiba, nici daca mai locuiti in casa acum sau la oras, nu ne-ati spus...
merita se ne mutam in jurul orasului? avem curent, gaze tot timpul?)
:naughty:
Uite bre ca pun eu poze sa va saturati :)
Referitor la intrebarea daca merita sa stai in jurul orasului, raspunsul este categoric da :), cu conditia sa ai si prieteni primitori cu posibilitati de cazare. Comuna a fost rupta de lume vreo doua saptamani puse una peste alta, datorita curentului si a drumului impracticabil pe bucata Dascalu-Stefanesti, dar exista varianta practicabila Moara Vlasiei-Balotesti-DN1-Bucuresti, mai lung cu 30 de km, dar exista! Binenteles ca in aceasta perioada am stat in Bucuresti la un bun prieten si fost coleg de facultate. Asa ca ma gandesc serios daca sa mai vand sau nu generatorul, mai ales ca mi-am cumparat niste calorifere pe ulei, dar care stau inca sigilate, probabil pentru iarna viitoare. De miercuri eu m-am relocat in casuta si n-am mai avut probleme cu curentul. Singura problema majora o am cu zapada dupa cum veti vedea mai jos :)

Attached Files



#628
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Zapada cat casa, precum vorba aia...  :mellow:

#629
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
deci ,intri in curte peste gard  :lol:
nu e rau ,ca faci economie de balamale ,mai putine deschideri =mai putina uzura = viata mai lunga

#630
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
nici steagul n-a rezistat...
cum spuneam:
http://forum.softped...m...&p=11123654

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate