Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

(Apolodor13) Marea Provocare - Casuta Dascalu

- - - - -
  • Please log in to reply
697 replies to this topic

#631
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006

View Postpetre69, on 18th February 2012, 21:51, said:

deci ,intri in curte peste gard  :lol:
nu e rau ,ca faci economie de balamale ,mai putine deschideri =mai putina uzura = viata mai lunga

De intrat, nici cu gandul nu gandesti pe unde intru :). Prin spatele curtii, am o intrare secreta. Daca nu era ea, nici nu stiu pe unde intram...

View Postbudrom, on 18th February 2012, 22:04, said:

nici steagul n-a rezistat...
cum spuneam:
http://forum.softped...m...&p=11123654
Steagul e rupt mai de multa vreme...da n-ai avut ochi sa-l vezi...erai cu ochii la gratar :)

#632
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
Am deschis poarta azi, asa ca putem spune ca de azi intram normal in curte. Am dat la zapada de zici ca stau in Siberia. Sentimentul oricum e de nedescris si nu regret ca m-am mutat la tara :P Acum fac si eu haz de necaz...preferam sa beau o bere prin nu stiu ce club si sa-mi dea municipalitatea zapada din fata casei.

Attached Files



#633
mmaximm

mmaximm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.01.2012
Acolo nu exista primar?
Nici macar azi nu a bagat un buldo pe strada dvs?
Care-i numele lui... sa-l pomenim la Biserica.

#634
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006

View Postmmaximm, on 19th February 2012, 20:22, said:

Acolo nu exista primar?
Nici macar azi nu a bagat un buldo pe strada dvs?
Care-i numele lui... sa-l pomenim la Biserica.
E o doamna primar, probabil ca o sa ajunga si la noi, dar e ceva mai complicat. Anul asta sunt alegeri...asa ca voi stii ce am de facut :)

#635
mmaximm

mmaximm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.01.2012
bineinteles ca e greu, daca nu esti implicat cu ceva contracte cu primaria sau ceva, acolo...
:)

#636
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
Hai ca a venit primavara si la noi. As avea nevoie de ceva pamant negru, are cineva ceva idei sau oferte?

#637
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007

View PostApolodor13, on 19th February 2012, 19:08, said:

Am deschis poarta azi, asa ca putem spune ca de azi intram normal in curte. Am dat la zapada de zici ca stau in Siberia. Sentimentul oricum e de nedescris si nu regret ca m-am mutat la tara :P Acum fac si eu haz de necaz...preferam sa beau o bere prin nu stiu ce club si sa-mi dea municipalitatea zapada din fata casei.
Sub movila aia e casa? :D
La alegeri sa lipesti pozele pe gard in fata sectiei, sa nu uite satenii cine i-a condus pana acum.

#638
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Sambata am trecut pe strada ta.
Te-am claxonat, dar nu cred ca erai pe acasa, ce nr de tel mai ai acum?
Ce tare e firma de paza!
Am stat 1 minut langa gardul tau, a sunat ceva prin casa sau acoperis aproape insesizabil si in 4 minute dupa ceas,
a sosit echipa, cu unul care a sarit pe usa masinii si in 2 pasi era peste gard, direct langa casa!!!
Live...
:thumbup:

#639
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006

View Postbudrom, on 9th April 2012, 13:06, said:

Sambata am trecut pe strada ta.
Te-am claxonat, dar nu cred ca erai pe acasa, ce nr de tel mai ai acum?
Ce tare e firma de paza!
Am stat 1 minut langa gardul tau, a sunat ceva prin casa sau acoperis aproape insesizabil si in 4 minute dupa ceas,
a sosit echipa, cu unul care a sarit pe usa masinii si in 2 pasi era peste gard, direct langa casa!!!
Live...
:thumbup:
In principiu, da si tu un semn cand vii, iar firma nu are cum sa nu fie tare ca sta la capul strazii non stop, ne despart de ei cam 300m. Si mai nou e si greu sa ajungi la noi ca avem vreo 15 caini, fara stapan, care binenteles pe noi nu ne musca, dar daca incerci sa ajungi pe la noi pe jos...e jale. Mi-am insusit si eu unul dintre ei si acum avem si caine la curte :), desi de mancare le dam la toti.

#640
editeditro

editeditro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.05.2011

View PostApolodor13, on 29th August 2011, 21:56, said:

Stimabililor este a doua noapte pe care o vom petrecem in casuta. De acum tot o sa petrecem aici. Sa avem viata lunga si sanatosi sa fim, ca in rest o sa le facem noi pe totate cu timpul. Vreau sa va spun, ca am un sentiment pe care nu-l pot descrie, dupa prima noapte dormita in casuta noastra fara usi...:). Saptamana asta o sa punem si usile stati calmi ;). Curtea arata vraiste, dar promit s-o aranjez si pe asta in cele doua saptamani de concediu, caci da, de azi sunt in concediu! O sa eliberez si terasa de resturile care au ramas de pe urma constructiei si o sa-mi pun un scaun si o masuta sa savurez ceaiul de dimineata cat mai e cald pe terasa....e mirific, am descoperit azi dimineata...
Si acum ceva poze cu casuta la stadiul in care ne aflam...sa nu fiti prea duri, dar am vrut sa ne mutam pana la 1 septembrie. Asta a fost targetul :)

Presupun ca ai mai completat in tabelul ala cu costuri. La ce total ai ajuns?

View Postediteditro, on 30th April 2012, 01:34, said:

Presupun ca ai mai completat in tabelul ala cu costuri. La ce total ai ajuns?

Te rog sa-mi trimiti fisierul pe mail , [email protected] , daca se poate. Multumesc

#641
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
La cat mai mult dintra-cesta... :thumbup:
[ http://blogs.reuters.com/reuters-money/files/2011/09/gold1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#642
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
Da, asa poate mai termin si eu prin curte una alta :)
Apropo, gata si gradina, maine poate reusesc sa arunc niste poze pe aici. :)

#643
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
A trecut maine....hai cu pozele.  :thumbup:

#644
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Hai cu nisti pozeeeeeeee. Cum e la casa ? Gradina de zarzavaturi, chestii ? :coolspeak:

#645
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Haidi bre, macar de dragul meu si al inginerului_bv, stiu ca numai merita sa scrii pe aici nimic, totusi,
mai pune 2 poze cu minunea poloneza... si ce ai mai facut pe la ea.
:thumbup:

#646
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Nene Apolodor, mai zii si tu detalii despre centrala matale electrica !

1. Ce putere maxima absorbita ai?
2. Ce putere are centrala?
3. Ce consum ai avut asta iarna?
4. Suprafata casei?
5. Ce putere are bolierul?
6. Cati l are?

Numai bine :peacefingers:

#647
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
Pfuuu ce de vreme a trecut...mai, mai sa nu-mi mai gasesc jurnalul. Multumesc celor care l-au mutat si vad ca e de bine, ca e la jurnale tehnice de succes :).

Bun astazi avem si poze ca sa nu ziceti ca sunt rau. M-am pregatit de dimineata, dupa ce am luat laptele pentru Filipo, de la un tataie din sat. Viata la tara, iti ofera anumite beneficii ;), pe langa aerul curat si linistea senzationala de prin imprejurimi. Ce e ingrijorator e faptul ca dupa ce mi-am definitivat studiile mi-am dorit un job pentru care sa nu ma trezesc dimineata, lucru care de cand ne-am mutat la casa....nu se mai intampla. La 5.30 sunt in picioare incercand sa mai fac cate ceva prin curte. Filip merge la cresa de o saptamana si plansul de dimineata a devenit sportul preferat. Naveta cu masina e mult mai linistita si mai usoara decat traficul din Bucuresti, iar cu cele doua poduri finalizate, cel de peste centura si cel de la Pipera, nu depasim 30 de minute pana in Bucuresti. Asta a fost intro-ul cu viata la tara :).
Anul asta ce sa va zic, n-am mai facut prea multe pe la casa, am mai avut de achitat cateva datorii, am schimbat pompa de apa care s-a stricat prin ianuarie(cele doua cu care am facut casa erau din dragonul rosu, cumparate cu 200 de lei parca) si acum am reusit sa termin trotuarul de pe langa casa(latime 1m), ca sa evit noroaiele cand mai iesim sa intindem rufele si cand ma coboram la beci. Datorita alegerilor, avem si strada pietruita mai nou, ca sa vedeti ca lucrurile se misca la noi, nu stau. Ce vreau sa mai punctez este faptul ca desi temperaturile din vara au ajuns si la 40 de grade, poate si mai ridicate, in casa nu am avut niciodata mai mult de 28 de grade, ceea ce eu zic ca e super ok, deci izolatia si-a facut treaba cu succes. Partea de agricultura n-a fost un succes total, dar nu ma plang...ma bucur ca am o productie de rosii Cherry de invidiat. La anul deja voi face niste modificari si sper eu sa fie mai bine.

Va salut pe toti!

PS. cei care mi-ati mai trimis pm-uri, imi da o eroare atunci cand vreau sa va raspund. Pentru excel-ul cu cheltuieli, lasati o adresa de email.
@Viktor usa metalica e de la Maco e de interior, adica din aceea de bloc, nu de casa, doar ca i-am pus o folie de protectie de la ei pt UV si un picurator. In ceea ce priveste condensul asta iarna, nu am vazut asa ceva nici la interior nici la exterior, dupa un an, usa arata impecabil, dar din cate-mi amintesc, parca ai venit si-ai vazut-o, nu? Pretul a fost 2000 de lei cu transport si montaj.

PS1. Pozele! primele sunt mai de pe la inceputul verii...inceputurile agriculturii :). O poza e cu drumul inainte de pietruire si poza cu drumul dupa pietruire. Plus poze cu trotuarul. Poze si cu vecinul care-si construieste casa langa noi, cu fundatie de 30-40cm :).

Attached Files



#648
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Ai pus noutatile exact in acelasi timp cu sosirea PRIMEI poze COLOR de pe Marte! :)
In numele tutoror care ti-au scris, TNX!

Attached Files


Edited by budrom, 28 August 2012 - 10:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate