Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Android vs. Symbian.

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,074
  • Înscris: 14.08.2007

 Steauaboy95s, on 10th April 2011, 15:59, said:

A incuraja symbian acum e ca si cand ai spune ca W95 e cel mai tare SO Microsoft...

 Steauaboy95s, on 10th April 2011, 15:59, said:

Symbian is dead (Adoptare Wp7 by Nokia) si e la ani lumina departare de Android
Tu si cu Ionut sunteti la fel de "obiectivi" ca si un activist politic cand vorbeste de partidul concurent.

Ca sa lamurim cat de moarta e platforma, hai sa vedem ce a aparut pentru Symbian (zic doar cele instalate de mine) in ultima jumate de luna (adica binisor dupa ce s-a anuntat adoptarea WP7 pe viitor ca SO principal):
- doua browsere (din aceiasi familie dar diferite) foarte bune (Opera Mini 6 si Opera Mobile 11), de fapt cele mai bune de pe S^3
- doua updateuri de firmware pentru telefoanele din Romania (PR 1.1 si PR 1.2) + un update pentru Quick Search
- update Nokia Social 1.3
- update Nokia Maps 3.06
- Nokia Sleeping Screen
- Nokia Drop
- update Nokia Situations
- Qt 4.7.3, Qt Mobility 1.1.2
- update la SDK-ul de dezvoltare Qt la 1.1 RC (Release Candidate)
- noul font Nokia Pure, cu tot cu metoda de instalare (neoficial) pe actualele S^3
- Angry Birds Rio
- update client Twitter Gravity (cel mai bun client Twitter pt S^3)
- update client Facebook Kasvopus (incet-incet devine si el tot mai bun, inca nu e lansat pe Ovi)
- TTPod pentru S^3, probabil cel mai bun/complet player audio pentru S^3
- Youtube downloader, client pentru youtube (cel mai bun de pana acum chiar daca nu e inca ce trebuie)

Astea sunt doar cele aparute in ultima jumate de luna si instalate de mine personal, evident ca sunt multe alte chestii interesante care probabil mi-au scapat. Eu zic ca activitatea e bunicica pentru o platforma "moarta". A, si abia saptamana asta o sa fie anuntate alte noutati/imbunatatiri pentru Symbian ;) Dar daca fanboy-ilor Android le place sa creada ca e moarta, e problema lor. Se pare ca cea mai mare frustrare si cele mai multe nemultumiri le genereaza Symbian-ul acelora care nu detin/folosesc telefoane Symbian ;)

Edited by utopium, 10 April 2011 - 22:18.


#56
root_cert

root_cert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 30.12.2010

 Hider141, on 10th April 2011, 22:23, said:

Chiar nu e nevoie sa dai qoute la mesajul de dinaintea ta.
Din exprimarea ta reiese clar ca n-ai avut de-a face nici in clin nici in maneca cu telefoanele Nokia din seria S60v5. Bateria in nici un caz nu tine maxim o zi, ci 3 chiar patru zile cu 1-1,5 ore de muzica/zi, ~1 ora de wifi si inca cateva minute de convorbiri.
Si Pentru 99% dintre persoanele care vor un program de monitorizare a consumului bateriei nu il vor doar asa ca sa aibe un program in plus instalat pe telefon, ci ca sa stie exact ce program consuma cel mai mult din baterie si astfel ar trebui evitat sau cautata o varianta updated, poate o alternativa, ce program consuma putin si poate fi astfel lasat sa ruleze in background, etc.
nokia energy monitor desteptule :) ,  iti arata grafice in timp real si pe mAh, si pe mW si pe V  si cosumul retelei , wifi tot tot tot . pur si simplu rulezi ceva si vezi cat consuma?
de ce postezi ceva ce hab nu ai?

#57
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Ma apuca rasul cand vad cate aplicatii au scos pentru Symbian si ce mai aplicatii, pai pe Android ma plictisesc eu cate apar pe zi, cat la Symbian intr-o luna.
Voi astia cu Symbian puteti sa intrati de curiozitate aicisa fa faceti o parere cam cate programe si jocuri de calitate sunt.

#58
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 utopium, on 10th April 2011, 23:13, said:

Eu zic ca activitatea e bunicica pentru o platforma "moarta".
Nu e o platforma moarta.
Nokia a impartit produsele lor in 3.
Smartphones vor avea Windows...
Mobilephones vor avea Symbian...
Si inca ceva care probabil vor avea MeeGo :lol:

#59
root_cert

root_cert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 30.12.2010
Maemo :P

Edited by root_cert, 10 April 2011 - 22:47.


#60
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 root_cert, on 10th April 2011, 23:32, said:

Maemo :P
Nici macar ala nu e mort ca si el a primit noul font Nokia, Opera 11, QT Mobility 1.2, Angry Birds Rio, Sygic Mobile Maps 8.2.4, Firefox 4, CuteTube pentru Youtube... :coolspeak:

#61
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 root_cert, on 10th April 2011, 23:26, said:

nokia energy monitor desteptule :) ,  iti arata grafice in timp real si pe mAh, si pe mW si pe V  si consumul retelei , wifi tot tot tot . pur si simplu rulezi ceva si vezi cat consuma?
de ce postezi ceva ce hab nu ai?
Bine ca esti tu dăștept si raspunzi doar partial. Poate nu avem toti chef de calcule matematice, cand vrem sa vedem graph-style ~ce procent din baterie se duce pe ascultat muzica, web browsing, messaging, etc. Asa ca Nokia Energy Monitor, care de fapt se numeste Nokia Energy Profiler e fix pix si ofera o intelegere greoaie a consumlui de curent a bateriei pentru 99% din useri (doar de asta aplicatia e destinata dezvoltatorilor de aplicatii, pentru a vedea consumul de curent si a incerca sa o optimizeze).
Daca esti asa de atotstiutor atunci spune-mi o aplicatie care-mi citeste CID-ul, nu seria cardului microSD si o alta aplicatie care-mi permite sa rulez filme DivX pe S60v5 fara a trebui convertite in prealabil.

#62
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 Hider141, on 10th April 2011, 21:23, said:

Chiar nu e nevoie sa dai qoute la mesajul de dinaintea ta.
Din exprimarea ta reiese clar ca n-ai avut de-a face nici in clin nici in maneca cu telefoanele Nokia din seria S60v5. Bateria in nici un caz nu tine maxim o zi, ci 3 chiar patru zile cu 1-1,5 ore de muzica/zi, ~1 ora de wifi si inca cateva minute de convorbiri.
Si Pentru 99% dintre persoanele care vor un program de monitorizare a consumului bateriei nu il vor doar asa ca sa aibe un program in plus instalat pe telefon, ci ca sa stie exact ce program consuma cel mai mult din baterie si astfel ar trebui evitat sau cautata o varianta updated, poate o alternativa, ce program consuma putin si poate fi astfel lasat sa ruleze in background, etc.
poate m-am exprimat eu gresit...dar si tu....ai inteles tot...am zis ca ce-ti trebuie sa vezi detaliat consumul pe android ca oricum sta o zi incarcat...si stai tu linistit  ca sisgur sigur am avut mai multe nokia-symbian decat tine....si acum am nokia de care sunt fff..multumit de el...si da tine 2-3 zile...cu 4adrese de mail push...50 sms/zi...si convorbire ....la greu...Muzica/filme....stelute/floricele/brizbrizuri---am laptop/calculator/aparat foto/camera video(cand am nevoie)....deci astea nu ma intereseaza/....pe mine ma intereseaza sa nu ma lase cand mi-e lumea mai draga...dar acum fiecare isi ia ce-si doreste si in functie de necesitatile pe care le are...e aiurea cand vad cum va jigniti ca daca unu are nokia gata e de porc!!! de ce? aaaa....am inteles ca ai tu android!!!!! super tare .....esti inteligent...pe mine ma doare undeva si de nokia symbian/android/IOS n-am actiuni la nici una...dar folosesc ce-mi ajuta in momentul asta si cum am mai zis...ma pot baza pe el...Android...da am avut o zi si nu-mi trebuie brizbrizuri...ca ce!!! ziceti-mi si mie de ce as alege un android in loc de symbian...il folosesc intens la mesaje/mail push(trimis-primit)/voce/agenda....sincer cel mai bun ptr mine...mi se par blackberry ....au un ecran si o vizibilitate cum nici un telefon nu o are plus stabilitate buna a SO....dar au si ele un minus...nu merita abonamentul ala in plus  :thumbdown:  si da....nu vreau sa platesc un abonament asa mare ca vor companiile de telefonie....numai la noi este asa mare abonamentul...cand se vor mai destepta si vor face si ei un ab...mai ok...sigur sigur voi trece...BAFTA!!!!

#63
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Si mie imi place mai mult Windows 98. Nu-i inteleg pe fitosii astia care au XP sau 7 pe calculator.

Hai sa fim seriosi. Am avut si eu telefoane cu Symbian dar asta nu m-a oprit sa trec pe ceva mult mai bun > Android.
In momentul in care va aparea ceva mai bun ca Android am sa ma conformez.

#64
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
Cel mai bun SO e ăla care ți se potrivește. Restul e abureală...
Că și tataia zice ca telefoanele mobile sunt lucru' dracu' și că mai sigură și mai bună e Poșta Română ca și sistem de operare dar asta nu înseamnă că el a rămas în 1925. E vorba strict de ce-ți trebuie la momentul respectiv.
Părerea mea... și nu dați cu pietre...

#65
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 Dau, on 11th April 2011, 08:24, said:

Si mie imi place mai mult Windows 98. Nu-i inteleg pe fitosii astia care au XP sau 7 pe calculator.

Hai sa fim seriosi. Am avut si eu telefoane cu Symbian dar asta nu m-a oprit sa trec pe ceva mult mai bun > Android.
In momentul in care va aparea ceva mai bun ca Android am sa ma conformez.
k...am priceput ironia...chiar era cazul??? normaaaallll...ca doar suntem romani...nu?...nu are nici o legatura una cu alta ...dar in fine...k...ai trecut pe android ca symbianul nu-ti mai satisfacea nevoile...k...nu-i o problema..dar de ce trebuie sa fii ironic?

#66
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Ne-am abatut de la subiect si vad ca discutia s-a axat pe tema 'eu tin cu Steaua, dinamovistii sunt lame'.
Observ ca in contextul in care multi dintre noi renunta cu greu la un SO cu care s-au obisnuit, altii s-au adaptat extrem la Android a.i. nimic altceva nu mai conteaza sau nu mai exista.
Cativa dintre voi au oferit exemple. Este vorba despre aplicatia pentru Yahoo Messenger care ofera facilitatea de apel video si care nu exista pe Symbian. Au mai fost date alte exemple, dar, dupa parerea mea, neinteresante.
Nu ma intereseaza gestionarea energiei pe E72 a carui baterie ma tine mult mai mult decat a multor smartphone-uri, dar desi vad Symbian in avantaj in aceasta situatie, nu consider acesta un atu. Multi incarca telefoanele seara, zilnic, pur si simplu din obisnuinta, deci consider avantajul relativ.
Android ofera softuri care citesc CID. Iarasi, avantaj relativ. Parca ma vad cand mi-am luat primul Symbian, imi instalasem tot felul de aplicatii, unel si uitam la ce folosesc.
Peste toate insa, piata Symbian a stagnat. Probabil Nokia vor mai realiza telefoane sub acest SO, dar nu cred ca vreun cumparator pertinent va mai alege Nokia si Symbian.
Incerc sa fiu impartial, dar nu stiu daca reusesc. Ce am observat eu la Android ar fi fluenta vitezei in mieniu, poate mi s-a parut.
Ca idee principala, Android-ul reprezinta anul 2011 si Symbian-ul, trecutul. Ne sunt utile si ne bucuram de aplicatiile pentru Nokia, dar cati dintre noi si-ar cumpara maine un astfel de aparat? Eu nu. Dar foarte probabil nu voi schimba nici platforma. Nokia nu mai merita increderea nimanui. Sa se puna pe treaba si sa lase parteneriatele distructive.  Deci anul acesta nu ma voi innoi.

#67
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 wrongeu, on 11th April 2011, 09:48, said:

k...am priceput ironia...chiar era cazul??? normaaaallll...ca doar suntem romani...nu?...nu are nici o legatura una cu alta ...dar in fine...k...ai trecut pe android ca symbianul nu-ti mai satisfacea nevoile...k...nu-i o problema..dar de ce trebuie sa fii ironic?

Invata sa scrii mai intai si dupa aia poti sa-mi comentezi mie ironiile. Ok?
O zi buna.

#68
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 Dau, on 11th April 2011, 09:36, said:

Invata sa scrii mai intai si dupa aia poti sa-mi comentezi mie ironiile. Ok?
O zi buna.
normal...tipic romanesc...cand nu ai argumente o dai pe aia cu scrisul...bine ca esti tu ala destept...io nu-ti urez o zi buna....ca doar o ai...esti un inteligent in viata....

#69
root_cert

root_cert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 30.12.2010

 Hider141, on 11th April 2011, 08:53, said:

Bine ca esti tu dăștept si raspunzi doar partial. Poate nu avem toti chef de calcule matematice, cand vrem sa vedem graph-style ~ce procent din baterie se duce pe ascultat muzica, web browsing, messaging, etc. Asa ca Nokia Energy Monitor, care de fapt se numeste Nokia Energy Profiler e fix pix si ofera o intelegere greoaie a consumlui de curent a bateriei pentru 99% din useri (doar de asta aplicatia e destinata dezvoltatorilor de aplicatii, pentru a vedea consumul de curent si a incerca sa o optimizeze).
Daca esti asa de atotstiutor atunci spune-mi o aplicatie care-mi citeste CID-ul, nu seria cardului microSD si o alta aplicatie care-mi permite sa rulez filme DivX pe S60v5 fara a trebui convertite in prealabil.
nu prea stii nimic nimic, doar pui intrebari pt ca hab nu ai, d-asta si intrebi. nu inteleg cum de te aflii aici, cand nu stii absolut nimic de symbian. padure fara copaci . PT code-uri si alte feluri este PhonetInfo ; filme pe s60v3 v5 este core player , orice divx si xvid merge , nu inteleg cum de ai supravietuit pe planeta asta pana acum fara pic de creier . 2 la mana , ce treaba ai cu s60v5 cand aici se vorbeste de symbian 3, nu de versiunile vechi de symbian. pe care acum merge divx xvid, cu subtitrare cu tot ce vrei fara nici o alta apicatie 3rd party

#70
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Hei domnu' AM INCERCAT deja Core Player, cred ca vreo 3-4 versiuni diferite, pe telefon hackuit, dar in afara de blocari n-am scos altceva de la el.
Iar PhonetInfo nu arata asa ceva. Nici varianta Lite, nici full.
Si inca un amanunt care tie ti-a scapat: Nici in titlul topicului, nici in 1-ul post nu apare ca aici e vorba de Symbian 3.
Asa ca scuza-ma, dar nu eu sunt cel fara creier.

#71
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Eram sigur ca o sa duca la flame topicul asta...

Sunt destule topicuri despre SO pe aria versus care au si chestionare incluse.

 utopium, on 10th April 2011, 23:13, said:

Tu si cu Ionut sunteti la fel de "obiectivi" ca si un activist politic cand vorbeste de partidul concurent.
utopium nu stiai ca SO Android si Galxy S(peste cateva saptamani Galaxy S II :roflmao: ) sunt cele mai performante din univers ? Restul sistemelor de operare/telefoane sunt niste "prasti". :lol:

Intra toata ziua pe topicul Nokia N8 sa isi laude plasticul ala lucios(cica e "plastic premium"). :console:

Nu neg ca nu e bun SO Android dar are si el "bubele" lui si cu siguranta nu e cel mai bun. Fiecare sistem de operare are plusuri si minusuri, iar fiecare utilizator are gusturi diferite.
Sa nu uitam ca odata cu versiunile 2.2, 2.3, Androidul a ajuns la un nivel de "maturitate".

Pentru multi utilizatori conteaza foarte mult experienta "out of the box".

Edited by Just_Cavalli, 11 April 2011 - 10:07.


#72
root_cert

root_cert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 30.12.2010

 Hider141, on 11th April 2011, 11:04, said:

Hei domnu' AM INCERCAT deja Core Player, cred ca vreo 3-4 versiuni diferite, pe telefon hackuit, dar in afara de blocari n-am scos altceva de la el.
Iar PhonetInfo nu arata asa ceva. Nici varianta Lite, nici full.
Si inca un amanunt care tie ti-a scapat: Nici in titlul topicului, nici in 1-ul post nu apare ca aici e vorba de Symbian 3.
Asa ca scuza-ma, dar nu eu sunt cel fara creier.
cum poti compara cu , ca nu se specifica android 1.5 cu s60v3  sau android 2.3 cu symbian3 ? pe care le alegi? nu e dracu evident ca vei compara ce e nou pe piata? ultimile versiuni ?
sau topic de video grafice ? Nvidia vs AMD ?  ce o sa compari RIVA TNT 2 sau geforce 590 ? esti absurd
si core player ala merge brici , are si cateva setari in settings de facut , singura chestie care nu mai mergea in ultimile luni era youtube , si asta din cazua ca au schimbat aia de la youtube probabil DNS , iar coreplyaer fiind fara updateuri ( ca aia nu scot asa ceva) nu mai stia unde sa se conecteze

Edited by root_cert, 11 April 2011 - 10:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate