Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Android vs. Symbian.

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#37
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostMUR_I0NUT, on 10th April 2011, 15:32, said:

Pai ce, n-are 2? Doar sunt 2 orificii identice in partea de jos  :roflmao:
Unul din ele e microfonul. Stiu asta pt ca atat colega mea cat si un prieten bun, ambii cu iPhone 4, au vrut sa se duca la garantie ca nu le merge un difuzor  :roflmao: :roflmaofast:

#38
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 14:44, said:

Poti sa faci apeluri [...]
Nu m-ai inteles. Tocmai confirmam parerea ta. O aplicatie de chat realizata chiar de proprietarul server-elor este mai completa, clar.
Apeluri video de pe Symbian pe Yahoo Messenger, nu se poate. Doar audio.
Problema este ca eu nu sustin sa Symbian este minunat pentru toata lumea, dar pentru mine, deocamdata, pana la o departajare clara, va ramane SO preferat. Aceasta in conditiile in care nu imi voi cumpara un telefon nou. Daca ar fi sa o fac, anul acesta, nu as mai cumpara in mod cert Nokia, deoarece ma simt jignit de atitudinea lor si de infratirea cu concurenta. Decoamdata insa, mie, imi este bine asa.

Edited by YOUR_GOD, 10 April 2011 - 14:42.


#39
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View Post654321, on 10th April 2011, 15:25, said:

Pai tocmai ca sa ne intelegem.
Treaba e asa:
Daca spui ca iOS e la moda atunci cei mai multi il cumpara pentru facilitatile oferite de S.O.
Daca spui ca iPhone  e la moda atunci cei mai multi il cumpara pentru cum arata.
Oare care e corecta?  :habarnam:
Bine, fie cum zici tu. Aici nu mai pot sa te contrazic :D

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 15:39, said:

Nu m-ai inteles. Tocmai confirmam parerea ta. O aplicatie de chat realizata chiar de proprietarul server-elor este mai completa, clar.
Apeluri video de pe Symbian pe Yahoo Messenger, nu se poate. Doar audio.
Problema este ca eu nu sistin sa Symbian este minunat pentru toata lumea, dar pentru mine, deocamdata, pana la o departajare clara, va ramane SO preferat. Aceasta in conditiile in care nu imi voi cumpara un telefon nou. Daca ar fi sa o fac, anul acesta, nu as mai cumpara in mod cert Nokia, deoarece ma simt jignit de atitudinea lor si de infratirea cu concurenta. Decoamdata insa, mie, imi este bine asa.
Hai sa o luam altfel: Nu vrei sa cumperi alt telefon deocamdata pt ca esti multumit cu actualul, dar umatorul upgrade va fi clar Android sau iOS, nu?

Pai asta e alta treaba... :)

Edited by Steauaboy95s, 10 April 2011 - 14:51.


#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 15:40, said:

Bune, fie cum zici tu. [...]
Mai, daca se tineau in continuare de Symbian, poate l-as fi ales si pentru urmatorul telefon, dar daca ei au dat mana cu dusmanul, ii taxez. Eu ma refer strict la Nokia aici si nu la ceilalti producatori care mergeau pe Symbian. Nici nu vreau sa reiau discutia privind problemele ultimelor noutati Nokia vis-a-vis de preturile astronomice ale acestora. Pe mine asta m-a afectat mai tare decat 100 de SO noi.

Edited by YOUR_GOD, 10 April 2011 - 14:47.


#41
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 15:46, said:

Mai, daca se tineau in continuare de Symbian, poate l-as fi ales si pentru urmatorul telefon, dar daca ei au dat mana cu dusmanul, ii taxez.
Nu ai cum sa te mai tii de Symbian. Eu inca ma mir ca au fost atat de idioti incat sa creada ca mai pot face ceva din el, dar pe de o parte ii inteleg...nu poti creste un copil pana la 20 ani ca apoi sa il arunci, sa nu il mai recunosti si sa zici ca numai e fii-tu! :) Iar Symbian a fost copilul lor, cu defectele si plusurile lui  :notangel:  A incuraja symbian acum e ca si cand ai spune ca W95 e cel mai tare SO Microsoft...

Alegerea cu WP7 insa a fost total neinspirata si plina de orgoliu. Le era frica sa nu fie luati la misto ca se dau pe Android, asa ca au ales Wp7 in speranta ca vor face ceva cu Microsoft. Cei de la Microsoft insa doar se folosesc de Nokia in momentul actual, iar atunci cand vor aparea telefoanele Nokia cu WP7 la 1 GHZ si 512 ram, deja vor exista Samsunguri cu Wp7/Android cu Quad-Core si 3 GB RAM...prin urmare, Nokia este Motorola anilor 2010-20? . Si mie chiar imi pare rau de ei...

Edited by Steauaboy95s, 10 April 2011 - 14:59.


#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 14:28, said:

Ca idee, ma intreb cum ar merge Symbian-ul pe procesor de 1GHZ si 512 RAM...
Vei afla anul asta ;)

Ca si functionalitate sunt cam la fel (Androidul a recuperat puternic in ultimul an cu 2.2 si 2.3 ca avea cateva lipsuri), insa Androidul are avantaje la interfata/ergonomie si software mai mult/bun disponibil. Symbianul consuma mai putine resurse deci ruleaza pe sisteme mai ieftine, cu mai putin RAM, procesor mai slab si baterie mai mica, deci avantajul e ca la aceleasi dotari de obicei Symbianul e mai ieftin. In momentul de fata la terminalele existente eu aleg Symbianul pentru ca inca nu exista Android care sa ofere ce ofera un Nokia N8 (in special pe partea foto, dar si alte dotari secundare gen FM Transmitter, USB OTG, frecvente suportate si chiar si HDMI-ul e cam rar intalnit). Dar daca nu te intereseaza in mod special partea foto si dotarile extra ale unui N8 de exemplu, atunci strict ca software e preferabil un Android pentru ca are aplicatii mai multe/bune disponibile, iar daca preferi ecranele/rezolutiile mari si procesoarele de viteza mare, atunci momentan nu ai nici o alternativa pe Symbian. Insa si Symbian-ul va avea cateva update-uri semnificative de soft anul asta ... iar aplicatii bune apar destul de des inca. E departe de a fi un sistem mort cum vor sa sugereze unii pe aici.

Edited by utopium, 10 April 2011 - 15:14.


#43
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 13:46, said:

Eu ma refer strict la Nokia aici si nu la ceilalti producatori care mergeau pe Symbian.
Pai cand zici Symbian zici Nokia si viceversa. Toti au renuntat la Symbian, inclusiv Nokia, prin trecerea la WP. Deci, ce rost are discutia? :habarnam: Cine are bani de un telefon cat de cat si isi ia Nokia cu Symbian ori ii batut in cap ori ii batut in cap, din 2 una.

#44
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View Postutopium, on 10th April 2011, 16:12, said:

Vei afla anul asta ;)

[bla,bla,bla,bla]
Mai ai de gand sa scrii de multe ori aceleasi povesti de adormit copii? Symbian is dead (Adoptare Wp7 by Nokia) si e la ani lumina departare de Android. Live with it! ;)

Edited by Steauaboy95s, 10 April 2011 - 15:47.


#45
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 14:47, said:

Mai ai de gand sa scrii de multe ori aceleasi povesti de adormit copii?
Mie-mi place partea de mai jos :inlove:

View Postutopium, on 10th April 2011, 14:12, said:

FM Transmitter, USB OTG, frecvente suportate si HDMI


#46
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 13:33, said:

Legatura Smartphone-Jocuri se numeste Sony Ericsson Xperia Play

Uite, ca sa iti dau un exemplu concret: Eu vreau sa imi fac backup la toate aplicatiile din telefon si apoi sa le pun la loc, pt ca sunt de ordinul zecilor si nu am timp sa stau sa reinstalez. Pt Android exista Titanium Backup, pt Symbian exista...nimic! Dar bine....sunt multe aplicatii care le am pe telefon si nu se gaseste in ovi store nici macar un inlocuitor, asa ca pe symbian nu as avea mai mult de 15 aplicatii + vreo 4 jocuri. (Sper ca sunt 15 aplicatii utile (diferite) pe ovi store nu de alta, dar cica "mii de aplicatii pe ovi store", adica: 300 X si 0, 400 de MarioReloaded, 450 de iFart etc :D)
daca sti ce aplicatie vrei, exista un "sarci-box" si gasesti ce ai nevoie.

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 15:46, said:

Mai, daca se tineau in continuare de Symbian, poate l-as fi ales si pentru urmatorul telefon, dar daca ei au dat mana cu dusmanul, ii taxez. Eu ma refer strict la Nokia aici si nu la ceilalti producatori care mergeau pe Symbian. Nici nu vreau sa reiau discutia privind problemele ultimelor noutati Nokia vis-a-vis de preturile astronomice ale acestora. Pe mine asta m-a afectat mai tare decat 100 de SO noi.
+1 de la mn, si mie imi pare foarte rau ca au abandonat symbian-ul, este singurul os de mobil care mi-a satisfacut toate nevoile, de la primele versiuni, pana la s60v5, si nu spun asta doar pentru ca am avut aproape numai telefoane cu symbian, ci si pentru ca mi-au trecut prin mana, Iphoane, Win-mobile-uri, si android-uri, iar win mobile dupa mine este cel mai incalcit sistem de operare ce putea fi pus pe un telefon  :deadtongue: androidul, nu are in plus fata de symbian, mai nimic, inafara de cateva efecte in plus pe ecran, iar de iphone, prefer sa nu vorbesc... (daca aveam bani mai multi si rabdare, optam pentru e7 acum am un c6, bun si asta :D, sunt momente cand mi-as fi dorit un mic plus la puterea de procesare, dar asta nu are legatura cu topicul)
P.S. Your_God, tu ce telefon ai?

#47
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
E72 si sunt extrem de multumit de el. Imi place cum se misca, cum arata si ma folosesc cam de 3 sferturi din functiile sale cu softurile preinstalate sau third party, dupa caz.

#48
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
-Off-topic: initiatorul topicului trebuia sa stie ca va naste un flame war cu acest topic, deoarece inca sunt multe persoane care "pupa-n cur" (scuzati expresia) un sistem de operare aflat in coma de cativa ani buni, car in curand va fi deconectat de la aparate.
Da, gasesti aplicatii folositoare si pe Symbian, dar sunt mult mai slabe si incomplete fata de alte programe alternative pentru Android/WM6.5/WP7/iOS.
De exemplu, daca stie cineva un program pentru S60v5 care sa-ti arate consumul bateriei detaliat pe aplicatii individuale, home screen, O.S., etc. il rog sa posteze aici numele programului. Sunt aproape sigur ca nu va gasi asa ceva, singurul program care se apropie oarecum fiind Battery Monitor, dar care raporteaza consumul playerului mp3 ca fiind generat de browserul web, nu e detaliat decat pe categorii (talk, web browser, music player, home screen, messaging, gps apps, gallery, camera si other).
Sau un program/tweak ce-ti arata CID-ul cardului microSD-nu exista decat pe Windows Mobile si Android.

Edited by Hider141, 10 April 2011 - 17:29.


#49
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

View PostHider141, on 10th April 2011, 17:26, said:

-Off-topic: initiatorul topicului trebuia sa stie ca va naste un flame war cu acest topic, deoarece inca sunt multe persoane care "pupa-n cur" (scuzati expresia) un sistem de operare aflat in coma de cativa ani buni, car in curand va fi deconectat de la aparate.
Da, gasesti aplicatii folositoare si pe Symbian, dar sunt mult mai slabe si incomplete fata de alte programe alternative pentru Android/WM6.5/WP7/iOS.
De exemplu, daca stie cineva un program pentru S60v5 care sa-ti arate consumul bateriei detaliat pe aplicatii individuale, home screen, O.S., etc. il rog sa posteze aici numele programului. Sunt aproape sigur ca nu va gasi asa ceva, singurul program care se apropie oarecum fiind Battery Monitor, dar care raporteaza consumul playerului mp3 ca fiind generat de browserul web, nu e detaliat decat pe categorii (talk, web browser, music player, home screen, messaging, gps apps, gallery, camera si other).
Sau un program/tweak ce-ti arata CID-ul cardului microSD-nu exista decat pe Windows Mobile si Android.
si la ce te ajuta sa stii ce si cum iti consuma detaliat???? oricum tine maxim 1zi(in cel mai fericit caz)!!!! e jale ce suflet puneti pe nu-s ce SO de parca ati avea actiuni la ei....frate iti place bine nu-ti place iar bine ce tot ridicati sau dispretuiti nush ce sistem...cand o aparut prima data Android deja i se facea de 40zile....imi place ca deja si nokia-wind... deja ii faceti si la asta de 40zile....parca vad peste vre-un an ca deja androidul e MORT si asta....ofofo

#50
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Chiar nu e nevoie sa dai qoute la mesajul de dinaintea ta.
Din exprimarea ta reiese clar ca n-ai avut de-a face nici in clin nici in maneca cu telefoanele Nokia din seria S60v5. Bateria in nici un caz nu tine maxim o zi, ci 3 chiar patru zile cu 1-1,5 ore de muzica/zi, ~1 ora de wifi si inca cateva minute de convorbiri.
Si Pentru 99% dintre persoanele care vor un program de monitorizare a consumului bateriei nu il vor doar asa ca sa aibe un program in plus instalat pe telefon, ci ca sa stie exact ce program consuma cel mai mult din baterie si astfel ar trebui evitat sau cautata o varianta updated, poate o alternativa, ce program consuma putin si poate fi astfel lasat sa ruleze in background, etc.

Edited by Hider141, 10 April 2011 - 21:24.


#51
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postwrongeu, on 10th April 2011, 19:38, said:

e jale ce suflet puneti pe nu-s ce SO de parca ati avea actiuni la ei....
Eu am actiuni la Symbian :bouncey:

#52
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postrsn13, on 10th April 2011, 16:18, said:

androidul, nu are in plus fata de symbian, mai nimic, inafara de cateva efecte in plus pe ecran,
suport flash, incarcare muuuuuult mai rapida a paginilor, meniurilor
mai are rost sa continui ?

#53
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostHider141, on 10th April 2011, 22:23, said:

Si Pentru 99% dintre persoanele care vor un program de monitorizare a consumului bateriei nu il vor doar asa ca sa aibe un program in plus instalat pe telefon, ci ca sa stie exact ce program consuma cel mai mult din baterie si astfel ar trebui evitat sau cautata o varianta updated, poate o alternativa, ce program consuma putin si poate fi astfel lasat sa ruleze in background, etc.
Sper ca stii ca toate programele care se lauda ca iti arata asa ceva sunt niste prostioare de 2 lei.

#54
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
E un videoclip pe engadget cu noul Symbian. Nu se vede foarte clar, dar are multe functii noi. Chiar va rog sa va uitati sa vedeti diferenta enorma.

Nu are cum sa nu va placa. UI arata foarte bine si are multe functii imbunatatite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate