Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Android vs. Symbian.

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#19
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Post654321, on 10th April 2011, 13:06, said:

Pentru un utilizator obisnuit nu conteaza S.O.-ul.
Serios ?

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ionut, banuiesc ca fiecare are propria parere si propriile necesitati.
Nu vorbesc in necunostinta de cauza si as vrea sa ma crezi pe cuvant. Eu insa prefer telefoanele business, nu ma intereseaza jocurile.
Mi-ai dat ca exemplu Yahoo Messener, dar exista nenumarate softuri pentru Symbian in ceea ce priveste chat-ul. Dintre ele as aminti Fring, Nimbuzz si IM+.

#21
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 13:59, said:

Ionut, banuiesc ca fiecare are propria parere si propriile necesitati.
Nu vorbesc in necunostinta de cauza si as vrea sa ma crezi pe cuvant. Eu insa prefer telefoanele business, nu ma intereseaza jocurile.
Mi-ai dat ca exemplu Yahoo Messener, dar exista nenumarate softuri pentru Symbian in ceea ce priveste chat-ul. Dintre ele as aminti Fring, Nimbuzz si IM+.
....Dar care niciunul nu este mai bun ca aplicatia de Yahoo. Iar daca vrei aplicatiile alea mai slabe, se gasesc si pe android, cu o interfata mult mai buna decat cea de symbian si probabil mai multe functii decat cea de symbian!

Iar daca ai citit postul meu, ti-am dat o aplicatie care nu are "variante" in ovi store: Titanium Backup

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Dupa cum am zis, nu ma interseaza interfata. Singurul argument touchy este faptul ca aplicatia de chat respectiva este dezvoltata de catre Yahoo si de aici, de acord, o functionalitate mai buna.
Nu stiu la ce anume te referi prin backup. Si pe Symbian poti face de exemplu backup pe cardul de memorie si apoi sa restaurezi SO impreuna cu toate aplicatiile.

#23
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostDIVX2006, on 10th April 2011, 13:50, said:

Serios ?
Pai daca conteaza spune 3 avantaje ale Android...

#24
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Android, of course. (desi eu acum folosesc un E63  :lol: ).
S-ar putea sa avem surprize mari de la WM7, nu se stie.
Symbianul e in moarte clinica.

#25
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 12:13, said:

Singurul argument touchy este faptul ca aplicatia de chat respectiva este dezvoltata de catre Yahoo si de aici, de acord, o functionalitate mai buna.
Pai cam acelasi lucru se intampla in majoritatea cazurilor cu aplicatiile de pe Symbian. MArile firme nu s emai complica cu dezvoltarea pt o platforma ce deja de ceva timp a luat drumul extintiei, si mi se pare logic sa fie asa. De-acum in maxim 2 ani Symbian nu va mai exista pe piata, deci, pt ce sa sa complice?
Sau user-ul de rand pt ce sa se complice sa caute 1000 de alternative la lipsurile OS-ului cand alte OS-uri ii ofera functionalitate mai buna out of the box?

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Desi apreciez Andoid-ul, in mare parte pentru elan, dar si pentru initiativa, dar in cea mai mare masura pentru potentarea concurentei intre producatorii de aparate mobile, consider ca momentan, nu as putea dori mai mult de la un telefon decat ce imi ofera Symbian. Nu exista nicio aplicatie de Android care sa-mi faca cu ochiul. Incerc sa fiu open minded. La Nokia am renuntat, nu ma astept la lucruri bune de la WP7, desi imi plac surprizele.
Ideea este ca as dori sa subliniez ca Androidul si-a atras suporteri in primul rand datorita noutatii si faptului ca este la moda, apoi prin prisma aspectului pentru ca in cele din urma sa intervina functionalitatea.
Pe de alta parte, cred ca era timpul ca un SO nou sa apara, care desi este un mare consumator de resurse (ai aici sper ca-mi dati dreptate), este demn de anul 2011, perioada cu care Symbian-ul nu mai este de mult contemporan.
Ca idee, ma intreb cum ar merge Symbian-ul pe procesor de 1GHZ si 512 RAM...

#27
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 12:28, said:

Ideea este ca as dori sa subliniez ca Androidul si-a atras suporteri in primul rand datorita noutatii si faptului ca este la moda, apoi prin prisma aspectului pentru ca in cele din urma sa intervina functionalitatea.
Eu cred ca te confunzi, tocmai functionalitatea a atras userii catre Android. La moda era (si este inca) si iOS-ul, de ce nu-l prefera lumea in detrimentul Android-ului? Android-ul iti ofera mai multa functionalitate decat Symbian, aceeasi libertate, plus eye-candy cat incape.

#28
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 14:13, said:

Dupa cum am zis, nu ma interseaza interfata. Singurul argument touchy este faptul ca aplicatia de chat respectiva este dezvoltata de catre Yahoo si de aici, de acord, o functionalitate mai buna.
Nu stiu la ce anume te referi prin backup. Si pe Symbian poti face de exemplu backup pe cardul de memorie si apoi sa restaurezi SO impreuna cu toate aplicatiile.
Poti sa faci apeluri vocale si apeluri video cu Slick, Nimbuzz etc pe Yahoo si eu nu stiam? :console:
Eu cunosc in fan Die-Hard Symbian (Katta92 il cheama) care foloseste aplicatia asta pt Symbian, aplicatie care eu personal o consider demna de anii '80 la cum arata. Nu cer ca interfata sa aiba sute de pop-upuri si efecte spectaculoare, dar macar o decenta in utilizare...
[ http://www.symbian3.us/wp-content/uploads/2011/01/slick-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sigur, nimbuzz si celelalte arata mai bine, dar sunt mult mai proaste in functii (si stiu asta pt ca am avut sute de Symbiane si doar un Android)

Edited by Steauaboy95s, 10 April 2011 - 13:53.


#29
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostMUR_I0NUT, on 10th April 2011, 14:35, said:

Eu cred ca te confunzi, tocmai functionalitatea a atras userii catre Android. La moda era (si este inca) si iOS-ul, de ce nu-l prefera lumea in detrimentul Android-ului?
Io cred ca matale confunzi. :P La moda este iPhone nu iOS! Cred ca 70% din posesorii de iPhone nu stiu ce e ala iOS.

#30
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostYOUR_GOD, on 10th April 2011, 14:28, said:

Ideea este ca as dori sa subliniez ca Androidul si-a atras suporteri in primul rand datorita noutatii si faptului ca este la moda, apoi prin prisma aspectului pentru ca in cele din urma sa intervina functionalitatea.
Pe de alta parte, cred ca era timpul ca un SO nou sa apara, care desi este un mare consumator de resurse (ai aici sper ca-mi dati dreptate), este demn de anul 2011, perioada cu care Symbian-ul nu mai este de mult contemporan.
Ca idee, ma intreb cum ar merge Symbian-ul pe procesor de 1GHZ si 512 RAM...
Android-ul nu a fost niciodata cumparat pt ca este "la moda". Stiu N persoane care si-au luat un Samsung Galaxy Spica/SE X10 dupa Nokia 5800 sau N97, si ghici ce? Habarn'aveau care este diferenta intre un Nokia 6500 (S40) si fostele lor telefoane. Nu intelegeau ce este "Symbian" si ce legatura are cu fostele lor telefoane, sau "Android" cu actualele...

Deci s-a cumparat pt Design/pret/Functionalitate de catre foarte multi.
Da, ai dreptate, android consuma foarte multe resurse, dar, sa fim sinceri, Windows 95 consuma infinit mai putine resurse decat Windows 7, asta ar trebui sa il faca mai bun? Intreb si eu :rolleyes:

Cum ar functiona Symbian pe 1 GHZ si 512 RAM? La fel...problema symbianului nu sta in resurse, ci in optimizare. S60 V5 si ^3 sunt niste rateuri fenomenale dupa parerea mea...N95 8GB cred ca i-ar da clasa unui N8 cu al lui V3 FP1, 128 ram si procesor de 300 mhz...

View PostMUR_I0NUT, on 10th April 2011, 14:35, said:

Eu cred ca te confunzi, tocmai functionalitatea a atras userii catre Android. La moda era (si este inca) si iOS-ul, de ce nu-l prefera lumea in detrimentul Android-ului? Android-ul iti ofera mai multa functionalitate decat Symbian, aceeasi libertate, plus eye-candy cat incape.
Eu cred ca majoritatea din cei care si-au luat Galaxy S/orice alt smartphone de top au ales telefonul asta in detrimentul iOS-ului. Ca ala care si-a luat HTC Wildfire/LG Optimus One, nu l-a luat ca are Android si nu iOS, ci ca iPhone era de N ori mai scump. :naughty:

View Post654321, on 10th April 2011, 14:45, said:

Io cred ca matale confunzi. :P La moda este iPhone nu iOS! Cred ca 70% din posesorii de iPhone nu stiu ce e ala iOS.
Hai, nu te face ca n'ai inteles ce a vrut sa zica :nonobad:  Atata timp cat iOS=iPhone/iPod/iPad...mai conteaza cum spui? :wallbash:

#31
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 12:54, said:

Eu cred ca majoritatea din cei care si-au luat Galaxy S/orice alt smartphone de top au ales telefonul asta in detrimentul iOS-ului.
Eu am luat SGS pt specificatiile telefonului in sine, care includ si OS-ul. Daca acelasi telefon era pe Symbian nu-l luam, clar.

#32
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 14:54, said:

Hai, nu te face ca n'ai inteles ce a vrut sa zica :nonobad:  Atata timp cat iOS=iPhone/iPod/iPad...mai conteaza cum spui? :wallbash:
Conteaza pentru ca cei ce au luat iPhone nu l-au luat pentru iOS ci l-au luat pentru cum arata chiar matale ai spus-o.

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 14:54, said:

Deci s-a cumparat pt Design/pret/Functionalitate de catre foarte multi.
Deci i-a durut la basca de iOS sau Android sau Symbian...

#33
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View Post654321, on 10th April 2011, 15:01, said:

Conteaza pentru ca cei ce au luat iPhone nu l-au luat pentru iOS ci l-au luat pentru cum arata chiar matale ai spus-o.
Si tu esti unul din acele persoane? Parca aici vorbeam intre noi, gadgetarii,  :naughty: Ce, mecanicii auto crezi ca vorbesc intre el pe intelesul "nestiutorului" ?

View Post654321, on 10th April 2011, 15:01, said:

Deci i-a durut la basca de iOS sau Android sau Symbian...
Da, dar daca nu au luat telefonul ca sa vorbeasca la el (aici vor avea o surpriza frumoasa la iPhone 4 :lol: ), atunci se vor interesa si, vor incerca, macar sa il sincronizeze cu iTunes/Kies/Ovi Suite, sa foloseasca AppStore-ul/Android Market/Ovi Store etc. Iar atunci posesorii de Symbian vor avea o surpriza cand vor vedea cate aplicatii inutile se gasesc pe store-ul lor si cat trebuie sa sape pt o aplicatie calumea :peacefingers:

View PostMUR_I0NUT, on 10th April 2011, 14:58, said:

Eu am luat SGS pt specificatiile telefonului in sine, care includ si OS-ul. Daca acelasi telefon era pe Symbian nu-l luam, clar.
Pe Symbian nu l-as fi luat nici eu, dar daca n-as fi gasit un Android pe masura iar SGS ar fi fost iPhone probabil ca l-as fi luat cu iOS, bazandu-ma pe Jailbreak, evident :D

#34
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 13:13, said:

Pe Symbian nu l-as fi luat nici eu, dar daca n-as fi gasit un Android pe masura iar SGS ar fi fost iPhone probabil ca l-as fi luat cu iOS, bazandu-ma pe Jailbreak, evident :D
Corect. Dar totusi, mai bine ca-i pe Android si nu pe iOS :D

#35
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 15:13, said:

Parca aici vorbeam intre noi, gadgetarii,  :naughty: Ce, mecanicii auto crezi ca vorbesc intre el pe intelesul "nestiutorului" ?

Pai tocmai ca sa ne intelegem.
Treaba e asa:
Daca spui ca iOS e la moda atunci cei mai multi il cumpara pentru facilitatile oferite de S.O.
Daca spui ca iPhone  e la moda atunci cei mai multi il cumpara pentru cum arata.
Oare care e corecta?  :habarnam:

View PostSteauaboy95s, on 10th April 2011, 15:13, said:

Da, dar daca nu au luat telefonul ca sa vorbeasca la el (aici vor avea o surpriza frumoasa la iPhone 4 :lol: ), atunci se vor interesa si,
..Si vor pune intrebari de ce se aude doar intr-un singur difuzor :lol:

#36
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Post654321, on 10th April 2011, 13:25, said:

..Si vor pune intrebari de ce se aude doar intr-un singur difuzor :lol:
Pai ce, n-are 2? Doar sunt 2 orificii identice in partea de jos  :roflmao:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate