Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Placa de baza, procesor, memorie si placa video + altele

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#1
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Salutam!
Vreau sa-mi dau kit-ul actual bazat pe intel si sa trec oleaca pe amd. Placa video- gt240- ramane, la fel si sursa (alliedpower 400w reali), asa ca m-am hotarat la un setup, in frunte stand un procesor Phenom x2 http://www.emag.ro/p...-pHDZ555WFGMBOX, pus pe o placa de baza http://www.emag.ro/p...et-am3--pM3N78D sau http://www.emag.ro/p...t-am3--p870-C45 . Dupa cum vedeti, nu ma arunc la cine stie ce componente. Pentru procesor, am deja cooler destul de ok (coolermaster 101, silentios si eficient), platforma duala amd si intel :D. Dupa cum vedeti, vreau placa de baza cu 3 sloturi PCI si distanta de la slotul placii video la celelalte, ca sa nu obturez unul degeaba. Vad ca ASROCK are un slot alimentare CPU mai mare, parca 8 pini, la sursa am cu 4 pini- cum sta treaba- nu prea am vazut surse cu 8 pini pentru procesor.
Placa de baza vreau sa suporte memorii ddr3, asa ceva http://www.emag.ro/m...-pKVR1333D3N92G  sau <a href="http://www.emag.ro/m...C9AD3B12Gnumele hotului e:vsc_boxpromo" target="_blank">http://www.emag.ro/m...sc_boxpromo</a> Memorie Kingston 2GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM HyperX Blu  nu stiu daca a doua varianta suporta dual-channel (cand mai fac rost de un leu, mai iau un dimm de 2gb). NU STIU DE CE MAMA NAIBII NU IMI ARATA PAGINA LA MEMORII, DA PAGINA INEXISTENTA...
Am vazut preturile de la pcgarage, insa faptul ca nu am o comanda mare si transportul moca de la emag ma indeamna sa iau de la ei, stiind si faptul ca nu sunt probleme cu rezolvarea pe garantie a produselor de la ei (pot sa fac si retur daca nu-mi place ceva- faza testata de 3 ori la ei). Carcasa e o vechitura de la IBM, incape cam orice model de placa, deci nu ar fi problema.
Ce ma intereseaza e cum se descurca cele trei componente majore: procesorul, chipsetul si placa video, una are chipset n-force, cealalta AMD. De ce intreb asta/ Ca ocazional mai fac cate o captura/editare video (nu sariti tare, ma joc cu pinnacle 12, deci nu-s vreun profesionist, mai fac o captura la serbarile sotiei si ce ne mai plimbam noi, deci nici vorba de premiere sau alte minuni). Pentru editare foto nu-mi fac probleme, o sa fie oarecare diferenta de la 2,53 ghz si 3mb L2 la 3,2 ghz si 6mb L3 (plus ca, daca am bafta, pot sa deblochez minim inca un core la procesor). Eventual, care e diferenta dintre procesorul pus in discutie si http://www.emag.ro/p...-pHDZ550WFGIBOX sau http://www.emag.ro/p...-pADX640WFGMBOX ? Dupa cum vedeti, nu-s vreun pretentios, nu vreau avioane (nici bani multi nu-s, daor dupa ce oi da kit-ul meu pe intel si cu ce mai pun, sa iasa ceva).
Nu e nicio urgenta!

Edited by Lucian_M, 25 July 2011 - 12:42.


#2
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
as lua acest procesor http://www.pcgarage....hz-skt-am3-box/

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ok, dr de ce? Vad ca nu are L3 cache, L2 e doar de 2mb. Phenom 555 se poate debloca (macar teoretic), frecventa e identica, cache mai mare.

#4
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
e quad...
pentru un x2, nu poti fi 100% sigur ca il poti debloca si va fi stabil

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Este, insa cache-ul e mic tare. Vreau sa pun seven pe 64 biti, inca 2 gb ram, nu stiu cat o sa ma ajute cache-ul ala mic fata de existenta a inca doua core-uri. Din cate am citit, lumea e foarte incantata de 555 BE, multi au reusit sa deblocheze celelalte doua nuclee. As putea sa mai incerc o fenta, si anume sa iau prima data 555 BE si, daca nu merge treaba cu deblocatul, sa il stornez si sa iau q4, cu toate c anu prea ma incanta schema. La 555BE i-as face oleaca de OC, pana pe la 3,5 Ghz, racire am cu ce-i face, am si un ventilator de 12cm in carcasa, pot scoate usor aerul cald din ea.

Ceva pareri despre placile de baza si ram?

Edited by Lucian_M, 09 April 2011 - 11:54.


#6
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Dar nu a zis ca poate returna ...? Daca nu merge sa il faca quad ar putea sa il returneze si sa isi ia direct un quad (fie el si fara cache l3)

#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Totusi as vrea ceva cu L3 cache.
Emag are o politica foarte ok referitor la garantie si extra-garantie, vine curierul la tine acasa si-ti ia produsul, il duce la firma, se  constata starea lui si se ofera variante: alt produs, banii inapoi, pui bani si iei alceva etc.

#8
fan17

fan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 05.02.2011
Luacian .. la emag daca alegi plata ramburs nu te costa nimic?doar ce ai in cos..atat platesti ? cat iti da acolo in cos.Preturile sunt mai piperate decat la pc-garage dar acolo e 12.4 transportul.Tot acolo iesi.Am calculat ce vreau eu sa imi iau ex: http://www.pcgarage....ishlist/353986/ + transport. 630 .Iar la emag tot 630 .Faza in + e cu returnarea.Ai 30 de zile la dispozitie daca nu ma insel..

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu stau la tara si nu-mi convine sa dau in plus la curier vreo 40 de lei pe km suplimentari, dar daca am vreo problema, sa trimit la pcgarage coletul ducandu-ma musai in oras sau alte scheme. La emag e gratis livrarea oriunde in tara si pentru orice valoare. Daca sunt probleme cu garantia, vine curierul la tine la poarta si-ti ia coletul, fara niciun leu in plus. Nu conteaza cum platesti, nu se ia niciun comision, nimic.


Referitor la acel q4, spunea cineva in alt topic ca nu e decat un athlon rebranduit. Si sincer- cache de 512 nu ma incanta cu absolut nimic. Sunt curios te un test comparativ, o lista cu performantele acestor procesoare- era o lista pe undeva, dar nu-mi dau seama cum sa caut...

Edited by Lucian_M, 09 April 2011 - 12:20.


#10
fan17

fan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 05.02.2011
DA..vad ca oferta este doar luna asta?scria pe site undeva cu rosu.Sper sa tina si luna care vine daca nu apuc sa dau comanda..ms

Edited by fan17, 09 April 2011 - 12:09.


#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Va tine. Acum te-as ruga sa iti deschizi topic separat, aici discutam de niste componente, nu de livrari si magazine.
No offence!

#12
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
http://www.techpower...I_X4_840/6.html (video encoding)
http://www.techpower...I_X4_840/7.html (grafica, randare..)
vezi ca la unele "lower is better", la altele "highest is better"
vezi cum se comporta...ambele procesoare din discutie sunt testate

Edited by marius ro, 09 April 2011 - 12:32.


#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Merci!
M-am mai uitat un pic si am gasit si discutia aceasta http://www.techpower...ad.php?t=117604 - e o poza mai jos unde se vede 555BE deblocat, are caracteristicile lui 840 cu L3 in plus. Eu il folosesc la net, office, prelucrare foto (nu nivel high-end), ceva prelucrare video (iarasi fara pretentii mari), ceva jocuri (aici e irelevant, merge si cu dual-core) si ce se mai gaseste de facut prin casa.

Vad ca este cineva cu o mica problema:

Quote

But for some reason it will not run IE or Firefox with all 4 cores
It will work with 1 core disabled
and it doesn't matter which Core 3 or 4
that's right it works just fine as a tri core with either core
Anyone Have any Ideas?
Totusi in Ro n-am auzit pe nimeni cu asa ceva...

Ceva pareri despre placile de baza mi-ar fi de ajutor. Spre exemplu, avand in vedere ce procesor mi-as dori sa pun pe ea si ce placa video- care ar fi mai ok? Memoria de la kingston- merge in dual-channel real, doua dimm-uri, fireste. In prima instanta va fi doar una, dupa ce mai fac un leu- mai pun o placuta. M-am descurcat doi ani si ceva cu 2gb, o sa mai mearga inca 3 cu vreo 4gb.

Edited by Lucian_M, 09 April 2011 - 12:49.


#14
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007

View PostLucian_M, on 9th April 2011, 13:39, said:

Merci!
M-am mai uitat un pic si am gasit si discutia aceasta http://www.techpower...ad.php?t=117604 - e o poza mai jos unde se vede 555BE deblocat, are caracteristicile lui 840 cu L3 in plus. Eu il folosesc la net, office, prelucrare foto (nu nivel high-end), ceva prelucrare video (iarasi fara pretentii mari), ceva jocuri (aici e irelevant, merge si cu dual-core) si ce se mai gaseste de facut prin casa.

Vad ca este cineva cu o mica problema:

Totusi in Ro n-am auzit pe nimeni cu asa ceva...

Ceva pareri despre placile de baza mi-ar fi de ajutor. Spre exemplu, avand in vedere ce procesor mi-as dori sa pun pe ea si ce placa video- care ar fi mai ok? Memoria de la kingston- merge in dual-channel real, doua dimm-uri, fireste. In prima instanta va fi doar una, dupa ce mai fac un leu- mai pun o placuta. M-am descurcat doi ani si ceva cu 2gb, o sa mai mearga inca 3 cu vreo 4gb.

Eu as merge pe acel MSI care mi se pare mult mai OK!

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Parca la fel si eu, avand in vedere ca o sa pun ram cu frecventa de 1333 Mhz si pentru faptul ca MSI mi se pare ceva mai de soi decat ASROCK. Nu am gasit pareri despre MSI-ul in cauza, dar cred ca merge pentru a debloca 555BE pentru celelalte doua nuclee. Mai zice pe site-ul dedicat:

Quote

Unlock CPU Core

    Boost system performance (*Result may vary according to different CPU core quality and stability.)
    Help user to unlock hidden CPU Core quickly Freely choose lock or unlock CPU Core(s) Easy to upgrade system performance
    Specially support 4-core to 6-core CPU unlock

    Advantages:
    2 core to 4 core, boost CPU performance 104% up
    Unlock CPU Core + OC Genie save up to USD$90
Daca ar fi bani mai multi, s-ar face alte miscari. Insa nici nu sunt, nici eu nu-s vreun ahtiat.

Edited by Lucian_M, 09 April 2011 - 13:20.


#16
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007

View PostLucian_M, on 9th April 2011, 14:19, said:

Parca la fel si eu, avand in vedere ca o sa pun ram cu frecventa de 1333 Mhz si pentru faptul ca MSI mi se pare ceva mai de soi decat ASROCK. Nu am gasit pareri despre MSI-ul in cauza, dar cred ca merge pentru a debloca 555BE pentru celelalte doua nuclee. Mai zice pe site-ul dedicat:

Daca ar fi bani mai multi, s-ar face alte miscari. Insa nici nu sunt, nici eu nu-s vreun ahtiat.

Uite ai putea citi comenturile de aici

#17
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Acum cateva zile mi-am luat placa aceea de baza MSI si un phenom II x2 550. L-am deblocat din prima, merge perfect. Nu l-am testat prea mult cu prime (doar doua ore, fara probleme) dar am jucat foarte mult crysis ieri (toata ziua :lol:) si nu a dat nici macar un crash!

Ce am citit pe forumurile straine este ca procesoarele phenom II x2 mai noi sunt 90% quaduri in perfecta stare de functionare, pentru ca AMD si-a "perfectionat" tehnica (produc phenom II de ceva timp...au avut timp de teste etc). Ca e adevarat, ca nu e adevarat, nu stiu. Totusi, nu da dovada ca esti roman. Deblocarea e o loterie pana la urma, daca merge, e excelent, daca nu...asta e. Oricum performantele lui phenom II x2 sunt excelente, chiar si in dual core (concret, in 3dmark vantage: dual core - 26k puncte, quad - 34k, testat de mine). Deci daca nu se deblocheaza, nu mi se pare normal sa il trimiti inapoi!

Tu stii daca vrei sa te risti ;)


l.e. Conform articolului de AICI, athlon II x4 640 e mai "slab" in 3dmark vantage decat un phenom 2 xII. Nu cred ca vei observa diferenta in real life usage totusi...

Edited by brainium, 09 April 2011 - 17:09.


#18
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Merci pentru interventie, este binevenita!
Sa explic si de ce vreau acea placa de baza:
- MSI e o firma destul de ok, am mai avut produse brand si au fost ok;
- suporta procesoare mai noi de la AMD
- stie maxim 1600 Mhz la memorii, pentru 1333 cat ii pun eu- e foarte ok;
- are 3 sloturi pci, in care voi pune o placa fire-wire, una de captura analogica (ma uit la tv) si un sound-blaster live 5.1
- are slotul pci-e la distanta de sloturile pci, nu scot un slot din uz cu radiatorul lui gt240;
- chipset cat de cat ok, cu radiator marisor (daca haleste mult curent, inseamna ca lucreaza binisor);
- e cat de cat aerisita, nu e ingramadita ca alte modele;
- are multe porturi USB si s-ata (pe moment imi ajunge usb 2.0 si s-ata II);
- BIOS cu capacitati de OC
- alimentare procesor cu 4 pini (despre alimentarea cu 8 pini nu m-a lamurit nimeni);
- pretul e unul ok;
- garantie normala- 3 ani

Vad c aintre x550 si x555 e o diferenta infima la bani, ambele stiu L3 cache, ambele cu probabilitatea de unlock la celelalte doua core-uri, daor 555 stie mai mult level 2 cache si are 100 Mhz in plus. Sincer, ma bate gandul sa iau 555, mai ales ca multa lume-l lauda. Nici 550 nu e mai prejos. Ambele se invart in jurul acelorasi valori. Nu vreau mult, doar sa-l deblochez si, la nevoie, sa-l urc la 3,5-3,6 ghz, cand o sa am nevoie de putere suplimntare la cate o editare. In jocuri, fac pariu ca maerge lejer si la puterea normala. Sursa sper sa-mi duca setup-ul, pana acum nu a facut figuri (sta pe AVR si UPS).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate