Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Placa de baza, procesor, memorie si placa video + altele

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#37
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
HWMonitor imi indica ~90W consum cand tin procesorul in X2(X2 550), ~130 cand il tin X3 si 174.4W(voltaj la 1.36 de la 1.35 stock, pe stock imi mai da bsod cateodata) cand il tin X4(la X2 si X3 am pus '~' pentru ca nu stiu sa iti dau o valoare exacta acum, la X4 iti pot da avand in vedere ca il tin quad de vreo cateva luni bune, de cand mi-am schimbat sursa- inainte nu puteam pe un Corsair 400CX, nu ma intreba de ce ca nu stiu). Ciudat ca un X4 955 de exemplu are teoretic 125W TDP, deci un X4 BE ar trebui tot cam atat...o fi eronat senzorul asta, cine stie.

#38
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si tu zici ca mai degraba sa iau un fenomen :D, ca oricum aplicatiile mele nu-s asa de profi? Si phenom x2 555 BE e sau nu mai bun decat intelul care l-am avut (e7200)?

#39
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Nu e eronat senzorul, ci procesorul. D-aia avea nucleul blocat, ca consuma mult!!  :coolspeak:
Tu alegi: Cache sau 2 nuclee in plus, garantat. PS: Daca p luam asa, de unde stii ca athlon x4 nu e phenom cu cache blocat? Arhitectural, procesoarele sunt la fel!

#40
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
In principal ma intereseaza sa-mi mearga mai bine programele in cauza, lightroom si pinnacle. In rest, n-am eu aplicatii sa rup in doua siliconu'. Nu stiu, sunt in dubii tare de tot...
Acum citesc ce mi-ai dat in link.

Cu placa video, daca nu trec de 1680x1050- e destul gts 450? Ma gandesc ca are o singura mufa de alimentare, deci nu haleste prea mult curent. Nu intentionez sa am inca un radiator in casa, ca si asa merge aerul conditionat in draci de cateva zile.

Am mai gasit asta http://forum.compute...-440-3-ghz.html - oamenii spun ca la jocuri x4 e mai bun, dar la aplicatii non-gaming ar fi mai ok phenom-ul, ceea ce m-ar avantaja clar, deoarece nu-s gamer inrait.

Edited by Lucian_M, 09 June 2011 - 17:37.


#41
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Ar fi mai util phenomul x3 cu 200Mhz bonus la frecventa

#42
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Acu' ma uit...

LE: mai bun ca 555 n-am gasit decat asta http://www.pcgarage....340ghz-am3-box/ - si nu prea as da banii aia suplimentar- prefer sa pun ca sa iau ram sau cooler.

Edited by Lucian_M, 09 June 2011 - 17:50.


#43
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Daca iei procesorul asta, ia si cooler. Ce rost are sa iei black edition daca nu te bagi pe 4Ghz, sau chiar mai mult!!! Si daca te gandesti la deblocat de nuclee, uite! Procu colegului e mai sus are scurgeri de curent, scurt i se mai zice in limbaj mai popular. Consuma mai mult si se incalzeste mai tare. Zice ca e stabil. Pai ca sa fie stabil ai nevoie de sursa si cooler.... sau:

Decat sa dai banii pe prostii (da sursa puternica e prostie daca n-ai 4-6HDDuri si monstruleti in placa video) pentru a face artificii cu procesorul, mai bine dai banii pe procesor.
Sincer, 4 milioane asta, ce mai pui pentru sursa de 600W reali, nu chinezaraie, ce mai dai pe un cooler, face cat un X6 :nonobad:

Daca n-ai observat, procesoarele AMD sunt destul de ieftina fata de Intel, si nu merita astfel de artificii. Pastea le faceai daca costa 3 milioane x2, 6milioane x4 si x6 era pe alta platforma si ducea la 20 de milioane, asa cum e Intel...

#44
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cooler oricum ii pun, la un coolermaster tx3 ma gandesc, iar daca nu merge deblocat macar un nucleu, ii fac OC la vreo 3,5-3,6 ghz. Pentru ce am eu- e ok. Cu 7200 de la intel am duc crysis 2 pe 1680, cu asta- teoretic si practic mai rapid, placa video mai buna- nu o sa fie mai bine?

#45
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
pai intre phenomul tau de 3.3 x2 si asta http://www.pcgarage....hz-skt-am3-box/ diferenta e de 70 de lei.
Deci de diferenta daca nu iti iei cooler iti mai raman 50 de lei...

Edited by Highlander91, 09 June 2011 - 18:13.


#46
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Raul a fost comis:

Quote

Comanda dvs. a fost trimisã cu succes!
Acuma- sa vedem cum rezolv cu placa video (gts 450), la emag vine abia pe joi sau vineri, cred ca o comand de la pcgarage, sper sa nu am probleme in aceasta privinta. Vedem zilele astea, ma duc in Iasi (cu ceva treburi), poate gasesc si magazinul emag.

LE: pentru aplicatii e necesar L3 cache, pentru jocuri- nuclee. La ce jocuri bijuteresc eu, e destul si phenom-ul. Si nici nu ma rupe la bani.

Edited by Lucian_M, 09 June 2011 - 19:52.


#47
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu zice nimeni ca pt jocuri e necesar numarul in plus de nuclee, chill! Iti zic eu ca sunt jocuri care nu stiu sa recunoasca mai mult de 2 nuclee sau care merg aproape la fel de bine pe dual ca si pe quad, destule jocuri.
Si sa stii ca sunt aplicatii in care conteaza si nr de nuclee, gen encodari, arhivari/dezarhivari s.a.

Eu nu recomand TX3, am Hyper 212 Plus si imi ajunge si cu asta undeva la 55 grade, in jocuri(temp pe CPU, cea pe core e in general cu ~8 grade mai mica, adica asa era la X2 ca stii ca daca deblochezi ceva, se duce senzorul pe core). Un LINX sincer nu i-am mai dat de mult timp, probabil ca imi urca aproape de 60 grade dupa vreo ora(bine, stau si cu ventilatoarele la <1000RPM toate :)) ).
Mai pune niste bani, ia macar un Freezer 9. TX3 e aiurea si ca nu poate fi orientat sa scoata aerul inspre spatele carcasei, pe AMD poate fi montat doar sa miste aerul jos->sus

Cat despre procesorul meu si stabilitatea lui: m-am gandit si la varianta asta, de fapt si eu pe asta mizez, ca problema e consumul excesiv de curent, cu cca 50% in plus decat normal de fapt. Ciudat totusi ca pe o sursa Corsair 400CX, electronica seasonic si toate alea, cu o HD4670(nici macar n-are alimentare prin cablu) mi se bloca pc-ul DIN SENIN, IN IDLE =)). Stand pe mess adica, in Firefox, in solitaire, in word, si nu mi s-a blocat NICIODATA in jocuri/ORICE program de test/stres. De cand am schimbat sursa cu Nexus Value 430W, dar si placa video cu GTX 460(deci si consum muult mai mare) procesorul n-are nicio treaba X4, cu tot consumul lui imens.

#48
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Ok. Totusi imi spui si mie de ce ai upgradat de la core2 duo la ...doua nuclee?

Eu am upgradat de la Pentium D 930, si ala mergea destul de bine, da simteam ca il lasa placa video in urma...
Si la mine se simte diferenta pe Athlon x4. Voiam sa iau phenom, da nu aveau pe stoc. Si am luat placa AM3+, AsRock 890GX3+

Pentru viitor, daca intr-adevar o sa mearga, iau unu d-ala cu 8nuclee, la maxim 200euro si am scapat de stress. In genere sunt foarte comod!..

#49
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Componente ceva mai noi, putere mai mare, memorii ddr3, posibilitate deblocare etc. Nu ma omor dupa mii de fps-uri, dupa performante uluitoare. Unii nu au nevoie de atat. Daca reusesc sa-l deblochez macar la x3 si tot e ceva. Cel cauruia i-am trimis sistemul meu bazat pe 7200 e incantat de componente, a bagat la jocuri si spune ca merg de sparg, la 1080. Azi l-a primit, tot azi a instalat totul. Eu mai am de asteptat.

Nu ma pasioneaza deocamdata Buldozer, dar daca o sa ma loveasca rau damblaua, o sa dau tot sistemul (ca e mai usor de vandut) si trec la am3+. Insa nu cred ca in cel putin doi ani sa fie cazul de ganduri de upgrade. Poate unora li se pare putin si i5 2500k, insa eu ma multumesc si cu 555 BE.

DDe tx3 nu stiu ce sa zic, eu am impresia ca merge pus si orizontal, cel putin 101 merge, iar 7200 pus la 2,85 ghz il tine sub 36 de grade. Nu prea imi vine sa cred ca un cooler mai performant, cu 3 heat-pipe-uri, sa fie mai slab ca unul cu doar doua. La talpa o sa ii fac un polish si planeitatea, ca am inteles c amulte vin cu "denivelari". La 101 am refacut azi planeitatea si parca e alta treaba, asteptam testele,, daca nu il vand unui vecin. Cooler peste 100 lei nu iau, astept sa mai scada un pic preturile, timp in care o sa stau cu ala standard, daca nu dau 101.

#50
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Eu tot phenom II X2 mi-am luat, si l-am deblocat in X4 pe aceeasi placa de baza. NU STA CU "Racitorul" STANDARD CA IESI DIN CASA DE GALAGIE! :lol:. Si eu asa am zis initial, si a doua zi am dat comanda de cooler, ca nu mai puteam :lol:. Mi-am luat un Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev 2. L-am gasit la 13 lire in UK, si a meritat din plin. In carcasa mai am un singur ventilator de 120mm (tot AC) care scoate aerul cald, in partea din spate, sus.


   Acum temperaturi (testat cu Intel BurnTest timp de 30-50 de minute, procesor deblocat in X4). Cu voltajul stock (1.4v...atat ii dadea placa de baza) temperatura maxima a fost 54 de grade. Cand am vazut ca procesorul e stabil deblochat, am inceput sa scad voltajul pana am ajuns la 1.34. Acum temperatura in full load (tot cu intel burn test) ajunge la maxim 50 de grade. In realitate (jocuri...autocad...si cam atat fac eu chestii CPU intensive), nu trece de 46 de grade celsius.

   Ce pot spune este ca am avut noroc foarte mare cu procesorul asta (un Phenom II X2 550 BE). E un quad care merge stabil la voltaj mai mic decat unele Phenomuri x4 "oficiale".  Si apropo...placa de baza va suporta bulldozer oricum (parca si tu tot MSI 870-C45 ai comandat, nu?). Scrie pe siteul producatorului ;).

   La placa video am vazut ca te-ai orientat catre un GTS 450...eu ti-as recomanda un HD 5770/HD6770. Ca bani e tot acolo, dar e cu vreo 10-20% mai performanta, si exact acel procent face diferenta la rezolutia ta (in jocuri care cer putere grafica gen Metro sau Crysis)

P.S. arctic cooling freezer 7 pro rev2, tot de sus in jos plimba aerul...nu se poate orienta spre spatele carcasei...dar nu e o mare problema daca faci un wire management bun si ai macar un alt ventilator care sa scaota aerul.

P.P.S. Toate testele au fost facute fara a micsora turatia standard a ventilatoarelor/coolerului


L.E. LOOOOOOL. Uita-te la ce ai tu in wishlist cu o pagina in urma, si la ce am eu in computer in semnatura. Nu ca seamana? :naughty:

Edited by brainium, 10 June 2011 - 02:26.


#51
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sa-mi bag picioarele- parintii nostri se cunosc? :)

Pentru placa, procesor si memorie am dat deja comanda, am preferat sa iau 2gb kingston (chiar daca mai scump decat kingmax)- iar in viitorul foarte apropiat mai pun o placuta identica. Cat priveste placa video, n-am dat comanda, deoarece ar ajunge tarziu de la emag, insa la garaj m-ar costa ceva mai putin, doar ca nu am avut de-a face cu ei si nu stiu cum stau cu garantia (la emag vine acasa curierul, totul se rezolva fara niciun leu). O sa ma uit su dupa HD 5770/HD6770, sa vedem ce este pe stoc. Cooler- sa vedem, oricum nu stau cu ala stock- in niciun caz.

Destul de scumpica 5770, dar sa vedem cum e bugetul...

Edited by Lucian_M, 10 June 2011 - 08:07.


#52
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Lucian, ziceai ceva de Iasi mai sus :)). Eu sunt din jud Iasi si am comandat doar de la Emag si PCgarage. Ce pot sa zic, o singura problema am avut, si aia la emag, ca mi-au trimis altceva decat comandasem. Dar am sunat, au inteles, am trimis produsul gresit, si in 4 zile am avut ce trebuia. La PCgarage am 10 comenzi efectuate, incepand cu 9 ian 2009, in valoare totala de ~4500 lei si n-am avut niciodata probleme cu livrarea. Cat despre service, am avut probleme cu boxele, nu se mai auzea cea din stanga. Am trimis-o in garantie si in 9 zile(parca) le-am avut inapoi reparate, era un fir dezlipit in telecomanda. La emag am dat comenzi de valori mai mici, din care unele nici nu sunt pentru mine, dar sunt date de pe contul meu. Oricum, a fost ok si nu s-a ajuns inca la garantie cu ei. Si mai stiu(personal, nu de pe forum) persoane care au comandat si de la emag, si de la pcgarage, si a fost totul ok. Singurul lucru care ma enerveaza la emag pe mine e site-ul mai prost structurat si preturile mai mari la unele componente(nu ca garajul le-ar avea prea mici, ca si ei s-au prostit si au preturi cam prea mari)

Ah, ultimele 4 comenzi le-am platit prin card direct, ca sa nu imi mai bat capul cu rambursul de 12,4 lei. E si mai relaxant, nu trebuie sa am bani la mine cand vine curierul, totul e gata dinainte.

Iar la cooler eu zic sa te razgandesti si sa iei un cooler mai calumea...gandeste-te nu doar ca e mai eficient in racire, dar reducandu-i turatiile ventilatorului la un nivel la care nici nu se aude, este  oricum mai performant decat un cooler mai slab cu ventilatorul la turatii mari. Si...tot iei un BE, poate vrei si un OC pe langa deblocare. Sau gandeste-te ca nu il poti debloca(asta este...nu trebuie sa te bazezi pe asta) - macar sa il duci la un 4Ghz stabil, dual-core cum o fi.

Edited by priderzaur, 10 June 2011 - 09:01.


#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da, ziceam de Iasi, ca ma duc sambata si poate am timp sa trec pe la magazin. Eu la emag am comenzi de peste 40 mil (nu totul pentru mine), mi-au trimis si mie un gt220 ddr2 in loc de gddr3, asta e.
Placa video e destul de posibil sa o iau de la garaj, platesc cu cardul (dar abia maine sau luni intra banii, ca dobitocii de la raiff proceseaza datele cu computere HC). Acuma, cred ca raman la gts450, sincer si asa am sarit calul, prefer sa-mi mai ramana bani de un cooler. BTW- la emag tx3 e 100 lei, la garaj cam 125. La 212 sunt doua preturi- 130 emag si 175 garaj. Bineinteles ca mi s-a cenzurat comentariul- nu a aparut. Si la emag au crescut preturile, de la 75 la 100 lei tx3 coolermaster. Am o bafta cu preturile astea.... Da' parca vad ca scad preturile la componentele cumparate de mine si-mi dau cu tesla-n oo...

LE: mii de draci, iar s-a scumpit 212 http://www.emag.ro/c.....-B10-212P-GP) , la garaj a ramas 175 http://www.pcgarage....hyper-212-plus/ .

Asta http://www.pcgarage....olere/akasa/x4/ mi-ar place, dar nu e disponibil.

Edited by Lucian_M, 10 June 2011 - 09:12.


#54
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Mie coolerul stoc mi se pare mai silentios. Am doua ventilatoare de 120 pe carcasa, in fata si in lateral, si sursa care are 140, si e foarte silentios!

daca vreti liniste luati-va pe apa, costa da e rezistent. Toate serverele de la servici sunt racite astfel. Sa nu uitati sa puneti si la HDDuri racire daca le puneti pe cauciucuri, deoarece nu mai pot transmite din caldura lor carcasei si se incing tare!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate