Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

sfat situatie civila/familiala

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Salut,

Va scriu pentru a va cere un sfat. Parintii au divortat cand aveam 1 an, s-a facut partaj si de atunci tatal nu s-a interesat absolut deloc de mine – nici macar nu-l cunosc. A platit pensie alimentara si atat.
Rudele mele de sange din partea mamei cuprind unchiul(prin alianta), matusa si varul meu.
Vreau sa stiu, in cazul in care as muri, cui ar reveni bunurile mele? Bine, ca nu sunt ele foarte multe acum, dar oricum.
Se vor imparti intre tata, si mai cine? Copilul tatalui meu din cea de-a doua casatorie poate ridica pretentii? Eu nu vreau sa-i las lui nimic, caci nu e corect - bunurile mele vreau sa revina cand va fi cazul rudelor mele de sange- familia mamei. In acest caz, ce trebuie sa fac? Testament? Unul olograf sau neaparat la notar?
Dar bunurile mamei? Revin mie ca si fiica, sau si sotul de care a divortat cu mult timp in urma mai are drepturi asupra lor? Daca s-a facut partaj mai poate avea pretentii?
Pot incerca o actiune de decadere din drepturile parintesti – sunt majora de mult, poate nu mai e posibil.
Dupa divort, el s-a recasatorit si are un alt copil. El nu are niciun fel de bunuri pe numele lui, de teama sa nu-mi revina si mie o parte.
Nu stiu ce m-a apucat de am asemenea ganduri negre, sper sa nu fie vreo presimtire sau ceva de genul.

#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postcastoras, on 7th April 2011, 09:27, said:

Salut,

Va scriu pentru a va cere un sfat. Parintii au divortat cand aveam 1 an, s-a facut partaj si de atunci tatal nu s-a interesat absolut deloc de mine – nici macar nu-l cunosc. A platit pensie alimentara si atat.
Rudele mele de sange din partea mamei cuprind unchiul(prin alianta), matusa si varul meu.
Vreau sa stiu, in cazul in care as muri, cui ar reveni bunurile mele? Bine, ca nu sunt ele foarte multe acum, dar oricum.
Se vor imparti intre tata, si mai cine? Copilul tatalui meu din cea de-a doua casatorie poate ridica pretentii? Eu nu vreau sa-i las lui nimic, caci nu e corect - bunurile mele vreau sa revina cand va fi cazul rudelor mele de sange- familia mamei. In acest caz, ce trebuie sa fac? Testament? Unul olograf sau neaparat la notar?
Dar bunurile mamei? Revin mie ca si fiica, sau si sotul de care a divortat cu mult timp in urma mai are drepturi asupra lor? Daca s-a facut partaj mai poate avea pretentii?
Pot incerca o actiune de decadere din drepturile parintesti – sunt majora de mult, poate nu mai e posibil.
Dupa divort, el s-a recasatorit si are un alt copil. El nu are niciun fel de bunuri pe numele lui, de teama sa nu-mi revina si mie o parte.
Nu stiu ce m-a apucat de am asemenea ganduri negre, sper sa nu fie vreo presimtire sau ceva de genul.

Unchiul sare din schema afara
tatal si mama ta vor veni la mostenire in cazul decesului tau, asta daca nu ai urmasi, pe urma fratele cosangvin, unchii si matusile(de sange nu aliante) si apoi verii
bunurile mamei iti revin tie, daca nu are si altii urmasi
actiune de decadere nu poti deschide fiindca nu esti minora si doar autoritatea tutelara sau DGASPC-u are calitate procesuala pentru astfel de actiune

Edited by paznicmare, 07 April 2011 - 08:39.


#3
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postpaznicmare, on 7th April 2011, 09:37, said:

Unchiul sare din schema afara
tatal si mama ta vor veni la mostenire in cazul decesului tau, asta daca nu ai urmasi, pe urma fratele cosangvin, unchii si matusile(de sange nu aliante) si apoi verii
bunurile mamei iti revin tie, daca nu are si altii urmasi
actiune de decadere nu poti deschide fiindca nu esti minora si doar autoritatea tutelara sau DGASPC-u are calitate procesuala pentru astfel de actiune

Stai putin sa inteleg... deci bunurile mamei mele pot reveni intr-un final unui copil facut din a doua casatorie a tatalui meu? desi acel copil nu are nicio legatura de sange cu mama mea??
Eu sunt singura urmasa a mamei.

testament pot face? sau alta masura? e absurd sa mosteneasca o persoana pe care nu am vazut-o in viata mea si cu care nu am nicio legatura.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,065
  • Înscris: 24.02.2006
cauta pe net detalii privind conceptul de "rezerva succesorala".

daca faci testament, tatal tau trebuie sa primeasca cel putin un sfert din mostenire. asta daca se prezinta la mostenire

#5
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
El nu s-a interesat niciodata de mine, practic nu a fost tatal meu. Lucru valabil in cazul acelui frate consanguin. Acest lucru nu conteaza? Nu se poate deschide o actiune pe baza acestui fapt?

Daca am datorii in timpul vietii, cum afecteaza ele masa succesorala? Se platesc intai datoriile si apoi se calculeaza bunurile ramase bune de impartit?

Cum adica daca se prezinta la succesiune - stiu ca se poate renunta dar el n-o sa vrea. la felul cum s-a purtat pana acum cu mine...

Edited by castoras, 07 April 2011 - 10:44.


#6
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 23.06.2004
Daca ai datorii, cel/cei care accepta mostenirea preia(u) si datoriile.
Daca sunt doar ganduri negre si speram, fara temei, atunci ia pune tu mana si te casatoreste, fa un copil si ai scapat de grijile astea :D
Altfel, daca nu mai ai alti frati dupa mama si te intelegi bine/foarte bine cu ea(adica ai incredere deplina in ea), inseamna ca vei fi singura care o mosteneste. In concluzie, poti sa treci toate bunurile tale pe numele ei, lasi doar datoriile pe numele tau ;). Astfel, indiferent de care dintre voi se duce prima, bunurile raman la cealalta. Dar mai bine casatoreste-te si fa un copil.

#7
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
@Castoras

Poti sa faci testament, insa chiar si atunci o parte din mostenire va reveni tatalui.
Automat, in mostenire sunt inclusii copiii decedatului (precum si copiii lor - nepoti, stranepoti - in linie dreapta), parintii decedatului si sotul/sotia decedatului.
Iar pe copii/parinti/sot nu poti sa ii indepartezi din testament.

Legat de fratele tau vitreg, nu poate ridica pretentii.

Legat de actiunea de decadere din drepturile parintesti, poti sa te interesezi dar din moment ce esti deja major, nu cred ca sunt multi sorti de izbanda.


O solutie ar fi sa treci bunurile pe numele altcuiva. Insa e nevoie de multa incredere in acea persoana pentru o asemenea actiune.

Edited by Charger, 07 April 2011 - 14:46.


#8
LCDMONDEO

LCDMONDEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.05.2011
Am o fetita de 12 ani si sunt despartit de mama ei de 10 ani, in tot acest timp am platit pensie alimentara, in functie de cum am fost chemat la tribunal pentru majorare de catre fosta sotie. Acum am schimbat locul de munca si nu mai am salariu la fel de mare si in plus la fostul loc de munca pensia alimentara imi era retinuta din salar si virata intr-un cont. Din luna aprilie nu am mai platit pensia alimentara si nu reusesc sa iau legatura cu fica mea sau cu mama ei, sunt stabilite de 5 ani in strainatate.  Cum sa fac sa nu platesc din urma daca se vor aduna mai multe luni de plata?

#9
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostLCDMONDEO, on 26th May 2011, 15:03, said:

Am o fetita de 12 ani si sunt despartit de mama ei de 10 ani, in tot acest timp am platit pensie alimentara, in functie de cum am fost chemat la tribunal pentru majorare de catre fosta sotie. Acum am schimbat locul de munca si nu mai am salariu la fel de mare si in plus la fostul loc de munca pensia alimentara imi era retinuta din salar si virata intr-un cont. Din luna aprilie nu am mai platit pensia alimentara si nu reusesc sa iau legatura cu fica mea sau cu mama ei, sunt stabilite de 5 ani in strainatate.  Cum sa fac sa nu platesc din urma daca se vor aduna mai multe luni de plata?
In cazul in care ti-au scazut veniturile, poti sa faci o cerere in instanta prin care sa soliciti diminuarea pensiei, functie de noile venituri. Daca nu-i stii domiciliul din strainatate,poti sa ceri sa fie citata prin publicitate.
Poti deschide un cont la CEC de exemplu si sa consemnezi lunar suma datorata,pana la momentul in care ti-o va cere, daca vrei sa nu ramai in urma.

#10
LCDMONDEO

LCDMONDEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.05.2011
Si daca este stabilita in strainatate eu mai trebuie sa platesc pensia alimentara?

#11
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostLCDMONDEO, on 26th May 2011, 15:48, said:

Si daca este stabilita in strainatate eu mai trebuie sa platesc pensia alimentara?
Legea chiar nu face distinctie. Copilul e tot copil si in strainatate, banii sunt la fel de utili oriunde. Deci in principiu raspunsul este da.

#12
LCDMONDEO

LCDMONDEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.05.2011
nu se tine cont ca eu nu am avut posibilitatea sa o vizitez de mai bine de 7 ani, ea fiind stabilita in strainatate,aveam castigat in instanta program de vizita care nu a fost respectat de mama ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate