Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Astra J 2.0 CDTI consum 4.5%

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
skybax

skybax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 08.11.2006
depinde cat de lung este drumul pe care il faci si dupa cum ai spus si tu cat de denivelat in zonele cu dealuri cand compensezi pt pierderea de viteza sau cum vrei sa ii zici ai tendinta de ai da mai mult decat are nevoie

#20
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007

 DarkAngelBv, on 7th April 2011, 02:30, said:

Eu am consumat mai putin de 15L de motorina in 390 Km (eram pe rosu, am bagat 15L de motorina si am ajuns acasa, am mai facut inca 30Km si nu s-a aprins rosul inca).

Motor 1.7 diesel, Astra G.
Traseu: Codlea - Brasov - Centura Ploiesti - Bucuresti (aeroportul baneasa) si retur.
La dus: 2 persoane.
La intors: 3 persoane + bagaje.
Consum mediu: 3.6-3.9L/100Km.

De mers am mers doar cu 80-100 Kmph in afara orasului, top speed 130 Kmph pentru o perioada scurta (cand m-a enervat un cretin si am vrut sa ma duc sa-l intreb de sanatate). In rest am incercat sa merg cat mai constant, am evitat pe cat posibil depasirile si am mers in limitele legale (50-80Kmph in orase/sate).


La orice diesel turbo cel mai mic consum il ai in penultima viteza la 2000-2100rpm sau in viteza de top (5 sau 6) pe la 1700-1900 rpm (intre subturare si turatia de cuplu maxim).

Ca idee, dupa Comarnic(dinspre brasov), unde sunt 2 bezi pe sens, cu CC activ la 96Kmph aveam consum 2.4-3% in functie de inclinarea terenului.
Motorul nefiind la prima tinerete :)

Pe ruta BV-B (intrare) tot timpul am scos consum bun,este coborare.

#21
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unii vin de la sinaia la comarnic, noaptea, si se lauda ca au consum de 2-3%
uau, ce super masina performata am!! dar in sens invers, sambata dimineata, unul nu sufla un cuvant :)

#22
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 skybax, on 7th April 2011, 02:41, said:

un consum foarte bun, asa tot sa te plimbi! Ce am observat si este bine stiut ca daca ai CC activ consumul este mai mic deoarece nu mai exista variatii de turatie

daca nu misti piciorul de pe pedala consumi mai putin cu pana la jumatate de litru decat daca mergi cu cc. asta la masini pe benzina.
mi-e lene sa explic de ce se intampla treaba asta si cum tine cc-ul viteza constanta. pe scurt, in drum drept, pune cc-ul si uita-te la consumul instant sa vezi ca variaza, ba urca, ba coboara. tine pedala de acceleratie nemiscata si ai sa vezi ca variatia consumului e mult mai mica si se intampla mult mai rar decat cu cc.

#23
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
^^^ +1

Daca stii cum sa mergi, obtii consum mai bun decat cu CC activat si cu viteze rezonabile.

#24
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
eu am scos pe un drum bucuresti romexpo - chitila - spre targoviste si intors cu o Honda motor diesel de 2.2  un 3,7 % dar mergeam la un concurs la care trebuia sa scoti cat mai putin .
Era prima oara cand ma chinuia un astfel de talent, altii au scos 3,2 % si pe jazz parca cu automata  a scos un gagiu 3 % . Nu va spun ca erau maniaci , nu aveau nici o jena, daca era un hau nu franau sa nu cumva sa accelereze dupa aia sa scada consumul .
Mi se pare stupid sa mergi atat de incet.  

4,5 % pe un diesel nu mi se pare exagerat, se poate scoate insa tre sa ai ceva la cap si sa nimeresti niste drumuri foarte bune, eventual sa cobori de undeva :)

#25
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Nah, e suficient un traseu uzual.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,726
  • Înscris: 15.06.2007

 mariuspizdocea, on 6th April 2011, 01:12, said:

Ai spus-o chiar tu: AUTOMATA--- de acolo ai consumul mai mare. Ce-i drept, nu tot ce zice in reclame e adevarat, dar diferenta de la 4.5 la 9.1 e mare, mai ales ca 4.5 cred ca e extraurban iar 9.1 e urban si cutie de viteze automata.
Mai mult ca sigur ca la 80-90km/h cu tempomatul activat, pe autostrada, drum drept. Rabdare si tutun.. Orice autoturism din lumea asta , este gandita sa aibe consumul minim la 90km/h. Este vorba de coeficientul de frecare cu aerul, care dupa viteza de 90km/h incepe sa conteze. La 130-140km/h consumul ajunge la nivelul celui de oras. La 200km/h consumul este cat incape.

#27
skybax

skybax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 08.11.2006

 tfmercedez, on 7th April 2011, 23:58, said:

Mai mult ca sigur ca la 80-90km/h cu tempomatul activat, pe autostrada, drum drept. Rabdare si tutun.. Orice autoturism din lumea asta , este gandita sa aibe consumul minim la 90km/h. Este vorba de coeficientul de frecare cu aerul, care dupa viteza de 90km/h incepe sa conteze. La 130-140km/h consumul ajunge la nivelul celui de oras. La 200km/h consumul este cat incape.

pai cam asta e viteza la care testeaza si ei, max 80 - 90 km/h cat despre consumul la viteze de peste 150 km/h nu prea mai este relevant deoarece este clar ca ma grabesc si nu imi pasa de consum.

#28
cadillac

cadillac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 26.11.2008

Quote

...consum 4.5%

Asta-i textul cu care vand samsarii masinile in piata.

#29
morandi2more

morandi2more

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.03.2010
Foarte tare topicul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate