Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Genius 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#55
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Daca tot se vorbeste de Genius 5.1 HT... De cateva zile mi-am luat o placa de baza ASUS cu sunet 6CH de la Realtek AC'97. Inainte aveam si o placa pe PCI de la Creative (SB PCI128). Pot sa spun ca basul profund doar la Creative observ, chiar daca e placa mai veche (are doua iesiri-verde si negru- plus microfon si line-in). Placa de sunet integrata a putut fi pusa pe iesire 5.1 dar nu-si are rostul cat timp nu am medii audio surround, si se aude si mai slab pe deasupra.
Inca ceva... Creative-ul, dupa ce-i instalez driverele de pe CD-ul placii (Vibra128) are in volum control optiunea Advanced Control ce poate fi bifata (din meniul Options). In meniul ala pot regla nivelul basului, al inaltelor si modul Spatial On/Off. La bass, pus pe 6/7 scoate destul de tare in evidenta woofer-ul.
Stie careva daca sunt drivere pentru Realtek AC'97 care sa faca acelasi lucru ca si la Creative?
Va multumesc anticipat ;)

#56
GOvidiu

GOvidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2005
Am boxele astea de 4 ani si nu am avut niciodata probleme cu ele. Le folosesc la un DVD JVC.  Am cumparat si un decodor de DTS, Dolby digital si Dolby prologic si am trecut DVD-ul pe iesirea optica. La dolby prologic se aude pe toate boxele si de la un MP3 player portabil. Se aud bestial, calitatea sunetului fiind foarte buna. La cat costa ele acum le recomand cu incredere (la vremea respectiva eu am dat pe ele 7,5 mil). Ar mai fi pe piata un sistem  Logitech 5.1 cu decodor incorporat dar este 17 mil.
Pentru Galileo - Incerca sa setezi subwooferul din meniul DVD poate il ai dat pe dezactivat. Seteaza DVD-ul pe iesire 5.1 Tot in meniul DVD-ului gasesti un test pentru sistemul 5.1 care iti trimite semnal pe fiecare boxa in parte si pe subwoofer. De la mine din meniu pot sa dezactivez ce boxa vreau, sau sa-i reglez volumul independent de celelalte.  :coolspeak:

#57
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Am si eu o intrebare: acest sistem Genius 5.1 are sau nu iesire digitala (coaxial sau optic)? Intreb pentru ca vreau sa il conectez la un receptor digital de satelit care nu are iesiri 5+1, ci doar audio coxial si optic.

Sau daca nu are ce imi recomandati?

#58
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
nu are iesire digitala

#59
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Pentru Genius incercati varianta asta:
http://www.geniusnet...1.asp?pdtno=587

#60
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Si pana la urma pot interfata iesirea digitala a receptorului cu intrarea 5.1 a lui Genius. Mi-a spus cineva ca ar exista un decodor pentru asa ceva. Parca DTS.

#61
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005

View PostGheorghe Dracu, on Dec 14 2005, 00:05, said:

Si pana la urma pot interfata iesirea digitala a receptorului cu intrarea 5.1 a lui Genius. Mi-a spus cineva ca ar exista un decodor pentru asa ceva. Parca DTS.

subscriu intrabarii tale.
Daca e cineva sa ne lamureasca!!!
eu am legat receiverul de boxe prin rca-uri si se aude destul de ok

#62
GOvidiu

GOvidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2005

View PostGheorghe Dracu, on Dec 14 2005, 00:05, said:

Si pana la urma pot interfata iesirea digitala a receptorului cu intrarea 5.1 a lui Genius. Mi-a spus cineva ca ar exista un decodor pentru asa ceva. Parca DTS.
Genius are intrare analog. Eu folosesc un decodor Dolby digital, DTS si Dolby prologic. Decodorul are intrare optica digitala, coaxial digitala si mai multe intrari analog pe RCA. Prin Dolby prologic, si un semnal stereo sau mono de la orice sursa ( cd player, TV, etc.) il scoti pe toate sase canale.

Attached Files


Edited by GOvidiu, 16 December 2005 - 08:55.


#63
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,652
  • Înscris: 14.10.2004
Galileo, e trecut DVD-ul pe 5.1?
Eu am mai observat o chestie ciudata la acest Genius:
-daca am legat la el DVD, TV si PC(Audigy 2) in acelasi timp, se aud foarte incet pana in momentul in care scot mufa pentru placa de sunet a PC-ului

#64
djkrys5

djkrys5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 18.02.2005
la fel si la mine..........

apropos GHT-S200 exista undeva prin Bucuresti arata foarte intersting dar oare suna la fel? :)

#65
Galileo

Galileo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2005

View PostGalileo, on Dec 12 2005, 12:26, said:

Eu am o problema cu iesirea pe subwoofer. Boxele sunt conectate la eboda pe analog ( 3 cabluri RCA ). Daca folosesc butonul AC3, subwooferul nu se aude deloc. Merge insa fara nici o problema daca folosesc intrarea TV. Aveti idee daca e o problema cu iesirea 5.1 de la eboda sau cu subwooferul ? Cum pot testa ? <_<

Am rezolvat problema. Din meniul DVD trebuie setate toate boxele pe Small. Doar asa subwooferul primeste semnal. Destul de ciudat ... dar merge.

#66
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
mai are cineva 'brum' din subwoofer, chiar in stand-by?
(audibil doar in linistea noptii, dar suficient pentru hipersensibili gen nevasta-mea)

sistemul are vreo 3.5 ani, am postat mai demult la 'raionul' de electronica si neprimind nici un raspuns am desfacut amplificatorul.
am constatat ca brumul vine de la vibratia transformatorului, care chiar daca e montat pe cauciucuri tot biziie putin.

in rest este ok, s-a comportat bine si pe computer si de o vreme pe eboda 555

#67
csabibacsi

csabibacsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2005

View Postlittleone, on Sep 5 2005, 10:53, said:

pai, mi-am luat si eu de 2 zile boxele astea. la magazin sunau bestial, la mine acasa merg doar 2 cate 2 (nu din cauza boxelor, evident) si habar n-am ce sa fac sa mearga toate....eu le-am luat cu 4.3 mil. (prietenii m-au sfatuit sa le iau, pt. ca nu eram f. hotarat, si nici nu ma prea pricep).
imi pare rau ca sunt cam offtopic, dar trebuia sa-mi vars si eu amarul undeva...
succes cu boxele. sa-mi zici si mie cum ti le-ai instalat dupa ce le iei !


Trebuie sa alegi setarea stereo din softul de soud card, inca nu avem muzica 5.1. Fa o proba cu un film DVD.

Ori daca folosesti audio de pe placa de baza trebuie sa alegi din control panel, sound device, advanced, 5.1

Cea mai buna solutie la boxele Genius  HT, un sound blaster creative audigy 2 value. Cu placa asta nu ai nevoie nici de cablu de conversie Center-SW.

hi

View Postsandossu, on Dec 6 2005, 16:22, said:

cred ca ma duc azi sa mi le iau. dar parca m-ati facut sa ma gandesc la logitechul ala x-530
ps. placa am creative sound blaster live! 7.1


Sound blasterul  creative live nu stie nici macar 24 bit.

#68
orsicsaba

orsicsaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2006

View Postadiharan, on Nov 20 2005, 16:55, said:

nu vi se pare ca Genius-urile astea cam duc lipsa de inalte, si basul de percusivitate?


Nu are problemele, dar trebuie o placa de sunet adecvat, de ex. creative audigy 2 value, pe care poti seta orice. Pret in jur de 1.6 mil lei.

bye

#69
punisher

punisher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 22.01.2006
am acelasi sistem de boxe si suna bestial. placa de sunet real tek ak'97

#70
ioana_oradea

ioana_oradea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2006
Azi am cumparat un genius 5.1 deluxe; am un dvd orion 886 si nu reusesc sa le conectez. Adica, le conectez respectand toate instructiunile (front la front etc) si am setat si dvd-ul pe 5.1. Totusi, nu se aud decat boxele front, iar celelalte nu se aud deloc. Mai are cineva problema asta?

Am uitat sa spun, butonul ac3 filter l-am apasat...

#71
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postcsabibacsi, on Jan 23 2006, 09:35, said:

Trebuie sa alegi setarea stereo din softul de soud card, inca nu avem muzica 5.1. Fa o proba cu un film DVD.

Ori daca folosesti audio de pe placa de baza trebuie sa alegi din control panel, sound device, advanced, 5.1

Cea mai buna solutie la boxele Genius  HT, un sound blaster creative audigy 2 value. Cu placa asta nu ai nevoie nici de cablu de conversie Center-SW.

hi
Sound blasterul  creative live nu stie nici macar 24 bit.

Adaptor audio Creative SB0410 SB Live! 24-bit Sound Card

#72
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 24.03.2002
"Nu are problemele, dar trebuie o placa de sunet adecvat, de ex. creative audigy 2 value, pe care poti seta orice. Pret in jur de 1.6 mil lei."

eu am m-audio revo.... si se pare alta ureche...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate