Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Genius 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#1
csabibacsi

csabibacsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2005
doresc sa cumpar si eu un genius 5.1,
la ce trebuie sa fiu atent in magazin?

Edited by ripper, 21 June 2007 - 14:19.


#2
littleone

littleone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2005
pai, mi-am luat si eu de 2 zile boxele astea. la magazin sunau bestial, la mine acasa merg doar 2 cate 2 (nu din cauza boxelor, evident) si habar n-am ce sa fac sa mearga toate....eu le-am luat cu 4.3 mil. (prietenii m-au sfatuit sa le iau, pt. ca nu eram f. hotarat, si nici nu ma prea pricep).
imi pare rau ca sunt cam offtopic, dar trebuia sa-mi vars si eu amarul undeva...
succes cu boxele. sa-mi zici si mie cum ti le-ai instalat dupa ce le iei !

#3
csabibacsi

csabibacsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2005

littleone, on Sep 5 2005, 10:53, said:

pai, mi-am luat si eu de 2 zile boxele astea. la magazin sunau bestial, la mine acasa merg doar 2 cate 2 (nu din cauza boxelor, evident) si habar n-am ce sa fac sa mearga toate....eu le-am luat cu 4.3 mil. (prietenii m-au sfatuit sa le iau, pt. ca nu eram f. hotarat, si nici nu ma prea pricep).
imi pare rau ca sunt cam offtopic, dar trebuia sa-mi vars si eu amarul undeva...
succes cu boxele. sa-mi zici si mie cum ti le-ai instalat dupa ce le iei !

<{POST_SNAPBACK}>



inseamna ca ceva nu ai setat bine la placa de sunet, trebuie pus pe 5.1 sau din control panel, sounds and audio devices, la speaker settings, advanced.... incearca aici 5.1,

ce plca audio ai? e pe placa de baza?

sistemul asta 5.1 merge cel mai bine (pret+calitate) cu un sound blaster creative live digital 5.1 24 bit, aprox. 1.3 mil lei,

asa am auzit ca trebuie sa nimeresti bine subwooferul, daca dai mai tare scoate un zgomot fals de la cutie, dar se poate rezolva cu silicon pe liniile de contact al cutiei. partea negativa: tre. desfacut si pierzi garantia

#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
eu am boxele astea.
multa lume zice: " aaaaaaa, genius, de ce ti-ai luat din alea ?"
si cand vin la mine si le asculta raman toti masca.

recomandarea mea: ia-ti NEAPARAT o placa de la Creative. soundul on-board nu face nici o treaba. mai bine nu iti iei geniusurile. mai aveam un prieten care avea boxele si era tare nemultumit de ele (le tinea pe on-board). si cand a venit la mine nu i-a venit sa creada ca sunt aceleasi boxe.

parerea mea: sunt o solutie buna daca nu esti MANIAC din ala dus,... sa te "deranjeze" ca nu trec de xx kHz sau ca basul suna nu-stiu-cum. arata bine, mai bine ca orice rahaturi de plastic si suna destul de bine si de tare sa faca urmarirea unui film putin mai palpitanta  :worthy:

#5
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
solutia de care trebuie sa tii cont este Logitech 5.1
E de preferat contra Geniusului.
Da stiu, ti s-a pus pata pe Genius dar du-te in magazin si fa comparatia intre astea doua sisteme audio. Claritate, puterea basului si o sa realizezi ca Logitech sunt cu mult peste. Nu fac reclama, dar in aceeasi bani poti sa iti iei ceva mai bun.

Ca idee, cand iti cumperi sistem audio trebuie sa fii atent sa nu bazaie (un sunet gajait, prea strident), cand le dai la maxim sa se auda binisor, basul sa fie cat de cat puternic. In magazin nu prea ai cum sa te edifici, asta pentru ca este o incinta mare dar fa cum am zis, compara Logitech 5.1 modelul X-530 cu Genius-ul si o sa vezi diferentele.
Succes la cumparaturi :)

#6
csabibacsi

csabibacsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2005

grig_jr, on Sep 5 2005, 12:57, said:

eu am boxele astea.
multa lume zice: " aaaaaaa, genius, de ce ti-ai luat din alea ?"
si cand vin la mine si le asculta raman toti masca.

recomandarea mea: ia-ti NEAPARAT o placa de la Creative. soundul on-board nu face nici o treaba. mai bine nu iti iei geniusurile. mai aveam un prieten care avea boxele si era tare nemultumit de ele (le tinea pe on-board). si cand a venit la mine nu i-a venit sa creada ca sunt aceleasi boxe.

parerea mea: sunt o solutie buna daca nu esti MANIAC din ala dus,... sa te "deranjeze" ca nu trec de xx kHz sau ca basul suna nu-stiu-cum. arata bine, mai bine ca orice rahaturi de plastic si suna destul de bine si de tare sa faca urmarirea unui film putin mai palpitanta  :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>



100% de acord, cea mai buna alegere pret calitate. are un prienen. dar trebuie placa de sunet minim ce am scris, si sa fie bine setat,  :console:

#7
gingys

gingys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.06.2005
Ale naibii ragalii...nu mi se mai aude un satelit de la sistemul home cinema 5.1 genius..boxa nu are nimik..e de la iesirea din subwoofer..nu emite semnal

#8
Prophet

Prophet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.08.2005
La garantie cu ele  :coolspeak:

#9
Floyd76

Floyd76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.01.2005
Eu vreau sa cumpar o telecomanda pentru sistemul asta Genius! Daca i-a ramas cuiva accidental sau imi recomandati o alta solutie, va astept.

Si eu am o placa de sunet Creative Live si totul e ok. Tine numai de setarile pe care le faci in special de la softul pe care il instalezi tot de pe cd-ul placii de sunet.

#10
gingys

gingys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.06.2005

Prophet, on Sep 18 2005, 21:56, said:

La garantie cu ele  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

nu mai am cutia :))

#11
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
schimba integratul de amplificare.

#12
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Ce vrei... doar ti-ai luat Genius!

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cum adica nu mai am cutia?  :death: ce dracu mai e si cu sistemu asta de garantii cu cutii & shit? ar trebui sa am un apartament pentru mine si un apartament pentru cutii. dracu sa-i ia de imbecili cu cutiile lor cu tot  :death:

P.S. tara asta are nevoie de o noua revolutie  :death:

#14
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
pentru front si surround in genius sunt TDA 7269 . intr-adevar, am vb. cu cineva de la service, si astea "cad" cel mai frecvent.

costa ~ 9 RON la vitacom

bafta!

iaca si link:

http://www.alldatash...S/TDA7269A.html

Edited by DeeJay, 23 September 2005 - 15:26.


#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Ce legatura are ambalajul cu garantia?
Ai semnat vreun certificat ca trebuie sa te prezinti cu ambalajul la garantie?
Vezi ca asta incalca drepturile consumatorului si anume neacordarea garantiei pentru motive independente de functionarea produsului.
Ameninta service-ul sau magazinul cu OPC si iti garantez ca sigur nu au toate documentele in regula pentru a vinde legal un produs.Nici nu iti imaginezi macar cite documente ii trebuie unui produs de import sa fie vindut conform legii, tehnic toate aceste omologari, certificate, traduceri, etc. ar creste semnificativ pretul si majoritatea garantat nu le-au facut iar OPC ii arde instant.

#16
gingys

gingys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.06.2005
ce anume costa 9 lei? ce sunt alea?..Cam cat m ar costa sa l repar?..ca daca nu duceam lipsa de lovele il aruncam pe geam..:)

#17
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

gingys, on Sep 24 2005, 23:05, said:

ce anume costa 9 lei? ce sunt alea?..Cam cat m ar costa sa l repar?..ca daca nu duceam lipsa de lovele il aruncam pe geam..:)

<{POST_SNAPBACK}>

La garantie cu el, lasa naiba cutia, sint obligati sa-l repare, nu pot refuza reparerea din lipsa cutiei. Daca nu la opc
p.s. Stiu ca in contractul de garantie de la flamingo e o clauza cu pastrarea ambalajului, insa asta e clauza abuziva.

#18
csman

csman

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 411
  • Înscris: 12.04.2005
dai foc si asa ca e "Genius"  :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate